Ραδιοφωνικές απευθείας μεταδόσεις

tb---

τσοπάνης
Αφορμή για το θέμα που ανοίγω είναι η σημερινή μου παρουσία σε κεντρικό ναό, όπου και αναμεταδίδονται σε καθημερινή βάση ακολουθίες.

Δεδομένου ότι αρκετοί συνάνθρωποί μας δεν έχουν την δυνατότητα να παρακολουθούν της ακολουθίες εντός του ναού, περιορίζονται στις ραδιοφωνικές ή και τηλεοπτικές μεταδόσεις αυτών.

Ασφαλώς το τί είναι " εκκλησιαστικό " πάνω στα μουσικά , καθορίζεται λοιπόν από τις εκάστοτε επιλογές των ψαλτών, ιερέων, κτλ που ακούγονται από το ραδιόφωνο ή την τηλεόραση. Έτσι λοιπόν ίσως δημιουργείτε μια μουσική παιδεία ή μια μουσική ακουστική που περνά σαν "εκκλησιαστική", "σωστή", "βυζαντινή" ή δεν ξέρω πώς αλλιώς.

Αυτό νομίζω θα επρεπε να μας προβληματίσει όλους μας , περισσοτερο δε αυτούς που έχουν συχνά αναμεταδόσεις από τους ναούς τους.

Υ.Γ: Προσωπικά πολύ ευχαριστήθηκα που παραβρέθηκα σήμερα μέσα στο ναό. Υγεία και χαρά σε όλους ~
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θέλω να συμπληρώσω το μήνυμά σας, γιατί κι εγώ λόγω των μεγάλων αποστάσεων που διανύω ακούω πολλές ακολουθίες από το ραδιόφωνο. Λέω λοιπόν ότι είναι πολύ μεγάλη η ευθύνη των αρμοδίων για την επιλογή των ιεροψαλτών σε τέτοιους ναούς, καθώς βέβαια κυρίως και των ίδιων των ιεροψαλτών. Με τις αναμεταδόσεις αυτές δημιουργούνται ισχυρά ακουστικά πρότυπα σε όλη την Ελλάδα, πρότυπα μίμησης για όσους μαθαίνουν και μουσικής αντίληψης και αξιολόγησης για όσους απλώς ακούνε. Μπορούν λοιπόν να ωφελήσουν ψαλτικά τα μέγιστα, όπως και μπορούν να βλάψουν.

Πρόσφατα είχα σύντομη συνομιλία με τον κ. Γρηγόρη Νταραβάνογλου, όπου μεταξύ άλλων μου είπε (δεν είναι κάτι εμπιστευτικό, ούτε προσωπικό) ότι ο μόνος λόγος που δέχτηκε την παράκληση του μητροπολίτου Πειραιώς κ. Σεραφείμ να ψάλλει στην Αγία Τριάδα Τετάρτη έως Παρασκευή ήταν ακριβώς γιατί πίστευε ότι έτσι μπορεί να βοηθήσει την ψαλτική παιδεία στον τόπο μας, ιδίως των νέων ανθρώπων. Και προσωπικά νομίζω ότι το πετυχαίνει θαυμάσια. Όχι μόνο λόγω φωνής και ύφους (γιατί μπορεί μερικοί να έχουν τις απόψεις τους), αλλά κυρίως λόγω της μεγάλης ακρίβειας και προσοχής σε οτιδήποτε ψάλλει οποτεδήποτε το ψάλλει. Και για άλλους ψάλτες των δύο κυριότερων ραδιοφωνικών σταθμών βέβαια αξίζουν ανάλογα συγχαρητήρια.
 

kxoylio

Νέο μέλος
Εδω και λιγο καιρο λειτουργει διαδικτυακο Ραδιοφωνο απο την Πολη, με ελληνικη μουσικη και ειδησεις του Πατριαρχειου.
Την Κυριακη συμφωνα με το προγραμμα θα εχει μεταδοση 08.30-10.10 το πρωι απο τον Πανσεπτο Πατριαρχικο Ναο του Αγιου Γεωργιου.
Καλη ακροαση σ οσους δεν εχουν αναλογιο.
 

tb---

τσοπάνης
Όπως φαίνεται και από τον σύνδεσμο, κάθε Κυριακή πρωί, ώρα 8.30, ο ραδιοφωνικός σταθμός Ηχώ της Πόλης αναμεταδίδει την Πατριαρχική Ακολουθία του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας από τον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου.

08:30 Θ. Λειτουργία από τον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό (Ζωντανή Μετάδοση)

http://radio.ihotispolis.com/pirhoomicrongammarhoalphamumualpha.html

Θερμή παράκληση, όσοι έχουν την δυνατότητα καταγραφής των μεταδόσεων, να ενημερώσουν περί τούτου.

Ευχαριστώ~
 

tb---

τσοπάνης
Οι καταγραφές των ψαλθέντων στον Πατριαρχικό Ναό είναι πολύ σημαντικές αφού σύμφωνα και με τον κ Παππά (εάν κατάλαβα καλώς), τα μέλη δεν ταυτίζονται με καμία έκδοση (πχ Αναστασηματάριο έκδοσης Εφεσίου, κτλ ), αλλά ακολουθούν την δική τους Πατριαρχική Παράδοση, η οποία και αφορά ΜΟΝΟ τον εν λόγω ναό.

Τέτοιες προσπάθιες καταγραφής και αποτύπωσης αν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει και ο κ Τσακίρογλου ο Κρης ~

πχ. http://analogion.com/forum/showthread.php?t=5737

Βέβαια η σύγκριση των ηχητικών καταγραφών των ίδιων μαθημάτων ανά διάφορες περιόδους, μπορεί να βγάλει πολλά συμπεράσματα και απαιτεί σωστή μελέτη και άπειρες ώρες απασχόλησης.
 
Last edited:
Top