π. Διονύσιος Μούσουρας (Ιερά μονή του αγίου Κυπριανού)

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Μου δώρισαν ένα ψηφιακό δίσκο και από αυτόν σας ανεβάσω στο 6 τρακ
Τας της Μαρίας δάκρυα
Η εωθινών δοξαστικον ήχος πλ δ ζωντανή ηχογραφησηις στην ιερά μονή αγίου Κυπριανού έτος 1986
Δεν γράφει ποιος ψέλνει δεν ξέρω αν είναι μοναχός η ιεροψάλτης πάντως είναι αρκετά καλός
 

Attachments

  • 06 - τα της μαριας δακρυα.mp3
    6.8 MB · Views: 225

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι.

Νέο μέλος
Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΗΡ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΨΑΛΤΗΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ. ΜΕΓΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΒΑΘΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΝΟΝΑΚΙΟΥ.ΤΟ SITE ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ SYNODINRESISTANCE.
 

simeon

Παλαιό Μέλος
Πάσα πνοή - Ιακώβου ήχος Α'
 

Attachments

  • 13 Toata suflarea - Iacov protopsaltul - glas 1.mp3
    2.9 MB · Views: 90

simeon

Παλαιό Μέλος
Κεκραγάρια εις Δ' ήχον. ξέρει κανείς τινός συνθέτου ;
 

Attachments

  • 03 Doamne strigat-am.mp3
    2.7 MB · Views: 69

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι.;58997 said:
Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΗΡ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΨΑΛΤΗΣ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ. ΜΕΓΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΒΑΘΗΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖ ΜΟΥΣΙΚΗΣ.ΛΑΤΡΗΣ ΤΩΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΣ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΝΟΝΑΚΙΟΥ.ΤΟ SITE ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ SYNODINRESISTANCE.

Ειναι ο π.Διονυσιος Μουσουρας μουσικολογιωτατος και αδελφος των πολυ φιλων μου και εξαιρετων ιεροψαλτων Παγκρατη και Δημητρη.
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τον π.Διονύσιο τον είχα γνωρίσει στα γυμνασιακά μου χρόνια..."Στανιτσαϊκός", πολύ καλός ερμηνευτής, μουσικολογιώτατος, ταπεινός στο έργο του, ευλογημένος άνθρωπος και πολλά άλλα...καταγωγή από Ζάκυνθο...ειλικρινά έχω πολύ καλές αναμνήσεις...
Έχω πολλές κασέτες αλλά θέλουν επεξεργασία...θα το κάνω κάποια στιγμή...ας ανεβάσουμε ότι μπορούμε...
 

Α.Ροδης

Μέλος
Ο Παπα Διονυσης ειναι γειτονας μου καθοτι το μοναστηρι απεχει περιπου 500 μ.απο το σπιτι μου.Ειναι αριστος γνωστης της Βυζαντινης μουσικης καλος δασκαλος αλλα και γνωστης φωνητικης ,υφους κλπ.Επισης αριστος δασκαλος στο κανονακι που εκπλειση και αυτον τον Καρπαθιο.Τον ξερω πολλα χρονια ειναι πολυ καλος.
 

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
Αναρτώ ηχογραφήσεις του π. Διονυσίου Μούσουρα (Αγιοκυπριανίτη) που αναρτήθηκαν σχετικά προσφάτως στο YouTube εις τον ακόλουθο σύνδεσμο:

https://www.youtube.com/channel/UCxo7leo3zrdAEavHxSuyDTA
 

Attachments

  • ΒΗΘΛΕΕΜ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥ.Ψάλλει ο π.Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης..mp3
    859.3 KB · Views: 23
  • ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ ΕΙ ΚΥΡΙΕ.Ψάλλει ο π.Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης..mp3
    8.1 MB · Views: 49
  • ΔΕΥΤΕ ΙΔΩΜΕΝ ΠΙΣΤΟΙ.Ψάλλει ο π.Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης..mp3
    18.1 MB · Views: 31
  • ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ.Ψάλλει ο Ιερομόναχος π.Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης..mp3
    1,016.1 KB · Views: 26
  • ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ.Ψάλλει ο Ιερομοναχος π.ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΑΓΙΟΚΥΠΡΙΑΝΙΤΗΣ..mp3
    4.8 MB · Views: 16
  • ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ...ΣΕ ΕΥΛΟΓΟΥΜΕΝ...ΨΑΛΛΕΙ Ο Π.ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΑΓΙΟΚΥΠΡΙΑΝΙΤΗΣ.mp3
    2.7 MB · Views: 15
http://agioskyprianos.org/megali_ebdomas.shtml#cd804b
Μεγάλη Δευτέρα βράδυ 1997, Μεγάλη Παρασκευὴ βράδυ 1992 (ακούστε Ευλογητάρια που επισυνάπτω να δείτε τι θυμίζει) και Κυριακὴ Βαΐων βράδυ 1987
Στην ιστοσελίδα θα βρείτε πολύ ηχητικό υλικό του παπα-Διονύση, αλλά και άλλων (μέχρι και ηχογράφηση του Οσίου Φιλοθέου Ζερβάκου!), αλλά και βίντεο.
 

Attachments

  • Ευλογητάρια 1992.mp3
    12.1 MB · Views: 174
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Στην ηχογράφηση αυτή των Ευλογηταρίων (και κυρίως στα μέλη του π. Διονυσίου) είναι εξαιρετική η εναλλαγή του νευρώδους στοιχείου με το μη αναλυμένο (ενισχυμένο με την ενέργεια του υφέν και το κλάσμα) και όλα αυτά μέσα σε έναν χρόνο απόλυτα, αλλά γλυκά τονισμένο. Δηλαδή κατά τον τρόπο του Πρίγγου και του Στανίτσα, αλλά με νοοτροπία ησυχαστική.
Στο δίπολο αγιορείτικο-πατριαρχικό αυτή η ηχογράφηση δίνει άλλη διέξοδο, αξιοζήλευτη πραγματικά: μια ησυχαστική εκδοχή του πατριαρχικού.
Είμαι ευγνώμων για αυτή την ηχογράφηση...
 
Άξιον εστίν πλ. δ΄ (Θρ. Στανίτσα - το κείμενο εδώ [δική του καταγραφή]) και μια φωτογραφία του παπα-Διονύση.
 

Attachments

  • Άξιον εστίν, πλ.δ΄, π. Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης (2016).mp3
    5.4 MB · Views: 80
  • DM.jpg
    DM.jpg
    82.4 KB · Views: 16
Από την σημερινή Θεία Λειτουργία στον Άγιο Κυπριανό στην Φυλή.
Υ.Γ. Καλό θα είναι να δημιουργηθεί από τους συντονιστές, οικείος τόπος για τον παπα-Διονύση.
Υ.Γ. 2 Κάθε Κυριακή πρωί, μπορείτε να ακούσετε την Θεία Λειτουργία στον Άγιο Κυπριανό από εδώ.
 

Attachments

  • Την γαρ σην μήτραν - π. Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης (Β΄ Κυριακή των Νηστειών 2017).mp3
    5.1 MB · Views: 98
Last edited:
Σημερινό.
 

Attachments

  • Ο Άγγελος εβόα - Φωτίζου (π. Διονύσιος Αγιοκυπριανίτης) [Μυροφόρων 2017].mp3
    2.9 MB · Views: 40
Top