Ποιός εἶναι ὁ κύριος λόγος γιὰ τὸν ὁποῖο ἡ πλειονοψηφία ἀγοράζει τὰ Δίπτυχα;

Ποιός εἶναι ὁ κύριος λόγος γιὰ τὸν ὁποῖο ἡ πλειονοψηφία &#

  • οἱ φωτογραφίες καὶ τὰ βιογραφικὰ τῶν ἐπισκόπων

    Votes: 3 3.6%
  • τὸ ἀφιέρωμα κάθε ἔτους

    Votes: 0 0.0%
  • τὰ διοικητικὰ στοιχεῖα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος

    Votes: 10 12.0%
  • τὰ διοικητικὰ στοιχεῖα τῶν ἄλλων Ἐκκλησιῶν

    Votes: 1 1.2%
  • τὸ τυπικὸ τῶν ἀκολουθιῶν

    Votes: 52 62.7%
  • τὸ ἁγιολόγιο τῆς ἡμέρας

    Votes: 1 1.2%
  • τὸ βάρος τους

    Votes: 3 3.6%
  • κάτι ἄλλο

    Votes: 13 15.7%

  • Total voters
    83

paganus

Παλαιόν μέλι
Καταγράφηκε .
Ο Άγιος Αλεξανδρουπόλεως , εκβιάζει συνεπώς τους Ιερείς και τους ναούς να αγοράζουν τα δίπτυχα . Τι να πω ; Τέτοια διαπλοκή και παρασκήνιο .
Αφού μέχρι και το ψαλτολόγιο , η σπείρα και οι συνοδοιπόροι επιστρατεύτηκαν για να αποσιωπηθεί το γεγονός .:mad:
Λοιπόν , αφού αναλώσατε τόσο χρόνο στη συλλογή σοβαρών και πολλών λαθών , υποβάλετε τα σε ένα υπόμνημα στην υποεπιτροπή των διπτύχων να ξεστραβωθούν από τα μαύρα τους μεσάνυχτα .:mad:

΄ο,τι νά 'ναι... Συντονιστής υπάρχει;
 
Θα μπορούσα να ξαναποστάρω άπειρες φορές το πρώτο μήνυμα για να δείτε και να ξανα δείτε τι ακριβώς γράψατε .
Δυστυχώς εγώ επειδή είμαι πονηρός, καχύποπτος και κακόβουλος , ζητώ συγγνώμη που δεν μπόρεσα να δω και να καταλάβω , ότι όχι μόνον δεν δυσφημήσατε τα δίπτυχα , αλλά είχατε πρόθεση να τα διαφημίσετε κι όλας .
Για την επιτροπή , ας απαντήσουν οι αρμόδιοι . Ίσως σας συμπεριλάβουν και εσάς του χρόνου για να συμβάλλετε με την εμβρίθεια των γνώσεών σας.
 
΄ο,τι νά 'ναι... Συντονιστής υπάρχει;

Κάτσε στην πόλη και τράβα τζούρες από τον Βόσπορο και άσε τους συντονιστές Σαββατιάτικα .
Αν έχεις άποψη , δεκτή και ευπρόσδεκτη.
Μην ποστάρεις δικό μου μήνυμα που δεν απευθυνόταν σε σένα και είχε ειρωνικό χαρακτήρα (για όσους έχουν στοιχειώδη νου ) για όσα ανακριβή εκφράστηκαν για τα δίπτυχα , την επιτροπή και άλλα φαιδρά.
Αλληλο ευχαριστηθείτε με τον φίλο εξ Αλεξανδρουπόλεως .. όμοιος , ομοίω...
 

paganus

Παλαιόν μέλι
Κάτσε στην πόλη και τράβα τζούρες από τον Βόσπορο και άσε τους συντονιστές Σαββατιάτικα .
Αν έχεις άποψη , δεκτή και ευπρόσδεκτη.
Μην ποστάρεις δικό μου μήνυμα που δεν απευθυνόταν σε σένα και είχε ειρωνικό χαρακτήρα (για όσους έχουν στοιχειώδη νου ) για όσα ανακριβή εκφράστηκαν για τα δίπτυχα , την επιτροπή και άλλα φαιδρά.
Αλληλο ευχαριστηθείτε με τον φίλο εξ Αλεξανδρουπόλεως .. όμοιος , ομοίω...


Κατατρόμαξαν τα ψάρια του Βοσπόρου...
 
Last edited:

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Για τους έχοντες στοιχειώδη νου:

1. Άλλο η ειρωνεία και άλλο η κατηγορία. Άλλο η γραμμή και άλλο ο εκβιασμός. Άλλο η δυσφήμιση και άλλο η επισήμανση των μειονεκτημάτων. Όπως το βλέπει κανείς.
2. Η αποσιώπηση της απάντησης γίνεται από τον δημοσκόπο.
3. Η πρότασή μου νομίζω πως είναι και γνώμη πολλών ιεροψαλτών. Προτείνω νέα δημοσκόπηση και γι' αυτό.
4. Τεχνηέντως και από ευγένεια άφησα στην ασάφεια κάποια πράγματα για να μην θίξω κανέναν.


Υ.Γ. Καλύτερες οι τζούρες στον καθαρό αέρα του Βοσπόρου, παρά στα καυσαέρια της Λ.Κηφισίας...
 
2. Η αποσιώπηση της απάντησης γίνεται από τον δημοσκόπο.
Μπράβο ! Εκδηλώθηκες .
4. Τεχνηέντως και από ευγένεια άφησα στην ασάφεια κάποια πράγματα για να μην θίξω κανέναν.
Ευτυχώς η ευγένεια ξεχειλίζει . Θα σου είναι ευγνώμονες όσοι θίχτηκαν γιατί δεν άφησες και τίποτα στην φαντασία μας .
Κατα τα άλλα δεν δυσφημείς .

Υ.Γ. Καλύτερες οι τζούρες στον καθαρό αέρα του Βοσπόρου, παρά στα καυσαέρια της Λ.Κηφισίας...
Βλέπω ότι έπιασες φιλίες . Τα καλά του ψαλτολογίου . Ο καθένας βρίσκει , το ταίρι του.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Οι απαντήσεις πολλών δείχνούν ή ότι δεν έχουν πάρει σοβαρά την δημοσκόπηση ή ότι οι απαντήσεις που δίνονται είναι εξ αρχής στοχευμένες. Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις. Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλαδος έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι ογκωδέστατα, ακριβά και με πολλά περιττά στοιχεία για το αναλόγια. Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.

Γιατί; ποιο ημερολόγιο - βοήθημα θα έπρεπε να αγοράζουν οι Ναοί;

Όταν λέτε "κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει" ξέρετε τί σημαίνει; μήπως δεν αναγνωρίζετε την δικαιοδοσία της Ελλαδικής Εκκλησίας να εκδίδει τα ΔΙΠΤΥΧΑ ως ημερολόγιο- τυπικό εξειδικεύοντας κάθε χρόνο τις περιπτώσεις του ΤΜΕ και προσαρμόζοντας το ημερολόγιο. (παλαιό - νέο). Έχω μια ολόκληρη λίστα με λάθη και αστοχίες άλλων "βοηθημάτων" τυπικών που εκδίδονται κάθε χρόνο και μάλιστα πολλές φορές αυτά τα λάθη "δικαιολογούνται" ως εφαρμογή κάποιου αρχαίου τυπικού που ούτε στοιχεία δίνει ο συντάκτης ή οι συντάκτες αυτών των βοηθημάτων. Καλή η προσωπική πρωτοβουλία στην σύνταξη του Τυπικού. Αλλά πρέπει να έχουμε υπόψη ότι υπάρχει και πρέπει να υπάρχει μέριμνα από την διοικούσα εκκλησία για την σύνταξη του Τυπικού. Δεν αντικαθίσταται αυτός ο ρόλος από τις προσωπικές εκδόσεις. Όποια σφάλματα νομίζετε ότι υπάρχουν, καλό είναι να στείλετε μια επιστολή στην επιτροπή για τα υπόλοιπα. Έτσι θα βοηθήσετε και στο έργο. Αλλά το να απαξιώνετε την σύνταξη του τυπικού από την Εκκλησία έναντι των προσωπικών εκδόσεων (εγώ αυτό καταλαβαίνω), και να εκφράζετε απορία "γιατί αγοράζουν αυτό οι Ναοί", είναι τουλάχιστον περίεργο...


Πιστεύω ότι θα έπρεπε η Επιτροπή των Διπτύχων (και το λέω αυτό εδώ γιατί ο π. Μάξιμος είναι μέλος της Επιτροπής, αν δεν απατώμαι) να λάβει υπ' όψιν της αυτήν την άποψη (όχι δική μου αλλά νομίζω και πολλών ιεροψαλτών) να δημιουργήσει ένα μικρό τεύχος για τα Αναλόγια (χωρίς τα διοικητικά στοιχεία) και το κλασσικό όπως είναι τώρα (σε λιγότερα αντίτυπα) για τα Γραφεία των Μητροπόλεων, των Ναών και όπου αλλού χρειάζεται.

Μερικές απαντήσεις από τον συντάκτη παρακάτω:
Η ἔκδοσι τῶν «Διπτύχων» καὶ κάποια ἀπὸ τὰ προβλήματά της [2011]
 
Last edited:

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Μπράβο ! Εκδηλώθηκες.

Τώρα το καταλάβατε ότι αναφερόμουν στον δημοσκόπο;;; Αργήσατε...Και ο στοιχειώδης νους το είχε καταλάβει εξ αρχής.

Ευτυχώς η ευγένεια ξεχειλίζει . Θα σου είναι ευγνώμονες όσοι θίχτηκαν γιατί δεν άφησες και τίποτα στην φαντασία μας .
Κατα τα άλλα δεν δυσφημείς .

Για πείτε μου ποιόν έθιξα ή δυσφήμησα με το post μου. Και μην μου πείτε πάλι τα Δίπτυχα και την Α.Δ. και άλλα. Αντιθέτως και από την αρχή εσείς θίξατε την Μητρόπολη Αλεξανδρουπόλεως βάζοντας στο στόμα μου λόγια που δεν είπα.

Όσο για τις φιλίες δεν κρίνω τις δικές σας. Μην κρίνετε τις δικές μου.

Υ.Γ. Και να μιλάτε στον ίδιο αριθμό με αυτόν που σας μιλάει. Η "στοιχειώδης ευγένεια" το απαιτεί....
 
Ευτυχώς (αναμενόμενο βέβαια ) στην ουσία , βλέπω αναδίπλωση , σε σχέση με το πρώτο μήνυμα .
Δεν μας απαντήσατε (όσον αφορά το πρώτο μήνυμα , όσο επίμονα κι αν ρώτησα ποια είναι επιτέλους αυτή η κεντρική εξουσία που υποχρεώνει )
Αν έχετε την εντύπωση ότι δεν θίγεται κανείς από τα γραφόμενα , τι να πω;
Το ποστάρισμα του πρώτου μηνύματος θα ήταν υπερ αρκετό (ως μόνιμη επωδός )
Ο κατάλογος μακρύς.
Θίγεται , ο συντάκτης , η υποεπιτροπή , η Ιερά Σύνοδος της εκκλησίας της Ελλάδος και τέλος ο δημοσκόπος. . .
 
Οι απαντήσεις πολλών δείχνούν ή ότι δεν έχουν πάρει σοβαρά την δημοσκόπηση ή ότι οι απαντήσεις που δίνονται είναι εξ αρχής στοχευμένες. Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις. Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλαδος έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι ογκωδέστατα, ακριβά και με πολλά περιττά στοιχεία για το αναλόγια. Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.

το αληθές ..του λόγου .
Συ είπας ..
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Κύριε Καλπακίδη,

Σας επαναλαμβάνω για πολλοστή και τελευταία φορά (για να το κατανοήσετε):

1. Η "γραμμή" που δίνεται είτε από Ιερά Σύνοδο, Μητρόπολη, Μητροπολίτη, Προϊστάμενο ιερέα κλπ δηλ. κεντρικά, δεν είναι απαραιτήτως ούτε υποχρεωτική και επιβαλλόμενη, πόσω μάλλον εκβιαστική όπως συκοφαντικά είπατε. Μπορεί να είναι πατρική πρόταση ή παραίνεση. Δεν έχει απαραιτήτως αρνητική σημασία.
2. Κατ' εμέ είναι ο πρώτος λόγος που κακώς αποσιωπάται από τον δημοσκόπο. Και δεν το λέω μόνο εγώ σ' αυτή τη δημοσκόπηση.
3. Για τα μειονεκτήματα να μην τα ξαναλέω. Τα θεωρώ σημαντικά και κάποια στιγμή θα έπρεπε να λάβει υπ' όψιν της η Επιτροπή το μέγεθος και τα περιττά στοιχεία και να εκδίδει ταυτόχρονα (ανάλογα με τη ζήτηση και τις ανάγκες) ένα Τυπικό καθαρά για αναλόγιο. Φαντάζομαι ότι το μέγεθος και η τιμή είναι αυτά που ωθούν πολλούς συναδέλφους αλλά και ναούς να αγοράζουν άλλα φθηνότερα και ελαφρύτερα τυπικά.
4. Όσον αφορά τις αβλεψίες, όταν παραμένουν και δεν διορθώνονται τότε γίνονται λάθη που μπορεί να είναι και σοβαρά ενίοτε.

Αυτά. Κλείνω την αντιπαράθεση τουλάχιστον από μέρους μου.
 
Last edited:
Οι απαντήσεις πολλών δείχνούν ή ότι δεν έχουν πάρει σοβαρά την δημοσκόπηση ή ότι οι απαντήσεις που δίνονται είναι εξ αρχής στοχευμένες. Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις. Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλαδος έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι ογκωδέστατα, ακριβά και με πολλά περιττά στοιχεία για το αναλόγια. Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.
Συ είπας.
Εγώ δεν είπα τίποτε και για κανέναν .
Εσείς είπατε , τώρα (τουλάχιστον έστω και λίγο ) ανασκευάζετε .
Καλή συνέχεια.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Βλεπω οτι οσοι αγοραζουν Τα Διπτυχα το κανουν για να ενημερωνονται για το τυπικο των διαφορων εορτων. Σαυτους ανηκα κι εγω παλιοτερα. εδω και καποια χρονια δεν αγοραζω το εν λογω εγκολπιον.. Το βρισκω παντα τον Ναο και το συμβουλευομαι . Πιστευω οτι ειναι ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο της Α. Διακονιας , πολυ καλαισθητο και χρησιμο , ιδιαιτερα στους κληρικους κυριως στους Αρχιμανδριτες , πολλοι εκ των οποιων αξιωνονται να ανελθουν στον ανωτατο βαθμο της ιερωσυνης. !!!!!! Β. ΤΖΑΝ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Φέτος, μήπως βάρυνε λιγάκι, ή είναι η είναι ακόμη αρχή και δεν έχω συνηθίσει στην πολλή χρήση του; :D
Δεν θυμάμαι πόσες σελίδες είχε το παλιό για να το συγκρίνω, γιατί το είχαν πάρει από το αναλόγιο με το που ήρθε το καινούργιο.
 
Φέτος, μήπως βάρυνε λιγάκι, ή είναι η είναι ακόμη αρχή και δεν έχω συνηθίσει στην πολλή χρήση του; :D
Δεν θυμάμαι πόσες σελίδες είχε το παλιό για να το συγκρίνω, γιατί το είχαν πάρει από το αναλόγιο με το που ήρθε το καινούργιο.

Το χαρτί ευθύνεται.
 
Top