Ποιο Τρισάγιον, Χερουβικόν, Άξιον Εστίν και Κοινωνικόν μας αρέσει περισσότερο;

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβάζω το ωραιότατο Χερουβικό του Παϊσίου Μοναχού, ελλείψει σκάννερ, σε φωτογραφίες. Πιθανώς, χειρ Ιωάννου Αρβανίτη. Αν μπορεί κάποιος φίλος να το μετατρέψει σε pdf.




ΥΓ Δεν πιστεύω να θέλει κανείς και του Κλαδά;:D

Χειρ Κ. Θ. μάλλον, και όχι Ι. Α. βεβαιότατα...

ευχαριστίες,
Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ηλίας Παπαδόπουλος;122815 said:


Καλησπέρα Δημήτρη.
Κ.Θ. ;

Καλησπέρα, Ηλία. Κοίτα καλά τις πάρτες σου και θα τον βρεις να υπογράφει και με το βυζαντινό σύστημα μέτρησης από κτίσεως κόσμου τον καλλιγράφο Κωνσταντίνο Θ. Μην απογοητεύεις το κοινό σου...


Δ.
 
Last edited:
Καλησπέρα, Ηλία. Κοίτα καλά τις πάρτες σου και θα τον βρεις να υπογράφει και με το βυζαντινό σύστημα μέτρησης από κτίσεως κόσμου τον καλλιγράφο Κωνσταντίνο Θ. Μην απογοητεύεις το κοινό σου...


Δ.

Μπορώ να έχω την βοήθεια του κοινού ή το 50-50;:D:D
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Χειρ Κ. Θ. μάλλον, και όχι Ι. Α. βεβαιότατα...

ευχαριστίες,
Δ.



Με πόνο καρδιάς αν κ δεν θέλω...:D
θα συμφωνήσω με τον γράφοντα. Δεν είναι ο
Γιάννης σε αυτό το όμορφο χειρόγραφο.
Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα-δημοσκόπηση
(όπως κ για τους 5 καλύτερους ψάλτες)
δυσκολεύομαι πολύ να απαντήσω. Ας
το αφήσουμε για αργότερα.:wink:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Βρε Ηλία, καλές και οι φωτογραφίες, αλλά με τι τις τράβηξες; Με κινητό της προηγούμενης δεκαετίας (640x480);:D:D

Κι αυτό το βιβλίο απ' όπου τις έβγαλες, τι άλλο περιέχει; Περιεχόμενα μπορούμε να δούμε;
 

Attachments

  • Χερουβικό Παϊσίου Μοναχού ήχος Γ΄.pdf
    128.5 KB · Views: 138
Βρε Ηλία, καλές και οι φωτογραφίες, αλλά με τι τις τράβηξες; Με κινητό της προηγούμενης δεκαετίας (640x480);:D:D

Κι αυτό το βιβλίο απ' όπου τις έβγαλες, τι άλλο περιέχει; Περιεχόμενα μπορούμε να δούμε;

Σιγά -σιγά. Κρύβω κι άλλες εκπλήξεις.:wink:
 
Πιστευώ οτι μερικά μαθήμα είναι και στον ψάλτη που θα τα ψάλει
Δηλάδη είναι θέμα την του πάει περισότερο

Η Προτάση μου είναι:

Τρισάγιον:.........του Στανίτσα (Φεραχνάκ)
Χερουβικόν:......πλ Α Στανίτσα το Αργοσύντομο κοινός το μεγάλο
Λειτουργίκα - Άξιον εστίν:.......του Στανίτσα σε πρώτο Επτάφωνο
Κοινωνικόν ():........Αινέιται Ιωάννου Κουκουζέλους σε Πλ.πρώτο ¨ηχο αν θυμάμαι καλά
 
Εμένα τα αγαπημένα μου και πανηγυρικά που είναι και εύκολα:

ΤΡΙΣΑΓΙΟΝ:ήχο β ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ

ΔΥΝΑΜΙΣ:ήχο β Γ.ΒΑΛΑΣΗ

ΧΕΡΟΥΒΙΚO:ήχο βαρύ (διατονικός) Θ.ΦΩΚΑΕΩΣ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ:ήχο βαρύ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ (τετράφωνος)

ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ:ήχο βαρύ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΤΣΑΡΑ (εκ ψαλτολογίου)

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ:ήχο α (Αινείτε) Π.ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ

ΚΡΑΤΗΜΑ:ήχο α ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ
 
Ποιά με λίγα λόγια λειτουργία μ'αρεσει ;
μμμμ καλή ερώτηση θα έλεγα τα παρακάτω
Τρισάγιον......Κυριακού Ιωαννίδου του Καλογήρου ήχος α (το έχω δει και ως πλ α)

Χερουβικόν........Φωκάεως ήχος ά

Χερουβικόν(2)..Πέτρου κ Χουρμουζίου (τα σύντομα των καθημερινών)

Άξιον εστίν:.......Πατριαρχικό ήχος πλ α

Άξιον Εστίν(2)...Θεοδώρου Φωκάεως ήχος γ

Άξιον Εστίν(2)... Ανωνύμου πλ β

Κοινωνικόν:...... μοναχού Γρηγορίου Σιμωνοπετρίτου Αινήτε τον Κύριον οκταηχικόν (είναι οι στοίχοι του 148ου ψαλμού σε οκτώ ήχους) Ψαλτήριον Τερπνόν

Κράτημα: Βασιλείου Χατζηνικολάου(ψαλεί, για συνθέτη δεν ξέρω) πλ β


Όμως τί να πρωτοπείς γενικά η Θεια Λειτουγία της Σιμωνόπετρας έχει ωραία (συντομα κ αργα) Χερουβικά κ Λειτουργικά με "Άξιον εστίν"
Και του Πέτρου είναι όλα απίστευτα. Άγιος πρέπει να είναι αυτός ο άνθρωπος
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Θα επικαλεστω τη μαρτυρια του αειμνηστου ΣΤ. Τσολακιδη για το τι εψαλλετο στον Πατριαρχικο Ναο επι εποχης Ι. Ναυπλιωτη. νομιζω εχει σημασια.... 1. τρισαγιον ηχος Β`_Δυναμις Το συνειθισμενον, ενιοτε του Κρητος, 2. Χερουβικον σε ηχο Α`,σπανιως σε ηχο Βαρυ. 3. Λειτουργικα τα ''Πατριαρχικα'' τα απλα [ μουσικη απαγγελια ] 4. Αξιον εστιν.. το συνειθισμενον σε ηχο Β`._ Ο αειμνηστος ΠΡΙΓΓΟΣ, εκτος Πατριαρχειου, συνεθεσε '' αριστουργηματα''. Ολοι μας τα ψαλλουμε. Ο αειμνηστος ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ, εδω στην Ελλαδα εγραψε πολλα και πολυ προσεγμενα Λειτουργικα. Ηταν ΑΡΙΣΤΟΣ στις τοποθετησεις των ισοκρατηματων. Στο ΤΡΙΩΔΙΟ ΤΟΥ, ομοιαζει πολυ με τον ΠΡΙΓΓΟ, αλλα εχει και πολλες δικες του θεσεις.. Ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ στη Λειτουργια του εχει υπεροχα χερουβικα. Τα λειτουργικα του ειναι κυριως του ΠΡΙΓΓΟΥ. Πολυ καλα τα δικα του, Αγιος ο Θεος., Δυναμις ηχος Βαρυς. Λειτουργικα ηχου πλ. Β`. Λειτουργικα σε ηχο Δ.` φθορικον. Κοινωνικα ολα υπεροχα. Οσον αφορα ποια θεωρω καλυτερα , θα ελεγα ενδεικτικα, 1. Δυναμις Καλογηρου ηχου πλ.α`, 2. Χερουβικον ηχος Α` Φωκαεως 3.Λειτουργικα, αξιον εστιν. Ηχος Δ`[Λεγετος Στανιτσα.] Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Τρισάγιο μου αρέσει σε δεύτερο ήχο το συνειθισμένο. Από δύναμις το φεραχνακ.
Χερουβικό του Πέτρου σε Άγια της εβδομάδος
Άξιον εστί το συνηθισμένο σε βˊ και ανωνύμου σε πλ. Βˊ.
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Θα επικαλεστω τη μαρτυρια του αειμνηστου ΣΤ. Τσολακιδη για το τι εψαλλετο στον Πατριαρχικο Ναο επι εποχης Ι. Ναυπλιωτη. νομιζω εχει σημασια.... 1. τρισαγιον ηχος Β`_Δυναμις Το συνειθισμενον, ενιοτε του Κρητος, 2. Χερουβικον σε ηχο Α`,σπανιως σε ηχο Βαρυ. 3. Λειτουργικα τα ''Πατριαρχικα'' τα απλα [ μουσικη απαγγελια ] 4. Αξιον εστιν.. το συνειθισμενον σε ηχο Β`._ Ο αειμνηστος ΠΡΙΓΓΟΣ, εκτος Πατριαρχειου, συνεθεσε '' αριστουργηματα''. Ολοι μας τα ψαλλουμε. Ο αειμνηστος ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ, εδω στην Ελλαδα εγραψε πολλα και πολυ προσεγμενα Λειτουργικα. Ηταν ΑΡΙΣΤΟΣ στις τοποθετησεις των ισοκρατηματων. Στο ΤΡΙΩΔΙΟ ΤΟΥ, ομοιαζει πολυ με τον ΠΡΙΓΓΟ, αλλα εχει και πολλες δικες του θεσεις.. Ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ στη Λειτουργια του εχει υπεροχα χερουβικα. Τα λειτουργικα του ειναι κυριως του ΠΡΙΓΓΟΥ. Πολυ καλα τα δικα του, Αγιος ο Θεος., Δυναμις ηχος Βαρυς. Λειτουργικα ηχου πλ. Β`. Λειτουργικα σε ηχο Δ.` φθορικον. Κοινωνικα ολα υπεροχα. Οσον αφορα ποια θεωρω καλυτερα , θα ελεγα ενδεικτικα, 1. Δυναμις Καλογηρου ηχου πλ.α`, 2. Χερουβικον ηχος Α` Φωκαεως 3.Λειτουργικα, αξιον εστιν. Ηχος Δ`[Λεγετος Στανιτσα.] Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Θα ηθελα να προσθεσω το κοινωνικον που παρελειψα . '' Εις μνημοσυνον αιωνιον... Ηχος Βαρυς Π. Λαμπαδαριου . Δυσκολο μεν , αλλα μεγαλοπρεπεστατον !!!!! Β, ΤΖ.
 
Top