Ηλεκτρονικός ισοκράτης και όργανα στη λατρεία

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ακούω προτάσεις...εφόσον για μερικούς εδώ είναι ο επίσημος ψαλτικός τόπος για να παίρνονται και να δίνονται αποφάσεις ανώνυμα και επώνυμα.Γιατί κάποιοι εδώ ανώνυμα (γνωστοί όμως) κάνουν τους μάγκες και εύκολα κατηγορούν κάποιους των οποίων δεν έχουν το δικαίωμα όχι να μιλήσουν αλλά ούτε καν να τους περάσει η ιδέα να μιλήσουν.Αλλά δεν έρχονται εκεί όπου πρέπει να τα πουν μπροστά στο Δ.Σ και κρύβονται πείσω από την οθόνη τους...και πουλάνε εξυπνάδες και ειρωνείες...Αυτά για τον Σύλλογο μου όπου ανήκω.
Ἄποψη θά γράψω καί ὄχι πρόταση.
Μετά ἀπό πολυετή ἑμπειρια σάν ψάλτης καί δάσκαλος μουσικῆς ἔχω διαπιστώσει ὅτι γιά νά γίνει κάποιος καλός ψάλτης εἶναι ἀπαραίτητο νά κατανοήσει τά συστήματα τῶν ἤχων τῆς μουσικῆς τόσο θεωρητικά ὅσο καί πρακτικά.
Πρακτικά μαθαίνει ὁ μαθητευόμενος νά κρατᾶ τό ἴσον στή βάση τοῦ συστήματος. Ἀκονίζεται τό ἀφτί του πάνω στούς ἤχους καί αὐτό ἔχει σημασία γιατί τό ἀφτί εἶναι τό μόνο ὄργανο πού βοηθάει στό νά κρατεῖ σταθερή βάση καί σωστά διαστήματα.
Ὅποιος μάθει ἰσοκράτημα καλά (καί δέν μιλῶ γιά Νη Πα ἀλλά γιά τριφωνίες τετραφωνίες κλπ) μπορεῖ νά γίνει καί συνθέτης καί ψάλτης που δέν χάνει τήν βάση.
Ὁ νέος σήμερα τί θά κάνει ἀν δέν μάθει ἰσοκρκάτημα λόγω ἠλεκτρονικοῦ;
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Ἄποψη θά γράψω καί ὄχι πρόταση.
Μετά ἀπό πολυετή ἑμπειρια σάν ψάλτης καί δάσκαλος μουσικῆς ἔχω διαπιστώσει ὅτι γιά νά γίνει κάποιος καλός ψάλτης εἶναι ἀπαραίτητο νά κατανοήσει τά συστήματα τῶν ἤχων τῆς μουσικῆς τόσο θεωρητικά ὅσο καί πρακτικά.
Πρακτικά μαθαίνει ὁ μαθητευόμενος νά κρατᾶ τό ἴσον στή βάση τοῦ συστήματος. Ἀκονίζεται τό ἀφτί του πάνω στούς ἤχους καί αὐτό ἔχει σημασία γιατί τό ἀφτί εἶναι τό μόνο ὄργανο πού βοηθάει στό νά κρατεῖ σταθερή βάση καί σωστά διαστήματα.
Ὅποιος μάθει ἰσοκράτημα καλά (καί δέν μιλῶ γιά Νη Πα ἀλλά γιά τριφωνίες τετραφωνίες κλπ) μπορεῖ νά γίνει καί συνθέτης καί ψάλτης που δέν χάνει τήν βάση.
Ὁ νέος σήμερα τί θά κάνει ἀν δέν μάθει ἰσοκρκάτημα λόγω ἠλεκτρονικοῦ;
Συμφωνώ!Αλλά με μία παρατήρηση ότι, εγώ ισοκράτημα έμαθα πάνω στο ηλ.ισοκράτη επειδή δεν είχα κάποιον άλλον να μου μάθει.Το έχω πει και στο παρελθόν.
Αλλά γιατί κολλήσατε την άποψη σας πάνω στο σχόλιο το δικό μου;
 
Με το πατριαρχείο τελειωσε ο πρώτος κύκλος επεισοδίων.��
Με τα χειρόγραφα του Τζελά έπεσαν τίτλοι τέλους.��
Πρέπει κάπου να ξεδώσει ο κόσμος.��
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με το πατριαρχείο τελειωσε ο πρώτος κύκλος επεισοδίων.��
Με τα χειρόγραφα του Τζελά έπεσαν τίτλοι τέλους.��
Πρέπει κάπου να ξεδώσει ο κόσμος.��

Κάπως ὑποτιμητικὸ μοῦ ἀκούγεται. Λὲς καὶ ὅσοι γράψαμε στὰ παραπάνω θέματα, ἔχουμε κάποιο πρόβλημα.

Προσωπικά, σημειώνω τοῦτο. Ἀπὸ ΟΛΕΣ τὶς συζητήσεις στὸ φορουμ, ἀκόμη κι ἀπ' τὶς πιὸ ξεστρατισμένες, πάντα κάτι μάθαμε καινούριο.

Τέλος πάντων, ὁ καθεὶς μὲ τὴν ἄποψή του περὶ φορουμ.
 
Κάπως ὑποτιμητικὸ μοῦ ἀκούγεται. Λὲς καὶ ὅσοι γράψαμε στὰ παραπάνω θέματα, ἔχουμε κάποιο πρόβλημα.

Προσωπικά, σημειώνω τοῦτο. Ἀπὸ ΟΛΕΣ τὶς συζητήσεις στὸ φορουμ, ἀκόμη κι ἀπ' τὶς πιὸ ξεστρατισμένες, πάντα κάτι μάθαμε καινούριο.

Τέλος πάντων, ὁ καθεὶς μὲ τὴν ἄποψή του περὶ φορουμ.

Από τη αστεία μεριά τοποθετήθηκα. Για να ευθυμήσουμε και λίγο.
Μην τσιμπάς αγαπητέ! Λίγο χιούμορ στην σκληρή και άπονη ζωή, μας κάνει καλό!
Αν σε πείραξε προσωπικά, sorry!
 

Δούναβις

Ἡ πεῖρα μοῦ ξέμαθε τὸν κόσμο... Ὀδυσσέας Ἐλύτης.
Ἀγαπητοὶ συνάδελφοι,
καταρχὴν ζητῶ, ἐκ τῶν προτέρων, συγγνώμη σὲ περίπτωση ποὺ ἔχω παρεξηγήσει τὶς θέσεις κάποιων καὶ αἰσθανθοῦν ὅτι τοὺς θίγω.

Οἱ προθέσεις μου εἶναι ἀγαθὲς ὅπως καὶ ὅλων σας.

Έχω τὴν αἴσθηση πὼς ἀπὸ τὴν κουβέντα "ξεπήδησαν" δύο σχολὲς ψαλσίματος (θέμα πρὸς συζήτηση)!...

α' Ἐκεῖνοι ποὺ προσδίδουν στὸν ψάλτη στοιχεῖα μηχανικότητας (ἄψογη ἐκτέλεση, ἀκρίβεια, διατήρηση βάσης στὸ ακέραιο, μὴ προσαρμοστικότητα σὲ ἀστάθεια τῶν συλλειτουργῶν, ἀτομοκεντρική αἰσθητικὴ, ταχυδακτυλουργία, ψυχρότητα καὶ μὴ φιλόξενο ἀναλόγιο καὶ ἴσως κάποια ἀκόμη ποὺ μου διαφεύγουν) και

β' ἐκεῖνοι ποὺ προσδίδουν στὸν ψάλτη στοιχεῖα προσωπικότητας τῆς ὁποίας ἡ ἐλευθερία ἔγκειται στὴ συμμετοχὴ του στὴν ἐξυπηρέτηση τῆς Θείας Λειτουργίας καὶ του ἐκκλησιάσματος ἁπλὰ, λιτὰ καὶ ὑπάκουα μὲ αἴσθηση ἀποστολῆς, παραμερίζοντας τὸν ἑαυτὸ τοὺς καὶ προσφέροντὰς τὸν στὴν προσευχὴ καὶ ὄχι στὴν τέχνη...

Η α' περίπτωση μου φαίνεται κάπως δυτικὴ καὶ ἐλιτίστικη ἐνῶ ἡ β' πιὸ ὀρθόδοξη τῶ πνεύμα.

Εν τέλει δὲν εἴμαστε τραγουδιστὲς ὄπερας καὶ οὔτε τὸ κέντρο τῆς Θείας Λειτουργίας.

Ἀφοῦ ἀποκτήσουμε μιὰ τεχνικὴ κατάρτηση ἀρκετὴ γιὰ νὰ ανταπεξέλθουμε στὸ ἀναλόγιο ἀπὸ 'κεῖ καὶ πέρα ἂς ψάλουμε μὲ τὴν καρδιὰ μας χωρὶς περιττὰ ἄγχη γιὰ τὸ καλλίτερο δυνατὸ ἐκτελεστικὰ.

Αὐτὰ πάντα ἐντὸς ναοῦ. Σὲ συναυλίες εἶναι λογικὴ μιὰ ελαστικότητα.

Ας είμαστε.wav ψάλτες καὶ ὄχι .midi
 
Top