[Ερώτηση] "Παράπονο"

epizoitis

Νέο μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι
Εδώ και λίγες εβδομάδες ανέλαβα αναλόγιο σε μια ενορία. Σε όσες ακολουθίες ιδιωτικού χαρακτήρα (π.χ. λειτουργία μνημοσύνου, γάμους κλπ) εκλήθην να ψάλω πήγα ευχαρίστως, πρωτίστως λόγω του ότι είμαι ο ψάλτης της ενορίας -με τις σχετικές υποχρεώσεις - και δευτερευόντως γιατί εκτιμώ πολύ τον εφημέριό μου ως ιερέα και ως άνθρωπο και θέλω να τον εξυπηρετώ (οι λόγοι κι αντιστρόφως αν θέλετε).. Με λύπη μου (και με οργή δυστυχώς - αμαρτωλός ων) έφυγα μετά το πέρας τους απλήρωτος από τους ενδιαφερομένους (συγγενείς των κεκοιμημένων, ζευγάρι-κουμπάρους). Δεν είμαι λάτρης του χρήματος αλλά μου κάνει (άσχημη) εντύπωση το ότι ενώ ο ιερέας πληρώθηκε όλες τις φορές - και δικαίως- ο ψάλτης έγινε αόρατος για τους ενδιαφερομένους (δε μου είπαν ούτε "ευχαριστώ"....) λες και ο ιερέας ήταν μόνος του στις ακολουθίες....δεν του έχω πει τίποτα γιατί νομίζω ότι ο ίδιος δεν έχει σχέση με το θέμα αυτό.
Δεν πρέπει να πληρώνεται ο ψάλτης στις περιστάσεις αυτές? Μπορεί να κάνει κάτι? Κλείνω με την ευχή να μην σας έχει τύχει κάτι ανάλογο και πάντα ο Θεός να μας συγχωρά , να μας βοηθάει και να μας φωτίζει.

Σας ευχαριστώ.
 

Lolos Sotirios

Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι
Εδώ και λίγες εβδομάδες ανέλαβα αναλόγιο σε μια ενορία. Σε όσες ακολουθίες ιδιωτικού χαρακτήρα (π.χ. λειτουργία μνημοσύνου, γάμους κλπ) εκλήθην να ψάλω πήγα ευχαρίστως, πρωτίστως λόγω του ότι είμαι ο ψάλτης της ενορίας -με τις σχετικές υποχρεώσεις - και δευτερευόντως γιατί εκτιμώ πολύ τον εφημέριό μου ως ιερέα και ως άνθρωπο και θέλω να τον εξυπηρετώ (οι λόγοι κι αντιστρόφως αν θέλετε).. Με λύπη μου (και με οργή δυστυχώς - αμαρτωλός ων) έφυγα μετά το πέρας τους απλήρωτος από τους ενδιαφερομένους (συγγενείς των κεκοιμημένων, ζευγάρι-κουμπάρους). Δεν είμαι λάτρης του χρήματος αλλά μου κάνει (άσχημη) εντύπωση το ότι ενώ ο ιερέας πληρώθηκε όλες τις φορές - και δικαίως- ο ψάλτης έγινε αόρατος για τους ενδιαφερομένους (δε μου είπαν ούτε "ευχαριστώ"....) λες και ο ιερέας ήταν μόνος του στις ακολουθίες....δεν του έχω πει τίποτα γιατί νομίζω ότι ο ίδιος δεν έχει σχέση με το θέμα αυτό.
Δεν πρέπει να πληρώνεται ο ψάλτης στις περιστάσεις αυτές? Μπορεί να κάνει κάτι? Κλείνω με την ευχή να μην σας έχει τύχει κάτι ανάλογο και πάντα ο Θεός να μας συγχωρά , να μας βοηθάει και να μας φωτίζει.

Σας ευχαριστώ.

Την επόμενη φορά πέστου οτι θα ψάλης σε χορωδία φίλου σου (σε γάμο) για να βγάλεις κάτι πάρα πάνω γιατί λόγω οικ/κης κρίσης εχεις οικονομική αναγκη.Πιστεύω θα το καταλάβει.Διαφορετικά πέστω του στα ίσα (πάτερ μήπως είναι αμαρτία που βρίζω όταν στα μυστήρια φεύγουν και με αγνοούν ενώ δεν είμαι υποχρεωμένος να ψάλλω σε αυτά ; ).
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Αγαπητέ συνάδελφε έχω να σου προτείνω τα εξής :
1ον. Ξεκαθάρισε μέσα σου τι θέλεις ακριβώς... Είναι το πιο σημαντικό...!!!
2ον. Κάνε μία συζήτηση με τον προϊστάμενο του ναού για το θέμα αυτό, θέτοντάς του το ερώτημα.... π.χ. Θα πληρώνομαι πάτερ μου για τα μυστήρια που κάνω ή όχι;;; Για να ξέρω...!!! Ανάλογα με την απάντησή του κανονίζεις την πορεία σου.... Αν δεν την ξέρεις εκείνη την στιγμή το σκέφτεσαι και του απαντάς την επόμενη Κυριακή...!!!
3ον. Για τα μυστήρια οι άνθρώποι που τα κάνουν τις περισσότερες φορές κανονίζουν με τον ιερέα τα θέματα αμοιβής και όχι απευθείας με τον ψάλτη.... Ο ιερέας δλδ λέει θέλουμε τόσα για το μυστήριο και τόσα για τον ψάλτη ή τόσα συνολικά και σου δίνει μερίδιο... νομίζω υπάρχει και προκαθορισμένο ποσοστό σε γενικές γραμμές περίπου 10%..... δλδ αν δώσουν 50 Ευρώ για το μνημόσυνο για τα έξοδα του ναού τα 5 είναι δικά σου....!!!
4ον. Να ΜΗΝ περιμένεις ποτέ από τους πιστούς ή τους απίστους.... να σου δώσουν την αξία που πιστεύεις ότι έχεις.... Φυσικά και αξίζεις πολύ αφού προσφέρεις στον Ναό... αλλά μην το περιμένεις από τους άλλους να στο αναγνωρίσουν΄.. ούτε κάν από τους επιτρόπους του ναού ακόμη δε και από τον προϊστάμενο Ιερέα.... (δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου...)... Μάλλον αρνητικές κριτικές θα ακούσεις παρά ευμενή σχόλια....!!!!
5ον. Η διοικούσα εκκλησία να έχεις υπόψιν ότι πηγαίνει με το δόγμα : Να κάνω την δουλειά μου τσάμπα...!!!! Επομένως δεν πρόκειται να κινήσουν εκείνοι την διαδικασία της αμοιβής σου....!!!!

Το σημαντικότερο από όλα είναι το 1ο που σου έγραψα...!!! Να αποφασίσεις τι θέλεις και να ξέρεις τι θα κάνεις στην περίπτωση που σου πούν ότι ΔΕΝ θα αμοίβεσαι...!!! Θα φύγεις ή θα μείνεις??? Και ως πότε...!!!!

Αυτά τα λίγα... ελπίζω να σε βοήθησα...!!!
 

epizoitis

Νέο μέλος
Κύριε Τσέπα σας ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις σας.
Κύριε Λόλο έχετε την καλοσύνη να μου εξηγήσετε τι εννοείτε ακριβώς στο σχόλιό σας?
Ευχαριστώ κι εσάς.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
ο κ. LOLOS εννοεί ότι από τη στιγμή που δεν πληρώνεσαι για μια εργασία που κάνεις (έστω και διακονία), έχεις το δικαίωμα να μην την κάνεις, ειδικά εφόσον κάπου αλλού σου ζητάνε να κάνεις την ίδια δουλειά δίνοντάς σου και την ανάλογη αποζημίωση.

Ακόμα και ψέμματα να πεις (να μην έχεις δηλαδή να πας εκείνη την ώρα σε μυστήριο επ αμοιβή), είναι ένας ευγενικός-διακριτικός τρόπος να υπενθυμίσεις στον ιερέα την υποχρέωσή του.
 
Top