Γρύλλης π. ᾿Ιωακείμ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σέ παλαιότερη συζήτηση εἶχε γίνει ἀναφορά στό π. Ἰωακείμ Γρύλλη ἐκ Πάτμου, ὁ ὁποῖος ἐπί πολλά χρόνια διετέλεσε ψάλτης τῆς Ἱερᾶς Βασιλικῆς Πατριαρχικῆς καί Σταυροπηγιακῆς Μονῆς τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου καί Εὐαγγελιστοῦ Πάτμου καί πού σήμερα πάλι ὡς συνταξιοῦχος καλεῖται στήν Μονή στίς ἀγρυπνίες.
Τυγχάνει σαρκικός πατήρ τοῦ συνεφημερίου μου π. Θεολόγου Γρύλλη, καθηγητοῦ Βυζ. Μουσικῆς καί διευθυντοῦ τῆς Σχολῆς Β. Μ. τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγ. Δημητρίου Ὄπλων - Κάτω Πατησίων Ἀθηνῶν.
Παλαιότερον τά παιδιά του τόν παρεκάλεσαν νά ἠχογραφήσει κάποια κομμάτια, ὅπερ καί ἐγένετο. Αὐτά ἀνεβάζω σήμερα.
Τά μαθήματα ἅπαντα τά ἐκτελεῖ ἐκ τῶν βιβλίων τοῦ ἄρχοντος πρωτοψάλτου κ. Ἀθανασίου Καραμάνη, ἐκτός βέβαια τοῦ εὐαγγελικοῦ ἀναγνώσματος.
Ἱσοκρατοῦν ὁ υἱός του πρωτοπρεσβύτερος π. Θεολόγος Γρύλλης καί ὁ ἐκ θυγατρός γαμβρός του Χρύσανθος Ἀλεξόπουλος, καθηγητής Θεολογίας (συμφοιτητής μου).
 

Attachments

  • 01 - Πάσα πνοή, ήχος γ΄. 1'23''.mp3
    1.6 MB · Views: 162
  • 02 - Αινείτε, Δεύτε πάντα, Εις το μνήμα. 5'40''.mp3
    6.8 MB · Views: 124
  • 03 - Θ΄ Εωθινόν, Ως επ' εσχάτων, ήχος πλ. α΄. 6'26''.mp3
    7.8 MB · Views: 126
  • 04 - Δύναμις Αβαγιανού. 4'49''.mp3
    5.8 MB · Views: 124
  • 05 - Ευαγγέλιον οσιακόν. 4'24''.mp3
    5.2 MB · Views: 124
  • 06 - Λειτουργικά, ήχος πλ. β΄. 2'33''.mp3
    3.1 MB · Views: 123
  • 07 - Άξιόν εστιν, ήχος πλ. β΄. 3'19''.mp3
    4 MB · Views: 133

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀναφορά στόν π. Ἰωακείμ εἶχε γίνει ἐδῶ, ὅπου ὁ κ. Λιναρδάκης εἶχε ἀνεβάσει ἠχητικό ἄκουσμα τοῦ μουσικολογιωτάτου πατρός ἀπό τό ἀπέραντο καί ἀξεπέραστο «ὁπλοστάσιό» του.

Υ.Γ. Κύριε Λιναρδάκη, δέν ἀνεβάζετε καί τίς ἄλλες ἠχογραφήσεις πού ἔχετε μέ τόν π. Ἰωακείμ Γρύλλη (ἄν τίς βρεῖτε) ;


 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
π. Μάξιμος;26022 said:
Ἀναφορά στόν π. Ἰωακείμ εἶχε γίνει ἐδῶ, ὅπου ὁ κ. Λιναρδάκης εἶχε ἀνεβάσει ἠχητικό ἄκουσμα τοῦ μουσικολογιωτάτου πατρός ἀπό τό ἀπέραντο καί ἀξεπέραστο «ὁπλοστάσιό» του.
Υ.Γ. Κύριε Λιναρδάκη, δέν ἀνεβάζετε καί τίς ἄλλες ἠχογραφήσεις πού ἔχετε μέ τόν π. Ἰωακείμ Γρύλλη (ἄν τίς βρεῖτε) ;

π. Μαξιμε Ευλογειτε .
Αφου εκφρασω πολλες ευχαριστιες για αυτα που ανεβασατε με τον π. Γρυλλη,
να διαβαβαιωσω οτι αν βρω (αυτο ειναι το προβλημα) τις σχετικες ηχογραφησεις που εχω εγω , θα τις ανεβασω .
Ακομα ευχαριστω για ''το απεραντο και αξεπεραστο ''οπλοστασιο'' (μου)'' , αλλα δηστυχως λογω της απεραντωσυνης που λετε , ''χανει η μανα (εγω) το παιδι (ηχογραφησεις) και το παιδι την μανα'' . Συνηθως τα πιο πολλα που ανεβαζω τα βρισκω τυχαια (σκονταφτω πανω τους) , τα ανεβαζω και αντε φτου κι'απ' την αρχη .
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἀναφορά στόν π. Ἰωακείμ εἶχε γίνει ἐδῶ, ὅπου ὁ κ. Λιναρδάκης εἶχε ἀνεβάσει ἠχητικό ἄκουσμα τοῦ μουσικολογιωτάτου πατρός ἀπό τό ἀπέραντο καί ἀξεπέραστο «ὁπλοστάσιό» του.
Υ.Γ. Κύριε Λιναρδάκη, δέν ἀνεβάζετε καί τίς ἄλλες ἠχογραφήσεις πού ἔχετε μέ τόν π. Ἰωακείμ Γρύλλη (ἄν τίς βρεῖτε) ;

Πατερ
Και ομως βρηκα !! και τις αλλες δυο ηχογραφησεις της ιδιας μερας 23-9-1988 .
Πιστευω να μην εχουν ανεβει ξανα .
Δωστε τους χαιρετισμους και τα συγχαρητηρια μου στον συνεφημεριο σας
π. Θεολογο Γρυλλη .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 6'09=Κυκλω της τραπεζης σου(Ιωαννου Λαμπαδαριου)Βαρυς_new.mp3
    2.8 MB · Views: 128
  • 11'34''=Ανωθεν οι προφηται (Βαρυς)_new.mp3
    4 MB · Views: 137

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ
Και ομως βρηκα !! και τις αλλες δυο ηχογραφησεις της ιδιας μερας 23-9-1988 .
Πιστευω να μην εχουν ανεβει ξανα .
Δωστε τους χαιρετισμους και τα συγχαρητηρια μου στον συνεφημεριο σας
π. Θεολογο Γρυλλη .
Καλη Ακροαση .
Ἔμ...!!! ἀφοῦ τά λέω ἐγώ !!!
Τό μόνο πού θά πρέπει νά διορθώσουμε τήν ἡμέρα, καθ΄ὅσον θά πρέπει νά εἶναι ἡ 26η Σεπτεμβρίου (καί ὄχι ἡ 23η) ἡμέρα μνήμης τοῦ Εὐαγγελιστοῦ Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου.
Τό Κύκλῳ τῆς τραπέζης σου θά πρέπει νά ἐλέχθη στήν Τράπεζα. Προφανῶς παρουσίᾳ τοῦ τότε Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου Δημητρίου ἤ τοῦ σημερινοῦ ὡς Χαλκηδόνος.

Ἤδη ἔδωσα τούς χαιρετισμούς.
Πάμπολλα συγχαρητήρια σέ σᾶς κ. Βαγγέλη καί σᾶς εὐχαριστοῦν αὐτοί καί σᾶς εὐχαριστοῦμε θερμῶς κι ἐμεῖς γιά μία ἀκόμη φορά !!!


 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Όλη η παράδοση της νήσου!!!!!

Απαξάπαντες στο νησί όταν εμφανίζεται στο ψαλτηρί τραβάμε προσοχές!!!!

Μάλιστα ακόμα και όταν λειτουργεί βγαίνει στο Δοξαστικό ή και στους άινους για να τους ψάλλει. Πάντοτε απο διφθλερας με το χιλιοφθαρμένο βιβλίο του γέροντα.....

Όλοι δε περιμένουμε να τον ακούσομε κάθε χρόνο στη τελέτη του νιπτήρα να διαβάσει εμμελώς το ευαγγέλιο σε Αγια! εκεί τα λόγια σταματούν.....

Ευχαριστούμε και τους δυο σας!!

Σας αφληνω τώρα γιατι ο ποιητής με περιμένει να παμε σε σεμινάριο του Παικόπουλου.........
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστούμε π.Μάξιμε και κυρ-Βαγγέλη για τα ακούσματα από τον π.Ιωακείμ τον οποίο δεν είχα ξανακούσει.Νομίζω πως το άκουσμά του αποτελεί μια από τις ωραιότερες μίξεις κοσμικού και καλογερικού ψαλσίματος.Ευχαριστούμε και πάλι.
 

Manolis G.

Μέλος
Πάτερ Μάξιμε ευλογείτε,

Χαίρομαι ιδιαίτερα που κάνατε μνεία στόν π.Ιωακείμ Γρύλλη , έναν από τους αφανείς (για το ευρύ κοινο) μεγάλους του αναλογίου.

Μεγάλος δάσκαλος, που πολλά θα ωφελείση τους συναδέλφους Ιεροψάλτες και μόνο το άκουσμα της ψαλμωδίας του, λόγω της αριστοτεχνικής αλλά και ακριβούς εκτέλεσης και των πλέον δυσκόλων μαθημάτων, υπόδειγμα γνησίου Βυζαντινού ύφους.

Σαν μαθητής του στο αναλόγιο επι σειράν ετών του ωφείλω ευγνωμοσύνην και άπειρες ευχαριστίες

ΜΑΝΩΛΗΣ ΓΡΥΛΛΗΣ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όλως τυχαίως χθές είχαμε την κουβέντα του π. Ιωακείμ με το νεωκόρο του καθεδρικού ναού του Σύδνεϋ (Μιχάλη Γρύλλη) ο οποίος είναι πρώτος ξάδερφος του π. Ιωακείμ και ο οποίος μας μίλησε με πολύ θαυμασμό για αυτόν αναφέροντας ιδιαίτερα την απαγγελία του ευαγγελίου στην αναπαράσταση του Νιπτήρα. Έχει κανείς ζωντανή ηχογράφηση από αυτή την απαγγελία μήπως;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όλως τυχαίως χθές είχαμε την κουβέντα του π. Ιωακείμ με το νεωκόρο του καθεδρικού ναού του Σύδνεϋ (Μιχάλη Γρύλλη) ο οποίος είναι πρώτος ξάδερφος του π. Ιωακείμ και ο οποίος μας μίλησε με πολύ θαυμασμό για αυτόν αναφέροντας ιδιαίτερα την απαγγελία του ευαγγελίου στην αναπαράσταση του Νιπτήρα. Έχει κανείς ζωντανή ηχογράφηση από αυτή την απαγγελία μήπως;
Εἴχαμε τόν π. Ἰωακείμ σήμερα στόν Ναό, ὅπου καί ἔψαλε.
Μετά στό γραφεῖο τοῦ διάβασα τά μηνύματα καί εὐχαριστεῖ ὅλους πού ἔγραψαν.

Ὑπάρχουν ἠχογραφήσεις, πού λές Δημήτρη. Ὑπάρχει ὅμως τό γνωστό πρόβλημα. Εἶναι σέ κασσέτες. Ὅ,τι μπορέσει ὁ καθένας θά κάνει...

Σημ.:φωτο στό avatar τοῦ Μανώλη Γρύλλη (γιά ὅσους δέν γνωρίζουν) εἶναι τοῦ μακαριστοῦ καί ἁγίου Γέροντος Ἀμφιλοχίου Μακρῆ.


 

Manolis G.

Μέλος
π. Μάξιμε,

Απολαύστε δύο ηχογραφήσεις του 1960,καταχωρημένες στα αρχεία παγκόσμιας μουσικής του Πανεπιστημίου του Harvard.
Ψάλλει ο π. Ιωακείμ, από το Δοξαστάριο του ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΜΥΡΝΗΣ, ψαλλομένου "κατ΄έθος" καθ΄όλη τη διάρκεια της Μ.Τεσσαρακοστής
 

Attachments

  • ton_noton_mou.mp3
    2 MB · Views: 126
  • simeron_o_Xristos.mp3
    1.8 MB · Views: 104

Manolis G.

Μέλος
Πολύ σωστά κ.Βασίλη,

Είναι από τη συλλογή της Εθνομουσικολόγου LAURA BOULTON 1899-1980
η οποία (συλλογή) παρεχωρήθη στα αρχεία Παγκόσμιας μουσικής του Πανεπιστημίου του Harvard το 1994
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Είμαι πολύ συγκινημένος που ακούω τον Δάσκαλο,
ο οποίος τυγχάνει σαρκικός πατέρας του πρώτου μου δασκάλου
πατρός Θεολόγου Γρύλλη.

Ευχαριστούμε πολύ για αυτές τις ηχογραφήσεις.
 

amentzelos

Μέλος
θερμά ευχαριστηρια γε όσους ανεβασαν ακουσματα απο τον πατέρα Ιωακείμ πατέρα του δασκάλου μου στην βυζαντινη μουσική.
Εχει θείο χαρισμα στην φωνή και βαθεία γνώση στη μουσική

amentzelos
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δόξα... Ἦχος πλ. β'.
Πάτερ ἀγαθέ, ἐμακρύνθην ἀπὸ σοῦ, μὴ ἐγκαταλίπῃς με, μηδὲ ἀχρεῖον δείξῃς τῆς Βασιλείας σου· ὁ ἐχθρὸς ὁ παμπόνηρος ἐγύμνωσέ με, καὶ ᾖρέ μου τὸν πλοῦτον· τῆς ψυχῆς τὰ χαρίσματα, ἀσώτως διεσκόρπισα· ἀναστὰς οὖν, ἐπιστρέψας πρὸς σὲ ἐκβοῶ· Ποίησόν με ὡς ἕνα τῶν μισθίων σου, ὁ δι' ἐμὲ ἐν Σταυρῷ τὰς ἀχράντους σου χεῖρας ἁπλώσας, ἵνα τοῦ δεινοῦ θηρὸς ἀφαρπάσῃς με, καὶ τὴν πρώτην καταστολὴν ἐπενδύσῃς με, ὡς μόνος πολυέλεος.​
 

Attachments

  • Πάτερ ἀγαθέ, Δόξα αίνων Ασώτου, πλ. β΄, Καραμάνη, 07'54''.mp3
    8.3 MB · Views: 122

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό Ἰδιόμελον τῆς Περιφορᾶς τοῦ Ἐπιταφίου «Τὸν ἥλιον κρύψαντα ...» ἀπό τόν π. Ἰωακείμ ἀναρτήθηκε ἐδῶ.

 
Σε αυτό το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=H4v2v35vgXI μπορεί κανείς να ακούσει ένα απόσπασμα του Ευαγγελίου του Νιπτήρος από τον π. Ιωακείμ, από το 37:38 και μετά! (Παρεμπιπτόντως πρόκειται για ένα πολύ καλό ντοκυμανταίρ κατά την ταπεινή μου άποψη).

Επίσης δύο "φρεσκότατα" βίντεο με το "Φως Ιλαρόν" και το Οκτάηχο "Θεοτόκε Παρθένε" (στα ισοκρατήματα και ο αγαπητός κ. Εμμανουήλ Γρύλλης που προσέφερε σε αυτήν τη συζήτηση και τα μηνύματά του εμφανίζονται παραπάνω)
http://www.youtube.com/watch?v=oRoRujd2XJg
http://www.youtube.com/watch?v=xujjoyGr5ac
 
Last edited:
Top