Ο Εσπερινός του Σαββάτου: ευθύνες κληρικών και ψαλτών

T

Tzanakos_B

Guest
Το σχολιο επισημανση του πατερα ΜΑΞΙΜΟΥ, μου εφερε στη μνημη μου , ωραιες νεανικες αναμνησεις....Ο αειμνηστος πατερας μου παπα- Γιαννης τελουσε παντα τους Εσπερινους , οχι μονο του Σαββατου , αλλα και ολων των ημερων , στο μικρο χωριο μου την ΚΑΡΕΑ της Μανης. Πηγαινα, ''υποχρεωτικα '' απο ηλικιας οκτω ετων και ανω. το ιδιο συνεβαινε αργοτερα και με τον αδελφο μου Παναγιωτη. ΟΙ Χωρικοι περιμεναν να ακουσουν την καμπανα του ναου, το βραδυ και γι αυτους ηταν τροπον τινα '' ΤΟ ΡΟΛΟ Ι '' για να γυρισουν στα σπιτια τους απο τα χωραφια τους.!!!! Απο τοτε και μεχρι σημερα νιωθω τη χαρα και την επιθυμια να πηγαινω στους Εσπερινους του Σαββατου και εχω ωφεληθει πολυ τοσο ψαλτικα οσον και [ κυριως], Ψυχικα.!!!! Ειναι κριμα , νομιζω να απουσιαζουμε απο αυτη την ιερωτατη Ακολουθια ,την οποια , οπως γνωριζω, παρακολουθουν πολλοι πιστοι.....

Θα ηθελα να γραψω λιγα λογια, συμπληρωματικα για τους Εσπερινους οχι μονο του Σαββατου , αλλα και για τους Εσπερινους Δεσποτικων , Θεομητορικων Εορτων , αλλα και πολυ γνωστων Αγιων. Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει υποχρεωτικα να πηγαινει , εκ περιτροπης ο ενας ψαλτης του Ναου. Αν θελουν να πηγαινουν και οι δυο , ακομη καλυτερα !!! Οι εσπερινοι τελουνται το βραδυ που οι περισσοτεροι απο τους ψαλτες [ εργαζομενοι ] εχουν τελειωσει την εργασια τους. Παλαιοτερα εδω στην Αττικη εβλεπα με λυπη να παραλειπονται πολλοι Εσπερινοι του Σαββατου... λογω καποιου Μυστηριου , Γαμου η` Βαπτισης. Το συζητησα με τον Προ ι σταμενο του Ναου και προς τιμην του , απο τοτε και μετα δεν παραλειπονταν οι Εσπερινοι. Τον πρωτο λογο εχει ο υπευθυνος ιερεας για το θεμα αυτο και εμεις οι ψαλτες , πρεπει να συμμετεχουμε , σε μια τοσο Κατανυκτικη Ακολουθια με προθυμια . Ετσι και εμεις ωφελουμεθα και πολλους πιστους θα παρακινησουμε να ερχονται .!! Η ψαλτικη κυριοι ειναι Προσευχη αλλα και Εσωτερικη Παρορμηση και '' Μερακι'' !!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Την προσευχή, την εσωτερική παρόρμηση και το μεράκι του ένας ψάλτης δεν είναι υποχρεωμένος να τα εκφράσει στο ναό που υπηρετεί, αλλά μπορεί και στον πλησιέστερο από το σπίτι του, διότι χρειάζονται και κάποια χρήματα για τα ναύλα, τα οποία αν καλύπτονται, ευχαρίστως να πάει και στο ναό που υπηρετεί. Οι αμοιβές συνήθως είναι οριακές και μακροπρόθεσμα μπαίνεις και μέσα.

Αλλά ακόμα και με αμοιβή, υπάρχει και το θέμα της κόπωσης, ειδικά αν ο ψάλτης εργάζεται ή έχει οικογένεια να φροντίζει όλη την ημέρα, την ώρα του εσπερινού είναι έτοιμος για ύπνο. Στην καλύτερη περίπτωση να αντέχει απλώς να παραστεί σαν λαϊκός, όχι όμως και να ψάλει, ειδικά αν για μια ακόμα φορά θα είναι αβοήθητος.

Τέλος, η οικογένεια έχει κι αυτή ανάγκες εκκλησιασμού, οπότε ο εσπερινός και γενικά οι αδέσμευτες ακολουθίες είναι η μοναδική ευκαιρία να πάνε όλοι μαζί να εκκλησιαστούν, να εξομολογηθούν ή απλώς να περάσουν ποιοτικό χρόνο. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, η ψαλτική δράσις του πατέρα να αποτελεί σκάνδαλο, με τα επιτρεπόμενα όρια να είναι συνήθως τα απολύτως εργασιακά: μη μου πεις ότι θα διαβάσεις για το πανηγύρι.. ότι ξέρεις ξέρεις, τώρα πνιγόμαστε, θα πει η γυναίκα και με το δίκιο της.

Γενικά ζήτημα για τον ψάλτη τίθεται μόνο αν ψάλεις κοντά στο σπίτι σου και είσαι συνταξιούχος ή φοιτητής. Τίθεται όμως ζήτημα για τον εφημέριο, να καλύψει περισσότερα οδοιπορικά ή να βρει κι άλλα άτομα, αναλόγως της αιτίας του προβλήματος.
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Στον Ναό που υπηρετώ, εκ περιτροπής ο ένας ψάλλει στην πρωινή Θεία Λειτουργία του Σαββάτου και ο άλλος το απόγευμα στον Αναστάσιμο Εσπερινό. Ποτέ δεν μένει ο Ναός χωρίς ψάλτη. Διάθεση για συνεργασία να υπάρχει κι όλα λύνονται...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Λεφτά αν υπάρχουν φτιάχνει και η διάθεση.

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Όταν ξεκινάς σε ένα ναό σου λένε ποιες ακολουθίες θέλουν και εσύ τους δίνεις μια προσφορά. Αν συμφωνήσετε προχωράει και τηρείται.

Πώς γίνεται να πρέπει να πας σε ένα εσπερινό που δεν σου ζητήθηκε εξ αρχής;
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Λεφτά αν υπάρχουν φτιάχνει και η διάθεση.

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Όταν ξεκινάς σε ένα ναό σου λένε ποιες ακολουθίες θέλουν και εσύ τους δίνεις μια προσφορά. Αν συμφωνήσετε προχωράει και τηρείται.

Πώς γίνεται να πρέπει να πας σε ένα εσπερινό που δεν σου ζητήθηκε εξ αρχής;
Δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις συναδέλφων που τους έχουν τύχει περίεργες ''τούμπες''...
Δηλ.με λίγα λόγια, σου ζητούν 2-3 συγκεκριμένα πράγματα προκειμένου να σε προσλάβουν, αλλά με το που προσληφθείς, άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.... Μη σου φαίνεται περίεργο.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ε τότε χρεώνεις το ποσό που αντιστοιχεί σ' αυτά τα επιπλέον πράγματα αλλιώς φεύγεις.
Καλά, το 1ο σκέλος δεν υπάρχει, άστο.... Μόνο το 2ο... Φεύγεις!...
 
Top