Γενεθλίων τελουμένων... Αστέρης Λεωνίδας

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συμφωνούμε στην ουσία. Η διαφορά μας είναι στο κατά πόσο στενά ορίζουμε το δάσκαλο. Και ο Δεβρελής ξεζούμισε τον Παναγιωτίδη, με ατελείωτες ώρες υπαγορεύσεων και συμψαλμωδίας στο Ναό και σε χορωδίες, αλλά δάσκαλό του θεωρεί το Θεμιστοκλή Γεωργιάδη. Ο δε Παπαμανωλάκης, παρά τα ιδιαίτερα που του έκανε ο Πρίγγος, επιμένει να λέει πως ο τελευταίος δεν άφησε κανέναν μαθητή και ότι δάσκαλός του είναι ο Βιγγόπουλος.
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Η πηγη της ηχογραφησεως ειναι απο τον αρχοντα Σταματιο Κισσα ο οποιος ηταν εκει το 72 και κατεγραψε το ηχητικο!!!να ειναι καλα
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η συνθεσις ειναι του Παλαση Ιωαννη ..
Επικοινώνησα με το δάσκαλό μου τον Άρχοντα τ. Α' Δομέστιχο της ΜΧΕ κ. Μιλτιάδη Παππά και διαψεύδει ότι η μελοποίηση ανήκει στον Παλάση. Είναι το β' του Ραιδεστηνού - έχει και εκτενέστερο. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης έχει χειρόγραφα του Γεωργίου Ραιδεστηνού στο αρχείο του.

Η ηχογράφηση θυμάμαι να έχει πρωτοανεβεί τουλάχιστον εδώ και 14 χρόνια στο cmkon.org.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...Είναι το β' του Ραιδεστηνού - έχει και εκτενέστερο. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης έχει χειρόγραφα του Γεωργίου Ραιδεστηνού στο αρχείο του.
Περί Δοξασταρίου Γεωργίου Ραιδεστηνού Β' καί τοῦ Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τά ἔχεις γράψει. Ἐνδιαφέρουσα καί ἡ τότε συνέχεια τῆς συζητήσεως... :)

 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επικοινώνησα με το δάσκαλό μου τον Άρχοντα τ. Α' Δομέστιχο της ΜΧΕ κ. Μιλτιάδη Παππά και διαψεύδει ότι η μελοποίηση ανήκει στον Παλάση. Είναι το β' του Ραιδεστηνού - έχει και εκτενέστερο. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης έχει χειρόγραφα του Γεωργίου Ραιδεστηνού στο αρχείο του.

Η ηχογράφηση θυμάμαι να έχει πρωτοανεβεί τουλάχιστον εδώ και 14 χρόνια στο cmkon.org.
Εχω δοξαστικα του Παλαση απο τον αειμνηστο Θ.Βασιλειου...Απο εκει ειδα και το διασταυρωσα...Τι να πω μπορει να ειναι ετσι...
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Επικοινώνησα με το δάσκαλό μου τον Άρχοντα τ. Α' Δομέστιχο της ΜΧΕ κ. Μιλτιάδη Παππά και διαψεύδει ότι η μελοποίηση ανήκει στον Παλάση. Είναι το β' του Ραιδεστηνού - έχει και εκτενέστερο. Άλλωστε, είναι γνωστό ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης έχει χειρόγραφα του Γεωργίου Ραιδεστηνού στο αρχείο του. ...

Εχω δοξαστικα του Παλαση απο τον αειμνηστο Θ.Βασιλειου...Απο εκει ειδα και το διασταυρωσα...Τι να πω μπορει να ειναι ετσι...

Αν δεν αναρτηθούν τα αντίστοιχα κείμενα προς αντιπαραβολή, η συζήτηση είναι μάλλον άσκοπη.
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Άλλωστε, το ύφος του προ του Πατριαρχείου παραπέμπει άμεσα στο Πατριαρχείο. Αυτός ήταν και ο λόγος που του έγιναν πολλαπλές προσκλήσεις να αναλάβει Άρχων Λαμπαδάριος απέναντι στο Νικολαΐδη στα μέσα της δεκαετίας του '60 - κάτι το οποίο αρνήθηκε.

Τρεις.
 
Last edited:
Top