Παράδοση και νέοι μελοποιοί

P

ptz

Guest
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από εδώ.

-Σιγομουρμούρισα προσεκτικά τον παρατεθέντα εδώ εις κοινήν ωφέλεια καλ[ι]οφωνικό ειρμό του φίλου Ι.Αρβανίτη,όπως έχω κάνει και γιά όλα τα έργα του.Πολλά δε τα έχω ψάλλει και εν Εκκλησίαις.....
-Θα ήθελα να εκθέσω μερικές σκέψεις,όχι πάνω σε αυτές καθ'αυτές τις μελοποιήσεις του φίλου Ιωάννη-που αναμφίβολλα είναι σωστές,σοβαρές και άξιες-αλλά στην ύπαρξη στις μέρες μας μελοποιών με όλη την σημασία της λέξης.
-Συνήθως έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια να ερχονται στο φώς διασκευές κλασσικών έργων,με την επισήμανση "διασκευή" ή "καλωπισμός" ή και χωρίς καθόλου επισήμανση αλλά αυθαίρετη οικοιοποίηση από νεόκοπους "μελουργούς",ενώ είναι "αρπαγή" έμπνευσης και εργασίας κάποιας κλασσικής μελοποίησης,με αυθαίρετα και φτηνά φτιασιδώματα,κατά το δοκούν και γιά "προσωπική χρήση".
-Επίσης έχουμε δει παλαιότερα και βλέπουμε ακόμα,νέες μελοποιήσεις οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με την κλασσική φόρμα και δομή της Βυζαντινής μελουργίας,το είδος και το γένος του μέλους.Απλά οι επίδοξοι νέοι Μπερικέτηδες,"βουτάνε" από αργό στιχηράριο,με ολίγη παπαδική....ανατολής μέσα και ειρμολογικό...πιπεράτο και τις κυκλοφορούν με βαρύγδουπους τίτλους και κόρδωμα.Το τι έχουν τραβήξει τα χερουβικά και τα Λειτουργικά όλοι μας ξέρουμε..........
-Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε κάτι σημαντικό.Οι μελοποιοί της Βυζ. Εκκλ.μουσικής [τουλάχιστον στην μετά την άλωση εποχή],δεν εμπνεύστηκαν τα έργα τους κατά παραγγελία του τάδε βασιλιά ή πάπα ή πλούσιου μουσικόφιλου,γιά να παρουσιασθούν στον τάδε μεγαλοπρεπή Ναό ή όπερα, όπως έγινε κατά κόρον στην δυτική εκκλ.μελουργία,αλλά ύστερα από κάποια εσωτερική τους ανάγκη γιά προσευχή ή από χαρά ή λύπη,με ένα κερί ή ένα λυχνάρι στο φτωχικό τους σπίτι ή κελί και γιά να το ψάλλουν συνήθως οι ίδιοι την τάδε γιορτή ή την επόμενη Κυριακή,εκεί στο Πατριαρχικό αναλόγιο [όπως π.χ ο Πέτρος],ή στο μοναχικό στασίδι κάποιου καθολικού στο Αγιο όρος.
-Και ο φίλος Γιάννης πιστεύω πώς έτσι μελοποιεί.Από εσωτερική του ανάγκη.Με κλασσικές φόρμες. Πάνω σε στέρεα θεμέλια.Χωρίς ανακάτεμα και δήθεν "μεράκια".Οι δε συνθέσεις του είναι γιά κάθε γένος και είδος ψαλτών και μουσικών.
-Φίλε Γιάννη συνέχισε.
Π.Τ
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
-Σιγομουρμούρισα προσεκτικά τον παρατεθέντα εδώ εις κοινήν ωφέλεια καλ[ι]οφωνικό ειρμό του φίλου Ι.Αρβανίτη,όπως έχω κάνει και γιά όλα τα έργα του.Πολλά δε τα έχω ψάλλει και εν Εκκλησίαις.....
-Θα ήθελα να εκθέσω μερικές σκέψεις,όχι πάνω σε αυτές καθ'αυτές τις μελοποιήσεις του φίλου Ιωάννη-που αναμφίβολλα είναι σωστές,σοβαρές και άξιες-αλλά στην ύπαρξη στις μέρες μας μελοποιών με όλη την σημασία της λέξης.
-Συνήθως έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια να ερχονται στο φώς διασκευές κλασσικών έργων,με την επισήμανση "διασκευή" ή "καλωπισμός" ή και χωρίς καθόλου επισήμανση αλλά αυθαίρετη οικοιοποίηση από νεόκοπους "μελουργούς",ενώ είναι "αρπαγή" έμπνευσης και εργασίας κάποιας κλασσικής μελοποίησης,με αυθαίρετα και φτηνά φτιασιδώματα,κατά το δοκούν και γιά "προσωπική χρήση".
-Επίσης έχουμε δει παλαιότερα και βλέπουμε ακόμα,νέες μελοποιήσεις οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με την κλασσική φόρμα και δομή της Βυζαντινής μελουργίας,το είδος και το γένος του μέλους.Απλά οι επίδοξοι νέοι Μπερικέτηδες,"βουτάνε" από αργό στιχηράριο,με ολίγη παπαδική....ανατολής μέσα και ειρμολογικό...πιπεράτο και τις κυκλοφορούν με βαρύγδουπους τίτλους και κόρδωμα.Το τι έχουν τραβήξει τα χερουβικά και τα Λειτουργικά όλοι μας ξέρουμε..........
-Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε κάτι σημαντικό.Οι μελοποιοί της Βυζ. Εκκλ.μουσικής [τουλάχιστον στην μετά την άλωση εποχή],δεν εμπνεύστηκαν τα έργα τους κατά παραγγελία του τάδε βασιλιά ή πάπα ή πλούσιου μουσικόφιλου,γιά να παρουσιασθούν στον τάδε μεγαλοπρεπή Ναό ή όπερα, όπως έγινε κατά κόρον στην δυτική εκκλ.μελουργία,αλλά ύστερα από κάποια εσωτερική τους ανάγκη γιά προσευχή ή από χαρά ή λύπη,με ένα κερί ή ένα λυχνάρι στο φτωχικό τους σπίτι ή κελί και γιά να το ψάλλουν συνήθως οι ίδιοι την τάδε γιορτή ή την επόμενη Κυριακή,εκεί στο Πατριαρχικό αναλόγιο [όπως π.χ ο Πέτρος],ή στο μοναχικό στασίδι κάποιου καθολικού στο Αγιο όρος.
-Και ο φίλος Γιάννης πιστεύω πώς έτσι μελοποιεί.Από εσωτερική του ανάγκη.Με κλασσικές φόρμες. Πάνω σε στέρεα θεμέλια.Χωρίς ανακάτεμα και δήθεν "μεράκια".Οι δε συνθέσεις του είναι γιά κάθε γένος και είδος ψαλτών και μουσικών.


-Φίλε Γιάννη συνέχισε.
Π.Τ

Keep Walking, Johnnie Walker! Κάνει καλὸ καὶ στις μεταμεσονύχτιες συγγραφὲς, νὰ βγεῖ ὁ καλοφωνικὸς μερακλίδικος ...:):wink:
 
T

Tzanakos_B

Guest
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από εδώ.

-Σιγομουρμούρισα προσεκτικά τον παρατεθέντα εδώ εις κοινήν ωφέλεια καλ[ι]οφωνικό ειρμό του φίλου Ι.Αρβανίτη,όπως έχω κάνει και γιά όλα τα έργα του.Πολλά δε τα έχω ψάλλει και εν Εκκλησίαις.....
-Θα ήθελα να εκθέσω μερικές σκέψεις,όχι πάνω σε αυτές καθ'αυτές τις μελοποιήσεις του φίλου Ιωάννη-που αναμφίβολλα είναι σωστές,σοβαρές και άξιες-αλλά στην ύπαρξη στις μέρες μας μελοποιών με όλη την σημασία της λέξης.
-Συνήθως έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια να ερχονται στο φώς διασκευές κλασσικών έργων,με την επισήμανση "διασκευή" ή "καλωπισμός" ή και χωρίς καθόλου επισήμανση αλλά αυθαίρετη οικοιοποίηση από νεόκοπους "μελουργούς",ενώ είναι "αρπαγή" έμπνευσης και εργασίας κάποιας κλασσικής μελοποίησης,με αυθαίρετα και φτηνά φτιασιδώματα,κατά το δοκούν και γιά "προσωπική χρήση".
-Επίσης έχουμε δει παλαιότερα και βλέπουμε ακόμα,νέες μελοποιήσεις οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με την κλασσική φόρμα και δομή της Βυζαντινής μελουργίας,το είδος και το γένος του μέλους.Απλά οι επίδοξοι νέοι Μπερικέτηδες,"βουτάνε" από αργό στιχηράριο,με ολίγη παπαδική....ανατολής μέσα και ειρμολογικό...πιπεράτο και τις κυκλοφορούν με βαρύγδουπους τίτλους και κόρδωμα.Το τι έχουν τραβήξει τα χερουβικά και τα Λειτουργικά όλοι μας ξέρουμε..........
-Τέλος δεν πρέπει να ξεχνάμε κάτι σημαντικό.Οι μελοποιοί της Βυζ. Εκκλ.μουσικής [τουλάχιστον στην μετά την άλωση εποχή],δεν εμπνεύστηκαν τα έργα τους κατά παραγγελία του τάδε βασιλιά ή πάπα ή πλούσιου μουσικόφιλου,γιά να παρουσιασθούν στον τάδε μεγαλοπρεπή Ναό ή όπερα, όπως έγινε κατά κόρον στην δυτική εκκλ.μελουργία,αλλά ύστερα από κάποια εσωτερική τους ανάγκη γιά προσευχή ή από χαρά ή λύπη,με ένα κερί ή ένα λυχνάρι στο φτωχικό τους σπίτι ή κελί και γιά να το ψάλλουν συνήθως οι ίδιοι την τάδε γιορτή ή την επόμενη Κυριακή,εκεί στο Πατριαρχικό αναλόγιο [όπως π.χ ο Πέτρος],ή στο μοναχικό στασίδι κάποιου καθολικού στο Αγιο όρος.
-Και ο φίλος Γιάννης πιστεύω πώς έτσι μελοποιεί.Από εσωτερική του ανάγκη.Με κλασσικές φόρμες. Πάνω σε στέρεα θεμέλια.Χωρίς ανακάτεμα και δήθεν "μεράκια".Οι δε συνθέσεις του είναι γιά κάθε γένος και είδος ψαλτών και μουσικών.
-Φίλε Γιάννη συνέχισε.
Π.Τ
Η λεξη ΠΑΡΑΔΟΣΗ ειναι συνθετη και χρησιμοποιειται ευρεως στη ζωη μας , οπως ηθη και εθιμα, καλες τεχνες, κ.τ.λ. Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ στην ΒΥΖ. ΕΚΚΛ. ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ, ειναι μακραιωνη , προφορικη , γραπτη , και απο την εποχη του Ι. ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ και ηχητικη. !!! Οι Μελοποιοι της Μουσικης μας , επωνυμοι και ανωνυμοι, πολλοι και αξιολογοι.!! Ολοι αυτοι με σεβασμο ,πιστη , εσωτερικη παρορμηση και αφιλοκερδως !! μελοποιησαν πολλους υμνους της εκκλ. ποιησης. πολλοι δε ησαν και υμνογραφοι. Ολα αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα σε ολους μας. Τι γινεται ομως μετα την εποχην ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ?? ΕΔΩ τελειωνει η Μουσικη Παραδοση μας ?? Το θεωρω ''αφελες''... Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ, δεν ειναι στατικη, αλλα χαρις σε φωτισμενους ιεροψαλτες και μελοποιους , συνεχιζεται !!!! Εχουμε πολλους νεους μελοποιους , οι οποιοι συνθετουν αξιολογα μελωδηματα , εκ των οποιων πολλα ειναι πιο συντομα και καλυτερα τονισμενα απο αντιστοιχα '' παλαια''. Συναδελφοι, το πιο λογικο που εχουμε να κανουμε ειναι να κανουμε ΕΠΙΛΟΓΗ μαθηματων που θα ψαλλουμε , κυριως στη θ. Λειτουργια. Προσωπικα αυτο κανω , πολλα χρονια φροντιζοντας παντα να μην μιμουμαι τεχνικες και ακροτητες.......Β. ΤΖ.
 
Last edited by a moderator:
T

Tzanakos_B

Guest
Ὑπενθυμίζεται παλαιότερο θέμα: Περί σύγχρονης μελοποιίας και μελοποιών.

Η βΥΖ. Εκκλ. Μουσικη εχει μακραιωνη ιστορια με δυο βασικες περιοδους Α` Την προ της αλωσεως και Β` Την μετα την αλωση. Ιστορικα εχει αποδειχτει οτι η Παραδοση της Μουσικης μας διατηρηθηκε Αναλλοιωτη χαρις σους γνωστους και αγνωστους μελοποιους και ερμηνευτες. Κλασσικο παραδειγμα το μουσικο εργο του ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ. Η Μουσικη μας ειναι συνυφασμενη με τη Θεια Λατρεια . Οι Ακολουθιες της Λατρειας μας , με βασικοτερη τη Θ. Λειτουργια, ηταν παντα ιδιες ??? πιστευω οτι εχουν αλλαξει σε πολλα σημεια και κυριως στο χρονο διεξαγωγης τους. Αυτο εχει μεγαλη σημασια γιατι επηρεαστηκε και η Χρονικη τουλαχιστον διαρκεια των ψαλλομενων υμνων. Ολοι οι νεωτεροι μελοποιοι , απο τον Ναυπλιωτη και μετα , προτιμουσαν τα συντομα μελη. Αυτο κανουμε ολοι μας σημερα θελουμε δε θελουμε....Γιαυτο εχουμε πολλες συντμησεις και διασκευες πολλων υμνων [ χερουβικα κοινωνικα κ.τ.λ. ] απο πολλους μεγαλους ερμηνευτες.. Η Μουσικη ειναι υποχρεωμενη να προσαρμοζεται στη ΘΕΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
T

Tzanakos_B

Guest
Αγαπητοι συναδελφοι , με αφορμη καποιες '' νεες μελοποιησεις που ειδα σημερα , Ξαναδιαβασα το σχετικο σχολιο του Π. Τζανακου , αναφερομενο τοσο σε μια συνθεση του κ . Αρβανιτη , οσον και στους νεους , επιδοξους μελοποιους . Αυτα που γραφει με χιουμοριστικο αλλα και καυστικο τροπο , με βρισκουν απολυτα συμφωνο !!! Η μακροχρονη διακονια μου στο Αναλογιο με διδαξαν πολλα !!! Ο Μεγας Πριγγος εγραψε ο ,τι παρελαβε δια ζωσης απο τον Ναυπλιωτη . Στη θ. λειτουργια του ομως εγραψε Μελωδηματα δικα του οντως πολυ καλα , ισως τα καλυτερα μεχρι σημερα. Ολοι σχεδον ψαλλουμε Πριγγο. Οι νεοτεροι μεγαλοι Πρωτοψαλτες, θελησαν να προχωρησουν περαν του Πριγγου.... και εχουν αφησει καποια καλα δικα τους μελωδηματα με πρωτον , ισως , τον αειμνηστο Καραμανη , ο οποιος για μενα που το, εζησα , ηταν ισως , ο καλυτερος ερμηνευτης ... !!!! Μετα ομως , επειδη την δοξαν του συνθετη πολλοι εζηλωσαν , αρχισαν να κανουν αυτο που γραφει στο σχολιο του ο αδελφος μου, και οπως συμπληρωνει καποιος αλλος συναδελφος [ Ο Τσακ ? ] καμαρωνουν σαν γ.......σκ.... Κυριοι , τα ειπε και ο Δ. Μαυραγανης ... Μονοι μας , καταστρεφουμε την Ψαλτικη Παραδοση μας ..!!! Λυπαμαι ειλκρινα.... Β. ΤΖ.
 

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Εγώ προσωπικά λοιπάμε να βλέπω τα αρχαία αριστουργήματα των μεγάλων μελοποιών (π.χ. Μπερεκέτη, Μπαλασίου άλλα και παλιότερους) να μαζέυουν σκόνη λόγω χρονικής διαρκείες τους... το θεωρώ πιό σημαντικό σήμερα να διδαχθή πως γίνεται η σωστή «σύντμηση» ώστε να συνεχίζουμε να ψάλλουμε αυτά τα «κοσμήματά» μας (αξεπέραστα, στη γνώμη μου).
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εγώ προσωπικά λοιπάμε να βλέπω τα αρχαία αριστουργήματα των μεγάλων μελοποιών (π.χ. Μπερεκέτη, Μπαλασίου άλλα και παλιότερους) να μαζέυουν σκόνη λόγω χρονικής διαρκείες τους... το θεωρώ πιό σημαντικό σήμερα να διδαχθή πως γίνεται η σωστή «σύντμηση» ώστε να συνεχίζουμε να ψάλλουμε αυτά τα «κοσμήματά» μας (αξεπέραστα, στη γνώμη μου).

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.
Οι ειδικοί Μουσικολόγοι των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων, σίγουρα γνωρίζουν τις μεθόδους σύντμησης των Παλαιότερων μεγάλων Μαθημάτων, που θα πρέπει, με τη συνδρομή τους, να πραγματοποιηθεί (η εν λόγω σύντμηση), χωρίς να αλλοιώνεται ο χαρακτήρας, η απλότητα, η μεγαλοπρέπεια & η κλασσικότητά τους.
Πιθανόν ο κ. Γρ. Στάθης, ως ακούραστος στρατιώτης στην υπηρεσία της έρευνας, της διαφύλαξης αλλά και της διάδοσης της ΕΒΜ, διατηρώντας το αρχέγονο κάλος & μεγαλείο της, να μπορεί να μας διαφωτίσει. (εάν, ήδη, δεν έχει αρχίσει να την υλοποιεί - τη ζητούμενη σύντμηση!)
Τυχαία, βέβαια αναφέρω το όνομά του, αφού υπάρχουν κι άλλοι αξιόλογοι Μουσικολόγοι!
Θα ήταν μια δράση, σπουδαία & ωφέλιμη για όλους μας.
"Ο καιρός γαρ εγγύς".
 
Last edited:
... Στη θ. λειτουργια του ομως εγραψε Μελωδηματα δικα του οντως πολυ καλα , ισως τα καλυτερα μεχρι σημερα. Ολοι σχεδον ψαλλουμε Πριγγο. Οι νεοτεροι μεγαλοι Πρωτοψαλτες, θελησαν να προχωρησουν περαν του Πριγγου.... και εχουν αφησει καποια καλα δικα τους μελωδηματα με πρωτον , ισως , τον αειμνηστο Καραμανη , ο οποιος για μενα που το, εζησα , ηταν ισως , ο καλυτερος ερμηνευτης ... !!!! Μετα ομως , επειδη την δοξαν του συνθετη πολλοι εζηλωσαν , αρχισαν να κανουν αυτο που γραφει στο σχολιο του ο αδελφος μου, και οπως συμπληρωνει καποιος αλλος συναδελφος [ Ο Τσακ ? ] καμαρωνουν σαν γ.......σκ.... Κυριοι , τα ειπε και ο Δ. Μαυραγανης ... Μονοι μας , καταστρεφουμε την Ψαλτικη Παραδοση μας ..!!! Λυπαμαι ειλκρινα.... Β. ΤΖ.
Από συναδελφική εκτίμηση η άποψή μου, που ακολουθεί.
Δέχομαι ότι, πιθανόν, κάποιοι συνάδελφοι να παρουσιάζουν ξένα μέλη, ως δικά τους, με μικρές παραλλαγές. Το γεγνός αυτό για μένα είναι ανεπίτρεπτο. Όμως, αν, πραγματικά, θέλουν να προσφέρουν στα πλαίσια της δυνατότητάς τους και στους κανόνες της τονικότητας της Βυζ. Μουσ., που συμπορεύονται με τα κείμενα των ύμνων, τότε θα πρέπει να ενθαρρύνονται. Αποδέχομαι την άποψη συναδέλφου, που εκφράστηκε στο θέμα μας, ότι η παράδοσή μας δεν είναι στατική και συμπληρώνω, αλλά και δυναμική, που ήθελε να εκφράσει. Που σημαίνει ότι δεν μπορεί να χάνεται η δυνατότητα σε νεώτερους ευέλπιδες ψάλτες να δημιουργούν και ενδεχόμενα να προσφέρουν μελωδίες ιεροπρεπείς και αποδίδουσες το βαθύτατο νόημα των ψαλλόμενων ύμνων.
Και κάτι άλλο, που έχει σχέση με την αρχή του σχολίου μου. Όταν υποστηρίζουμε την παράδοση, θεωρώ ότι χάνουμε τη συνέπειά μας, στον ισχυρισμό μας αυτό, όταν σε άλλα θέματα, όπως στο θέμα της Ελληνικής μας γλώσσας, γράφουμε σε ατονικό σύστημα. Η άποψή μου, ότι θα έπρεπε, τη στιγμή που ξένες χώρες διδάσκουν την ελληνική γλώσσα, εμείς με κανένα τρόπο να την απεμπολήσουμε, με τους νεωτερισμούς μας και τα Greeklish μας.
Και επί πλέον, τουλάχιστον, όταν γράφουμε τα αρχαία κείμενα (ρητά, ύμνους κ. τ. λ.), να γράφουμε σε πολυτονικό σύστημα που, ευτυχώς, η Ορθόδοξη Εκκλησία μας το σεβάστηκε, γιατί διαφορετικά αυτά που γράφομε είναι αλλα -(αντί άλλων)- μπουρνέζικα.
 
Last edited by a moderator:
T

Tzanakos_B

Guest
Από συναδελφική εκτίμηση η άποψή μου, που ακολουθεί.
Δέχομαι ότι, πιθανόν, κάποιοι συνάδελφοι να παρουσιάζουν ξένα μέλη, ως δικά τους, με μικρές παραλλαγές. Το γεγνός αυτό για μένα είναι ανεπίτρεπτο. Όμως, αν, πραγματικά, θέλουν να προσφέρουν στα πλαίσια της δυνατότητάς τους και στους κανόνες της τονικότητας της Βυζ. Μουσ., που συμπορεύονται με τα κείμενα των ύμνων, τότε θα πρέπει να ενθαρρύνονται. Αποδέχομαι την άποψη συναδέλφου, που εκφράστηκε στο θέμα μας, ότι η παράδοσή μας δεν είναι στατική και συμπληρώνω, αλλά και δυναμική, που ήθελε να εκφράσει. Που σημαίνει ότι δεν μπορεί να χάνεται η δυνατότητα σε νεώτερους ευέλπιδες ψάλτες να δημιουργούν και ενδεχόμενα να προσφέρουν μελωδίες ιεροπρεπείς και αποδίδουσες το βαθύτατο νόημα των ψαλλόμενων ύμνων.
Και κάτι άλλο, που έχει σχέση με την αρχή του σχολίου μου. Όταν υποστηρίζουμε την παράδοση, θεωρώ ότι χάνουμε τη συνέπειά μας, στον ισχυρισμό μας αυτό, όταν σε άλλα θέματα, όπως στο θέμα της Ελληνικής μας γλώσσας, γράφουμε σε ατονικό σύστημα. Η άποψή μου, ότι θα έπρεπε, τη στιγμή που ξένες χώρες διδάσκουν την ελληνική γλώσσα, εμείς με κανένα τρόπο να την απεμπολήσουμε, με τους νεωτερισμούς μας και τα Greeklish μας.
Και επί πλέον, τουλάχιστον, όταν γράφουμε τα αρχαία κείμενα (ρητά, ύμνους κ. τ. λ.), να γράφουμε σε πολυτονικό σύστημα που, ευτυχώς, η Ορθόδοξη Εκκλησία μας το σεβάστηκε, γιατί διαφορετικά αυτά που γράφομε είναι αλλα -(αντί άλλων)- μπουρνέζικα.

Συναδελφε, κατ αρχην θεωρω χρεος μου να υπογραμμισω το υφος και ηθος στο πολυ συναδελφικο σχολιο σου !! Μακαρι ολοι μας να επιδεικνυαμε εδω στο Ψαλτολογιο αλλα και στην διακονια μας συναδελφικη αλληλεγγυη και ταπεινοφροσυνη !!! Στο θεμα της μελοποι ι ας , επειδη υπηρχε παντα η τασις για '' δημιουργια '' νεων μελωδιων , χρειαζεται μεγαλη προσοχη.. κυριως να σεβεσαι την Παραδοση και να διαθετεις και το Χαρισμα !!! Ολα κι ολα που εχω μελοποιησει ειναι μια Δοξολογια σε ηχο Α` , ενα χερουβικο σε ηχο ΠΛ. Δ`. , Ενα Αξιον εστιν σε ηχο ΠΛ. Β.` και εναν υμνο του Ι. Χρυσοστομου σε Ηχο Α` και σε ηχο Γ`. Ολα τα αλλα ψαλτικα μου, τα εχω χειρογραφημενα σε πολλα ντοσιε και αναγραφω στην αρχη η` στο τελος Διασκευη η` Εκλογη , τα θεωρω οχι βεβαια δικα μου αλλα των δασκαλων μας , της Παραδοσης !!! Δινω μεγαλη σημασια , το μαθημα να μην αλλοιωνεται και αρκουμαι κυριως σε συντμησεις , αποφυγη διγοργων ,τριγοργων και εξεζητημενων θεσεων... ολα αυτα τα αρχισα μετα τα σαραντα μου και ασχοληθηκα πανω απο δεκα χρονια !! Θα απορεις που γραφω ατονα. Ειλικρινα ακομη δεν εμαθα να βαζω τονους.. θα το μαθω κι αυτο ελπιζω.. ΚΑΛΟ ΤΡΙΩΔΙΟ !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Συναδελφε, κατ αρχην θεωρω χρεος μου να υπογραμμισω το υφος και ηθος στο πολυ συναδελφικο σχολιο σου !! Μακαρι ολοι μας να επιδεικνυαμε εδω στο Ψαλτολογιο αλλα και στην διακονια μας συναδελφικη αλληλεγγυη και ταπεινοφροσυνη !!! Στο θεμα της μελοποι ι ας , επειδη υπηρχε παντα η τασις για '' δημιουργια '' νεων μελωδιων , χρειαζεται μεγαλη προσοχη.. κυριως να σεβεσαι την Παραδοση και να διαθετεις και το Χαρισμα !!! Ολα κι ολα που εχω μελοποιησει ειναι μια Δοξολογια σε ηχο Α` , ενα χερουβικο σε ηχο ΠΛ. Δ`. , Ενα Αξιον εστιν σε ηχο ΠΛ. Β.` και εναν υμνο του Ι. Χρυσοστομου σε Ηχο Α` και σε ηχο Γ`. Ολα τα αλλα ψαλτικα μου, τα εχω χειρογραφημενα σε πολλα ντοσιε και αναγραφω στην αρχη η` στο τελος Διασκευη η` Εκλογη , τα θεωρω οχι βεβαια δικα μου αλλα των δασκαλων μας , της Παραδοσης !!! Δινω μεγαλη σημασια , το μαθημα να μην αλλοιωνεται και αρκουμαι κυριως σε συντμησεις , αποφυγη διγοργων ,τριγοργων και εξεζητημενων θεσεων... ολα αυτα τα αρχισα μετα τα σαραντα μου και ασχοληθηκα πανω απο δεκα χρονια !! Θα απορεις που γραφω ατονα. Ειλικρινα ακομη δεν εμαθα να βαζω τονους.. θα το μαθω κι αυτο ελπιζω.. ΚΑΛΟ ΤΡΙΩΔΙΟ !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Απευθύνομαι στον συνάδελφο για δύο λόγους. Ο πρώτος για να του δείξω ότι επί τέλους έμαθα να βάζω τόνους !!! Ο δεύτερος και κύριος λόγος για να του πω ότι βασικά συμφωνούμε στο θέμα της Μελοποι ί ας. Κατά την άποψη μου υπάρχουν δύο δρόμοι στην ψαλτική πρακτική. Ο πρώτος , εκτελείς τα κλασσικά κείμενα , και αναλύοντας τα προφορικά στο Αναλόγιο , πολλοί το κάνουν. Ο δεύτερος τρόπος , εγώ αυτόν ακολουθώ , στο σπίτι μου , εδώ και πολλά χρόνια , έβαλα στο τραπέζι πολλά βιβλία και έκανα συνθέσεις σε όλα τα μελωδήματα , επιλέγοντας τις καλύτερες θέσεις, βασιζόμενος στην εμπειρία μου , τα Ακούσματά μου , φροντίζοντας πάντα το μάθημα να παραμένει , ως κορμός, αναλλοίωτον. Σε όλα αυτά σημειώνω, Διασκευή η` Εκλογή του Τάδε... Δεν είναι εύκολη δουλειά.... δεν αντιγράφω , σύνθεση κάνω διαφόρων θέσεων που ο Ραιδεστηνός ονομάζει ΕΚΛΟΓΗ. Έχω σχεδόν γράψει τα πάντα !! Υπολοίπονται μερικά ιδιόμελα και Δοξαστικά. Ελπίζω να αξιωθώ να τα γράψω κι αυτά... Έχω ωφεληθεί πολύ από αυτή την υπερπροσπάθεια , η οποία αριθμεί τριάντα ντοσιέ .!! Βέβαια δεν γράφω στην πίσω σελίδα του φύλλου για λόγους καλαισθησίας.... Β. ΤΖΑΝ.
 
Συναδελφε, κατ αρχην θεωρω χρεος μου να υπογραμμισω το υφος και ηθος στο πολυ συναδελφικο σχολιο σου !! Μακαρι ολοι μας να επιδεικνυαμε εδω στο Ψαλτολογιο αλλα και στην διακονια μας συναδελφικη αλληλεγγυη και ταπεινοφροσυνη !!! Στο θεμα της μελοποι ι ας , επειδη υπηρχε παντα η τασις για '' δημιουργια '' νεων μελωδιων , χρειαζεται μεγαλη προσοχη.. κυριως να σεβεσαι την Παραδοση και να διαθετεις και το Χαρισμα !!! Ολα κι ολα που εχω μελοποιησει ειναι μια Δοξολογια σε ηχο Α` , ενα χερουβικο σε ηχο ΠΛ. Δ`. , Ενα Αξιον εστιν σε ηχο ΠΛ. Β.` και εναν υμνο του Ι. Χρυσοστομου σε Ηχο Α` και σε ηχο Γ`. Ολα τα αλλα ψαλτικα μου, τα εχω χειρογραφημενα σε πολλα ντοσιε και αναγραφω στην αρχη η` στο τελος Διασκευη η` Εκλογη , τα θεωρω οχι βεβαια δικα μου αλλα των δασκαλων μας , της Παραδοσης !!! Δινω μεγαλη σημασια , το μαθημα να μην αλλοιωνεται και αρκουμαι κυριως σε συντμησεις , αποφυγη διγοργων ,τριγοργων και εξεζητημενων θεσεων... ολα αυτα τα αρχισα μετα τα σαραντα μου και ασχοληθηκα πανω απο δεκα χρονια !! Θα απορεις που γραφω ατονα. Ειλικρινα ακομη δεν εμαθα να βαζω τονους.. θα το μαθω κι αυτο ελπιζω.. ΚΑΛΟ ΤΡΙΩΔΙΟ !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Κατ' αρχήν, θέλω να ευχαριστήσω τον αξιότιμο κ. Τζανάκο για το προσωπικό του άνοιγμα στο σχόλιό μου και την αιτιολόγηση της ατονίας του στα κείμενά του.
Έπειτα, ειλικρινά, ζητώ τη συγγνώμη του για το δηκτικό μου σχόλιο που μου έδωσε την ευκαιρία με συντομία να γενικέυσω το θέμα της χρήσεων της μοναδικής στη υφήλιο γλώσσας μας.
Τέλος, επικροτώ στην ιστοσελίδα του ψαλτολογίου την ειρηνική και με αγάπη παράθεση των αποψεών μας, για την, όσο το δυνατόν, καλυτέρευση όλων μας στην ιερή αποστολή, που έχουμε αναλάβει, στους ναούς της πατρίδας μας.
Η καθυστέρηση στο σχόλιό μου οφείλεται σε σύντομη απουσία στην ιδιαίτερη πατρίδα μου.
 
Top