Σουρλαντζής Δημήτριος = Τριάδι (από χερουβικό Αου ήχου)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εδω και πολλα-πολλα χρονια κυκλοφορουσε σε κασεττα τοτε , μια ηχογραφηση που ελεγαν οτι ειναι ο Πριγγος σε καποιο ''Τριαδι" σε ηλικια 35
ετων . Στην πραγματικοτητα ηταν ο Δημητριος Σουρλαντζης και αυτος σε μικρη σχετικα ηλικια . Για το λαθος αυτο , φταιει και εν ενεργεια πολυ γνωστος πρωτοψαλτης , ο οποιος ειχε κυκλοφορησει σιντι με ηχογραφησεις του Πριγγου , μεταξυ των οποιων και το εν λογω ''Τριαδι '' . Αργοτερα βεβαια
παραδεχθηκε το λαθος του .
Απισυναπτω το εν λογω ''Τριαδι'' με τον Δημητριο Σουρλαντζη . Δες τε την
βαση που εχει !!!
Και επ'ευκαιρια , οποιος φιλος θελει ας σχολιασει την ηχογραφηση αυτη .
 

Attachments

  • 3'46''=Δημμ.Σουρλαντζης=Τριαδι (Αος).mp3
    883.1 KB · Views: 976

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Aγαπητέ κ. Βαγγέλη η ηχογραφηση ειναι το 1964 στην Αθήνα με ισοκράτη καποιον δικηγόρο. Ο δάσκαλος είναι σε ηλικία 44 ετων.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
aγαπητέ κ. Βαγγέλη η ηχογραφηση ειναι το 1964 στην Αθήνα με ισοκράτη καποιον δικηγόρο. Ο δάσκαλος είναι σε ηλικία 44 ετων.

Αγαπητε Mistis ευχαριστω για την πληροφορια .
Αν θελεις στειλλε μου προσωπικο μεηλ αναφερωντας οτι νομιζεις για σενα ,
ετσι για μια αρχικη γνωριμια .
 

sw7kdr

Νέο μέλος
Φανταστικός όπως πάντα άλλωστε ο Δημήτριος Σουρλαντζης αν έχετε και άλλες ηχογράφησης να ανεβάσετε για να ακούμε εμείς οι νέοι.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
aγαπητέ κ. Βαγγέλη η ηχογραφηση ειναι το 1964 στην Αθήνα με ισοκράτη καποιον δικηγόρο. Ο δάσκαλος είναι σε ηλικία 44 ετων.

Είναι σίγουρο αυτό; Την έχω κι εγώ την ηχογράφηση, όμως με χρονολογία 1968. Πάντως, ο Άρχοντας άκουσα ότι τόνιζε στους μαθητές του πως ΔΕΝ είναι υπόδειγμα εκκλησιαστικής ερμηνίας η εν λόγω ηχογράφηση, αλλά ότι την έκανε μόνο και μόνο για να αποδείξει την αξία του.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Όντως κι εγώ το έχω ακούσει απο μαθητή του. Ήταν "απλώς" μια επίδειξη...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
παιδιά είναι όντως απίστευτο αφού έγινε θέμα πολλές φορές.
Τι σκαρφίζονται για να βγάλουν θέμα...
Πριν κανα χρόνο το έβγαλε ο Αυτιάς κ είπε μια κυρία -δε θυμάμαι κιόλας καλα- ότι περνούσε ένας μοναχός από το αγιο όρος έξω απο ενα ξωκλησι κ άκουσε μια θεική μελωδια κ ήταν άγγελοι που έψαλλαν! Η ηχογράφηση κυκλοφορεί σε διάφορες ποιότητες, αυτή που έπαιξε ο Αυτιάς ( το χω σε βίντεο) ήταν χάλια σε σχέση με αυτή που έχω εγώ. Η φωνή του ακούγεται πολύ μακριά κ με πολύ βάθος, κ επειδή είναι κ υψίφωνος θεώρησαν ότι είναι η φωνή του αγγέλου. Πολύ κολακευτικό πάντως για το Σουρλατζή αυτό!
Το ίδιο έγινε κ στη Ρωσία όπου ρώσοι μουσικολόγοι δε μπορούσαν να πιστέψουν ότι αυτή είναι ανθρώπινη φωνή!!! Ανεξήγητο φαινόμενο. Κ αυτοί πίστευαν ότι είναι άγγελος!

Όσον αφορά στο αν ειναι απλά επίδειξη, εγώ θα το άκουγα άνετα στην εκκλησία............................
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Σοβαρά μιλάς; Κάποτε έπεσε στα χέρια μου δανεική μια κασσέτα για την οποία άκουσα αυτήν την ιστορία, την άκουσα και δεν πίστευα στ' αυτιά μου. Ήταν χερουβικό όντως τώρα που το θυμάμαι. Φοβούμενος όμως "πλανεμένες" καταστάσεις όταν άκουσα για "αγγέλους" την έδωσα πίσω χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία. Παρόλαυτά μου είχε αρέσει υπερβολικά. Υπόσχομαι να την ξαναβρώ και να την ανεβάσω μιας και ήταν καλή ποιότητα. Ευχαριστώ μου λύσατε το μυστήριο...
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
παιδια, θελω να πω κατι. οταν ο πριγκος εψελνε στο πατριαρχειο,παντα εψελνε ψιλα(αν δεν κανω λαθος).το σιγουρο ειναι οτι το <<ταλαντο>>αυτο το ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕ ΤΕΛΕΙΑ.ετσι το ιδιο και ο κ.Σουρλαντης.δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι η ψαλτικη του ικανοτιτα το υφοσ και καλος της φωνης του,εβγαιναν απο την ψθχη τοθ!ετσι θελο να πιστευο. κ. Λινανδρακη θα ηθελα να μου απαντησετε!!!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
παιδια, θελω να πω κατι. οταν ο πριγκος εψελνε στο πατριαρχειο,παντα εψελνε ψιλα(αν δεν κανω λαθος).το σιγουρο ειναι οτι το <<ταλαντο>>αυτο το ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕ ΤΕΛΕΙΑ.ετσι το ιδιο και ο κ.Σουρλαντης.δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι η ψαλτικη του ικανοτιτα το υφοσ και καλος της φωνης του,εβγαιναν απο την ψθχη τοθ!ετσι θελο να πιστευο. κ. Λινανδρακη θα ηθελα να μου απαντησετε!!!!!

Αγαπητε Βασιλη
Θελω να πιστευω οτι ΟΛΟΙ (ή σχεδον ολοι) οι ψαλτες ψαλλουμε απο την ψυχη μας . Οπως πιστευω οτι ΟΛΟΙ μας καποιες φορες (αλλος λιγοτερω αλλος
περισσοτερο ) κανουμε και καποια φωνητικη επιδειξη .
Καλη Ανασταση .
 

Deacon

Παλαιό Μέλος
Σε γνωστό μου Κληρικό από την περιοχή των Μεσογείων, διηγήθηκε ο ίδιος ο μπαρμπα-Τάκης ο Σουρλαντζής τα σχετικά με αυτήν την ηχογράφηση. Είναι 1963 (κι όχι 1964) και μετά από Θ. Λειτουργία σε Ναό της Παιανίας, ο μπαρμπα-Τάκης με παρέα ψαλτών κάθεται για φαγητό σε ταβέρνα της περιοχής. Αφού φάγανε και ήπιανε τα σχετικά, του λένε οι συνδαιτυμόνες αν έχει διάθεση να πάνε στην Γέννηση του Χριστού, να τον ηχογραφήσουνε. Ο Σουρλαντζής δέχτηκε, παρ' ότι δεν έψελνε ποτέ φαγωμένος κι ιδίως πιωμένος. Πήγανε στο Ναό, και βάλανε να τον ηχογραφήσουνε σε μπομπίνες της εποχής. Το μηχάνημα το τοποθετήσανε στο Δεσποτικό και ο Σουρλαντζής ανέβηκε στον Άμβωνα. Δεν είπε μόνο το Τριάδι, αλλά και άλλα τινά "έντεχνα", μεταξύ των οποίων και έναν Πολυχρονισμό στον Βασιλέα Παύλο (ο οποίος πέθανε αρχές του '64, άρα η ηχογράφηση είναι πιό πριν) σε πλ. β'.
Αυτά για την ιστορία του πράγματος. Πέρα από κάποιες τέτοιες εξαιρέσεις, ο μακαρίτης ήταν σοβαρός στη ζωή του αλλά και στο αναλόγιο. Εξάλλου η οινοποσία είναι από όσο ξέρω "παράδοση" στα Μεσόγεια, δεδομένου ότι μέχρι πρόσφατα όλοι σχεδόν οι Μεσογείτες ζούσαν από τα αμπέλια και τις ελιές. Ας είναι αιωνία του η μνήμη. Μεγάλος ψάλτης και φωνή από αυτές που γεννιώνται κάθε 100 χρόνια!
Καλή Ανάσταση!
 
Last edited:

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Παρόλο που κάποιος συνάδελφος μου τον έκρινε ως "φωνακλά", δεν παύει να είναι μία φωνάρα όπως και να έχει. Ο πατέρας μου μου είπε ότι επρόκειτο για άνθρωπο με σπάνιο μουσικό τάλαντο,και φωνητικό χάρισμα από τα ελάχιστα..Μάλλον θα είχε την τύχη να τον ακούσει "Live".. Δεν το λέω επειδή είναι πατέρας μου,αλλά θα συμφωνήσω μαζί του :D:D:D
 
Top