Τυπικόν της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας (ΤΜΕ)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τό ΤΥΠΙΚΟΝ ΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (ΤΜΕ) ἤ ἄλλως τό «Τυπικό τοῦ Βιολάκη», πρωτοεκδόθηκε τῷ 1888 ἀπό τό Οἰκουμενικόν Πατριαρχεῖον, ὡς συνέχεια τοῦ ὑπό τόν αὐτό τίτλον δίς ἐκδοθέντος ὑπό Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου, ὅπως γράψαμε ἐδῶ.
Εἶναι τό ἰσχῦον Τυπικό πασῶν τῶν ἑλληνοφώνων Ὀρθοδόξων Ἐκκλησιῶν.

Αὐτή ἡ πρώτη ἔκδοση τοῦ 1888 ἔχει καταστεῖ σπάνια, ἀπ᾿ ὅσο γνωρίζω.
Μακάρι νά τήν εἶχε κάποιος καί νά τήν ἔστελνε στό Πανεπιστήμιο Κρήτης (ΑΝΕΜΗ), ἤ νά τήν ἀνέβαζε ἐδῶ ἤ ἀλλοῦ.
Ἐμεῖς ἔχουμε τίς μετέπειτα ἐπανεκδόσεις ἀπό τόν ἐκδοτικό οἶκο τοῦ Βασ. Δ. Σαλιβέρου, στίς ὁποῖες παρείσφρησαν ἀρκετά λάθη καί παραλείψεις.

Εἶναι χαρακτηριστικό αὐτό πού εἶναι γραμμένο στόν τίτλο (α΄ σελίς)

ΤΥΠΙΚΟΝ ΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
ΟΜΟΙΟΝ ΚΑΘ΄ ΟΛΑ
Πρὸς τὴν ἐν Κωνσταντινουπόλει ἐγκεκριμένην ἔκδοσιν
ἥτις δὶς ἐξεδόθη ὑπὸ Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου
μὲ πολλὰς προσθήκας καὶ ἐπιδιορθώσεις
ὑπὸ τοῦ πρωτοψάλτου
ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΙΟΛΑΚΗ
Ἐργασθέντος μετὰ δύο ἀλλεπαλλήλων ἐπιτροπῶν, ἐπὶ τούτῳ Πατριαρχικῇ διαταγῇ ὁρισθεισῶν.

 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το έχει μήπως κανείς σε ηλεκτρονική μορφή να το ανεβάσει εδώ για όλους; Είναι έλλειψη να μην το έχουμε εύκαιρο στο φόρουμ. Ευχαριστώ πολύ.

[Διευκρίνηση: Ας μην ανέβει η έκδοση που κυκλοφορεί στο εμπόριο προς αποφυγή θέματος με πνευματικά δικαιώματα. Την πρώτη έκδοση αν γίνεται να βρούμε, αυτή του 1888.]
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Το έχει μήπως κανείς σε ηλεκτρονική μορφή να το ανεβάσει εδώ για όλους; Είναι έλλειψη να μην το έχουμε εύκαιρο στο φόρουμ. Ευχαριστώ πολύ.

[Διευκρίνηση: Ας μην ανέβει η έκδοση που κυκλοφορεί στο εμπόριο προς αποφυγή θέματος με πνευματικά δικαιώματα. Την πρώτη έκδοση αν γίνεται να βρούμε, αυτή του 1888.]

Την έχω εδώ δίπλα μου, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρω χρόνο για σκανάρισμα. Αν κάποιος έχει τέτοιες πολυτέλειες, ευχαρίστως να του την δώσω για 2-3 μέρες να την ετοιμάσει "εις κοινόν όφελος".
Ε.Γ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Την έχω εδώ δίπλα μου, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρω χρόνο για σκανάρισμα. Αν κάποιος έχει τέτοιες πολυτέλειες, ευχαρίστως να του την δώσω για 2-3 μέρες να την ετοιμάσει "εις κοινόν όφελος".
Ε.Γ.
Τήν Πατριαρχική πρώτη τοῦ 1888;
ΤΡΕΞΤΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ !!!!!!!​
 

George

Ιεροψάλτης
Την έχω εδώ δίπλα μου, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρω χρόνο για σκανάρισμα. Αν κάποιος έχει τέτοιες πολυτέλειες, ευχαρίστως να του την δώσω για 2-3 μέρες να την ετοιμάσει "εις κοινόν όφελος".
Ε.Γ.

Αν είναι αυτή που θέλουμε (1888) και μπορείτε να μου την στείλετε μπορώ να την ανεβάσω αλλά όχι σε 2 - 3 μέρες..... :cool:
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αν δεν μπορεί κάποιος που είναι πιο κοντά, για να πάει χέρι-χέρι (κατά το: "ΤΡΕΞΤΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ"), τότε με ένα ΠΜ κάτι θα κάνουμε. Προσοχή όμως! το βιβλίο είναι κάπως ταλαιπωρημένο.
Ε.Γ.
 

Attachments

  • typikon biolaki 1888 exofyllo.jpg
    543.9 KB · Views: 460

George

Ιεροψάλτης
Είναι ένας θυσαυρός, εννοείτε ότι πρέπει να το συμπεριφερθούμε με το "γάντι" .

Δεν πιστεύω να έχουμε κανα πρόβλημα με τον αρχαιολογικό νόμο?
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σύμφωνα με την ισχύουσα αρχαιολογική νομοθεσία τα παλαιά βιβλία, που χρονολογούνται έως το 1453, προστατεύονται από το νόμο, χωρίς να απαιτείται η έκδοση οποιασδήποτε διοικητικής πράξης. Το ίδιο ισχύει και για τα λειτουργικά (εκκλησιαστικά) βιβλία που χρονολογούνται από το 1453 ώς το 1830

To TME είναι νεώτερο, (1888) άρα... καλώς εχόντων των πραγμάτων...(στην Ελλάδα ζούμε, κι αν και δικηγόρος ομολογώ ότι πολλές φορές... εκπλήσομαι με όσα συμβαίνουν...!!!:eek::eek::wink:) δεν υπάρχει πρόβλημα...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το βιβλίο δεν νομίζετε ότι θα έπρεπε να φωτογραφηθεί αντί να σαρωθεί; Είναι πολύ παλιό και καταστρέφεται το χαρτί τέτοιας ηλικίας με το scanner.
 

George

Ιεροψάλτης
Το βιβλίο δεν νομίζετε ότι θα έπρεπε να φωτογραφηθεί αντί να σαρωθεί; Είναι πολύ παλιό και καταστρέφεται το χαρτί τέτοιας ηλικίας με το scanner.

Εννοείτε αλλά ποιος από εμάς μπορεί να το κάνει αυτό? χρειαζόμαστε καλή μηχανή για να βγει σε καλή ανάλυση. :confused:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γι᾿ αὐτό εἶχα γράψει ἐγώ στό #1 «Μακάρι νά τήν εἶχε κάποιος καί νά τήν ἔστελνε στό Πανεπιστήμιο Κρήτης (ΑΝΕΜΗ)» χωρίς βέβαια νά ξέρω κάποιον ὅτι τήν ἔχει.
Μέ τήν εὐκαιρία (καί χωρίς νά θέλω νά θίξω κανέναν) ἐπαναφέρω παλαιότερο ἐρώτημα:
Δέν μπορεῖ καί κανένα ἄλλο Πανεπιστήμιο νά κάνει αὐτό πού κάνει τό Πανεπιστήμιο Κρήτης;


 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Μήπως (λέω...μήπως) το Μ.Ι.Ε.Τ. (Μορφωτικό ΄Ιδρυμα Εθνικής Τραπέζης) στην Αθήνα???? (www.miet.gr)
Από συνεργασία που είχα μαζί τους παλαιότερα - όταν χρειάστηκα υλικό για κάποιο θέμα που μελετούσα - ξέρω ότι αυτοί έχουν φωτογραφίσει σε μικροφίλμ ολόκληρη την Πατριαρχική Βιβλιοθήκη της Αλεξανδρείας....
Δεν ξέρω όμως κατά πόσον θα ήταν διατεθειμένοι να αναλάβουν κάτι τέτοιο για λογαριασμό ιδιωτών...
 

George

Ιεροψάλτης

Γι᾿ αὐτό εἶχα γράψει ἐγώ στό #1 «Μακάρι νά τήν εἶχε κάποιος καί νά τήν ἔστελνε στό Πανεπιστήμιο Κρήτης (ΑΝΕΜΗ)» χωρίς βέβαια νά ξέρω κάποιον ὅτι τήν ἔχει.
Μέ τήν εὐκαιρία (καί χωρίς νά θέλω νά θίξω κανέναν) ἐπαναφέρω παλαιότερο ἐρώτημα:
Δέν μπορεῖ καί κανένα ἄλλο Πανεπιστήμιο νά κάνει αὐτό πού κάνει τό Πανεπιστήμιο Κρήτης;



Και όχι μόνο πανεπιστήμια πάτερ μου, αλλά και μητροπόλεις που έχουνε πολλά να μας δείξουν και βιβλιοθήκες και πολλοί ακόμα οργανισμοί.
Τα βιβλία γράφτηκαν για να διαβάζονται, για να χρησιμοποιούνται και όχι να μπαίνουν στο internet μόνο οι πρώτες σελίδες τους ή και να μπαίνουν όλες οι σελίδες με τυπωμένα κάποια watermark στη μέση της κάθε σελίδας.
Καταλαβαίνω πως δεν πρέπει να εμπορεύονται, αλλά όχι και να μην μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε εμείς τουλάχιστον τα μουσικά βιβλία που για αυτόν τον λόγο ούτως ή άλλος γράφτηκαν/τυπώθηκαν.
Ντροπή τους, αυτό έχω να πω μόνο.

Σημείωση: Έστειλα ένα e-mail στην Εθνική βιβλιοθήκη αλλά καμία απάντηση μέχρι τώρα.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δέν μπορεῖ καί κανένα ἄλλο Πανεπιστήμιο νά κάνει αὐτό πού κάνει τό Πανεπιστήμιο Κρήτης;

Πάτερ, θέλεις να απαντήσω ή όχι; :cool:

Υ.Γ. Μην πεις "ναι" γιατί θα γίνει το "έλα να δεις"... :eek:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σημείωση: Έστειλα ένα e-mail στην Εθνική βιβλιοθήκη αλλά καμία απάντηση μέχρι τώρα.

Καλό ανέκδοτο...

Έχει περίπου 2 χρόνια που τους ρώτησα για την τύχη των Μεταγραφών του Χουρμουζίου, μίλησα με υπεύθυνο άτομο, και η απάντηση ήταν η εξής:

ΘΑ... και ΘΑ... και μετά ΘΑ...

Ελπίζω κανένα 27σέγγονό μου να τα δει κάποτε ελεύθερα για λήψη από όλους...
 

George

Ιεροψάλτης
Μιλήσαμε μέσω ΠΜ σήμερα με τον φίλο (chanendes) Ιωάννη Π. Αχιλλιά και είπαμε μήπως είναι καλύτερα όπως και π. Μάξιμος είπε να σταλεί το ΤΜΕ στο πανεπιστήμιο Κρήτης (Ανέμη) ή στο ΜΙΕΤ στην Αθήνα για ψιφιοποίηση και επιστροφή στον κάτοχό του. Αυτοί έχουν όλα όσα μηχανήματα χρειάζονται για να μην καταστραφεί το βιβλίο.

Τα e-mails για να ρωτήσετε οτιδήποτε είναι τα εξής:

ΜΙΕΤ (Μορφωτικό ίδρυμα Εθνικής Τράπεζας) όπως μου το έδωσε ο κ. Ιωάννης:
ipamiet@otenet.gr

Ενώ της Ανέμης: (To έχει κάπου στην ιστοσελίδα τους, είναι κλειστή τώρα και δεν μπορώ να το βρω.)
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Λοιπόν. Δύο φίλοι προθυμοποιήθηκαν να το σκανάρουν και τους ευχαριστώ θερμά. Επειδή όμως είναι σωστή η άποψη του κ. Μπουλμπουτζή, και επειδή έχω καλή κάμερα με υψηλή ανάλυση, αφήστε μου λίγες μέρες περιθώριο, να βγάλει και λίγο ήλιο και θα προσπαθήσω για το καλύτερο δυνατό. Άλλωστε, το έχω κάνει πολλές φορές για άλλα βιβλία. Αν δεν μπορέσω να κάνω κάτι, θα επικοινωνήσω με τους δύο φίλους. Πάντως η δουλειά θα γίνει.
Φιλικά
Ε.Γ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σύμφωνα με την ισχύουσα αρχαιολογική νομοθεσία τα παλαιά βιβλία, που χρονολογούνται έως το 1453, προστατεύονται από το νόμο, χωρίς να απαιτείται η έκδοση οποιασδήποτε διοικητικής πράξης. Το ίδιο ισχύει και για τα λειτουργικά (εκκλησιαστικά) βιβλία που χρονολογούνται από το 1453 ώς το 1830

To TME είναι νεώτερο, (1888) άρα... καλώς εχόντων των πραγμάτων...(στην Ελλάδα ζούμε, κι αν και δικηγόρος ομολογώ ότι πολλές φορές... εκπλήσομαι με όσα συμβαίνουν...!!!:eek::eek::wink:) δεν υπάρχει πρόβλημα...

Ἀρχαιολόγος εἶμαι, δὲν ὑπάρχει ὄντως πρόβλημα γιὰ μετὰ τὸ 1830. Βλ. ἄρθρο 20 του Ν. 3028/2002 (Γιὰ τὴν προστασία τῶν ἀρχαιοτήτων καὶ ἐν γένει τῆς Πολιτιστικῆς Κληρονομιᾶς).

Ἐπισυνάπτω καὶ τὸν νόμο 3028/2002
 

Attachments

  • ARXAIOLOGIKOS NOMOS.pdf
    191.3 KB · Views: 162
Last edited by a moderator:
Top