Νέος Άρχων Πρωτοψάλτης της Μ.τ.Χ.Ε. ο κ. Παναγιώτης Νεοχωρίτης

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Στο χερουβικό που λέει ο Στανίτσας στο 1:22 στο μυστικώς το κε χαμηλωμένο στο εικονίζοντες ψηλό. Σε όλα τα παρόμοια σημεία συμπεριφέρεται με ίδιο τρόπο.
Τι θεωρίες είναι αυτές περί μονίμου κε δίεσης?

Παίζει ρόλο και το σύστημα που κινείται ο ήχος κάθε φορά. Άλλη περίπτωση είναι το μυστικώς κι άλλη το εικονίζοντες. Στο εικονίζοντες το μέλος εκτείνεται στο οξύ. Και στις δύο περιπτώσεις ο κε κρατιέται ψηλά, στην δεύτερη περισσότερο.
Τι ρωτάτε τι θεωρίες είναι αυτές; αφού σας έγραψα ότι είναι της πατριαρχικής επιτροπής, αυτά που δεν σας έμαθαν ποτέ στις σχολές που πήγατε
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο Πρίγγος είναι ακόμα πιο μέσα κι από τον Στανίτσα ακούστε

https://www.youtube.com/watch?v=P7lkDK3c8Ws

Λέτε ότι ακούτε σε όλους το ίδιο.., οκ..
Το ακούω διαφορετικό όπως και πολλοί συνάδελφοι μεταξύ των οποίων και κάτοχος οφικίου με τον οποίο επικοινώνησα, προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη..
 

Μάριος

Μέλος
Παίζει ρόλο και το σύστημα που κινείται ο ήχος κάθε φορά. Άλλη περίπτωση είναι το μυστικώς κι άλλη το εικονίζοντες. Στο εικονίζοντες το μέλος εκτείνεται στο οξύ. Και στις δύο περιπτώσεις ο κε κρατιέται ψηλά, στην δεύτερη περισσότερο.
Τι ρωτάτε τι θεωρίες είναι αυτές; αφού σας έγραψα ότι είναι της πατριαρχικής επιτροπής, αυτά που δεν σας έμαθαν ποτέ στις σχολές που πήγατε

Ναι αισθάνομαι πολύ όμορφα που κάποιος ο οποίος αυτοαναιρείται στο ίδιο του το post κάνει και κρίση περί του τι έχω διδαχθεί και τι όχι....
JcjWxiD.jpg
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μου φάνηκε περίεργη μια αναφορά προ μηνών του φίλου Γ. Μπουλμπουτζή για τον άγια του Νεοχωρίτη. Μετά από λίγο καιρό άκουσα το εν λόγω Χερουβικό (εβδομάδος Πέτρου) και το άκουσμα με ξένισε πάρα πολύ, κυρίως για τον υψωμένο Γα κατά την κατάβαση. Σήμερα διαβάζοντας και την τοποθέτηση του Ευ. Σολδάτου είδα τα εξής:
1. Το εν λόγω χερουβικό είναι αναρτημένο από άνθρωπο που δεν είναι του περιβάλλοντός του και είναι ηχογραφημένο από ραδιοφωνική μετάδοση.
2. Βρήκα το αργό χερουβικό του Κων/νου (εκτέλεση προηγούμενης Κυριακής) και το άκουσμα ήταν το γνωστό σε εμένα https://www.youtube.com/watch?v=FKUWft5cs6A&list=PLueab-HRElLUwwqL3jvPxXQZK8oMhQr6w
3. Ξαναάκουσα το δοξαστικό του πολυελέου που έχει ανεβάσει ο Ραφαήλ Ζουμής (λαμπαδάριος και δομέστικός του χρόνια) και άκουσα και πάλι το γνωστό σε εμένα άκουσμα. https://www.youtube.com/watch?v=cBG0TLh5rYM Από μνήμης μαρτυρώ το ίδιο και για το δοξαστικό του πολυελέου σε λέγετο Χουρμουζίου
Διετέλεσα επί διετία μαθητής του (1999-2001) με την ευρεία έννοια. Έκανα δηλαδή μαθήματα στο σύλλογό του το 2ο και 3ο έτος, στα οποία δίδασκαν ο συγχωρεμένος αδελφός του Μανώλης και ο Απόστολος Αθιανός, οι οποίοι ήταν οι κύριοι δομέστικοί του και εξέφραζαν πλήρως τον δάσκαλο. Εκτός όμως από το μάθημα μας έκανε ο ίδιος πρόβα μία φορά την εβδομάδα (όλους μαζί) για τα ψαλλόμενα της επόμενης Κυριακής και ήμουν στο αναλόγιό του για τα χρόνια αυτά. Χωρίς, λοιπόν, να είμαι από τους πιο κοντινούς του, νομίζω πως μπορώ να πω τα παρακάτω.
1. Ο δάσκαλος είναι φανατικός οπαδός της εμπειρικής διδασκαλίας και μαθητείας. Σε καμία περίπτωση δεν υποσκελίζει την προφορική παράδοση έναντι της θεωρίας. Ακούει και διαβάζει πολύ, αλλά δουλεύει κυρίως με το αυτί. Αυτό το σύστημα ακολουθεί και ως δάσκαλος. Οι μαθητές του κυρίως ακούν, δευτερευόντως λένε και αργότερα «κατανοούν» θεωρητικά.
2. Θυμάμαι ότι μας τόνιζε ότι ο Γα είναι στη θέση του όποτε κατεβαίνουμε και οι έλξεις του προς τον Δι είναι ομαλές. Ο Γα ξεκινάει από τη θέση του και μας οδηγεί-σβήνει προς τον Δι, δεν χτυπιέται απευθείας ψηλά, ιδιαίτερα κατά την άνοδο (Βου-Γα-Δι). Ακόμη και στο Δι-Γα-Δι δεν τον κολλούσε. Δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, σίγουρα όμως το άκουσμα των δύο εκτελέσεων που παρέθεσα μου είναι οικείο, ενώ το πρώτο ξένο.
3. Ο δάσκαλος δεν κάνει τίποτε χωρίς λόγο. Για να εκτελέσει έτσι εκείνη την ημέρα το χερουβικό κάτι συγκεκριμένο είχε στο νου του. Εννοώ ασφαλώς δεν του ξέφυγε, ήθελε να το κάνει έτσι. Τώρα το τι είχε στο νου του, δεν το γνωρίζω. Ίσως κάτι είχε ακούσει ή διαβάσει και ήθελε να δοκιμάσει.
4. Η όλη θεωρία περί «αλλαγής στον άγια» στηρίζεται στο εν λόγω ηχητικό ή υπάρχει και κάτι άλλο; Είναι δυνατόν από μια τυχαία ηχογράφηση που αναρτάται εν αγνοία του να στήνεται ολόκληρη θεωρία περί «αλλαγών»; Για να πεις ότι ο τάδε πρεσβεύει «αυτό» πρέπει είτε να το δηλώσει είτε να το εκτελεί επανειλημμένα είτε οι μαθητές του να το υποστηρίζουν. Δεν μπορεί να λέγεται κάτι τέτοιο από μια τυχαία ραδιοφωνική αναμετάδοση. Θυμάμαι ότι στα αργά ευλογητάρια εκ του Κε μια φορά τα είπε εφαρμόζοντας μόνιμα ύφεση στον Πα’ (ως Δι). Αυτό για εμάς που τα ακούσαμε πολλές φορές ήταν μια εξαίρεση (ίσως δοκιμή;). Αν κάποιος τα ηχογραφούσε τυχαία αυτή τη φορά και τα αναμετέδιδε παντού και διέδιδε πως «έτσι διδάσκει ο Νεοχωρίτης» θα ήταν αξιόπιστη η μαρτυρία του επειδή θα συνοδευόταν από ένα ηχητικό;
Πήρα το θάρρος να μιλήσω γιατί ξέρω πως κανένας δικός του και κοντινός δεν θα το κάνει, γνωρίζοντας ότι αυτά που λέω είναι μόνο δικές μου σκέψεις. Μπορεί να μην είναι με βεβαιότητα αληθείς, αρκούν για να σας υποψιάσουν ότι όλη αυτή η κουβέντα μπορεί να γίνεται στον αέρα.
Όλη μου η τοποθέτηση αναφέρεται στο ζήτημα του Γα και όχι σε άλλα διαστηματικά με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί τόσο.
Απλά νομίζω πρέπει να κοιτάζουμε πιο συνολικά τα ζητήματα και όχι τόσο αποσπασματικά
ΥΓ Αγαπητέ Ευάγγελε, προσωπικά σέβομαι πολύ τις γνώσεις σου, τη σοβαρότητά σου και τις τοποθετήσεις σου. Σε παρακαλώ σχολίασε διαστηματικά την εκτέλεση του χερουβικού της προηγούμενης Κυριακής. Δεν το λέω ως πρόκληση, ούτε θεωρώ ότι εκεί είναι όλα τέλεια. Απλά μου ακούγεται ο «γνωστός» στα αυτιά μου άγια και με ενδιαφέρει γι’ αυτό η άποψή σου.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ναι αισθάνομαι πολύ όμορφα που κάποιος ο οποίος αυτοαναιρείται στο ίδιο του το post κάνει και κρίση περί του τι έχω διδαχθεί και τι όχι....
JcjWxiD.jpg

έτσι το κατάλαβες..., δεν θα αναπτύξω όλη την θεωρία του άγια για να γεμίσω το κεφάλι σου, πίστευε αυτά που θέλεις
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μου φάνηκε περίεργη μια αναφορά προ μηνών του φίλου Γ. Μπουλμπουτζή για τον άγια του Νεοχωρίτη. Μετά από λίγο καιρό άκουσα το εν λόγω Χερουβικό (εβδομάδος Πέτρου) και το άκουσμα με ξένισε πάρα πολύ, κυρίως για τον υψωμένο Γα κατά την κατάβαση. Σήμερα διαβάζοντας και την τοποθέτηση του Ευ. Σολδάτου είδα τα εξής:
1. Το εν λόγω χερουβικό είναι αναρτημένο από άνθρωπο που δεν είναι του περιβάλλοντός του και είναι ηχογραφημένο από ραδιοφωνική μετάδοση.
2. Βρήκα το αργό χερουβικό του Κων/νου (εκτέλεση προηγούμενης Κυριακής) και το άκουσμα ήταν το γνωστό σε εμένα https://www.youtube.com/watch?v=FKUWft5cs6A&list=PLueab-HRElLUwwqL3jvPxXQZK8oMhQr6w
...............
ΥΓ Αγαπητέ Ευάγγελε, προσωπικά σέβομαι πολύ τις γνώσεις σου, τη σοβαρότητά σου και τις τοποθετήσεις σου. Σε παρακαλώ σχολίασε διαστηματικά την εκτέλεση του χερουβικού της προηγούμενης Κυριακής. Δεν το λέω ως πρόκληση, ούτε θεωρώ ότι εκεί είναι όλα τέλεια. Απλά μου ακούγεται ο «γνωστός» στα αυτιά μου άγια και με ενδιαφέρει γι’ αυτό η άποψή σου.
Ναι όντως εδώ το λέει όπως το περιμένουμε.
Είπα ότι έχει αρχίσει να μπαίνει στο κλίμα ο νέος μας πρωτοψάλτης, αν διαβάσατε το πρώτο μου ποστ.
Απλά θέλω να επισημάνω τι δεν στέκει και τι "φοβόμαστε" όταν μια φορά το λέει όπως οι πολίτες και την άλλη όπως δεν ξέρω που το άκουσε.
Καλοπροαίρετη κριτική κάνω.
Χαίρομαι που ακούτε την διαφορά που επισήμανα, σε αντίθεση με τον από πάνω που πουλάει τρέλα.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Για τα δικα μου αυτια παντα ετσι το ελεγε και το διδασκε, το ηχητικο στο διαδιχτυ αποτελει εξαιρεση, δυσερμηνευτη και για εμενα
 

Μάριος

Μέλος
Στανίτσας και λοιποί
Ο κύριος τέταρτος ήχος στα παπαδικά μέλη κάνει τον κε κατά μία δίεση υψωμένο Ο δι-κε δηλαδή είναι μεγάλος και στο ανέβασμα και στο κατέβασμα και δεν είναι αποτέλεσμα έλξης να τον πηγαίνουν πάνω κάτω όπως εσφαλμένα νομίζουν κάποιοι.


Παίζει ρόλο και το σύστημα που κινείται ο ήχος κάθε φορά. Άλλη περίπτωση είναι το μυστικώς κι άλλη το εικονίζοντες. Στο εικονίζοντες το μέλος εκτείνεται στο οξύ. Και στις δύο περιπτώσεις ο κε κρατιέται ψηλά, στην δεύτερη περισσότερο.

Για όποιον μπορεί και διαβάζει Ελληνικά αυτά τα δύο post είναι ο ορισμός της αντίφασης και της αυτο-αναίρεσης.
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω αλλά τι γράφεται και αν και κατά πόσο στέκει.
Για αυτό και δεν είπα τίποτα για τα λεγόμενα για τον ΓΑ που όπως είπε και ο Σωτήρης είναι παράξενος και ασυνήθιστος.
Αλλά και πάλι καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι από μερικές μόνο αποκομμένες ηχογραφήσεις είναι πολύ δύσκολο να σχηματίσουμε αντικειμενική και εμπεριστατωμένη άποψη.

Πάντως να προσθέσω ότι το απρόσωπο του διαδικτύου δεν διευκολύνει πάντα την πλήρη κατανόηση των γραφομένων και για αυτό ζητώ συγγνώμη αν παρανόησα κάτι.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Για όποιον μπορεί και διαβάζει Ελληνικά αυτά τα δύο post είναι ο ορισμός της αντίφασης και της αυτο-αναίρεσης.
Το θέμα δεν είναι τι πιστεύω αλλά τι γράφεται και αν και κατά πόσο στέκει.
Για αυτό και δεν είπα τίποτα για τα λεγόμενα για τον ΓΑ που όπως είπε και ο Σωτήρης είναι παράξενος και ασυνήθιστος.
Αλλά και πάλι καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι από μερικές μόνο αποκομμένες ηχογραφήσεις είναι πολύ δύσκολο να σχηματίσουμε αντικειμενική και εμπεριστατωμένη άποψη.

Πάντως να προσθέσω ότι το απρόσωπο του διαδικτύου δεν διευκολύνει πάντα την πλήρη κατανόηση των γραφομένων και για αυτό ζητώ συγγνώμη αν παρανόησα κάτι.

γράφω ποια είναι η διαφορά, όταν ο ήχος χρησιμοποιεί το διά πέντε ο δι-κε είναι πάντα μεγάλος-υπερμείζων όπως το γράφει στην θεωρία η επιτροπή, στο δια πασών ο δι-κε είναι διαζεύκτικός οπότε είναι κανονικός μείζων. Εξηγώ ότι και οι περιπτώσεις του κ. Νεοχωρίτη με μικρό δι κε είναι σωστές υπό άλλες προυποθέσεις. Σε κάθε περίπτωση από αυτές ο Κε είναι συγκεκριμένος. Όταν στο δια πέντε ψάλλεις δι κε ζω νι ζω κε δι και στις δύο περιπτώσεις ο κε είναι ψηλά. κάποιο χαμηλώνουν τον δεύτερο κε, το οποίο λέω είναι λάθος. Ελπίζω να κατάλαβες
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Άξιος ο νέος Άρχοντας Πρωτοψάλτης της Α.τ.Χ.Μ.Ε. Παναγιώτης Νεοχωρίτης! Ο Θεός να τον στηρίζει στο δύσκολο έργο που εκλήθη να αναλάβει.

Προσθέτω στα όσα έχουν ήδη παρατεθεί και το ανακοινωθέν του Οικουμενικού Πατριαρχείου για την θρονική εορτή, όπου μεταξύ άλλων αναφέρονται και τα εξής:

...

Ἐν τῷ τέλει τοῦ Ἑσπερινοῦ ἡ Α. Θ. Παναγιότης ἀπένειμε τό Ὀφφίκιον τοῦ Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Ἁγίας τοῦ Χριστοῦ Μ. Ἐκκλησίας εἰς τόν ἕως σήμερον τοποτηρητήν τῆς Πρωτοψαλτίας Μουσικολ. κ. Παναγιώτην Νεοχωρίτην, ὅν καί προσεφώνησε διά λόγων πατρικῶν καί παρώτρυνεν αὐτόν ἵνα συνεχίσῃ τήν μεταλαμπάδευσιν τῆς μουσικῆς κληρονομίας τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας. Ὁ νέος Ἄρχων Πρωτοψάλτης ἀντεφώνησε διά λόγων εὐλαβείας καί εὐγνωμοσύνης πρός τόν Προκαθήμενον τῆς Ἐκκλησίας, ἐκφράσας καί τήν προσήλωσίν του εἰς τήν ἐκκλησιαστικήν μουσικήν παράδοσιν τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου.

...
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
γράφω ποια είναι η διαφορά, όταν ο ήχος χρησιμοποιεί το διά πέντε ο δι-κε είναι πάντα μεγάλος-υπερμείζων όπως το γράφει στην θεωρία η επιτροπή, στο δια πασών ο δι-κε είναι διαζεύκτικός οπότε είναι κανονικός μείζων. Εξηγώ ότι και οι περιπτώσεις του κ. Νεοχωρίτη με μικρό δι κε είναι σωστές υπό άλλες προυποθέσεις. Σε κάθε περίπτωση από αυτές ο Κε είναι συγκεκριμένος. Όταν στο δια πέντε ψάλλεις δι κε ζω νι ζω κε δι και στις δύο περιπτώσεις ο κε είναι ψηλά. κάποιο χαμηλώνουν τον δεύτερο κε, το οποίο λέω είναι λάθος. Ελπίζω να κατάλαβες


Kαλύτερα να μας ψάλλετε εσείς το χερουβικό του θέματος, μήπως και αντιφθούμε τα όσα προσπαθείτε να αποτυπωσετε στο χαρτί, δεδομένου ότι μόνον έτσι θα γίνει αντιληπτή η σωστή ερμηνεία του εν λόγω Χερουβικού....τι λέτε? το περιμένω τουλάχιστον εγώ..ευχαριστώ
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
Kαλύτερα να μας ψάλλετε εσείς το χερουβικό του θέματος, μήπως και αντιφθούμε τα όσα προσπαθείτε να αποτυπωσετε στο χαρτί, δεδομένου ότι μόνον έτσι θα γίνει αντιληπτή η σωστή ερμηνεία του εν λόγω Χερουβικού....τι λέτε? το περιμένω τουλάχιστον εγώ..ευχαριστώ

είστε εκτός θέματος δεν το αντιλαμβάνεστε;;;;;ΕΛΕΟΣ!!!
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αίτημα να καταχωρηθούν οι ηχογραφήσεις του νέου Άρχοντος στους Πατριαρχικούς από τους συντονιστές. Είναι ντροπή για το ψαλτολόγιο ήδη που δεν καταχωρήθηκε στους Τοποτηρητές, και συνεχίζει η ντροπή με το να ανεβαίνουν οι ηχογραφήσεις χύμα κάτω από τους υπόλοιπους. Ανεξάρτητα απο τις προτιμησεις μας, πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στην Ιστορία.
 
Δ

Διεγραμμένο μέλος 23199

Guest
Αίτημα να καταχωρηθούν οι ηχογραφήσεις του νέου Άρχοντος στους Πατριαρχικούς από τους συντονιστές. Είναι ντροπή για το ψαλτολόγιο ήδη που δεν καταχωρήθηκε στους Τοποτηρητές, και συνεχίζει η ντροπή με το να ανεβαίνουν οι ηχογραφήσεις χύμα κάτω από τους υπόλοιπους. Ανεξάρτητα απο τις προτιμησεις μας, πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στην Ιστορία.


Αν όντως θέλουμε να είμαστε συνεπείς ΑΠΕΝΑΝΤΙ στην Ιστορία και όχι στον ΤΟΠΟ ίσως πρέπει όλες οι ηχογραφήσεις να ενταχθούν στους Αγιορείτες. Τελευταία διαβάζουμε και χαρακτηρισμούς όπως γλυκύς ή χαλκέντερος κτλ από ονόματα .... ευτυχώς ακόμα μπορούμε να λέμε και να διατυπώνουμε ελεύθερα τις μουσικές μας απόψεις μας δίχως φραγές και διαγραφές.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αίτημα να καταχωρηθούν οι ηχογραφήσεις του νέου Άρχοντος στους Πατριαρχικούς από τους συντονιστές. Είναι ντροπή για το ψαλτολόγιο ήδη που δεν καταχωρήθηκε στους Τοποτηρητές, και συνεχίζει η ντροπή με το να ανεβαίνουν οι ηχογραφήσεις χύμα κάτω από τους υπόλοιπους. Ανεξάρτητα απο τις προτιμησεις μας, πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στην Ιστορία.

Ντροπὴ εἶναι κι ἄλλα πράγματα καὶ ἄλλα ἀκούσματα ... ἀλλὰ τέλος πάντων ...

Καὶ στὸ κάτω κάτω ἄν ἔχεις ἀντίρρηση καὶ πρόβλημα μὲ τὴν λειτουργία τοῦ φορουμ, τότε ὑποχρεοῦσαι νὰ απευθύνεσαι μὲ ΠΜ στοὺς συντονιστὲς, ὄχι νὰ δημιουργεῖς ἐντυπώσεις.
Ἀπὸ ἐδῶ
16. Οποιαδήποτε απορία ή διαφωνία για συντονιστική ενέργεια θα πρέπει να υποβάλλεται με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) στους συντονιστές ή στο διαχειριστή και όχι με δημιουργία νέου θέματος ή δημόσιου μηνύματος.

 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αν δεν κανω λάθος εδώ είναι χώρος συζήτησης, όπου είπα τη γνώμη μου, βασισμένη σε γεγονότα, δυσκολοχώνευτα για πολλούς και με τα (μουσικά) δίκια τους. Ωστόσο, μου επιτρέπετε, δεν μιλώ με εντυπώσεις, όπως τα περί ένταξης των ηχογραφήσεων στους Αγιορείτες, αλλά με βάση μια πραγματικότητα που καλά θα κάνουμε όλοι να ξεπεράσουμε αν μας ενοχλεί. Το θέμα για μένα είναι καθαρά εκ του πονηρού απ τη στιγμή που καθόμαστε να μετράμε τα διαστήματα του νυν Άρχοντος και μόνο απο τους εκεί ψάλλοντες συνοδεύοντας με τη γνωστή κριτική. Ας σιωπούμε κι ας λέμε δόξα τω Θεώ που ένας ακόμη κι οχι τυχαίος πήγε να ενισχύσει τον ψαλτικό κόσμο της Πόλης.
 

LABADARIOS1

Παλαιό Μέλος
Αίτημα να καταχωρηθούν οι ηχογραφήσεις του νέου Άρχοντος στους Πατριαρχικούς από τους συντονιστές. Είναι ντροπή για το ψαλτολόγιο ήδη που δεν καταχωρήθηκε στους Τοποτηρητές, και συνεχίζει η ντροπή με το να ανεβαίνουν οι ηχογραφήσεις χύμα κάτω από τους υπόλοιπους. Ανεξάρτητα απο τις προτιμησεις μας, πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στην Ιστορία.

Συμφωνά απολύτως αγαπητέ συνάδελφε για το ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ του ψαλτολογίου να μην τον περιλάβει στον κατάλογο των τοποτηρητών αν και το είχα αναφέρει σε παλαιότερη ανάρτηση. Τι ψαλτικό σάιτ είναι με τέτοιες ΣΟΒΑΡΕΣ παραληψεις. Μήπως τελικά κινούντε κάποιοι σκοπίμως;;;; (ο νοών νοείτω!)
 
Τέλος πάντων είμαι αισιόδοξος και πιστεύω ότι θα συνεχιστεί η παράδοση στο πατριαρχείο γιατί ο νέος Πρωτοψάλτης φαίνεται άνθρωπος σοφός, διαλλακτικός και λογικός και θα καταλάβει. Εκεί ποντάρουμε όλοι μας.
Να εισαι βέβαιος αγαπητέ Ευάγγελε όχι μονο απλα αισιόδοξος. Η ηχογραφηση του Αγία με Γα διαρκώς υψωμένο ειναι μονο μια παρένθεση, καθόλου αντιπροσωπευτική του Νεοχωρίτης που ακούσαμε εδω πάνω απο μια εικοσαετία δια ζώσης σε διαβεβαιώνω προσωπικώς. ΆΞΙΟΣ Παναγιώτη και πανάξιος καλή διακονία στην υψηλότερη βαθμίδα της ψαλτικής χοροστασιας! Η Καβαλα και η ψαλτική κοινότητα της καυχιέται και χαίρει για ένα εξαίρετο τέκνο της που αξιώθηκε πανάξια τέτοιας τιμής και ευλογιάς!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Συμφωνά απολύτως αγαπητέ συνάδελφε για το ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ του ψαλτολογίου να μην τον περιλάβει στον κατάλογο των τοποτηρητών αν και το είχα αναφέρει σε παλαιότερη ανάρτηση. Τι ψαλτικό σάιτ είναι με τέτοιες ΣΟΒΑΡΕΣ παραληψεις. Μήπως τελικά κινούντε κάποιοι σκοπίμως;;;; (ο νοών νοείτω!)



Ποιος είστε εσείς που θα υποδείξετε το έργο των συντονιστών και μάλιστα με τέτοιο τραμπουκισμό;...

Αν έχετε πρόβλημα, μπορείτε να απευθυνθείτε με Π.Μ. προς αυτούς και όχι να δημιουργείτε εντυπώσεις διχάζοντας το Ψ!... Το ίδιο έγινε προηγουμένως με έτερο...Λαμπαδάριο (αν βέβαια πιστέψουμε ότι δεν είστε το ίδιο πρόσωπο), αλλά δε βλέπω συμμόρφωση...:rolleyes:

Και το ποιοι τελικά προσπαθούν να επιβάλουν τις απόψεις τους, ετσιθελικά και θρασσύτατα, το...βλέπουμε!...:rolleyes:

Τι θέλετε να πετύχετε; Τη διάσπαση του φόρουμ, ή των ιεροψαλτών γενικότερα; Και στο κάτω κάτω αν δε σας αρέσει εδώ, δεν σας κρατάει κανείς. Ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμενα...:D
 
Top