«Ήδη βάπτεται κάλαμος»

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μου έστειλε ο κ.Λιναρδάκης αυτήν την ηχογράφηση και το κείμενο που ήθελε ο ίδιος να βάλει σε ένα μήνυμα, αλλά λόγω τεχνικών δυσκολιών δεν το κατάφερε.

Μου έγραψε λοιπόν:

Στις αρχες της δεκαετιας του 1950 , ο Κ.Πριγγος βρεθηκε στην Θεσσαλονικη .Εκει συνευρεθη σε καποιο δωματιο με τους πρωτοψαλτες Αθανασιο Παναγιωτιδη , Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο , Αθανασιο Καραμανη και Χαριλαο Ταλιαδωρο . Εκει εψαλλησαν διαφορα . Επισυναπτω το ''Ηδη βαπτεται''
το οποιο συνεψαλλαν οι τεσσερεις Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες , ακουωντος του Πριγγου .

(και σχόλιο δικό μου:...ας μην ήταν ο Πρίγγος μπροστά και σου έλεγα εγώ αν έψαλλαν όλοι αυτοί μαζί...):eek:


[Σημείωμα συντονιστή: Εκτός θέματος, προσωπικοί αστήρικτοι χαρακτηρισμοί, δώσε επιχειρήματα σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ]
 
Last edited by a moderator:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή: Εκτός θέματος, προσωπικοί αστήρικτοι χαρακτηρισμοί, δώσε επιχειρήματα σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ]

...καλά ντε...ένα σχόλιο κάναμε! (το παίρνω πίσω)
...αλλά να μου πεις, όποιος καεί με το χυλό, φυσά και το γιαούρτι...
:D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μου έστειλε ο κ.Λιναρδάκης αυτήν την ηχογράφηση και το κείμενο που ήθελε ο ίδιος να βάλει σε ένα μήνυμα, αλλά λόγω τεχνικών δυσκολιών δεν το κατάφερε.

Μου έγραψε λοιπόν:

Στις αρχες της δεκαετιας του 1950 , ο Κ.Πριγγος βρεθηκε στην Θεσσαλονικη .Εκει συνευρεθη σε καποιο δωματιο με τους πρωτοψαλτες Αθανασιο Παναγιωτιδη , Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο , Αθανασιο Καραμανη και Χαριλαο Ταλιαδωρο . Εκει εψαλλησαν διαφορα . Επισυναπτω το ''Ηδη βαπτεται''
το οποιο συνεψαλλαν οι τεσσερεις Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες , ακουωντος του Πριγγου .
Ρε συ Βασίλη, τώρα το είδα, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!! Παιδιά, κατεβάστε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, η ηχογράφηση ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΟΛΑΑΑΑ!!!!! Και μόνο με την αίσθηση ότι ακούτε μαζί αυτά τα 4 ιερά τέρατα της ψαλτικής, θα κυριευτείτε από δέος...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αποσύρθηκε λόγω πνευματικών δικαιωμάτων;
Καλή απορία! Επρόκειτο για αξιόλογη εκδήλωση, την οποία κοσμούσαν ο υιός του αοιδίμου πρωτοψάλτου Άλκης Παναγιωτίδης (ο γνωστός ηθοποιός), η Ελένη Βιτάλη (η οποία ερμήνευε ένα «Σήμερον κρεμάται» εμμελή απαγγελία σε ήχο πλ. β' που συνέθεσεγια τη συναυλία αυτή ο κ. Δεβρελής) και άλλοι πολλοί! Την αναζήτησα τελευταία αλλά έχει προφανώς αποσυρθεί. Κρίμα, διότι το έργο του Αθανασίου Παναγιωτίδη, αν και 26 χρόνια από το θάνατό του, εξακολουθεί να μην προβάλλεται όσο θα έπρεπε...
 
Last edited:
Top