Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιον Όρος

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Αν και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάω στο Άγιο Όρος ,με τόσες ηχογραφήσεις που έχω ακούσει θα πρότεινα την Ι.Μ Σίμωνος πέτρας για κάποιον που θα ήθελε να επισκεφτεί το Όρος (προσωπικά εκεί σκέφτομαι να πάω).
 

akiss

Νέο μέλος
ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προγραμμα διδασκαλιας ψαλτικης στο αγιον ορος ;; θα παω την ερχομενη εβδομαδα,
 
ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προγραμμα διδασκαλιας ψαλτικης στο αγιον ορος ;; θα παω την ερχομενη εβδομαδα,


Άντε και εγώ σου λέω ότι έχει .
Και σε τέσσερις μέρες (maximum) , τι θα προλάβεις ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Άντε και εγώ σου λέω ότι έχει .


Και σε τέσσερις μέρες (maximum) , τι θα προλάβεις ;

Καὶ ποιὸς σοῦ εἶπε πὼς ἰσχύει αὐτό; Ἄμα ἔχεις μέσο ὅλα γίνονται ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
απο το τιποτα, καλυτερο ειναι το τετραημερο,

Μήπως τελικά θέλεις νά ρωτήσεις ποῦ θ᾿ ἀκούσεις καλή ψαλμωδία στό Ἅγιον Ὄρος;
Μετέφερα τά μηνύματα μέ ἀφορμή τήν ἐρώτηση σου σ᾿ ἕνα προϋπάρχον θέμα, πού μπορεῖς νά τό διαβάσεις ἀπ᾿ τήν ἀρχή, ἄν σέ καλύπτει.

Συνένωσα καί ἕνα παλαιότερο.

 
Last edited:

apavlidis

Member
Φιλικὴ συμβουλή:

Καλὸν εἶναι νὰ ἔχετε χρήματα μαζί σας διότι καὶ τὸ διαμονητήριο ὅταν θὰ τὸ παραλάβετε στὸ Γραφεῖο Προσκυνητῶν τῆς Οὐρανούπολης κοστίζει κάποιο ποσό, νομίζω 20-30 €, καὶ ὅλες οἱ μετακινήσεις ἑντὸς τοῦ ΑΟ -πλὴν ἐξαιρέσεων- κοστίζουν ἐπίσης μὲ ποσὰ ποὺ κυμαίνονται κάποτε μέχρι καὶ ἐξωφρενικά.

Γι᾿ αὐτὸ προσοχὴ νὰ ἔχετε χρήματα μαζί σας καὶ ὁπωσδήποτε κινητὸ τηλ. μὲ καλὴ μπαταρία, δὲν εἶναι σίγουρο ὅτι θὰ βρεῖτε πρίζα.

Ἐπίσης, ὁπωσδήποτε νὰ κάνετε κράτηση θέσης στὴν Μονὴ ποὺ θὰ πᾶτε, γιατὶ ἀλλιῶς θὰ ἔχετε σοβαρότατο πρόβλημα διαμονῆς.

Μὴν ξεχάστε νὰ πάρετε καὶ μπόλικα ἀντισηπτικὰ μαντιλάκια γιατὶ ἀπὸ καθαριότητα ... Καὶ κανὰ παστέλι γιὰ τὶς δύσκολες ὥρες καλὸ εἶναι.

Γιὰ προορισμὸ συστήνω ἀνεπιφύλακτα τὴν Μ. Καρακάλλου, ἀπὸ τὶς πιὸ φιλόξενες καὶ ζεστὲς μονὲς, μὲ πατέρες εὐγενέστατους καὶ ὑψηλὸ πνευματικὸ ἐπίπεδο.

Καλὴ παραμονὴ καὶ νὰ 'χετε τὸ μυαλό σας ἀνοιχτὸ, ἀπ᾿ ὅλα ἔχει ὁ μπαξὲς στὸ ΑΟ.

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω τους ανθρώπους που έχουν την """"επιχείρηση"""" για τις μεταφορές εντός Αγίου Όρους, θέλω να πώ ότι α) τα ποσά που ζητούν γα να σε πάνε ας πούμε από Δάφνη για Καρυές ή από Καρυές προς κάποια μονή π.χ. Βατοπαιδίου, είναι ορισμένες φορές εξωφρενικά. Και να πείς ότι τα μεταφορικά μέσα είναι σε καλή κατάσταση? δεν το λες αυτό. Κάτι παλιά SPRINTER της Mercedes αν θυμάμαι καλά είναι τα οποία πάνε δεξιά-αριστερά σε κάθε λακούβα λόγω των αναρτήσεων. Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Επίσης τις περισσότερες φορές οι οδηγοί δεν γνωρίζουν Ελληνικά πολύ βασικό.. δεν μπορείς να συνεννοηθείς όπως πρέπει. Τέλος πάντων ας μη πω άλλα γιατί δεν είναι ωραίο
 

Adam_x

Active member
ο π. Πρόδρομος κελλί Ευαγγελισμού Καρυές (κατσουλιέρηδων)
Χαίρετε!

Μήπως γνωρίζει κάποιος το τηλέφωνο του συγκεκριμένου κελλιού;;;

Θέλω να ρωτήσω αν φιλοξενεί προσκυνητές το συγκεκριμένο κελλί. Βρήκα έναν αριθμό στο διαδίκτυο, αλλά λείπουν ψηφία.

(Παρακαλώ, να σταλεί με προσωπικό μήνυμα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

trexantiri

New member
Καλησπέρα σε όλους .

Τελικά πήγε κανείς σε κανένα απ αυτά που λέγαμε ?

Ήταν ωραία ψαλτικά ? Ρωτάω επειδή θα επισκεφτώ το Όρος σύντομα και θα ήθελα μιά βοήθεια
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και για όσους πάνε στο Άγιον Όρος ας μην ξεχάσουν την κάρτα τους AB Plus, όταν θα ψωνίζουν στο ΑΒασιλοπουλος στις Καρυές μη χάσουν τους πόντους...🤣


Και κάποτε πηγαίναμε με κάνα παστέλι στην τσέπη...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το προηγούμενο είναι η κορυφή του "παγόβουνου". Ο ... Τιτανικός έρχεται παρακάτω κι εξηγούνται πολλά μετά τις εκλογές
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Και για όσους πάνε στο Άγιον Όρος ας μην ξεχάσουν την κάρτα τους AB Plus, όταν θα ψωνίζουν στο ΑΒασιλοπουλος στις Καρυές μη χάσουν τους πόντους...🤣


Και κάποτε πηγαίναμε με κάνα παστέλι στην τσέπη...
Αφού οι τιμές έχουν φτάσει στο Θεό!
 
Top