Παρατηρήσεις στη λειτουργικότητα και σύνταξη των κατά Κυριακήν φυλλαδίων

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από εδώ (2 Σεπτεμβρίου).

Νεκτάριε,

Εάν θέλω να αλλάξω το κείμενο της του Όρθρου ακολουθίας στο Word .doc, πως μπορώ να το κάνω; Νομίζω το έχεις κλειδώσει με έναν κώδικα.

(Ο λόγος που θέλω να αλλάξω το κείμενο είναι να βάλλω την Τάξη του Εωθινού Ευαγγελίου ΜΕΤΑ τους Κανόνες, όπως συνηθίζουμε εδώ.)

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Εάν θέλω να αλλάξω το κείμενο της του Όρθρου ακολουθίας στο Word .doc, πως μπορώ να το κάνω; Νομίζω το έχεις κλειδώσει με έναν κώδικα....

Κι εγώ τόσο καιρό κατέβαζα τα αρχεία Word με την προοπτική ότι εάν θα χρειαζόταν θα μπορούσα να τα επεξεργαστώ στο μέλλον. Βλέπω ότι το κλείδωμα ξεκίνησε από τον Κυριακή του Τυφλού και μετά. Δεν ξέρω γιατί έγινε, αλλά δεν είναι καλή ιδέα.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τα είπα και προσωπικά στον Νεκτάριο τα λέω και εδώ, μόνο και μόνο για να αποφευχθούν λάθη ή να μήν υπάρχουν λάθος συμπεράσματα:

  • Η "συνηθισμένη" παράλειψη των υπολοίπων ωδών των Κανόνων δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται να πούμε και τις υπόλοιπες. Το φυλάδιο προφανώς καταγράφει απλά το τί συνηθίζεται.
  • Τυπικά και Μακαρισμοί προβλέπονται αυτή την Κυριακή μόνο τα αναστάσιμα. Όχι οι ωδές γ' & η f'.
  • Η μίξη των Στίχων Τυπικών και εφυμνίων των Αντιφώνων είναι κατά τον μακαριστό Ι. Φουντούλη απαράδεκτη. Σε κάθε περίπτωση θα ήταν δυνατή μια υπόμνηση και για τα αρχαία αντίφωνα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Η μίξη των Στίχων Τυπικών και εφυμνίων των Αντιφώνων είναι κατά τον μακαριστό Ι. Φουντούλη απαράδεκτη. ...

Από το "όχι ορθή" μέχρι το "απαράδεκτη" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Και το πρώτο ακόμη ελέγχεται. Αν δεν κάνω λάθος και ο π. Κ.Παπαγιάννης δέχεται ως εναλλακτική την περιστασιακή χρήση και των στίχων από τα Τυπικά.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από το "όχι ορθή" μέχρι το "απαράδεκτη" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Και το πρώτο ακόμη ελέγχεται. Αν δεν κάνω λάθος και ο π. Κ.Παπαγιάννης δέχεται ως εναλλακτική την περιστασιακή χρήση και των στίχων από τα Τυπικά.
Ναι. Αν δείς την δική μου απάντηση θα καταλάβεις ότι αποδέχομαι την χρήση (παρότι δεν τα χρησιμοποιώ) αλλά δεν δέχομαι την απολυτότητα.
Γράφω: Σε κάθε περίπτωση θα ήταν δυνατή μια υπόμνηση και για τα αρχαία αντίφωνα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... δεν δέχομαι την απολυτότητα....

Δεν είχα προσέξει ότι χρησιμοποιούνται για κάθε Κυριακή στη σχετική φυλλάδα.
 
Last edited by a moderator:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Δεν είχα προσέξει ότι χρησιμοποιούνται για κάθε Κυριακή στη σχετική φυλλάδα.

Ακόμη και μία να χρησιμοποιούνται τα "νεώτερα" Αντίφωνα, Νεοκλή. Εφόσον είναι κάτι "δημόσιο" δεν πρέπει να οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Διαβάζουν το Ψ. και κατεβάζουν υλικό και άνθρωποι που ότι "πάρουν" από εδώ μπορεί να το θεωρούν ως δεδομένο...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κι εγώ τόσο καιρό κατέβαζα τα αρχεία Word με την προοπτική ότι εάν θα χρειαζόταν θα μπορούσα να τα επεξεργαστώ στο μέλλον. Βλέπω ότι το κλείδωμα ξεκίνησε από τον Κυριακή του Τυφλού και μετά. Δεν ξέρω γιατί έγινε, αλλά δεν είναι καλή ιδέα.

Τις ίδιες ανάγκες έχω και εγώ και τις καλύπτω γενικά με τον παρακάτω τρόπο.

Επιλογή όλων, αντιγραφή, δημιουργία νέου κενού εγγράφου, επικόλληση, και είναι όπως στο πρωτότυπο, αποθήκευση με το όνομα που θα δώσω κλπ κλπ.έχοντας βέβαια και όλες τις δυνατότητες επεξεργασίας.

Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Επειδή και εγώ παρεμβαίνω στο αρχείο για να ετοιμάσω τη δική μου φυλλάδα, ένας τρόπος για ν' αποφύγετε τον κωδικό είναι να:
1. Ανοίξετε το αρχείο κανονικά στη Word
2. Να το κάνετε "Save as" σε ".rtf"
3. Να το ανοίξετε με το Notepad

Έτσι έκανα εγώ με το της Κυριακής 9 Σεπτ. 2012. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τις ίδιες ανάγκες έχω και εγώ και τις καλύπτω γενικά με τον παρακάτω τρόπο.

Επιλογή όλων, αντιγραφή, δημιουργία νέου κενού εγγράφου, επικόλληση, και είναι όπως στο πρωτότυπο, αποθήκευση με το όνομα που θα δώσω κλπ κλπ.έχοντας βέβαια και όλες τις δυνατότητες επεξεργασίας.

Βασίλης Κιαμηλίδης

Στο τελευταίο φυλλάδιο δεν υπάρχει ούτε η δυνατότητα για <Επιλογή όλων> και <αντιγραφή>!!! Μήπως μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό;
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Έχεις δίκιο. Δες πιο πάνω τι έχω γράψει για ν' αποφύγεις τον κωδικό.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έχεις δίκιο. Δες πιο πάνω τι έχω γράψει για ν' αποφύγεις τον κωδικό.

Με τον τρόπο που προτείνεις (rtf και notepad ακόμη και wordpad) χάνεται εντελώς η διαμόρφωση του κειμένου.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου


Εάν θέλω να αλλάξω το κείμενο της του Όρθρου ακολουθίας στο Word .doc, πως μπορώ να το κάνω; Νομίζω το έχεις κλειδώσει με έναν κώδικα.
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.....
http://www.pdfunlock.com/
ξεκλείδωμα και μετά επεξεργασία
πολύ καλό πρόγραμμα επεξεργασίας pdf είναι το soda5 .... :)
Όσο για το word....
http://people.csail.mit.edu/teller/misc/unlockworddoc.html :)
και http://www.youtube.com/watch?v=jflaWy1x6PM ;)
 
Top