"Πάσα φύσις αγγέλων" - Μπαλασίου Ήχος Δ' Άγια

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ένα πραγματικό αριστούργημα του Μπαλασίου ιερέως και Νομοφύλακος,είναι από το Οικηματάριο, ο στίχος "πάσα φύσις αγγέλων" σε ήχο Δ' αγια, εξήγηση του Χουρμουζίου.

Ερώτηση προς επαΐοντες: η αλλαγή της βάσης του μαθήματος κατα μία φωνή επάνω,είναι το φαινόμενο δύναμις;
 

Attachments

  • PasaFysisBalasiou.pdf
    6.9 MB · Views: 572
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είχα ακούσει κάποτε σε μια εκπομπή του ο Αγγελόπουλος να λέει παρουσιάζοντας ένα κομμάτι (νομίζω το "Πάντα εν σοφία" το αρχαίο) ότι "αναρροούμεν, δηλαδή ανεβαίνουμε μία φωνή" (ή κάπως έτσι, αν κατάλαβα καλά). Το θυμάμαι επειδή είχα συναντήσει και παλαιότερα τη λέξη "αναρροούμεν" διαβάζοντας το Τυπικό του Αγ. Σάββα και δεν μπορούσα να βρω πουθενά τι σημαίνει. Επομένως, μάλλον κάπως έτσι θα ονομάζεται και το αντίστοιχο φαινόμενο, χωρίς, φυσικά, να είμαι και σίγουρος γι' αυτό.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Υπάρχει αντίστοιχη οδηγία για το δοξαστικό της Κασσιανής στο βιβλίο του Καραμάνη, που πιθανόν να αποτελούσε και άγραφη παράδοση στο Πατριαρχείο.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ένα πραγματικό αριστούργημα του Μπαλασίου ιερέως και Νομοφύλακος,είναι από το Οικηματάριο, ο στίχος "πάσα φύσις αγγέλων" σε ήχο Δ' αγια, εξήγηση του Χουρμουζίου.

Ερώτηση προς επαΐοντες: η αλλαγή της βάσης του μαθήματος κατα μία φωνή επάνω,αίναι το φαινόμενο δύναμις;
Ευχαριστούμε πολύ για το ωραίο αυτό μέλος...
Το "φαινόμενο" που σχολιάζεις ναι είναι αυτό που αναφέρει ο Χρύσανθος στο θεωρητικό του και ονομάζεται "δύναμις"...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είχα ακούσει κάποτε σε μια εκπομπή του ο Αγγελόπουλος να λέει παρουσιάζοντας ένα κομμάτι (νομίζω το "Πάντα εν σοφία" το αρχαίο) ότι "αναρροούμεν, δηλαδή ανεβαίνουμε μία φωνή" (ή κάπως έτσι, αν κατάλαβα καλά). Το θυμάμαι επειδή είχα συναντήσει και παλαιότερα τη λέξη "αναρροούμεν" διαβάζοντας το Τυπικό του Αγ. Σάββα και δεν μπορούσα να βρω πουθενά τι σημαίνει. Επομένως, μάλλον κάπως έτσι θα ονομάζεται και το αντίστοιχο φαινόμενο, χωρίς, φυσικά, να είμαι και σίγουρος γι' αυτό.

Γιάννη άλλο το "αναρροούμεν" που αναφέρεται στο τυπικό του Αγ.Σάββα και άλλο το "δύναμις" που αναφέρει ο Χρύσανθος...
Το "αναρροούμεν" σημαίνει ότι ανεβάζουμε την βάση του μέλους κατά μία η και δύο φωνές πιο πάνω, πρακτική που τηρείται στο Όρος ακόμη και σήμερα στο μέλος των ανοιξανταρίων "Πάντα εν σοφία εποίησας"...
Το "δύναμις" είναι όταν λόγω των μεταβολών σε ένα μέλος η βάση ανεβαίνει "μία φωνή" και παραμένει έτσι μέχρι το τέλος...βλ.Τω τριτώ της ερωτήσεως στο μέλος του Ιακώβου πρωτοψάλτου, χερουβικό Αγαλλιανού, μέγα ίσον Ιωάννου Κουκουζέλους κ.α.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το "δύναμις" είναι όταν λόγω των μεταβολών σε ένα μέλος η βάση ανεβαίνει "μία φωνή" και παραμένει έτσι μέχρι το τέλος...

...Μέγα ίσον Ιωάννου Κουκουζέλους κ.α.

Εδώ 2 "φωνές" (ο Γα ως Πα).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν μελέτησα το κείμενο, και ως αλλαγή βάσεως, όπως αναγράφεται στο πρώτο μήνυμα, κατάλαβα κάτι τέτοιο. Sorry!
 
Top