Έφθασε καιρός Στανίτσα

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με γνήσιο Πατριαρχικό ύφος!
Αφού διατείνεστε κάτι τέτοιο, τότε πού είναι ο δυναμισμός και η καθαρή εκφορά που ακούμε στην παρακάτω ηχογράφηση; Και όχι μόνο σε αυτήν, αλλά σε όλες τις σωζόμενες ηχογραφήσεις των Πρωτοψαλτών του Πατριαρχείου του 20ου αιώνος; Τελικά, ο καθένας ό,τι δηλώσει είναι... Και άντε, το έλεγαν παλιά κάποιοι μεγάλοι ψάλτες λόγω μίμησης κάποιων στοιχείων του Πρίγγου και ελλείψει πολλών πατριαρχικών ακουσμάτων. Να το λέμε και σήμερα;

Δε μου αρέσει να επεμβαίνω σε τέτοια θέματα, αλλά το πράγμα έχει πλεόν αγριέψει και ο καθένας λανσάρεται όπως του κατεβεί... Οι εγγύς στο Πατριαρχείο ψάλτες δε διατείνονταν κάτι τέτοιο, οι γνήσιοι μαθητές των πατριαρχικών, με μαθητεία μέσα στον Πατριαρχικό Ναό. Στις μέρες μας έχει χαθεί κάθε μέτρο.
 

Attachments

  • 13 ''EFTHASE KAIROS'', HX. PL. B'.mp3
    5 MB · Views: 49

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Πέραν της πλάκας την οποίαν κάμω, αν δεν το καταλάβατε κ.yubi δεν μου άρεσε ούτε μου αρέσει το πατριαρχικο,,,(εκτός εννοειται του Στανίτσα ΕΝΤΌΣ πατριαρχείου....)από κει και πέρα το ηχητικό το αφιερώνω στον φίλο domesticus :wink: !καληνύχτα!
Το...επόμενο σε σας!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητέ, έχουμε γεμίσει ψώνια που το λένε και το πιστεύουνε. Πλέον το πράγμα έχει ξεφύγει και διατείνονται πολλοί τέτοια πράγματα σοβαρά, εσάς δε σας ξέρω για να διακρίνω την πλάκα... Όμως, ένας παραπάνω, ένας παρακάτω, δεν αλλάζει κάτι...

ΥΓ: Η ηχογράφηση είναι εκτός εκκλησίας από τα χρόνια που ήταν ο Στανίτσας στην Πόλη. Εκεί δεν άλλαζε πολύ το ψάλσιμό του εντός ή εκτός Πατριαρχείου...
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Αγαπητέ, έχουμε γεμίσει ψώνια που το λένε και το πιστεύουνε. Πλέον το πράγμα έχει ξεφύγει και διατείνονται πολλοί τέτοια πράγματα σοβαρά, εσάς δε σας ξέρω για να διακρίνω την πλάκα... Όμως, ένας παραπάνω, ένας παρακάτω, δεν αλλάζει κάτι...

ΥΓ: Η ηχογράφηση είναι εκτός εκκλησίας από τα χρόνια που ήταν ο Στανίτσας στην Πόλη. Εκεί δεν άλλαζε πολύ το ψάλσιμό του εντός ή εκτός Πατριαρχείου...

Ένας Στανιτσας όπως έπρεπε να είναι και να παραμείνει...Από κει και πέρα οι παρακάτω υπόλοιποι του Πατριαρχείου δεν μου "λέγαν" - "είπαν ποτέ" απολύτως τίποτε,εκτός από...το καινούργιο αίμα....!
Το οποίο να είστε σίγουρος ότι γράφει ιστορία.....
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ένας Στανιτσας όπως έπρεπε να είναι και να παραμείνει...Από κει και πέρα οι παρακάτω υπόλοιποι του Πατριαρχείου δεν μου "λέγαν" - "είπαν ποτέ" απολύτως τίποτε,εκτός από...το καινούργιο αίμα....!
Το οποίο να είστε σίγουρος ότι γράφει ιστορία.....
Διαφωνώ για πολλούς λόγους που έχω εκφράσει αναλυτικά και με επιχειρήματσ κατά κσιρούς. Ας μην το κουβεντιάσουμε αυτό και εδώ.
 
Top