Χρυσάφου του Νέου: Νουθεσία των μελλόντων μαθείν την επιστήμην της μουσικής

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μπορεί μήπως παρακαλώ πολύ κάποιος να ανεβάσει την παρτιτούρα της "Νουθεσίας προς μαθητάς του κυρίου Χρυσάφου του Νέου";
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Νομίζω ότι ο κ. Στάθης Γρηγόριος σε κάποιο από τα βιβλία του έχει την νουθεσία μάλλον στην παλαιά παρασημντική, ενώ σε κάποιο από τα cd πρέπει του Ιδρύματος πρέπει να υπάρχει.
Βέροια, 06/01/2008
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μπορεί μήπως παρακαλώ πολύ κάποιος να ανεβάσει την παρτιτούρα της "Νουθεσίας προς μαθητάς του κυρίου Χρυσάφου του Νέου";
Στείλε μου ένα προσωπικό e-mail για να σε στείλω κάτι...:)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νουθεσία των μελλόντων μαθείν την επιστήμην της μουσικής.

Το κείμενο στην παλαιά γραφή, καθώς και η εξήγησή του "νεωστί" από τον καθηγητή Γρηγόριο Στάθη έχουν δημοσιευτεί από τον Εμμανουήλ Γιαννόπουλο στην εισήγησή του στο Β' ψαλτικό συνέδριο.

Παρατηρώ οτι ο καθηγητής χρησιμοποιεί το ολίγον με το σχήμα της Οξείας, το λύγισμα, συνεπτυγμένα μέτρα ρυθμού (12 (8+4)-σημος, 8-σημος, 6-σημος κτλ.) καθώς και σεσημασμένο διπλό ισοκράτημα.
 
Last edited by a moderator:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μπορεί και να έφαγα μερικές μέρες σκαλίζωντας το φόρουμ και όλες τις σχετικές οδηγίες για το μάθημα αυτό, έκανα όμως μια τρύπα στο νερό... Μπορεί μήπως κάποιος να μου το στείλει παρακαλώ? Το ψάχνω πολλά χρόνια...

Εις απάντησιν δεσμεύομαι να ανεβάσω το Μέγα Ίσον του Αγίου Ιωάννου Κουκουζέλη σε καμιά εβδομάδα (θα έχω νέα σύνδεση)

Ευχαριστώ!
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Μπορεί και να έφαγα μερικές μέρες σκαλίζωντας το φόρουμ και όλες τις σχετικές οδηγίες για το μάθημα αυτό, έκανα όμως μια τρύπα στο νερό... Μπορεί μήπως κάποιος να μου το στείλει παρακαλώ? Το ψάχνω πολλά χρόνια...

Εις απάντησιν δεσμεύομαι να ανεβάσω το Μέγα Ίσον του Αγίου Ιωάννου Κουκουζέλη σε καμιά εβδομάδα (θα έχω νέα σύνδεση)

Ευχαριστώ!

Δες εδώ τις πρώτες σελίδες της μελέτης του Εμμανουήλ Γιαννόπουλου:

http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=1362
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Ανέβασα ηχογράφηση του μαθήματος απο τους Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης εδώ

Στα πρακτικά του Συνεδρίου υπάρχει μόνο η εξήγηση. Όποιος θέλει και τη παλαιά σημειογραφία ας στείλει το email του σε προσωπικό μηνυμα
 
Last edited:

Grazia

Νέο μέλος
-Ιστορικά στοιχεία, σε μία παράγραφο, του Γρ. Στάθη, παρμένα από pdf από εδώ:
" Ο Παναγιώτης Χρυσάφης ο νέος δεν μας αφήκε θεωρητικό έργο. Καμιά φορά παραδίδεται στ' όνομά του, ασφαλώς από άγνοια ή σύγχυση ή καθαρό σφάλμα, η θεωρητική συγγραφή του Μανουήλ Χρυσάφη "Περι των ενθεωρουμενων τη Ψαλτικη Τεχνη...". Ωστόσο, μας άφησε κληρονομιά τη "νουθεσία" του, σε όλους "τους μελλοντας μαθειν την μουσικην επιστημην" και κυρίως τις θέσεις του στιχηραρικού μέλους, σε πέντε δεκαπεντασυλλάβους στίχους: "ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι/θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας/ θελει καλόν σωφρονισμόν και φόβον του Κυρίου/ τιμήν προς τον διδάσκαλον δουκάτα εις τα χείρας/ τότε να μάθει ο μαθητής και τέλειος να γένει". Οι στίχοι αυτοί προύπήρχαν, με μια παραλλαγή μάλιστα στον δ' στίχο: "δοσιματα μεγαλα"αντί "δουκατα εις τα χειρας". Ο Χρυσάφης παρέδωκε νέο μέλος, που δεν είναι άλλο απ' τις κυριότερες και συχνότερες και συχρόνως ευφραδέστερες θέσεις του στιχηραρικού μέλους. Έτσι, η νουθεσία αυτή είναι μία "μέθοδος", όπως και κάποιες άλλες, που ανθολογούνται στις Προθεωρίες των Παπαδικών. "
(Παρένθεση, εκτός από την μελοποίηση του Χρυσάφη, υπάρχει και η μελοποίηση η πριν του Χρυσάφη, και μελοποίηση μετά από τον Χρυσάφη, οκτάηχη, για την οποία βλ. εδώ)
-Το γραπτό μουσικό κείμενο:
είτε εδώ είτε εδώ.
-Ψάλσιμο:
από «Μαίστορες της Ψαλτικής Τέχνης» με χοράρχη τον Αχιλλέα Χαλδαιάκη, κατευθείαν εδώ (ή, ακριβώς το ίδιο, μέσω Ψαλτολογίου, εδώ).
 
H Νουθεσία του Νέου Χρυσάφη «Ο θέλων μουσικήν μαθείν» κατά την πορεία του Τροχού σε σύντομο Ειρμολογικό και νέο Στιχηραρικό γένος μελοποιίας μέλος Οκτάηχο, η οποία καταρτίστηκε ως μία μέθοδος διδακτικής και πρακτικής εφαρμογής του πενταχόρδου και σύμφωνα με την διδασκαλία του Χρυσάνθου Μαδύτων περί του απλού Τροχού
 

Attachments

  • Νουθεσία Νέου Χρυσάφη.docx
    20.6 KB · Views: 272
  • Νουθεσία Νέου Χρυσάφη.pdf
    163 KB · Views: 536
Last edited by a moderator:
Top