[Ερώτηση] Ιερέας παίρνει από τον ψάλτη, τους καλύτερους ύμνους.

T

Tzanakos_B

Guest
Επειδή, ο εκάστοτε Ιερέας, ανεξάρτητα από τις αδυναμίες που τυχόν μπορεί να έχει, επιτελεί έργο σπουδαιότερο κι' απ' αυτό των αγγέλων, θα ήταν πρέπον να δείχνουμε υπομονή, ταπείνωση & αγάπη.
Η εντολή: <Αγαπήσεις τον πλησίον σου ως σεαυτόν>, στην πράξη αυτό σημαίνει!
Να το πω πιο λαικά, <αγάπα τον πλησίον σου με το ελάτωμά του> και πόσο περισσότερο όταν αυτός τυγχάνει Λειτουργός του Υψίστου!

Συναδελφε , ως γιος ιερεα ,ως ψαλτης και ως ανθρωπος θα ημουν ο τελευταιος που θα τολμουσα να κρινω εναν κληρικο... Το θεμα με το οποιο ασχοληθηκαμε , δεν ηταν η συμπεριφορα των κληρικων [ καλοι , κακοι ], αλλα τι κανουμε οταν ενας κληρικος του ναου μας ελθει στο αναλογιο μας ν ψαλλει. Εγραψα την αποψη μου . Σχετικα θα ελεγα οτι πολυ περισσοτερο με προβληματιζει ,οταν ελθει καποιος δηθεν ψαλτης και ειναι Φαλτσος και ενοχλητικος..... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Τόσο ο Ιερέας όσο και ο ιεροψάλτης πρέπει να έχουν σκοπό να δοξολογούν τον Θεό είτε με την καλλιφωνία τους είτε με την κακοφωνία τους ...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Προτείνω το εξής: Τη στιγμή που ο ιερέας βγαίνει από τη Νότια Πύλη προς το δεξιό ψαλτήρι για να πάρει τα καλύτερα κομμάτια, ο αριστερός ψάλτης να μπει στο ιερό από τη Βόρεια Πύλη και να φάει τα καλύτερα πρόσφορα! :D:D:D
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ο καθενας στο ποστο του.Ο ψαλτης στο αναλογιο κ ο ιερεας στην Αγια Τραπεζα.Ετσι μου εχει πει εμενα ο ιερεας της ενοριας μου ο οποιος τηρει κ κατα γραμμα το τυπικο! Η μονη περιπτωση που ανεβαινει ο ιερεας στο αναλογιο ειναι οταν λειπει ο ενας εκ των ψαλτων η' καποιος θελει να ξεκουραστει.

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί αρκετα... πριν λίγους μήνες... Είχα γράψει κι εγώ , σχετικά , τη γνώμη μου... Προσωπικά , δεν το θεώρησα ποτέ πρόβλημα , μάλλον εξυπηρέτηση σε ορισμένες περιπτώσεις... Φέτος , στο Ναό που ψάλλω , ένας καλλίφωνος ιερέας , με στεντορία φωνή , πολλάκις με βοηθεί , είτε από αναλογίου , είτε από την Αγία Τράπεζα.. Την Μ. Τρίτη πήγα σε γιατρό αγγειολόγο , για τα πόδια μου... Στο ναό συνέβησαν απαράδεκτα γεγονότα , εις βάρος του εν λόγω ιερέως. Θέλησε , πριν ψαλλεί το Δοξαστικό της Κασσιανής , να το προλογίσει απο την ωραία πύλη , ερμηνεύοντας το στην καθομιλουμένη.. [ συνηθίζεται. το έχω κάνει πολλάκις , εις άλλους ναούς , διανέμοντάς το στο εκκλησίαμα γραπτώς. ] Ο ψάλτης ..... απαγόρευσε στον προεξάρχοντα ,εν λόγω ιερέα να μιλήσει , μεγαλοφώνως από αναλογίου , το έψαλε μόνος του με τον μηχ. ισοκράτη... Στο τέλος ο ιερέας , θέλησε να πεί δύο λόγια , ευχαριστήρια , πολλοί ενορίτες αποχώρησαν φωνάζοντας εις βάρος του ιερέα... και ο ναός σχεδόν άδειασε.... Δοξάζω τον ΚΥΡΙΟ που απουσίαζα.... Ενημερώθηκα , αργά τη νύχτα από τον φίλο ιερέα και την επομένη από τον συνάδελφο... Προ ι στάμενος και Εκκλ. Συμβούλιο , ενήμεροι..... Κράτησα στάση ουδέτερη.... σεβόμενος το ΝΑΟ , Το λειτούργημα αμφοτέρων [ ιερέως _ Ψάλτου ] ... Ηδη εχει δημιουργηθεί κλίμα δυσάρεστο... Τί θα συμβεί στο άμεσο μέλλον , δεν γνωρίζω... Λυπήθηκα πολύ..!!! Είμαι γιός ιερέως , όπως και ο συνάδελφος . Θεωρώ το γεγονός , επιεικώς , ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ... Αδελφοί εν Χριστώ , ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!!! βασ. τζανάκος.
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Bλέπω πως όλοι μας την Μεγάλη Εβδομάδα αντιμετωπίζουμε στα Αναλόγια τα ίδια προβλήματα.Ολοι οι Ιεροψάλτες περιμένουν αυτήν την Εβδομάδα με τους καλύτερους και ποιό συγκινητικούς αλλά και όμορφους ψαλμούς(φυσικά εννοείτε πως και οι άλλοι ψαλμοι είναι καλοί).
Αυτήν την Εβδομάδα λοιπόν ορισμένοι νομίζουν πως τον Αναλόγιο είναι πίστα σε κάποιο μπουζουτσίδικο και ανεβαίνουν διαλέγοντας και το τί θα πούνε κιόλας.Εμένα στο αναλόγιο κάποιος ο οποίος έρχεται μόνο όταν έχει πολύ κόσμο(μνημόσυνα κυρίως)την Μεγάλη Τρίτη όταν είπα οτι θα κάνει κουμάντο αυτός που είναι πάντοτε στην εκκλησία(εγώ δηλαδή σαν ψάλτης) τράβηξε μπουνιά το αναλόγιο γιατί ήθελε να πεί το ''Τροπάριο της Κασσιανής''λέγοντας με κιόλας θα το πώ και θα σκάσεις.Η κουβέντα που είπα είναι πως το Αναλόγιο πρέπει να το σέβεσαι και δεν είναι ούτε Ρίνγκ αλλά ούτε πίστα κέντρου για μαγκίες.Θα Ρωτήσετε πολύ ο Ιερέας τί εκανε?
Εκανε όπως έχουν κάνει πολλοί Ιερείς σε όλους μας(στους περισσότερους)βγαίνοντας στην Ωραία Πύλη και να κάνει νόημα στο ψάλτη λέγοντας ''Μην το λές αργά πεσ το γρήγορα να τελειώσουμε να πάω σπίτι να ξεκουραστώ''.
Δηλαδή οι Ιερείς κατά αυτούς την Μεγάλη Εβδομάδα μια φορά τον Χρόνο που είναι και που μπορούν να καθήσουν κουράζονται ποιό πολύ απο τον Ιεροψάλτη που είναι όρθιος και να δουλεύει την φωνή συνέχεια αλλάζοντας και ήχους.Ήτανε η πρώτη φορά που είπα να κατέβω απο το αναλόγιο αλλά ητανε κρίμα γιατί θα έκλεινε η Εκκλησία.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Bλέπω πως όλοι μας την Μεγάλη Εβδομάδα αντιμετωπίζουμε στα Αναλόγια τα ίδια προβλήματα.Ολοι οι Ιεροψάλτες περιμένουν αυτήν την Εβδομάδα με τους καλύτερους και ποιό συγκινητικούς αλλά και όμορφους ψαλμούς(φυσικά εννοείτε πως και οι άλλοι ψαλμοι είναι καλοί).
Αυτήν την Εβδομάδα λοιπόν ορισμένοι νομίζουν πως τον Αναλόγιο είναι πίστα σε κάποιο μπουζουτσίδικο και ανεβαίνουν διαλέγοντας και το τί θα πούνε κιόλας.Εμένα στο αναλόγιο κάποιος ο οποίος έρχεται μόνο όταν έχει πολύ κόσμο(μνημόσυνα κυρίως)την Μεγάλη Τρίτη όταν είπα οτι θα κάνει κουμάντο αυτός που είναι πάντοτε στην εκκλησία(εγώ δηλαδή σαν ψάλτης) τράβηξε μπουνιά το αναλόγιο γιατί ήθελε να πεί το ''Τροπάριο της Κασσιανής''λέγοντας με κιόλας θα το πώ και θα σκάσεις.Η κουβέντα που είπα είναι πως το Αναλόγιο πρέπει να το σέβεσαι και δεν είναι ούτε Ρίνγκ αλλά ούτε πίστα κέντρου για μαγκίες.Θα Ρωτήσετε πολύ ο Ιερέας τί εκανε?
Εκανε όπως έχουν κάνει πολλοί Ιερείς σε όλους μας(στους περισσότερους)βγαίνοντας στην Ωραία Πύλη και να κάνει νόημα στο ψάλτη λέγοντας ''Μην το λές αργά πεσ το γρήγορα να τελειώσουμε να πάω σπίτι να ξεκουραστώ''.
Δηλαδή οι Ιερείς κατά αυτούς την Μεγάλη Εβδομάδα μια φορά τον Χρόνο που είναι και που μπορούν να καθήσουν κουράζονται ποιό πολύ απο τον Ιεροψάλτη που είναι όρθιος και να δουλεύει την φωνή συνέχεια αλλάζοντας και ήχους.Ήτανε η πρώτη φορά που είπα να κατέβω απο το αναλόγιο αλλά ητανε κρίμα γιατί θα έκλεινε η Εκκλησία.
Συγγνωμη συναδελφε,αλλα εγω θα τον αρπαζα απο τ'αυτι και κατευθειαν εξω απο τον Ναο....:wink:
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Bλέπω πως όλοι μας την Μεγάλη Εβδομάδα αντιμετωπίζουμε στα Αναλόγια τα ίδια προβλήματα.Ολοι οι Ιεροψάλτες περιμένουν αυτήν την Εβδομάδα με τους καλύτερους και ποιό συγκινητικούς αλλά και όμορφους ψαλμούς(φυσικά εννοείτε πως και οι άλλοι ψαλμοι είναι καλοί).
Αυτήν την Εβδομάδα λοιπόν ορισμένοι νομίζουν πως τον Αναλόγιο είναι πίστα σε κάποιο μπουζουτσίδικο και ανεβαίνουν διαλέγοντας και το τί θα πούνε κιόλας.Εμένα στο αναλόγιο κάποιος ο οποίος έρχεται μόνο όταν έχει πολύ κόσμο(μνημόσυνα κυρίως)την Μεγάλη Τρίτη όταν είπα οτι θα κάνει κουμάντο αυτός που είναι πάντοτε στην εκκλησία(εγώ δηλαδή σαν ψάλτης) τράβηξε μπουνιά το αναλόγιο γιατί ήθελε να πεί το ''Τροπάριο της Κασσιανής''λέγοντας με κιόλας θα το πώ και θα σκάσεις.Η κουβέντα που είπα είναι πως το Αναλόγιο πρέπει να το σέβεσαι και δεν είναι ούτε Ρίνγκ αλλά ούτε πίστα κέντρου για μαγκίες.Θα Ρωτήσετε πολύ ο Ιερέας τί εκανε?
Εκανε όπως έχουν κάνει πολλοί Ιερείς σε όλους μας(στους περισσότερους)βγαίνοντας στην Ωραία Πύλη και να κάνει νόημα στο ψάλτη λέγοντας ''Μην το λές αργά πεσ το γρήγορα να τελειώσουμε να πάω σπίτι να ξεκουραστώ''.
Δηλαδή οι Ιερείς κατά αυτούς την Μεγάλη Εβδομάδα μια φορά τον Χρόνο που είναι και που μπορούν να καθήσουν κουράζονται ποιό πολύ απο τον Ιεροψάλτη που είναι όρθιος και να δουλεύει την φωνή συνέχεια αλλάζοντας και ήχους.Ήτανε η πρώτη φορά που είπα να κατέβω απο το αναλόγιο αλλά ητανε κρίμα γιατί θα έκλεινε η Εκκλησία.
Κύριε ελέησον!
 
P

PANROUST

Guest
Ήτανε η πρώτη φορά που είπα να κατέβω απο το αναλόγιο αλλά ητανε κρίμα γιατί θα έκλεινε η Εκκλησία.

Δεν χρειαζόταν να κατέβεις από το αναλόγιο,απλά να έκανες αυτό που ήθελε.Να έψελνες το δοξαστικό σε ειρμολογικό μέλος.
Και αν με ρωτήσεις,τι θα έλεγε το εκκλησίασμα;Θα τους έλεγες,είχα εντολή από τον παπά να το ψάλλω σύντομα γιατί βιαζόταν να πάει να φάει...απλά τα πράγματα-
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφε το κακό δεν ήτανε μόνο για την Μεγάλη Τρίτη.Αυτό μπορούσα να το κάνω όπως Σωστά λές.
Το κακό ήτανε πως όλη την Μεγάλη Εβδομάδα αλλά και την 2η ημέρα του Πάσχα που γιόρταζε και ο Άγιος Του Ναού έλεγε τα ίδια ο Ιερέας.''Γρήγορα-Γρήγορα''σε σημείο που η φωνή μου έκανε σπάσιμο απο την γρηγοράδα.Το τί ακολούθησε???αφού είχαν σπάσει τα νεύρα μου...ο θεός να με συνχωρήσει και ο Αγιος Γεώργιος για όσα του είπα.Πάντοτε βέβαια για να μην παρεξηγούμε σε λογικά πλαίσια λόγια.
 
P

PANROUST

Guest
Συνάδελφε το κακό δεν ήτανε μόνο για την Μεγάλη Τρίτη.Αυτό μπορούσα να το κάνω όπως Σωστά λές.
Το κακό ήτανε πως όλη την Μεγάλη Εβδομάδα αλλά και την 2η ημέρα του Πάσχα που γιόρταζε και ο Άγιος Του Ναού έλεγε τα ίδια ο Ιερέας.''Γρήγορα-Γρήγορα''σε σημείο που η φωνή μου έκανε σπάσιμο απο την γρηγοράδα.Το τί ακολούθησε???αφού είχαν σπάσει τα νεύρα μου...ο θεός να με συνχωρήσει και ο Αγιος Γεώργιος για όσα του είπα.Πάντοτε βέβαια για να μην παρεξηγούμε σε λογικά πλαίσια λόγια.
Γρήγορα και εσύ...να τελείωνε το πανηγύρι στις 9...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Φέτος παρακάλεσα τόν ἱερέα (νέος καί καλύφωνος καί μουσικός) νά ψάλλει τό «έξέδυσάν με» γιά νά τό ἀπολαύσω. Δυτυχῶς εἶχε σοβαρό πρόβλημα μέ τό λαιμό καί άναγκάστηκα νά ψάλλω καί τά δύο δοξαστικά (δόξα και νυν).
Της Κασσιανῆς τό δοξαστικό (ψάλλω πάντα τό μεγάλο τό κλασικό τοῦ Πετραν) τό εἶπα μόνος μου ἄνευ ἰσοκρατημάτων. Μακάρι νά τό ἔψελνε κάποιος ἱερέας ἤ κάποιος ἄλλος καί νά ἔκανα ἰσοκράτημα. Οἱ γραμμές πρωτίστως!!! καί μετά τά λαρύγγια καί οἱ ἀναλύσεις. Μου ἔκαναν καί κανονάρχισμα. Μεγάλη ὑπόθεση. Ξεκουράζεσαι ψέλνεις πιό ἄνετα.
Στό ψαλτήρι ὅλοι εὐπρόσδεκτοι ἀρκεῖ νά ξέρουν μουσικά. Ἄν δέν ξέρουν μουσικά κλωτσιδων ἔξω, γιατί μεγάλη χαλάστρα κάνουν μερικοί οἱ ὁποῖοι ἔρχονται ἄπαξ τοῦ ἔτους καί τά ξέρουν ὅλα.
 
Last edited:
Να βάλει το πετραχήλι ο ψάλτης και να κάνει τον παπά!!!!!!!!!!!!!!

Η παππάς-παππάς ή ζευγάς-ζευγάς.

Έτσι ακριβώς είναι κ.Σιαπερόπουλε.Να μάθουν επιτέλους ότι ο ψάλτης είναι κι αυτός μέρος του κλήρου.Κατώτερος μεν,κληρικός δε.Θα σας φέρω παράδειγμα το ναό όπου είμαι λαμπαδάριος τώρα,κεντρικό ναό του Πειραιά.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ,και οι 5 ιερείς μας δεν κάνουν τέτοιες αυθαιρεσίες.Ο προϊστάμενός μας και σε μένα αλλά και στον δεξιό,μας το έχει ξεκαθαρίσει:"Όπως δε μ'αρέσει να έρθει κάποιος από εσάς και να μου πει στο άγιο βήμα τι θα πω,έτσι δεν ανακατεύομαι κι εγώ".Και σας πληροφορώ ότι και οι 5 ιερείς έχουν πολύ καλή ως άριστη γνώση τυπικού.ΠΟΤΕ δεν πετάγονται να πουν έναν ύμνο!Ειδικά ο νεώτερος των ιερέων μας που υπήρξε και ψάλτης,έρχεται στο αναλόγιο και μας ΡΩΤΑΕΙ κιόλας αν μπορεί να πει κ αυτός κάτι.Ρητορικό βέβαια το ερώτημα,αλλά δείχνει το σεβασμό του προς το λειτούργημά μας.Αισθανόμαστε κι εγώ αλλά και ο δεξιός ότι δεν είμαστε υπάλληλοι των ιερέων,αλλά πραγματικά συνεργάτες τους.Αυτό είναι κι ένα μάθημα προς όσους εκ των ιερέων το παίζουν ξερόλες και ουσιαστικά δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.Όσο για το θέμα του τυπικού,επειδή είχε ειπωθεί κάποτε,ίσως από τον π.Μάξιμο-δε θυμάμαι καλά-με αφορμή το "Κύριε των δυνάμεων" ότι το έμαθε ο κόσμος γιατί έτσι επικράτησε,έχω να πω ότι ο κόσμος αρέσκεται σε ότι είναι εύηχο και όμορφο.Δεν υπάρχουν ύμνοι-σουξέ στην Εκκλησία που "αρέσουν" ή "δεν αρέσουν στον κόσμο".Αυτά είναι κακές νοοτροπίες που επικράτησαν από ψάλτες και ιερείς που έχουν ταυτίσει την Εκκλησία με σκυλάδικο όπου δίνονται παραγγελιές.Σας πληροφορώ ότι στην 20ετη μου θητεία ως ιεροψάλτη έχω υπηρετήσει σε ναούς όπου εφάρμοζα με ακρίβεια το τυπικό,ήτοι κανόνες,στιχολογίες,τυπικά-μακαρισμούς κλπ. και σας πληροφορώ πως όποτε δεν ακούγονταν όλοι οι ύμνοι ή π.χ. παραλείπονταν τα τυπικά λόγω τυπικού,είχα παράπονα στο τέλος από τον κόσμο γιατί σήμερα δεν τα έψαλλα.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΜΑΘΟΥΜΕ,ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!! ::wink:
 
Top