[Ψάχνω] Αργό αρχαίο μάθημα «Λιχνευσάμενοι» (Ιδιόμελον αποστίχων εσπερινού «Κυριακή της Απόκρεω εσπέρας»)

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Παρακαλώ, μήπως έχει κάποιος από τα Μέλη του FORUM, το Μουσικό Κείμενο του "Λυχνευσάμενοι" ; Ας το ανεβάσει ή ας μου το στείλει με mail. Έχω "φάει" τον κόσμο να το βρώ, αλλά ομολογώ ότι το μυαλό μου, αρχίζει να γίνεται "Συνεχές ελαφρόν". Όποιος με εξυπηρετήσει θα του το χρωστάω.
 

Υπάρχει, στο αρχείο A 2.zip του μηνύματος 1, αλλά δυστυχώς λείπουν σελίδες και μάλιστα ακριβώς από εκεί που αρχίζει το εν λόγω ιδιόμελο!:( Στη σελ. 210 της φωτοτυπίας αρχίζει το μέλος κάτω κάτω και η σελ. 211 είναι ήδη στην Κυριακή της Τυρινής. Δείτε:
 

Attachments

  • Palaion Stixerarion A page210.jpg
    Palaion Stixerarion A page210.jpg
    150 KB · Views: 73
  • Palaion Stixerarion A page211.jpg
    Palaion Stixerarion A page211.jpg
    140.9 KB · Views: 43
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Να και μια άλλη, πολύ ωραία σύνθεση, στο Στιχηράριο του Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Γ΄(ΕΒΕ-ΜΠΤ 749). Αλλά κι εδώ πάλι τα ίδια, λείπει μέλος:

κι αυτό δεν είναι ολόκληρο :( μισό είναι το Λιχνευσάμενοι και το άλλο μισό είναι το ιδιόμελο των αποστίχων του εσπερινού που ψάλλεται την Παρασκευή της Τυρινής το απόγευμα:

Ἀπόστιχα
Ἰδιόμελον Ἦχος β'
Καθαρίσωμεν ἑαυτοὺς ἀδελφοί, ἀπὸ παντὸς μολυσμοῦ, σαρκὸς καὶ πνεύματος, τὰς λαμπάδας τῶν ψυχῶν ἡμῶν φαιδρύνωμεν, διὰ φιλοπτωχείας, μὴ κατεσθίοντες ἀλλήλους τῇ συκοφαντίᾳ· ἔφθασε γὰρ ὁ καιρός, ὅταν ὁ Νυμφίος ἐλεύσεται, πᾶσιν ἀπ[οδοῦναι κατὰ τὰ ἔργα αὐτοῦ. Συνεισέλθωμεν Χριστῷ μετὰ τῶν φρονίμων Παρθένων, τὴν φωνήν ἐκείνην τοῦ Λῃστοῦ, πρὸς αὐτὸν ἀνακράζοντες· Μνήσθητι ἡμῶν Κύριε, ὅταν ἔλθῃς ἐν τῇ Βασιλείᾳ σου].
 
Top