Πεντηκοστός ψαλμός Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επισυνάπτω τον πεντηκοστό ψαλμό σε εκτέλεση Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου. Είναι σε ήχο α' παθητικό. Νομίζω ότι τον είχα βάλει και άλλοτε, αλλά δεν βρίσκω το post, οπότε είπα να κάνω εδώ ένα νέο, με σκοπό να βάλουμε κι άλλους πεντηκοστούς με το Χρύσανθο και σε άλλους ήχους. Στη συγκεκριμένη ηχογράφηση ακούγεται όλος ο ψαλμός, μαζί με τον λαμπαδάριο, το Σπυριδόπουλο, ο οποίος εδώ νομίζω από ελάχιστα έως καθόλου υπολείπεται του Χρυσάνθου...
 

Attachments

  • Chrysanthos_N psalmos_A.mp3
    7.4 MB · Views: 272

iolivits

Νέο μέλος
Επισυνάπτω τον πεντηκοστό ψαλμό σε εκτέλεση Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου. Είναι σε ήχο α' παθητικό. Νομίζω ότι τον είχα βάλει και άλλοτε, αλλά δεν βρίσκω το post, οπότε είπα να κάνω εδώ ένα νέο, με σκοπό να βάλουμε κι άλλους πεντηκοστούς με το Χρύσανθο και σε άλλους ήχους. Στη συγκεκριμένη ηχογράφηση ακούγεται όλος ο ψαλμός, μαζί με τον λαμπαδάριο, το Σπυριδόπουλο, ο οποίος εδώ νομίζω από ελάχιστα έως καθόλου υπολείπεται του Χρυσάνθου...

Αγαπητέ κ.Θεοτοκάτε,
Θα κάνω μια παρατήρηση σχετικά με τον Ν΄Ψαλμό του Χρύσανθου σε α΄παθητικό.Δεν ψάλλει μόνο ο κ. Σπυριδόπουλος ως Λαμπαδάριος.Σ αυτόν τον Ν΄ψαλμό από το "ρύσαι με εξ αιμάτων" μέχρι τέλους ψάλλει ο έτερος Λαμπαδάριος κ.Χρήστος Παπαδόπουλος. Προς αποκατάστασιν της τάξεως.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστώ αμφοτέρους για τις σωστές του επισημάνσεις.
Γιατί όμως η ηχογράφηση αυτή έχει πάει στην ενότητα με ηχογραφήσεις μελών;; Μήπως είναι μέλος του forum ο κ. Σπυριδόπουλος ή ο κ. Παπαδόπουλος;;
Άκυρο: μετά την αναμόρφωση των ενοτήτων στο forum, νόμισα προς στιγμήν ότι αυτή η ενότητα αφορούσε ηχογραφήσεις των μελών του forum, ενώ αφορά μέλη (μελωδίες) από διάφορους ψάλτες. Αφού λοιπόν μπερδεύτηκα έτσι, εύχομαι και τα μέλη να ψάλλουν τα μέλη... μέλι!! :wink:
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η ενότητα "μέλη" περιέχει συγκεκριμένα μαθήματα-μέλη από διάφορους ψάλτες. Οι ψάλτες-μέλη του forum βρίσκονται στους "Ιεροψάλτες".
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επί τη ευκαιρία πάντως επαναφέρω την πρόταση που είχα κάνει και εδώ που είχε δημιουργηθεί κάποιο θέμα όταν κάποιοι συνάδελφοι σχολίασαν με υπερβολικές εκφράσεις την απόδοση ζώντος συναδέλφου και αυτή έτυχε σύγκρισης από άλλους με την απόδοση των παλαιών: δεν μπορεί όλοι οι ιεροψάλτες να μπαίνουν στο ίδιο καλούπι. Θα πρέπει να υπάρχει κάτι που διαφοροποιεί π.χ. έναν σύγχρονο ιεροψάλτη που είναι ακόμα στα πρώτα του βήματα από ονόματα όπως τον Ταλιαδώρο ή το Θεοδοσόπουλο ή τον Τσαμκιράνη. Αν είναι δύσκολος περαιτέρω διαχωρισμός, ας βάλουμε τουλάχιστον την ημερομηνία γέννησης και θανάτου (αν έχει κοιμηθεί) δίπλα στο όνομα του καθενός σε παρένθεση. Έτσι, με μια γρήγορη ματιά, θα μπορεί ο καθένας να βλέπει σε ποια εποχή αναφέρεται το όνομα του καθενός και ο διαχωρισμός παλαιών και νέων θα προκύπτει για κάποιες περιπτώσεις σχεδόν αυτόματα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αν είναι δύσκολος περαιτέρω διαχωρισμός, ας βάλουμε τουλάχιστον την ημερομηνία γέννησης και θανάτου (αν έχει κοιμηθεί) δίπλα στο όνομα του καθενός σε παρένθεση. Έτσι, με μια γρήγορη ματιά, θα μπορεί ο καθένας να βλέπει σε ποια εποχή αναφέρεται το όνομα του καθενός και ο διαχωρισμός παλαιών και νέων θα προκύπτει για κάποιες περιπτώσεις σχεδόν αυτόματα.

Αν μιλάς για τη λίστα ιεροψαλτών στην ενότητα Ηχογραφήσεις > Ιεροψάλτες, δεν έχει νόημα κανένας διαχωρισμός ή σύγκριση εκεί. Είναι απλά μία λίστα ονομάτων ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί με την ψαλτική και για τους οποίους υπάρχουν ηογραφήσεις. Πληροφοριακά θα ήταν καλό να έμπαιναν οι ημερομηνίες γέννησης/κοίμησης όπου υπάρχουν αλλά αυτό δεν είναι πρακτικό για μένα γιατί είναι πολύ χρονοβόρο να βρώ όλες αυτές τις πληροφορίες και να τις βάλω. Αν θέλετε να βοηθήσετε, στείλτε μου μία λίστα με ημερομηνίες και να αρχίσω σιγά σιγά να προσθέτω. Ευχαριστώ.
 
Top