[Επείγον] Σφυρίζουν τα μικρόφωνα στήν εκκλησία, τι να κάνω;

tb---

τσοπάνης
Η επιστίμη της ακουστικής και του PR είναι κοινή και συνεχώς αναπτήσεται με νέες εφαρμογές. Όσον αφορά τους Ναούς του Πειραιά, ένα τηλεφωνάκι στο ΚΕΠΕΚ θα λύσει το θέμα ~
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Χαιρετώ και παλι τους φιλους στο φόρουμ ,πριν προσπαθήσω να βοηθησω θέλω να εκφράσω ενα παραπάνο, μιας και υπάρχουν προτάσεις ελλειπείς μιας σειράς ,απο ανθρώπους εδώ ,με ενα ψευδώνυμο ,χωρις προφιλ,εν πασει περιπτώση ειναι και γνώρισμα του Λαού μας αυτό, ο ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΣΜΟς ειναι το μεγαλύτερο θεμα στους Ναους μας και δεν λυνεται με μια συσκευη ουτε με καποια ειδη μικροφωνων ουτε με καποια θέση ηχειων ΑΛΛΑ σε σωστο συνδυασμό ΟΛΩΝ αυτών, θα συνεχισω αυριο επειδη εχω καποια επείγουσα εργασία . χαιρετώ. εαν χρειάζεσται κάποια γνώμη μην διστασετε να τηλεφωνησετε στο 6974275920. Λαμπρόπουλος Λάμπρος
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Χαιρετώ και πάλι τους αγαπητους στο φορουμ,για να πουμε την αλήθεια ,το να καταφέρει ο τεχνικος να λύσει το πρόβλημα αυτο ,μπορεί να περάσει και ολόκληρη η ζωη του ,οσο και αν αυτο φαινεται απίστευτο ,και αυτό γιατι απαιτεί ειδικές γνώσεις σχετικά με την ακουστικη,τα θέματα συχνοτήτων, και πολλά αλλα πραγματικά δύσκολα γνωστικά αντικείμενα,η αλλη αλήθεια δε ειναι οτι απο αυτό ανθρωποι βγαζουν το ψωμι τους και ζουν τις οικογενειες τους ,οπότε το να εκθέσει κάποιος τα << μυστικά >> χανει την δουλειά του , και δυστυχως τα τεχνολογικά δεν ειναι οπως η μελέτη της ψαλτικής που θέλει ωρες στο ψαλτηρι για να φτασεις να ψάλεις καλά, στην τεχνολογία υπαρχουν μυστικά που εαν κάποιος τα εκθέσει , απ ευθείας μπορουν να εφαρμοστουν την επομενη στιγμη, συνεχιζεται σε λιγο.......
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
BHMA-1...ας δουμε τι μπορουμε λοιπον να κάνουμε εαν ο ναος δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα.1)ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΗΣ ΗΧΕΙΩΝ εαν τα ηχεια ειναι πολυ ψηλα ,δηλ επανω απο 2.5 περιπου μετρα ,κοιτουν απ ευθειας τον τοιχο ,και χωρις αρκετη κλιση προς τα κατω, τοτε θελουν επειγοντως αλλαγη, στις ηδη υπαρχουσες θεσεις ,ΟΧΙ μεταφορα καπου αλλου ,η, ΠΡΟΣΘΗΚΗ περισσοτερων ,αυτο για να γινει χρειαζεται μελετη απο εγκαταστατη , H αλλαγη τους τώρα δεν πρεπει να γινει επ ουδενι απο εναν απλο ηλεκτρολογο ,αλλα απο εξιδεικευμένο τεχνικο εγκαταστασεων διοτι ενα λάθος στα χρώματα των καλωδιων, και στους ακροδεκτες ,που εχει σχεση με την Ωμικη αντίσταση και <<καταστρεφει >>το συστημα ολοκληρο ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον .εαν γινει αυτη η αλλαγη ,καλο ειναι να γινει μαζι και ενα τεστ -με ειδικη συσκευη για την κατασταση των μεγαφωνων των ηχειων απο τον τεχνικο-εαν αυτη η αλλαγη γινει σωστα ,ειναι απιστευτο ποσο βελτιωνεται ο μικροφωνισμος ,και το σημαντικώτερο, ποσο πολυ βελτιωνεται η καταληπτοτητα του Λογου-speech inteligibility-πραγμα ακρως απαραιτητο για την κατανυξη και την προσευχη.Πολλοι Ι.Ναοι με εξαιρετικα μηχανηματα δυστυχως λογω αστοχιας θεσεως ηχειων φερνουν Ιερεις και προσευχομένους σε απογνωση,ειχα προσφατη εμπειρια σε κεντρικο Ναο Ν προαστειων απο πολυ επώνυμο εγκαταστατη,μην παρεξηγηθω, δεν κατηγορω,μεταφερω την αποψη μου και την εμπειρία μου,συμφωνα με την προσωπικη μου αισθητικη,δυστυχως με δυσκολία καταλάβαινες και την πιο απλη ευχη.Το ηχειο ειναι η πιο σπουδαια συσκευη κατ εμε στην αλυσίδα και πραγματικα εαν μπορει πρεπει ο Ναος να επενδύει σ αυτά ,θα σας δωσω συντομα εναν οδηγο κορυφαιων ηχειων..........συνεχιζεται
 
Last edited:

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
ΒΗΜΑ-2...ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΛΟΥ ΓΡΑΦΙΚΟΥ ΙΣΟΣΤΑΘΜΙΣΤΗ -EQ-..Οπως σιγουρα θα εχετε δει, ιδιως σε καλες εγκαταστασεις, ειναι αυτες που υπαρχουν σαν ξεχωριστες συσκευες με 31 συρομενα κομβια ανα καναλι ,που αντιστοιχουν σε 31 περιοχες του ακουστικου φασματος ,προκαθορισμενες,που απαιτουν για την σωστη ρυθμιση τους απο τον τεχνικο αριστες γνωσεις ακουστικης ,πολυ καλο << αυτί >> δηλ αισθητικη του ηχου , και ακριβα μετρητικα οργανα ,ειναι αυτο που ονομάζεται και κουρδισμα του Ναου,και ειναι δυστυχως, το σημειο αποτυχιας πολλων εγκατασταστων -τεχνικων,με την εννοια οτι ειναι εργαλειο που εαν δεν το γνωριζεις απολυτα ,καταστρεφεις κυριολεκτικα τον ηχο,θα μπορουσε να ρωτησει βεβαια καποιος εαν θα μπορουσε να πειραματιστει μόνος του στην ρυθμιση, η απαντηση ειναι...,ας το αφησει καλύτερα..! μια πολυ καλη λυση για βελτιωση του ηχου ειναι να προσθεσει καποιος ενα πολυ καλο ισoσταθμιστη,στην ηδη υπαρχουσα αλυσιδα εαν βεβαια τα ηχεια -ειναι σε θεση να δεχτουν τις αλλαγες-πραγμα που επισημαναμε στο προηγουμενο βημα στο γιατι πρεπει ενα ηχειο ,να ειναι πολυ ποιοτικο ,τα φτηνα ηχεια δυστυχως ειναι περιορισμενα ,και αδυνατουν να ανταποκριθουν στις μεταβολες των συχνοτητων που οριζουμε απο τον ισοσταθμιστη. Μεσα απο αυτη λοιπον την πολυ σπουδαια συσκευη, ρυθμιζουμε κατα ενα μεγαλο μερος και τον μικροφωνισμό.
 
Last edited:

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
ΒΗΜΑ-3......ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΩΣΤΩΝ ΜΙΚΡΟΦΩΝΩΝ..Για εντονα ανακλαστικους χωρους οπως ειναι οι Ι.Ναοί μας, η λυση ειναι τα μικρόφωνα με υπερ-καρδιοειδη χαρακτηριστικα,τετοια θα εχετε σιγουρα δεί ειναι τα περισσοτερα μικρ. στην Αγ τράπεζα,και πολλες φορες στην Ω.Πύλη σε μορφη Goosneck τα λεπτα ευκαμπτα με βιδωτη -κάψα-αν πλησιάσετε κοντα θα δειτε τον κωδικο της που καθοριζει και το πολικο της διάγραμμα,στην AKG το υπερ-καρδιοειδες μοντελο της ειναι η καψα CK33 ,τα γνωστα 535 και C 3000 που χρησιμοποιούνται στα ψαλτηρια ειναι καρδιοειδη ,δεν ειναι τα ιδανικά στο θέμα μικροφωνισμου,αλλά ειναι εξαιρετικά σε ποιότητα ,πρεπει να γνωριζετε οτι οταν το μικρόφωνο εχει δυνατοτητα να αλλαζει τα πολικά του διαγράμματα,δηλαδη,να γινεται καρδιοειδες-υπερ-καρδιοειδες-ομνι .κ.τ.λ. ανεβαινει η τιμή του παρα πολυ.Θα προτεινω μικρόφωνα οταν κλείσω τα <<γρηγορα >> βηματα για την αντιμετώπιση του μικροφωνισμου.Δυστυχως οπως εχουμε αναφερθεί προηγούμενα υπαρχει η νοοτροπία οι ψάλτες να ψάλλουν σε μεγαλη αποσταση απο την κάψα του μικροφώνου , και αυτό εχει τις αρνητικές πλευρές και σε θέματα ποιότητος ,αλλα και σε θέματα μικροφωνισμου ,διοτι, οταν υπερ-οδηγούμε τον προ-ενισχυτη για να ανεβάσουμε την ευαισθησία του ,τοτε <<μαζευουμε >> και τον χώρο ,τις ανακλάσεις δηλαδή,πράγμα που δεν θέλουμε,
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Πάντα βέβαια τοποθετουμε και μια ανεξάρτητη συσκευή αντι-μικροφωνισμού η καθε μια λειτουργει με διαφορετικο τρόπο, οι σύγχρονες ειναι πλήρως αυτο ματοποιημένες,και λειτουργουν κυριως με αλγοριθμους που σχετιζονται με την εξαλειψη του μικροφωνισμού, .οι παλαιότερες εχουν σημεια ρύθμισης στην προσοψη τους , ολες αυτές ειναι ακρως σημαντικες,απαραίτητες,οποιες και να ειναι,και βοηθουν εξαιρετικα ,και δενουν τελεια αν τις συνδυασουμε με τα υπόλοιπα βήματα μαζι.
Ελπιζω να σας βοηθησα ,προσοχη ομως,πρεπει ΠΑΝΤΑ να καλειται εναν τεχνικο εγκαταστάσεων ,ας κοστίζει κατι παρα πανω,ειναι τεχνη και επιστημη η εγκατασταση,ο τεχνικός εχει διαβασει απειρες ωρες ,τα περισσοτερα δυσκολα αρθρα ειναι στην Αγγλική γλώσσα, τα προιοντα ειναι πολλά,και προσπαθει να βρει τα καλύτερα,εχει πειραματιστεί παρα πολυ ,και σπαζοκεφαλιάζει για να σχεδιάσει τις γραμμες και τις ζωνες του Ι.Ναού,και τελικα,εχει την και συνολικη ευθύνη του εργου.
Σας χαιρετώ,Λαμπρόπουλος Λάμπρος
 
Last edited:

ΦΟΡΤΕΟΓΛΟΥ

Νέο μέλος
Χαιρετώ και παλι τους φιλους στο φόρουμ ,πριν προσπαθήσω να βοηθησω θέλω να εκφράσω ενα παραπάνο, μιας και υπάρχουν προτάσεις ελλειπείς μιας σειράς ,απο ανθρώπους εδώ ,με ενα ψευδώνυμο ,χωρις προφιλ,εν πασει περιπτώση ειναι και γνώρισμα του Λαού μας αυτό, [
Καλησπέρα και μια και θίγεις τα περί ψευδωνύμων κ.λ.π σχόλια..θα σου απαντήσω ότι και όνομα έχω και επίθετο...απλά για κάποιους λόγους που θα κρατήσω για μένα δεν ήθελα να τα βάλω..!!!Αλλωστε το να προσπαθείς να βγάλεις δουλειές μέσα απο θεωρίες..και λόγια περιιτά..κάνοντας διαφήμιση περι των επιτευγμάτων και των θεωρητικών σου γνώσεων..ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με αφήνει αδιάφορο..!!!!!Θα προτιμούσα να ακουγα ΕΡΓΑ ΣΟΥ..τα οποία θα μας αποδείξιυν την αξία σου..!!!!!Αλλωστε το ίδιο θα μπορώ να πώ και εγώ αν το ονοματεπωνυμο σου ειναι αληθινο..????
 

Λάμπης

Λαμπρόπουλος. Λ
Αγαπητέ Φορτέογλου
Παρατηρώ οτι εχεις ενοχληθει ,και δεν καταλαβαίνω γιατί,δεν υπάρχουν μέλη με ψευδώνυμο? λάθος κάνω ? σε εκκλησιαστικό σαιτ ειμαστε ,αυτό που εγραψα περι ψευδωνύμων ηταν γενικό,δεν αναφερόμουν σε κάποιον ιδιαίτερα,προσωπικά θα προτιμούσα τις επώνυμες φιλικές σχέσεις.Σε οτι αφορά το θέμα το τεχνικό ,αποκτησα μια εμπειρία μεσα απο χρόνια ενασχολησης,δεν ειναι θεωρίες ... οπως λες ,ειναι απειρες ωρες μελέτης,σε ξενόγλωσσα βιβλία,αγορασμένα με κοπο,οσο δε για το ...περιτά , δεν μπορεις να εξηγήσεις τεχνικά θέματα με μια γραμμή , ετσι λοιπόν αποφάσισα εαν μπορω να βοηθήσω με τις γνωσεις αυτές που εχω,τους ψάλτες που αναζητουν κάποιες λύσεις και αδυνατουν οικονομικά να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις μιας εγκατάστασης,σχετικά δε με το εργο που θα ηθελες να δεις, με χαρα να περάσεις απο την Αγ.Αννα Χαλανδρίου, εργο που τελείωσε τον φετεινό Ιούλιο,
Το ονομά μου ειναι ακριβώς αυτο Λαμπρόπουλος Λάμπρος,και λίγο πριν εχω δώσει και το τηλεφωνο μου ,υπάρχει και το προφίλ μου εδώ ,οπότε δεν τίθεται θέμα ταυτότητος ,οσο για το εαν νομίζεις οτι χρησιμοποιώ το σαιτ αυτό,για δουλειές,πραγματικά δεν το εχω ανάγκη, και οπως σωστά ειπες τα εργα , και ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου ειναι η καλύτερη διαφήμηση.
Χαιρετώ
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Το θέμα αγαπητοί συνάδελφοι είναι ότι για να λειτουργήσει μια εγκατάσταση νορμάλ σε ένα ναό και να μην υπάρχουν προβλήματα το ποσό που αντιστοιχεί περίπου μαζί με την εργασία του συνεργείου είναι περίπου στα 7με 8 χιλιάδες ευρώ
Διότι μια εγκατάσταση για να λειτουργήσει σωστά χρειάζονται κάποιοι συνδυασμοί μικρόφωνων και μηχανημάτων όπως και ηχείων για να υπάρχει το αντίστοιχο αποτέλεσμα
Δεν μπορεί να έχεις μικρόφωνα agk π.χ τα 3000 και να θες να αποδώσουν με διαφόρων τύπων ηχεία δηλαδή το ένα φέρνει το άλλο
Σίγουρα πρέπει να γίνει μια μελέτη ήχου δεν είμαστε όμως και στο μέγαρο μουσικής η σε κάποιο στούντιο ηχογραφήσεων σε ναό είμαστε και να μην ξεχνάμε το σκοπό του ιεροψάλτη
Θέλω να πω δεν χρειάζεται να αναλύουμε τόσο τεχνικά τα πράγματα για ένα ναό καλές η απόψεις και οι τεχνικές γνώσεις προσοχή όμως μη χάσουμε το θέμα για το όποιο είμαστε στο στασίδι τα μικρόφωνα τα θέλουμε να μας εξυπηρετούν και όχι να γινόμαστε σκλάβοι αυτών
 

apavlidis

Member
Καλό είναι:
Κατ' αρχάς αν το μικρόφωνο του ιερέως (που όπως ανέφερες είναι πυκνωτικό) έχει ρυθμίσεις ευαισθησίας (dB) και ρυθμίσεις low cut θα πρέπει:
1. Στο μικρόφωνο να θέσετε το αντίστοιχο ρυθμιστικό switch ευαισθησίας στην πλησιέστερη τιμή dB που φθάνει τα 0 dB. Στην κονσόλα θα πρέπει την ένταση του μικροφώνου να την φθάσετε από το ρυθμιστικό στά 0 dB. Όσον αφορά τους ρυθμιστές GAIN, LOW, MED, HI, όλοι να είναι ρυθμισμένοι στην μέση το ίδιο και ο ρυθμιστής PAN/BAL
Στα μικρόφωνα των αναλογίων (και της ωραίας πύλης) θα πρέπει την ένταση του μικροφώνου να την φθάσετε από το ρυθμιστικό στά 0 dB.
Θα πρέπει από την κονσόλα oi ρυθμιστές GAIN, LOW, MED, HI, όλοι να είναι ρυθμισμένοι στην μέση το ίδιο και ο ρυθμιστής PAN/BAL.
Τα ηχεία που είναι κοντά στα μικρόφωνα του αναλογίου αλλά και του ιερού καλό είναι να αφαιρεθούν ή να τοποθετηθούν σε μέρος που και να ακούγονται αλλά και να μην σφυρίζουν
Τους ενισχυτές καλό είναι να μην έχετε δυναμώσει τέρμα τα κανάλια για να μπορείτε να δώσετε ένταση από το κεντρικό της κονσόλας

Για οτιδήποτε άλλο μην διστάσετε..
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Οποιοσδήποτε έχει προβλήματα με τις Ηχητικές Εγκαταστάσεις στον Ναό που υπηρετεί, ας πάρει στο τηλέφωνο 6944611296 το Γιό μου Κυριάκο. Δηλώνω ανεπιφύλακτα - και εν γνώσει των συνεπειών του Νόμου περί ψευδούς Δηλώσεως - ότι είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ γιατρός για τέτοιες καταστάσεις. Σε πολλές περιπτώσεις, έχει φιορθώσει εγκαταστάσεις άλλων, οι οποίοι εκτός από τα υπέρογκα ποσά που ζητούν, δεν κάνουν πολλές φορές και σωστή δουλειά.
Δοκιμάστε και θα πιστείτε.
 
Top