Εκδημία του γέροντος Θωμά (Αδελφότητος Θωμάδων)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μόλις πληροφορήθηκα την εις Κύριον εκδημία του γέροντος Θωμά, του καλλικέλαδου αυτού ιερομονάχου. Ο γέρων αγαπούσε και ευλαβείτο την Παναγία, σεβόταν τη μουσική και ήταν πάντοτε πρόθυμος να βοηθήσει όποιον του το ζητούσε. Η εκφραστικότητα του ύφους του υπήρξε μοναδική. Μένουν εκτός από τις αναμνήσεις οι ωραιότατες ερμηνείες του!

Την ευχή του να έχουμε!

Χριστός ανέστη!

Δ
 
Μόλις πληροφορήθηκα την εις Κύριον εκδημία του γέροντος Θωμά, του καλλικέλαδου αυτού ιερομονάχου. Ο γέρων αγαπούσε και ευλαβείτο την Παναγία, σεβόταν τη μουσική και ήταν πάντοτε πρόθυμος να βοηθήσει όποιον του το ζητούσε. Η εκφραστικότητα του ύφους του υπήρξε μοναδική. Μένουν εκτός από τις αναμνήσεις οι ωραιότατες ερμηνείες του!

Την ευχή του να έχουμε!

Χριστός ανέστη!

Δ

Καλό Παράδεισο!
Η Παναγία (που εορτάζεται σήμερα το βράδυ η Κοίμησή της και στο Άγιον Όρος) να μεσιτεύσει για την σωτηρία του μεγάλου αυτού Αγιορείτου ψάλτου.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Καλημέρα κ. Σκρέκα σήμερα απεβίωσε; καλο παράδεισο. Χαιρόσουνα να τον ακούς και βαθυς γνώστης της βυζαντινής μουσικής.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο πατήρ Θωμάς ήταν από τους τελευταίους εκφραστές μιας ψαλτικης παράδοσης που όλοι αγαπησαμε. Λυπηθηκα που μας άφησε νωρίτερα από όσο θα τον θέλαμε κοντά μας. Ηταν απλός ανθρωπος. Ή Παναγία και ο κύριος μας Ιησους Χριστός να τον αναπαύσουν
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Θα είμαι εκει αυριο στις 1.30 και θα κοινοποιήσω τα σχετικα
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Ο Θεός ν΄ αναπαύσει την ψυχή του.

Και όσοι τον γνώριζαν μαρτυρούν, πέρα από τ΄ άλλα πολλά του χαρίσματα, και για τούτο:

[...] και ήταν πάντοτε πρόθυμος να βοηθήσει όποιον του το ζητούσε.


Αιωνία η μνήμη αυτού.
 

nikosdimitrakopoulos

Νέο μέλος
Ο Θεος να τον αναπαυσει. Ευχομαι να ειναι και αυτος στο αναλογιο της ουρανιας εκκλησιας.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αξιώθηκα να συμψάλλω με το γερο-Θωμά στο Άγιον Όρος και πέρασα ατέλειωτες ώρες όπως και πολλοί από σας είμαι σίγουρος ακούγοντας ηχογραφήσεις του. Λυπήθηκα με το νέο της κοίμησής του. Είμαι ευγνώμων για όσα μας άφησε παρακαταθήκη. Καλό παράδεισο!
 
Top