Ιστοσελίδα ιεροδιακόνου π. Ιουστίνου Ζωγραφιώτου

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
http://www.ierodiakonjustin.info/

Ιστοσελίδα ιεροδιακόνου π. Ιουστίνου Ζωγραφιώτου (με συνθέσεις από το αρχείο της Ι. Μονής Ζωγράφου και δικές του διασκευές ελληνικών σουξέ του 20ου αι.)
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Προχτές ήμουν στην πανηγυρική αγρυπνία στην Μ. Ζωγράφου. Φοβερή αγρυπνία!!!!!! Δεξιά έψαλλαν οι απίστευτοι πατέρες Νεκτάριος - Εφραίμ - και Γρηγόριος (από το Μπουραζέρη , ο π. Αντύπας από τις Καρυές και ο π.Σπυρίδων μικραγιαννανίτης. Αριστερά ήταν μια χορωδία κοσμικών από την Βουλγαρία που ήταν και αυτή πολύ καλή.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:( !!!!!!!!!!

δεν είχα μαζί μου κάποιο ηχογραφικό για να γράψω μερικά έστω κομμάτια.
Μήπως ηχογράφησε κανείς ??????????
Αν ναι ας ανεβάσει μερικά εδώ να ευφρανθούμε.
 
Προχτές ήμουν στην πανηγυρική αγρυπνία στην Μ. Ζωγράφου. ... Δεξιά έψαλλαν ..... πατέρες Νεκτάριος ... από το Μπουραζέρη , ο π. Αντύπας από τις Καρυές και ο π.Σπυρίδων μικραγιαννανίτης. ....

και ποιός δεν θάθελε να τους ακούσει μαζί !!!!!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Παναγιώτης εξ Αιγίου;112077 said:
και ποιός δεν θάθελε να τους ακούσει μαζί !!!!!


Οι πατέρες από το Μπουραζέρη ήταν οι βασικοί ψάλτες ο π. Σπυρίδων και ο π. Αντύπας είπαν και αυτοί ορισμένα κομμάτια αλλά έκαναν περισσότερο το διακόνημα των τυπικάριδων και γενικά συντόνιζαν την όλη κατάσταση. Τώρα τι να σας πω 12 ώρες αγρυπνία τα ακούσαμε όλα. Κεκραγάρια Ιακώβου -αργά προσόμοια- Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου (όλο)- Πολυέλαιοι - Κανόνες όλοι ψαλτά- Τον δεσπότην και αρχιερέα- ( ο δεσπότης ντύθηκε έξω) είπαν στα βουλγαρικά και το Άνωθεν οι προφήται Δοξολογία πλ.α Κυριαζή . Στη Λειτουργία κλασικά δύναμις Καλογήρου - αργό Αλληλουάριο (το είπε ο π. Σπυρίδων απίστευτα)- χερουβικό α ήχου και τέλος Λειτουργικά σε α Χατζηαθανασίου. Το μοναδικό σε αυτήν την αγρυπνία ήταν οτι δεξιά άκουγες εληνικά αριστερά βουλγαρικά (σλαβονικά). Ήταν σίγουρα προσηνενοημένοι για το τι θα πουν και ήταν μοναδική η όλη κατάσταση - όσοι από μας κοινωνήσαμε κιόλας τα ΠΗΡΑΜΕ ΟΛΑ ΣΤΗ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ.
 
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μακεδόνας;112079 said:
καμιά ηχογράφηση υπάρχει;

εμ αυτό λέω και εγώ - δεν είχα μαζί μου κάτι για να ηχογραφήσω - βέβαια είδα κάποιον μοναχό που ηχογραφούσε - αλλά εκείνη την ώρα δεν μου έκοψε να του πω να μου στείλει την ηχογράφηση- και ποιος ξέρει αν θα μίλαγε ελληνικά ή έστω λίγα αγγλικά?για να καταλάβει τι θέλω να του πω....
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ. Ε! από την επόμενη φορά που θα ξανά-ανέβω στο περιβόλι της Παναγίας μας θα είμαι φουλ εξοπλισμένος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή εμείς οι αδαείς περί των βουλγαρικών δεν μπορούμε να προσανατολιστούμε, μπορεί κανείς να μας δώσει οδηγίες προς ναυτιλομένους;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή εμείς οι αδαείς περί των βουλγαρικών δεν μπορούμε να προσανατολιστούμε, μπορεί κανείς να μας δώσει οδηγίες προς ναυτιλομένους;

Βάλε την αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά. Όλο και κάποια άκρη θα βρεις.
 
Top