«Φυσικότητα» έναντι της κατά κ. Μιχαλάκη φωνητικής τοποθετήσεως (και ορισμένα παραδείγματα)

Status
Not open for further replies.

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δηλαδή ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

Μάλλον λάθος κατάλαβες. Αυτό που είπε είναι ότι εάν δεν επιτυγχάνεται ο σκοπός, τα όποια μέσα είναι άσκοπα και άχρηστα, ίσως κι επικίνδυνα όταν συμβαίνει να μας απομακρύνουν από τον σκοπό (συμβαίνει κι αυτό).
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μάλλον λάθος κατάλαβες. Αυτό που είπε είναι ότι εάν δεν επιτυγχάνεται ο σκοπός, τα όποια μέσα είναι άσκοπα και άχρηστα, ίσως κι επικίνδυνα όταν συμβαίνει να μας απομακρύνουν από τον σκοπό (συμβαίνει κι αυτό).

Οκ, συγγνώμη τότε. Θα το σβήσω.
Ευχαριστώ! :)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ωραία. Για να μην χάσουμε τα μέσα, μάλλον χάνουμε το σκοπό. Για να εξυπηρετήσουμε τον σκοπό με τα μέσα που μας διατίθενται, τι πρέπει να κάνουμε κατά τη γνώμη σου; Εγώ είμαι πολύ μικρός για να σκεφτώ και δικαιολογούμαι :rolleyes:

Πρέπει τα μέσα να προσαρμόζονται στον σκοπό (που είναι η εκκλησιαστικότητα, όπως αισθητοποιείται ή και θεσμίζεται μέσω της παράδοσης).

ΑΝ η τοποθέτηση (ελληνική, δυτική, ή όποια) δεν επαρκεί προς αυτό, θα πρέπει να αλλάξει, με αρκετή αυτογνωσία και προσωπική προσπάθεια. Γι' αυτό δεν προσπαθούμε όλοι; Να γίνουμε καλύτεροι.

Όσοι είναι οι άνθρωποι, τόσες είναι και οι διαφορετικές τοποθετήσεις. Κανένας δεν είναι ίδιος με τον άλλον 100% σε τίποτα (το έχει αποδείξει η βιολογία). Ότι μπορεί ο ένας να μιμείται τον άλλον και λίγο-πολύ να τα καταφέρνει, αυτό δεν τον κάνει ούτε μιμητή με την κακή έννοια, αλλά ούτε και 100% ίδιον με τον μιμούμενο.
Ευχαριστώ! :)

Στο αρχικό μου μήνυμα προσπάθησα να απαντήσω σε αυτό το σημαντικό θέμα κάνοντας μια διάκριση ανάμεσα σε κύρια και δευτερεύοντα φωνητικά στοιχεία, όπου τα πρώτα συγκροτούν το ήθος και την τέχνη και είναι απαραβίαστα, τα δεύτερα συγκροτούν το ύφος και την τεχνική και είναι μεταβαλλόμενα.

Οι τρεις ψάλτες που έφερα ως παράδειγμα έχουν διαφορετικές φωνές και τοποθετήσεις, αλλά κοινή βασική φιλοσοφία ως προς τη φυσικότητα της φωνής.

Παλαιότερα είχα γράψει (συμπτωματικά, απευθυνόμενος πάλι σε σένα):
(πρέπει κάποιος να) καταλάβει τη διαφορά του ήθους από το ύφος τους ή της τέχνης από την τεχνική τους. Η τέχνη και το ήθος είναι τα υπερκείμενα επίπεδα.

Και αναφερόμενος στους παραδοσιακούς ψάλτες πριν:
Τώρα, αυτό που λέω είναι ότι σχεδόν όλοι οι παραδοσιακοί ψάλτες του Πατριαρχείου, αν δεν κάνω λάθος, μοιράζονται τα βασικά χαρακτηριστικά και διαφέρουν στα δευτερεύοντα. Ακριβώς στα δευτερεύοντα είναι που δημιουργείται η προσωπική φωνή ως συστατικό του ύφους καθενός, ενώ στα βασικά είναι που διατηρείται το παραδοσιακό ήθος

Και θέλοντας να περιγράψω πιο τεχνικά το βασικο και απαραβίαστο φωνητικό κομάτι, τοποθέτησα ορισμένες φωνητικές παραμέτρους (όχι όλες). Φυσικά αυτά είναι προσωπικές απόψεις από δική μου παρατήρηση:
  • α) σχετικά μεσαίο, και πάντως όχι υπερβολικά πρόσθιο, άνοιγμα του στόματος,
  • β) ισορροπημένα και όχι έντονα αρθρωμένα φωνήεντα,
  • γ) ισχυρότατη συγκράτηση της φωνής από το διάφραγμα,
  • δ) εντελώς ανοιχτές δίοδοι προς τη μύτη και τα ιγμόρια
(Και στις τέσσερις παραμέτρους βλέπει κανείς ότι η φυσικότητα αισθητοποιείται ως ένα είδος μεσότητας ή περιορισμού).

Εν ολίγοις, το ότι έχουμε όλοι οι άνθρωποι διαφορετικές φωνές, δεν σημαίνει ότι υπάρχει χώρος στην ψαλτική για όλα τα είδη των φωνών. Πρέπει να αναβαπτίζονται στο ήθος.

Πάντως, είναι μια γενικότερη κουβέντα αυτή, και ίσως κάποτε την κάνουμε, αλλά νομίζω ότι όλη η συζήτηση για την παράδοση (όπως και η ακρόαση και μελέτη των ακουσμάτων και των κειμένων των παλαιών) καθώς και οι σχετικές διαφωνίες, συχνά (ή τις περισσότερες φορές) εγκλωβίζονται σε περισσότερο επιφανειακά στοιχεία από ό,τι θα έπρεπε, ενώ η κοινή προσπάθειά θα πρέπει να είναι να ανακαλύψουμε και μελετήσουμε τα στοιχεια του ήθους. (Γι΄ αυτό και εξεπλάγην ευχάριστα με την αναφορά του δασκάλου σου στον Περιστέρη ως ψάλτη με άρτια τοποθέτηση: γιατί δείχνει προσπάθεια ή και ικανότητα να απεγκλωβιστεί κάποιος από τα επιφανεικά υφολογικά δεδομένα προς αναζήτηση του υποκείμενου ήθους).[/SIZE]
 
προς όλους: δείτε αυτό

1) ποια είναι η τοποθέτηση φωνής των ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ (εκτός 2 εξαιρέσεων) ηθοποιών; τονίζω τον ερασιτεχνισμό, γιατί αυτοί οι άνθρωποι απλώς έμαθαν κείμενα απ'έξω και δεν έκαναν μαθήματα φωνητικής όπως οι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ηθοποιοί

Σάν μία πρώτη ἀπάντηση στό γιατί ἀκουγόντουσαν ἔτσι οἱ ἠθοποιοί στίς παλιές ταινίες:



Υ.Γ. Γιά ὅσους γνωρίζουν ἀγγλικά, εἶναι διαφωτιστικότατο.
 
Σάν μία δεύτερη ἀπάντηση, γιατί ὁ Ἰάκωβος καί ὅσοι ἠχογραφούσαν σέ φωνογράφο ἀκουγόνται ἔτσι στίς ἡχογραφήσεις! Ἀκουγόντουσαν ἀκριβῶς ἔτσι καί στήν πραγματικότητα; Τἠν ἀπάντηση δίνει στήν πράξη ὁ τενόρος Rolando Villazon! Παρακολουθεῖστε ἀπό τό 47:00 ἔως τό 51:00 περίπου.

 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πρέπει τα μέσα να προσαρμόζονται στον σκοπό (που είναι η εκκλησιαστικότητα, όπως αισθητοποιείται ή και θεσμίζεται μέσω της παράδοσης).

ΑΝ η τοποθέτηση (ελληνική, δυτική, ή όποια) δεν επαρκεί προς αυτό, θα πρέπει να αλλάξει, με αρκετή αυτογνωσία και προσωπική προσπάθεια. Γι' αυτό δεν προσπαθούμε όλοι; Να γίνουμε καλύτεροι.
Συμφωνώ!

Εν ολίγοις, το ότι έχουμε όλοι οι άνθρωποι διαφορετικές φωνές, δεν σημαίνει ότι υπάρχει χώρος στην ψαλτική για όλα τα είδη των φωνών. Πρέπει να αναβαπτίζονται στο ήθος.
Συμφωνώ. Και πάλι όμως δεν γίνεται να βάλουμε σε πολύ στενά καλούπια τις φωνές. Το επίπεδο των φωνών έτσι όπως είναι διαμορφωμένες σήμερα και όπως ήταν παλιότερα, θα μπορούσαν χοντροειδώς να παρομοιαστούν με την σύγκριση "πιθήκου-ανθρώπου". Τα έχουμε εξομοιώσει όλα τα στοιχεία. Μήπως φταίει και η τοποθέτηση εκτός των άλλων; Δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορούσε να ισχύει αυτό. Μάλλον κάνω λάθος, αλλά τέλος πάντων. Ασ'το να υπάρχει ως ιδέα.

Πάντως, είναι μια γενικότερη κουβέντα αυτή, και ίσως κάποτε την κάνουμε, αλλά νομίζω ότι όλη η συζήτηση για την παράδοση (όπως και η ακρόαση και μελέτη των ακουσμάτων και των κειμένων των παλαιών) καθώς και οι σχετικές διαφωνίες, συχνά (ή τις περισσότερες φορές) εγκλωβίζονται σε περισσότερο επιφανειακά στοιχεία από ό,τι θα έπρεπε, ενώ η κοινή προσπάθειά θα πρέπει να είναι να ανακαλύψουμε και μελετήσουμε τα στοιχεια του ήθους. (Γι΄ αυτό και εξεπλάγην ευχάριστα με την αναφορά του δασκάλου σου στον Περιστέρη ως ψάλτη με άρτια τοποθέτηση: γιατί δείχνει προσπάθεια ή και ικανότητα να απεγκλωβιστεί κάποιος από τα επιφανεικά υφολογικά δεδομένα προς αναζήτηση του υποκείμενου ήθους).[/SIZE]
Πολύ ευχαρίστως να συμμετάσχω σε μια τέτοια συζήτηση.
Ο Περιστέρης έμαθε στον Ψάχο. Ο Ψάχος ήταν εν πολλοίς μέσα στο πατριαρχικό ύφος.

Υ.Γ.: δεν το έβαλα παραπάνω στις παραθέσεις, αλλά λες για συγκράτηση της φωνής απ΄το διάφραγμα. Αν σου πω ότι, όταν ψέλνω νιώθω πίεση στην διαφραγματική και κοιλιακή χώρα; Αυτό δεν είναι σημάδι ότι κρατάω τον αέρα και την φωνή με το διάφραγμα; Ελπίζω να μην κάνω λάθος.
Ευχαριστώ! :)

Σάν μία πρώτη ἀπάντηση στό γιατί ἀκουγόντουσαν ἔτσι οἱ ἠθοποιοί στίς παλιές ταινίες:



Υ.Γ. Γιά ὅσους γνωρίζουν ἀγγλικά, εἶναι διαφωτιστικότατο.

Σάν μία δεύτερη ἀπάντηση, γιατί ὁ Ἰάκωβος καί ὅσοι ἠχογραφούσαν σέ φωνογράφο ἀκουγόνται ἔτσι στίς ἡχογραφήσεις! Ἀκουγόντουσαν ἀκριβῶς ἔτσι καί στήν πραγματικότητα; Τἠν ἀπάντηση δίνει στήν πράξη ὁ τενόρος Rolando Villazon! Παρακολουθεῖστε ἀπό τό 47:00 ἔως τό 51:00 περίπου.



Ευχαριστώ για τα links. Θα τα ακούσω μόλις βρω χρόνο (το βράδυ δηλαδή).
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σάν μία πρώτη ἀπάντηση στό γιατί ἀκουγόντουσαν ἔτσι οἱ ἠθοποιοί στίς παλιές ταινίες:



Υ.Γ. Γιά ὅσους γνωρίζουν ἀγγλικά, εἶναι διαφωτιστικότατο.

1:50 - a higher-pitch version of yourself is really what it is...

Χρήσιμα έως αποκαλυπτικά τα βίντεο, ευχαριστούμε πολύ.
 
.. "απ'την μύτη, απ΄το στόμα, απ'τα αυτιά, απ΄τον πρωκτό!!!"
κάτι θα ξέρεις ... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..(γούστα είναι αυτά και όπως την βρίσκει ο καθείς...:rolleyes:)
Υ.Γ.: για το "φερέφωνο" θα μπορούσα να απαντήσω ως εξής: εγώ είμαι φερέφωνο της αλήθειας, εσείς;
Η πραγματική απάντηση έχει ως εξής: εγώ είμαι φερέφωνο μιας άποψης που την εκφράζει ένας άνθρωπος. Εσείς μπορείτε να ισχυριστείτε ότι δεν είστε φερέφωνο μιας άλλης άποψης που την έχει εκφράσει ένας άλλος άνθρωπος; (ξέρω τι πάει να πει φερέφωνο, μην αρχίσετε ετυμολογικό κήρυγμα)
Εσύ ηλικιακά και ημερολογιακά (με την ημερομηνία εγγραφής σου στο φόρουμ ) είσαι μικρότερος από μένα , έχεις τα μισά μου χρόνια .
Αντί να είσαι ευγνώμων , απέναντι σε έναν άνθρωπο (όχι μόνο σε μένα αλλά και σε όσους άλλους το έπραξαν) , δαπάνησαν χρόνο να ακούσουν τις αναρτήσεις σου και να προβούν σε κάποιες παρατηρήσεις (ως μεγαλύτεροι σε μικρότερο , ως εμπειρότεροι σε πρωτόπειρο , ως παθόντες ακόμα σε κάποιον που εξόφθαλμα πειραματίζεται και ψάχνεται) , αντ αυτού έχεις ανοίξει χίλια δυο μέτωπα , μας πας από το ένα θέμα στο άλλο , ανακάτεψες φωνητικές ( απαξιώνοντας τους πάντες και τα πάντα ) , ψαλτικές σχολές , ύφος , ηθοποιούς κ.λ.π. και η ειρωνεία και η ψιλή κριτική περισσεύει .
Έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματά μου και σχημάτισες γνώμη ότι δεν εκφράζω την δική μου γνώμη και μεταφέρω σκέψεις και λόγια τρίτων ;(όπως σωστά παραδέχεσαι για τον εαυτό σου ;)
Δεν νομίζω.
Λυπάμαι που ασχολήθηκα , γιατί επιβεβαιώνεται η ευαγγελική ρήση :"αιρετικόν άνθρωπον , μετά πρώτης και δευτέρας νουθεσίας ..."
Υ.Γ. Μία τελευταία συμβουλή: "Μικρέ...βρες γυναίκα ..επειγόντως..":eek:
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
κάτι θα ξέρεις ... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..(γούστα είναι αυτά και όπως την βρίσκει ο καθείς...:rolleyes:)
περί ορέξεως, κωλοκυθόπιτα! αυτό λέω κι εγώ! :)

Εσύ ηλικιακά και ημερολογιακά (με την ημερομηνία εγγραφής σου στο φόρουμ ) είσαι μικρότερος από μένα , έχεις τα μισά μου χρόνια .
Να που συμφωνούμε και σε κάτι! :)

Αντί να είσαι ευγνώμων , απέναντι σε έναν άνθρωπο (όχι μόνο σε μένα αλλά και σε όσους άλλους το έπραξαν) , δαπάνησαν χρόνο να ακούσουν τις αναρτήσεις σου και να προβούν σε κάποιες παρατηρήσεις (ως μεγαλύτεροι σε μικρότερο , ως εμπειρότεροι σε πρωτόπειρο , ως παθόντες ακόμα σε κάποιον που εξόφθαλμα πειραματίζεται και ψάχνεται) , αντ αυτού έχεις ανοίξει χίλια δυο μέτωπα , μας πας από το ένα θέμα στο άλλο , ανακάτεψες φωνητικές ( απαξιώνοντας τους πάντες και τα πάντα ) , ψαλτικές σχολές , ύφος , ηθοποιούς κ.λ.π. και η ειρωνεία και η ψιλή κριτική περισσεύει .
Έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματά μου και σχημάτισες γνώμη ότι δεν εκφράζω την δική μου γνώμη και μεταφέρω σκέψεις και λόγια τρίτων ;(όπως σωστά παραδέχεσαι για τον εαυτό σου ;)
Δεν νομίζω.
Λυπάμαι που ασχολήθηκα , γιατί επιβεβαιώνεται η ευαγγελική ρήση :"αιρετικόν άνθρωπον , μετά πρώτης και δευτέρας νουθεσίας ..."
Υ.Γ. Μία τελευταία συμβουλή: "Μικρέ...βρες γυναίκα ..επειγόντως..":eek:
Εντάξει, δίκιο έχεις, δεν μπορώ να ισχυριστώ το αντίθετο. Κι εσείς όμως, αντί να φχαριστάτε που ασχολείται κάποιος τόσο νέος με τέτοια πράγματα τόσο έντονα και ίσως φανατισμένα, κάθεστε και κάνετε κήρυγμα. Οκ, σε 20 χρόνια, που θα είμαι 40 και θα είστε...ξέρω 'γω πόσο, να ξαναπιάσουμε αυτό το θέμα, γιατί θα βρίσκομαι στην θέση που βρίσκεστε τώρα και μάλλον αλλάξω γνώμη. Σας δίνω και το ελεύθερο να μου πείτε: στα 'λεγα! αλλά δεν άκουγες!
δεν θα παρεξηγηθώ, αλήθεια!! Δίκιο θα έχετε!
Λοιπόν, να διατυπώσω διαφορετικά την ερώτηση, μήπως δεν κατάλαβες καλά τι εννοούσα: μπορείς να ισχυριστείς ότι η γνώμη σου είναι πρότυπη και δεν την έχεις δανειστεί από κάποιον άλλον; εγώ δεν μπορώ για μένα.
Μην λυπάσαι. Δεν γίνεται να συμφωνούμε με όλους και για όλα. Ούτε και γίνεται να βγάλεις άκρη πάντα. Ο πρώτος ξεροκέφαλος είμαι που "μετά πρώτης και δευτέρα νουθεσίας..."; Εξ'άλλου, αν συμφωνούσα μ'αυτά που έλεγες θα ακύρωνα τις πεποιθήσεις μου. Το ίδιο θα γινόταν και με το αντίστροφο. Αν αλλάξω γνώμη, κάπου, κάποτε θα το αναφέρω. Μέχρι τότε, να 'μαστε καλά, να διαφωνούμε! :)
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: σε πρόλαβα!!! χαχα!! :wink:
 

tomasn54

Μέλος
Πάντως είμαστε...φοβεροί. Ξεκίνησε η συζήτηση από μάλλον ένα άνοστο άκουσμα
(Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος πλ. α΄-Ντελής) και έχει ανακατευθεί το σύμπαν.Δεν μπορώ να το καταλάβω. Όπως επίσης δεν μπορώ να καταλάβω και διάφορους γραφικούς που ανεβάζουν διάφορες προσωπικές ηχογραφήσεις, δεν προσφέρουν τίποτε πέραν της ικανοποιήσεως της ματαιοδοξίας τους.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πάντως είμαστε...φοβεροί. Ξεκίνησε η συζήτηση από μάλλον ένα άνοστο άκουσμα
(Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Λαμπαδαρίου ήχος πλ. α΄-Ντελής) και έχει ανακατευθεί το σύμπαν.Δεν μπορώ να το καταλάβω. Όπως επίσης δεν μπορώ να καταλάβω και διάφορους γραφικούς που ανεβάζουν διάφορες προσωπικές ηχογραφήσεις, δεν προσφέρουν τίποτε πέραν της ικανοποιήσεως της ματαιοδοξίας τους.
Την άλλη φορά θα ρίξω αλάτι, άμα σου φαίνεται άνοστο!
Εσύ μην ανεβάζεις για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να γράψεις, αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο να πεις.
Ευχαριστώ! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σκόρπιες σκέψεις:

Για τους περισσότερους ο Ιάκωβος αποτελεί ίνδαλμα. Λίγοι ή μάλλον ελάχιστοι μπορούν να τον μιμηθούν με επιτυχία, ώστε τα άκουσμα να μην είναι δύσηχο. Μήπως σε αυτό φταίει και η μάλλον αποσπασματική γνώση του ταλάντου του που έχουμε, ώστε να τον έχουμε υπερτιμήσει; Άραγε οι εποχές έχουν αλλάξει και τις συνήθειές μας; Αν εμφανιζόταν ο ίδιος ο Ιάκωβος να ψάλει σήμερα τί είδους απήχηση θα είχε;

Προσωπικά θεωρώ τον Πρίγγο ως τον αντιπροσωπευτικότερο μαθητή του, αλλά και τον Στανίτσα μεγάλως ευεργετηθέντα από τον Πρίγγο (και επομένως και από τον Ιάκωβο). Ιάκωβο μου θυμίζει και ο Καραμάνης. Ο ίδιος ο Ταλιαδώρος μιλά για ιακωβίστικο τρόπο και άνετο ύφος που υιοθέτησε εν πολλοίς κ ο ίδιος, και δεν ψεύδεται. Οι μεγάλοι όμως θέτουν και τη σφραγίδα τους. Όλοι τους (και ο Χρύσανθος, και ο Παναγιωτίδης, και ο Νερναντζής, μαζί τους και ο Αστέρης) κρίνονται από το ποιόν της σφραγίδας τους...όχι δηλαδή τόσο από το πόσο κοντά έμειναν μόνο στον Ιάκωβο, αλλά κυρίως από το πώς ανέδειξαν αυτή την ποιότητα ο καθείς με το χάρισμα και το τάλαντό του...

Καλή συνέχεια!
 
Last edited:

tomasn54

Μέλος
Την άλλη φορά θα ρίξω αλάτι, άμα σου φαίνεται άνοστο!
Εσύ μην ανεβάζεις για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να γράψεις, αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο να πεις.
Ευχαριστώ! :)

Αν νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις να ακουστή όμορφα ..ρίξε και λίγο αλάτι.Κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά αυτό που δεν καταλαβαίνεις, συμφωνώ απόλυτα τον ίδιο προβληματισμό έχω κι εγώ γιατί θεωρώ ότι δεν είναι χρήσιμα αυτά που γράφετε και αναρτάτε κάποιοι. Τέλος
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σκόρπιες σκέψεις:

Για τους περισσότερους ο Ιάκωβος αποτελεί ίνδαλμα. Λίγοι ή μάλλον ελάχιστοι μπορούν να τον μιμηθούν με επιτυχία, ώστε τα άκουσμα να μην είναι δύσηχο. Μήπως σε αυτό φταίει και η μάλλον αποσπασματική γνώση του ταλάντου του που έχουμε, ώστε να τον έχουμε υπερτιμήσει; Άραγε οι εποχές έχουν αλλάξει και τις συνήθειές μας; Αν εμφανιζόταν ο ίδιος ο Ιάκωβος να ψάλει σήμερα τί είδους απήχηση θα είχε;
Σαφώς ίνδαλμα. Σαφώς είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να μιμηθούν τα στοιχεία που πρέπει. Σαφώς φταίει η ανολοκλήρωτη γνώση μας για το ταλέντο του (η λέξη "αποσπασματική" μου φέρνει στο μυαλό ότι ξέρουμε λίγα πράγματα, ενώ ξέρουμε λίγα περισσότερα από λίγα πράγματα για το ταλέντο του, οπότε γι'αυτό χρησιμοποιώ την λέξη "ανολοκλήρωτη"), αλλά δεν πιστεύω ότι τον έχουμε υπερτιμήσει κιόλας! Και έτσι όπως τον ακούμε να ψέλνει, μας είναι πολύ για να το χωνέψουμε. Το επίπεδό του, ακόμη και στις παιδαγωγικές ηχογραφήσεις (σ'αυτές που συμμετέχει ο Πρίγγος, ως επί το πλείστον, ή κάποιο/α παιδί/ιά) είναι πολύ υψηλό για οποιονδήποτε σήμερα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (αυτών που ψάλλουν σωστά κατά τον Γεώργιο και αναφέρονται στο άλλο θέμα, ως απάντηση σε ερώτηση του Μανώλη Παπαδάκη)

Προσωπικά θεωρώ τον Πρίγγο ως τον αντιπροσωπευτικότερο μαθητή του, αλλά και τον Στανίτσα μεγάλως ευεργετηθέντα από τον Πρίγγο (και επομένως και από τον Ιάκωβο). Ιάκωβο μου θυμίζει και ο Καραμάνης. Ο ίδιος ο Ταλιαδώρος μιλά για ιακωβίστικο τρόπο και άνετο ύφος που υιοθέτησε εν πολλοίς κ ο ίδιος, και δεν ψεύδεται. Οι μεγάλοι όμως θέτουν και τη σφραγίδα τους. Όλοι τους (και ο Χρύσανθος, και ο Παναγιωτίδης, και ο Νερναντζής, μαζί τους και ο Αστέρης) κρίνονται από το ποιόν της σφραγίδας τους...όχι δηλαδή τόσο από το πόσο κοντά έμειναν μόνο στον Ιάκωβο, αλλά κυρίως από το πώς ανέδειξαν αυτή την ποιότητα ο καθείς με το χάρισμα και το τάλαντό του...

Καλή συνέχεια!
Εγώ εκτός απ'τον Πρίγγο, βάζω και τον Αναστάσιο Μιχαηλίδη (και τον Τσολακίδη φυσικά, απλώς ανέφερα τον Σόμπατζη που ήταν εντός πατριαρχείου, όπως ο Πρίγγος, για πολλά χρόνια).
Συγγνώμη, αλλά συνεχίζω να διαφωνώ για τον Στανίτσα. Αν είχε ευεργετηθεί απ'τον Πρίγγο, θα το ακούγαμε. Ότι πήρε πολλά στοιχεία, ναι το έκανε με μεγάλη επιτυχία, αλλά δεν κατάλαβε την ουσία των όσων πήρε και κάποια άλλα στοιχεία δεν τα πήρε καθόλου (πχ εκρηκτικές ατάκες). Δεν τον απορρίπτω σε καμία περίπτωση και δεν θέλω να ξαναπυροδοτήσω αυτό το θέμα, αλλά τα στοιχεία (ηχογραφήσεις) με οδηγούν στο παραπάνω συμπέρασμα (το οποίο άκουσα μεν από άλλους, αλλά δεν το αναμασώ ακούσια, αφού καταλαβαίνω τι υποστηρίζει αυτή η γνώμη, δηλαδή δεν είμαι πρόβατο, με λίγα λόγια).
Το ίδιο συμπέρασμα έχω βγάλει και για τους υπόλοιπους.
Δεν λέω ότι ψεύδονται, αλλά οι ηχογραφήσεις λένε άλλα. Σωστά στοιχεία πήραν, αλλά όχι όλα όσα έπρεπε (παρακαλώ, μην επαναλαμβάνουμε κυκλικώς και φαυλικώς τα ίδια θέματα, γιατί θα μου ξεφύγει καμιά κακία για κανέναν και δεν θα ξέρω που να κρυφτώ).
Ευχαριστώ! :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αν νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις να ακουστή όμορφα ..ρίξε και λίγο αλάτι.Κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά αυτό που δεν καταλαβαίνεις, συμφωνώ απόλυτα τον ίδιο προβληματισμό έχω κι εγώ γιατί θεωρώ ότι δεν είναι χρήσιμα αυτά που γράφετε και αναρτάτε κάποιοι. Τέλος

Αν δεν τα θεωρείς χρήσιμα, απλώς μην ασχολείσαι. Τέλος.
 
Status
Not open for further replies.
Top