Kανόναρχος

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συνάντησα τυχαία και μοιράζομαι μαζί σας ένα σημαντικό χωρίο του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου. Στο έργο του «Ἐπιτίμια» όπου ορίζει επιτίμια για όσους διαπράττουν διάφορα σφάλματα, στο επιτίμιο αριθμ. 55 γράφει:

Ὁ κανόναρχος͵ ἐὰν ἀμελῶς στιχολογῇ͵ καὶ τὴν ἁρμόζουσαν τῷ Θεῷ ἀκολουθίαν διὰ τὴν αὐτοῦ ῥᾳθυμίαν ἐκκόπτει͵ ξηροφαγείτω ἡμέρας ε͵ με τανοίας ν.

Δεν είμαι ειδικός στα εκκλησιαστικά για να ξέρω αν η εκκλησία δέχεται το έργο ως γνήσιο, πάντως ανήκει στην εποχή αυτή, 4ος αιώνας μ.Χ. (αν κάποιος ξέρει, ας μας πει). Επίσης, δεν γνωρίζω την ακριβή σημασία του κανόναρχος, αν δηλαδή είναι αυτό που λέμε σήμερα κανονάρχης ή κάτι άλλο (π.χ. αναγνώστης που διαβάζει τον κανόνα).
Ευχαριστώ.

[ΥΓ Φαντασθείτε να υπήρχαν επιτίμια για όσους από εμάς ψάλλουμε αμελώς και χωρίς κατάνυξη….]

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιά τόν ὅρο κανόναρχος κανονάρχος κανονάρχης καλονάρχος καλονάρχης καλανάρχης μπορεῖτε νά δεῖτε σέ λεξικά ἤ σέ μηχανές ἀναζήτησης.
Τό σπουδαῖο αὐτό διακόνημα εἶναι ἀπό τά δυσκολώτερα στήν Ἐκκλησία ἤ Μονή. «Ὀφείλει ἵνα κατέχῃ καλῶς τὴν τε ἐκκλησιαστικὴν γλῶσσαν καὶ μουσικήν, ἵν᾿ ἀπαγγέλῃ τὰ κανοναρχούμενα εὐκρινῶς, κατὰ στίχον καὶ εἰς τὴν πρέπουσαν βάσιν τοῦ ἤχου».

Περισσότερα στό· Ἀρχιμ. Δοσιθέου, Διάταξις τῆς Ἀγρυπνίας, σελ. 32, ὑποσ. 33 καί 34 (ἄν μπορεῖ ἄς σκανάρει κάποιος).

Περισσότερα ἐπίσης περιμένουμε ἀπό εἰδικώτερους Καθηγητές, μέλη τοῦ φόρουμ, γιά τό λειτούργημα αὐτό στήν Πατριαρχική παράδοση.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Περισσότερα στό· Ἀρχιμ. Δοσιθέου, Διάταξις τῆς Ἀγρυπνίας, σελ. 32, ὑποσ. 33 καί 34 (ἄν μπορεῖ ἄς σκανάρει κάποιος).

Ορίστε...
 

Attachments

  • σάρωση0001.jpg
    1.2 MB · Views: 134
Συνάντησα τυχαία και μοιράζομαι μαζί σας ένα σημαντικό χωρίο του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου. Στο έργο του «Ἐπιτίμια» όπου ορίζει επιτίμια για όσους διαπράττουν διάφορα σφάλματα, στο επιτίμιο αριθμ. 55 γράφει:

Ὁ κανόναρχος͵ ἐὰν ἀμελῶς στιχολογῇ͵ καὶ τὴν ἁρμόζουσαν τῷ Θεῷ ἀκολουθίαν διὰ τὴν αὐτοῦ ῥᾳθυμίαν ἐκκόπτει͵ ξηροφαγείτω ἡμέρας ε͵ με τανοίας ν.

Δεν είμαι ειδικός στα εκκλησιαστικά για να ξέρω αν η εκκλησία δέχεται το έργο ως γνήσιο, πάντως ανήκει στην εποχή αυτή, 4ος αιώνας μ.Χ. (αν κάποιος ξέρει, ας μας πει). Επίσης, δεν γνωρίζω την ακριβή σημασία του κανόναρχος, αν δηλαδή είναι αυτό που λέμε σήμερα κανονάρχης ή κάτι άλλο (π.χ. αναγνώστης που διαβάζει τον κανόνα).
Ευχαριστώ.

[ΥΓ Φαντασθείτε να υπήρχαν επιτίμια για όσους από εμάς ψάλλουμε αμελώς και χωρίς κατάνυξη….]



Στην Ιβήρων που ήμουν για μια εβδομάδα, ο κανονάρχης στην αρχή και στο τέλος έβάζε μετάνοια για να λάβει συγχώρεση άμα έκανε κάποιο λάθος στην τάξη ή άμα δεν ακούστηκαν σωστά τα τροπάρια που έλεγε.
 


Στην Ιβήρων που ήμουν για μια εβδομάδα, ο κανονάρχης στην αρχή και στο τέλος έβάζε μετάνοια για να λάβει συγχώρεση άμα έκανε κάποιο λάθος στην τάξη ή άμα δεν ακούστηκαν σωστά τα τροπάρια που έλεγε.

Δεν είναι ίδιο του κανονάρχη η μετάνοια στην αρχή και το τέλος της διακονίας του. Τις ίδιες μετάνοιες βάζει και ο εφημέριος (μπροστά και ανά μία στους χορούς), ενδεχομένως και άλλοι που εμπλέκονται στην εκκλησιαστική ακολουθία που δεν ενθυμούμαι.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ε. Σπυράκου Βυζαντινὰ ἱερά ἠχοτοπία και ιστορικά ενημερωμένη επιτέλεση της ψαλτικής: Η Αγία Σοφία Κωνσταντινούπολης και ο ρόλος του Κανονάρχη στην καταληπτότητα των υμνογραφικών κειμένων.
 

Attachments

  • Ε. Σπυράκου Βυζαντινὰ ἱερά ἠχοτοπία.pdf
    8.6 MB · Views: 44
Top