Βασίλης Σαλέας : Solo κλαρίνο

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το συνημμένο προέρχεται από το αρχείο του φίλου μου Θεόδωρου Ακρίδα, που μου χάρισε την ηχογράφηση αυτή όταν υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία στην Καστοριά.
Ο πλ. του Δ' σε όλο του το μεγαλείο και όχι μόνο. Το όργανο μιλάει!
 

Attachments

  • V SALEAS SOLO KLARINO.mp3
    2.8 MB · Views: 133

antonism

Παλαιό Μέλος
συγγνώμη που απαντάω σ' αυτό το θέμα, αλλά μήπως δεν πρέπει να αναρτώνται τέτοια ηχητικά?!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
συγγνώμη που απαντάω σ' αυτό το θέμα, αλλά μήπως δεν πρέπει να αναρτώνται τέτοια ηχητικά?!

Φίλε μου,
Η ενότητα αυτή έχει τίτλο δεξιοτέχνες. Ακούγονται διάφορα ηχητικά που συγγενεύουν (μόνο) ακουστικά με τη μουσική μας.
Τη στιγμή που έχουν ανεβεί χοτζάδες, τραγούδια και δεν ξέρω τί άλλο, γιατί να προκαλέσει το παίξιμο ενός καταπληκτικού αυτοσχεδιασμού από ένα δεξιοτέχνη του κλαρίνου, που αν και δυτικό όργανο χάρις στους λαϊκούς οργανοπαίχτες ενσωματώθηκε στη δημοτική μας μουσική σε σημείο μάλιστα να μην νοείται δημοτική ορχήστρα χωρίς το όργανο αυτό.
Εάν θεωρούν οι συντονιστές ότι δεν έπρεπε να ανεβεί εδώ τέτοιο άκουσμα, ας το διαγράψουν....
Δεν θα ... τσατιστώ!:D:D
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
συγγνώμη που απαντάω σ' αυτό το θέμα, αλλά μήπως δεν πρέπει να αναρτώνται τέτοια ηχητικά?!

!!!!!!!!!!!!
????????????
;;;;;;;;;;;;;;:eek:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Δεν ξέρω τί εννοεί ο antonism αλλά ακούσματα σαν αυτά μπορούν - πέρα από την αυτόνομη μουσική τους αξία - να βοηθήσουν στη μελέτη και κατανόηση της συγγένειας μεταξύ της ψαλτικής και εξωτερικής μουσικής. Έχουν καμία διαφορά τα διαστήματα του οργανικού δρόμου του Σαλέα από τον φωνητικό εκκλησιαστικό Πλ. Δ'; Αν ναί, ποιά;
 
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;67683 said:
...όταν υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία στην Καστοριά....!
Αν δηλαδή μιλάμε για αρχές δεκαετίας 70, ο Β. Σαλέας πρέπει να είναι πιτσιρικάς:rolleyes:
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;67683 said:
...Το όργανο μιλάει!...
και κελαϊδάει Κ. Νίκο...καταπληκτική δεξιοτεχνία..Ευχαριστούμε για το πρωϊνό άκουσμα..:D
 
Last edited:
Top