Πολυχρόνιον Ηγουμένου

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ψάχνω κείμενο (ή ακόμη καλύτερα κείμενο και μέλος) για Πολυχρόνιον Ηγουμένου.

Μου το ζήτησαν φίλοι από γειτονική ομόδοξη χώρα. Ατυχώς ως ωδειακός και όχι ιδιαίτερα φιλομοναστηριακός δεν έχω κάτι στο αρχείο μου... :(
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ψάχνω κείμενο (ή ακόμη καλύτερα κείμενο και μέλος) για Πολυχρόνιον Ηγουμένου.

Μου το ζήτησαν φίλοι από γειτονική ομόδοξη χώρα. Ατυχώς ως ωδειακός και όχι ιδιαίτερα φιλομοναστηριακός δεν έχω κάτι στο αρχείο μου... :(

Παναγιωτη (και λοιποι φιλοι)
Επισυναπτω ηχητικο με πολυχρονισμο ηγουμενου σε Πλ.Αο. Δεν ξερω αν τα λογια ειναι αυτα , δεν εχω ακουσει αλλη φορα . Ειναι απο λειτουργια στην Ιερα Μονη Τοπλου (Κυριακη 20-9-1987) , επι ηγουμενιας οσιωτατου Φιλοθεου Σπανουδακη (αρτι παραιτηθεντος) . Ψαλλει ο αοιδιμος Ηρακλειωτης Πρωτοψαλτης Στελιος Νανακης 14 μηνες πριν πεθανει σε ηλικια 52 ετων .
Το ηχητικο ειναι αποσπασμα παλαιωτερης (Β55 12-11-2005) σχετικης εκπομπης
μου στον Ρ/Σ της Ι.Α.Κ. και μαλλον ο αοιδιμος αυτοσχεδιαζει .

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : Οποιος φιλος γνωριζει ας φτιασει το μουσικο κειμενο και να το ανεβασει . Ως προς την ορθοτητα του κειμενου , τον λογο εχουν οι ειδικοι του
φορουμ .

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .
 

Attachments

  • 2'28''=Πολυχρονισμος Ηγουμενου Πλ.Αος.mp3
    1,014.2 KB · Views: 684

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀπὸ τὴν Ἀθωνικὴ Μουσικὴ Ἀνθοδέσμη τῆς Θείας Λειτουργίας, Ἅγιον Ὄρος 1987, τοῦ π. Ἰεροθέου (πρώην Φιλοθεΐτου), σ. 397. Εἶναι σὲ βαρὺ ἐναρμόνιο, πολὺ ὠραῖο. Ἐλπίζω νὰ κάνει.
 

Attachments

  • poluxronio.jpg
    1.2 MB · Views: 1,072

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστώ πολύ και για το άκουσμα και για το κείμενο.
Υπάρχει μήπως κείμενο σε πλ. α΄ ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μὲ βάση τὸ κείμενο τοῦ π. Ἱεροθέου ἔχω ἀκούσει πολυχρόνιο σὲ πλ. α΄καὶ ρυθμὸ τρίσημο. Ἰσως κάποιος ἀπὸ τοὺς μουσικολογιωτάτους τοῦ forum νὰ μπορεῖ νὰ προσαρμόσει ἀνάλογα.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Μὲ βάση τὸ κείμενο τοῦ π. Ἱεροθέου ἔχω ἀκούσει πολυχρόνιο σὲ πλ. α΄καὶ ρυθμὸ τρίσημο. Ἰσως κάποιος ἀπὸ τοὺς μουσικολογιωτάτους τοῦ forum νὰ μπορεῖ νὰ προσαρμόσει ἀνάλογα.

Καλημέρα και χρόνια πολλα στουσ εορτάζοντες! Μήπως μπορει να ανεβάσει κανεις το πολυχρόνιο σε πλ.α όπως το ψέλλνουν οι πατέρες στο αγιον όρος στα πανηγύρια?

Υ.Γ. πολυχρόνιον σε καθηγούμενο.
 
Είναι η μελωδία του Χ. Παπανικολάου που εισήχθη στο Άγιο Όρος και παρέμεινε ως παράδοση. Κοιτάξτε στην Μουσική Ανθοδέσμη, αν θυμάμαι καλά.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Είναι η μελωδία του Χ. Παπανικολάου που εισήχθη στο Άγιο Όρος και παρέμεινε ως παράδοση. Κοιτάξτε στην Μουσική Ανθοδέσμη, αν θυμάμαι καλά.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, Γιάννη... Δηλαδή και οι μελωδίες που εισήγαγα εγώ στη Σερβία σε καμιά διακοσιαριά χρόνια θα θεωρούνται παράδοση! :D:D:D:D:D

(Ας κάνουμε και λίγη πλάκα!)
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Με την πετυχημένη (όπως πάντα άλλωστε) παρέμβαση του κ.Γιαννόπουλου διορθώθηκε το κείμενο και ξαναανέβηκε....μην με ρωτησετε που ....αλλα τα ματια της αλεπούς και άλλα της κουκουβάγιας....:eek:
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Με την πετυχημένη (όπως πάντα άλλωστε) παρέμβαση του κ.Γιαννόπουλου διορθώθηκε το κείμενο και ξαναανέβηκε....μην με ρωτησετε που ....αλλα τα ματια της αλεπούς και άλλα της κουκουβάγιας....:eek:

Μήπως δεν επισυνάφθηκε; Δεν το βλέπω.
 
Εὐλογεῖτε! Μιά διόρθωση, "ἅγιον Καθηγούμενον καί πατέρα ἡμῶν κύριον κύριον (δεῖνα) τόν ἀρχιμανδρίτην...." εἶναι τό παραδεδομένο ἀντί τοῦ "Ἅγιον Ἀρχιμανδρίτην καί πατέρα..." πού ἀναφέρει τό κείμενο.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Εὐλογεῖτε! Μιά διόρθωση, "ἅγιον Καθηγούμενον καί πατέρα ἡμῶν κύριον κύριον (δεῖνα) τόν ἀρχιμανδρίτην...." εἶναι τό παραδεδομένο ἀντί τοῦ "Ἅγιον Ἀρχιμανδρίτην καί πατέρα..." πού ἀναφέρει τό κείμενο.

Ευλογείτε πατέρες...κάποτε ετσι όπως λέτε το είπαμε και μας διορθώσανε (εκ των υστέρων βέβαια)...

Καλή σύνεχεια Τεσσαρακοστής.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θα μπορούσε κάποιος να τροποποιήσει το πολυχρόνιο ηγουμένου σε Πλ. Α' (ή/και σε άλλο ήχο, πιό παραδοσιακό) που ανέβηκε εδώ με τα εξής λόγια:

«Πολυχρόνιον ποιήσαι Κύριος ο Θεός τον πανοσιολογιώτατον άγιον καθηγούμενον και πατέρα ημών Κύριον Κύριον Ευσέβιον αρχιμανδρίτην, Κύριε φύλλατε αυτόν εις πολλά έτη (x3).»

και να μας το ανεβάσει σε PDF;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Θα μπορούσε κάποιος να τροποποιήσει το πολυχρόνιο ηγουμένου σε Πλ. Α' που ανέβηκε εδώ με τα εξής λόγια:

«Πολυχρόνιον ποιήσαι Κύριος ο Θεός τον πανοσιολογιώτατον άγιον καθηγούμενον και πατέρα ημών Κύριον Κύριον Ευσέβιον αρχιμανδρίτην, Κύριε φύλλατε αυτόν εις πολλά έτη (x3).»

και να μας το ανεβάσει σε PDF;

Ευχαριστώ πολύ.

Επισυνάπτεται.
Οι διορθώσεις τροποποιήσεις ευπρόσδεκτες:

Εκτός λάθους έκανα τις σχετικές διορθώσεις, και επισυνάπτεται.
 

Attachments

  • Πολυχρονισμός Ηγουμένου.pdf
    176.3 KB · Views: 600
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χίλια ευχαριστώ, αν μπορείς κυρ-Βασίλη πρόσθετε και τη φράση «αρχιμανδρίτην» μετά το όνομα ακριβώς όπως το «καθηγούμενον» ΚΕ-ΚΕ-ΖΩ-ΝΗ-ΠΑ-ΝΗ-ΖΩ-ΚΕ π.χ.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σωστά τα λέτε κ. Γιάννη, έγραψα τις σχετικές φθορές, τώρα οι τελίτσες στον πα χρειάζονται??
Ευχαριστώ

Πολυ ωραια ως προς τον Ζω ειναι ενταξει. Τον Βου τωρα να τακτοποιησετε. Για τις τελιτσες δεν ειμαι βεβαιος. Ξερετε...δεν ειμαι και τοσο καλος στην ορθογραφια...θα το κοιταξω ομως.
 
Top