Τι σημαίνει «εἰρήνην ἀντεισῆξε» (από τό α΄ θεοτοκίον τοῦ α΄ ήχου)

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Επειδή διαβάζοντας βυζαντινή μουσική (Αναστασιματάριο) συναντώ διάφορες άγνωστες λέξεις που δεν βρίσκω την σημασία τους ούτε στο google, σκέφτηκα μήπως μπορεί να βοηθήσει το foroum σε ξεχωριστό thread.

αντείσηξε=;
(αύτη το μεσότοιχον της έχθρας καθελούσα ειρήνην αντείσηξε και το βασίλειον ηνέωξε) από το Δοξαστικό κεκραγαρίων α΄ήχος
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Επειδή διαβάζοντας βυζαντινή μουσική (Αναστασιματάριο) συναντώ διάφορες άγνωστες λέξεις που δεν βρίσκω την σημασία τους ούτε στο google, σκέφτηκα μήπως μπορεί να βοηθήσει το foroum σε ξεχωριστό thread.

αντείσηξε=;
(αύτη το μεσότοιχον της έχθρας καθελούσα ειρήνην αντείσηξε και το βασίλειον ηνέωξε) από το Δοξαστικό κεκραγαρίων α΄ήχος

Ἀγαπητέ μου, δὲν εἶναι τὸ google ποὺ θὰ σὲ βοηθήσει σὲ τέτοιες περιπτώσεις. Ὑπάρχουν ἑλληνικὰ λεξικά, ἂν θυμᾶμαι καλά :). Ἀντείσηξε > ἀντι-εἰσάγω = τίθημι τί ἀντί τινος.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή διαβάζοντας βυζαντινή μουσική (Αναστασιματάριο) συναντώ διάφορες άγνωστες λέξεις που δεν βρίσκω την σημασία τους ούτε στο google, σκέφτηκα μήπως μπορεί να βοηθήσει το foroum σε ξεχωριστό thread.
Τό φόρουμ ἔχει εἰδική ἑνότητα «Ερμηνευτικά - Ιστορικά Υμνολογίας» μέ πολλές ὑποενότητες (ὅπου καί μεταφέρθηκε τό παρόν).

αντείσηξε=;
(αύτη το μεσότοιχον της έχθρας καθελούσα ειρήνην αντείσηξε και το βασίλειον ηνέωξε) από το Δοξαστικό κεκραγαρίων α΄ήχος
Αντεισήξε (ἀντεισῆξε) εἶναι!
Ἡ σημασία ἀπό τόν Γεν. Συντονιστή κ. Μάρκελλο στό προηγούμενο.


 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Αντιγράφω από το "Υμνολογικό Λεξικό" του Κωνσταντίνου Λαγούρου (διατηρώντας σύνταξη, ορθογραφία και κατά το δυνατόν μορφή):


ἀντεισῆξε : <3ον ἑν. πρσπ. ἀορ. β΄ ὁρ. (ἀντισῆξα) τοῦ ρ. ἀντεισάγω = Προβάλλω, παρουσιάζω, ἐμφανίζω κάτι εἰς αντάλαγμα>. Βλέπε καθελοῦσα*.

Καθελοῦσα <Ὀν. ἐν. γένους θηλ. μτχ. ἀορ β΄. Βλέπε καθελῶν*>. Αὕτη τὸ μεσότοιχον τῆς ἔχθρας καθελοῦσα, εἰρήνην ἀντεισῆξε. <Δοξ. Θεοτ. ἑσπ. Σαβ. Α΄ ἤχου> = Αὐτή (ἡ Παρθένος) ἀφοῦ κατεδάφισε τό διαχωριστικό τοῖχο τῆς έχθρας (μεταξύ Θεοῦ καί ἀνθρώπου) καί ἀντί αύτῆς τῆς ἔχθρας ἔφερε τήν εἰρήνην.



Και από το βιβλίο "Πεντηκοστάριον Χαρμόσυνον" του καθηγητή Κων/νου Γρηγοριάδη (εκδόσεις Άθως):

Αὐτὴ γκρέμισε τὸ μεσότειχο τῆς ἔχθρας (=ἁμαρτία) καὶ στὴ θέση του ἔφερε τὴν εἰρήνη καὶ ἄνοιξε τὴ Βασιλεία τοῦ Θεοῦ.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
χωρίς να ξέρω την σημασία της λέξεως, λογική συνέπεια την τόνισα στον γάμο του καραγκιόζη! Τρέχω να πάρω το λεξικό! και μετά ρωτάτε εσείς!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
χωρίς να ξέρω την σημασία της λέξεως, λογική συνέπεια την τόνισα στον γάμο του καραγκιόζη! Τρέχω να πάρω το λεξικό! και μετά ρωτάτε εσείς!
Ναί, ἀλλά ὑποτίθεται ὅτι τό ἀκοῦς ψαλλόμενο ἤ τό ψάλλεις (δέν ξέρω ἄν ψάλλεις).
Ἄν τό ἀκοῦς μ᾿ αὐτόν τόν τονισμό, εἶναι ἕνα πρόβλημα... (ὄχι γιά σένα, ἀλλά γι᾿ αὐτή ταύτη τήν ἐκτέλεση).
Ἀλλά δέν νομίζω ὅτι συμβαίνει αὐτό.
Ἡ μουσική γραμμή εἶναι καθαρή, ὥστε νά φαίνεται ποῦ τονίζεται ἡ λέξη.


 
Top