Ι. Ν. Αγίου Ανδρέου Πατρών 30-11-1997 (Ταλιαδώρος - Κόττορος)

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Κυριακη 30-11-1997 Ιερος ναος Αγιου Ανδρεου Πατρων.Ψαλει δεξια ο Χαριλαος Ταλιαδωρος και αριστερα ο καλλιφωνος ιεροψαλτης και μουσικοδιδασκαλος Ιωαννης Κοττορος με την συνοδεια του.Στην Λιτη ακουμε τον αειμνηστο μητροπολιτη Πατρων κ.κ Νικοδημο Βαλληνδρα.Για τεχνικους λογους θα διαχωρισω τις ηχογραφησεις μου σε 2 μερη.Το πρωτο μερος θα περιλαμβανει τον Εσπερινο και το δευτρο ενα μερος του Ορθρου και την Θεια Λειτουργια..Καλη σας ακροαση!! :)
 

Attachments

  • 1κυριε εκεκραξα..κατευθυνθητω.MP3
    2.5 MB · Views: 362
  • 2 στοιχηρα1.MP3
    1.6 MB · Views: 224
  • 3 στοιχηρα2.MP3
    2.2 MB · Views: 220
  • 4 στοιχηρα αγιου ανδρεα.MP3
    2.9 MB · Views: 210
  • 5 στοιχηρα αγιου ανδρεα.MP3
    2.4 MB · Views: 202
  • 6 δοξαστικο.MP3
    3.3 MB · Views: 228
  • 7 λιτη (νικοδημος).MP3
    2.5 MB · Views: 221
  • 8 κρατημα θεοτοκε παρθενε.MP3
    5 MB · Views: 233
  • 9 αποστοιχα1.MP3
    1.2 MB · Views: 178
  • 10 αποστοιχα 2.MP3
    658.8 KB · Views: 194
  • 11 δοξα(στοιχου).MP3
    3.7 MB · Views: 199
  • 12 κατελυσας.MP3
    1.3 MB · Views: 160
  • 13 ως των αποστολων.MP3
    904.9 KB · Views: 156
  • 14 το απ αιωνος.MP3
    1.2 MB · Views: 155
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κυριακη 30-11-1997 Ιερος ναος Αγιου Ανδρεου Πατρων.Ψαλει δεξια ο αρχων πρωτοψαλτης της Μ.Τ.Χ εκλησσιας Χαριλαος Ταλιαδωρος και αριστερα ο καλλιφωνος ιεροψαλτης και μουσικοδιδασκαλος Ιωαννης Κοττορος με την συνοδεια του.Στην Λιτη ακουμε τον αειμνηστο μητροπολιτη Πατρων κ.κ Νικοδημο Βαλληνδρα.Για τεχνικους λογους θα διαχωρισω τις ηχογραφησεις μου σε 2 μερη.Το πρωτο μερος θα περιλαμβανει τον Εσπερινο και το δευτρο ενα μερος του Ορθρου και την Θεια Λειτουργια..Καλη σας απολαυση!! :)

Θερμότατες ευχαριστίες, Γιάννη. Όλα ήταν καταπληκτικά... αλλά ειδικά η βάση της δοξολογίας του Χουρμουζίου και στο Παράτεινον πώς κοίταξε τον Άρχοντα τόσο ο τότε Μητροπολίτης Πατρών, αλλά και ο τότε πρόεδρος Δημοκρατίας ήταν χαρακτηριστικά.

Δ.
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Εδω ειναι το δευτερο μερος..Εδω θα ακουσεται ενα μερος του ορθρου και καποια αποσπασματα απο την θεια λειτουργια..
 

Attachments

  • 15 αινοι αγιου ανδρεου.MP3
    1.4 MB · Views: 202
  • 16 αινοι αγιου ανδρεου 2.MP3
    1.7 MB · Views: 167
  • 17 δοξαστικο των αινων.MP3
    4.2 MB · Views: 210
  • 18δοξολογια.MP3
    8.5 MB · Views: 305
  • 19 αγιος ο θεος δοξολογια.MP3
    1.4 MB · Views: 164
  • 20 ανωθεν οι προφηται.MP3
    8.1 MB · Views: 245
  • 21 εις πολλα ετη.MP3
    936.7 KB · Views: 142
  • 22 δυναμις ηχος δ φθορικος.MP3
    1.8 MB · Views: 189
  • 23 αγιος αθανατος.MP3
    1.9 MB · Views: 164
  • 24 εις πολλα ετη.MP3
    1 MB · Views: 142
  • 25 αγαπησω σε (φρυγιος).MP3
    823.7 KB · Views: 184
  • 26 και μετα του πνευματος σου (φρυγιος).MP3
    1.2 MB · Views: 166
  • 27 αγιος αγιος (φρυγιος).MP3
    1.5 MB · Views: 180
  • 28 σε υμνουμεν (φρυγιος).MP3
    1.6 MB · Views: 196
  • 29 αξιον εστιν (φρυγιος).MP3
    3.6 MB · Views: 228
  • 30 τριαδι βαρυς.MP3
    1.5 MB · Views: 164

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Θερμότατες ευχαριστίες, Γιάννη. Όλα ήταν καταπληκτικά... αλλά ειδικά η βάση της δοξολογίας του Χουρμουζίου και στο Παράτεινον πώς κοίταξε τον Άρχοντα τόσο ο τότε Μητροπολίτης Πατρών, αλλά και ο τότε πρόεδρος Δημοκρατίας ήταν χαρακτηριστικά.

Δ.

Ευχαριστω Δημητρη να εισαι καλα.Θα ηθελα πολλυ να ημουν σε εκεινη την πανηγυρη..
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ψαλει δεξια ο αρχων πρωτοψαλτης της Μ.Τ.Χ εκλησσιας Χαριλαος Ταλιαδωρος

Πολλές ευχαριστίες, Γιάννη! Ας είναι πάντα γερός, ο Ταλιαδώρος!

Μία μικρή λεπτομέρεια να προσέξουμε: ο Χ. Ταλιαδώρος δεν είναι Άρχων Πρωτοψάλτης «της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας», αλλά Άρχων Πρωτοψάλτης «της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως», ένα τιμητικό οφφίκιο που δίνεται από τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Όπως έχουμε πει και προάλλες, ΕΝΑΣ έχει τον τίτλο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου τ.Μ.τ.Χ.Ε., και προς το παρόν αυτός είναι ο κ. Λεωνίδας Αστέρης. Παρατηρώ αυτή την λεπτομέρεια για σεβασμό προς τον κ. Αστέρη, ο οποίος αξιοπρεπώς κρατάει την θέση του και το οφφίκιό του.

Απόστολος
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Κυριακη 30-11-1997 Ιερος ναος Αγιου Ανδρεου Πατρων.Ψαλει δεξια ο αρχων πρωτοψαλτης της Μ.Τ.Χ εκλησσιας Χαριλαος Ταλιαδωρος και αριστερα ο καλλιφωνος ιεροψαλτης και μουσικοδιδασκαλος Ιωαννης Κοττορος με την συνοδεια του.Στην Λιτη ακουμε τον αειμνηστο μητροπολιτη Πατρων κ.κ Νικοδημο Βαλληνδρα.Για τεχνικους λογους θα διαχωρισω τις ηχογραφησεις μου σε 2 μερη.Το πρωτο μερος θα περιλαμβανει τον Εσπερινο και το δευτρο ενα μερος του Ορθρου και την Θεια Λειτουργια..Καλη σας απολαυση!! :)

Εὐχαριστοῦμε θερμότατα, ἀγαπητέ Γιάννη. Πάντα τέτοια. Ὑπέροχοι καί οἱ δύο χοροί.
Μοῦ κάνει ἐντύπωση ὅμως πού λείπει τό χερουβικό. Πῶς κι ἔτσι;
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Εὐχαριστοῦμε θερμότατα, ἀγαπητέ Γιάννη. Πάντα τέτοια. Ὑπέροχοι καί οἱ δύο χοροί.
Μοῦ κάνει ἐντύπωση ὅμως πού λείπει τό χερουβικό. Πῶς κι ἔτσι;
Ναι το χερουβικο δυστυχως Λεωνιδα δεν το εχω..Τις ηχογραφησεις αυτες δεν τις ειχα κανει εγω γιατι δεν ημουν στην ακολουθια.Αυτες τις ηχογραφησεις τις ειχα ακουσει στο ραδιοφωνο που εκανε εκπομπη ο δασκαλος μου και θυμαμαι επειδη μαλιστα ηταν πρωι και ημουν στο σχολειο δεν ειχα ανεβει στο μαθημα για να παρακολουθησω ολη την εκπομπη..Και μετα μολις ειδα παλι τον καθηγητη μου της βυζαντινης μουσικης του ζητησα το cd και με την σειρα μου το μοιραστηκα μαζι σας.Τωρα οσον για το χερουβικο στο τελευταιο κομματι εχουν κρατησει μονο το "τριαδι"
 

giannis triant

Γιάννης Τριανταφυλλόπουλος
Πολλές ευχαριστίες, Γιάννη! Ας είναι πάντα γερός, ο Ταλιαδώρος!

Μία μικρή λεπτομέρεια να προσέξουμε: ο Χ. Ταλιαδώρος δεν είναι Άρχων Πρωτοψάλτης «της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας», αλλά Άρχων Πρωτοψάλτης «της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως», ένα τιμητικό οφφίκιο που δίνεται από τον Οικουμενικό Πατριάρχη. Όπως έχουμε πει και προάλλες, ΕΝΑΣ έχει τον τίτλο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου τ.Μ.τ.Χ.Ε., και προς το παρόν αυτός είναι ο κ. Λεωνίδας Αστέρης. Παρατηρώ αυτή την λεπτομέρεια για σεβασμό προς τον κ. Αστέρη, ο οποίος αξιοπρεπώς κρατάει την θέση του και το οφφίκιό του.

Απόστολος
Οντως Αποστολε εχεις δικιο το συζητησα αυτο το θεμα με τον καθηγητη που μου κανει βυζαντινη μουσικη και μου το διευκρινησε..:wink:
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Κυριακη 30-11-1997 Ιερος ναος Αγιου Ανδρεου Πατρων.Ψαλει δεξια ο Χαριλαος Ταλιαδωρος
και αριστερα ο καλλιφωνος ιεροψαλτης και μουσικοδιδασκαλος Ιωαννης Κοττορος με την συνοδεια του
.Στην Λιτη ακουμε τον αειμνηστο μητροπολιτη Πατρων κ.κ Νικοδημο Βαλληνδρα.Για τεχνικους λογους θα διαχωρισω τις ηχογραφησεις μου σε 2 μερη.Το πρωτο μερος θα περιλαμβανει τον Εσπερινο και το δευτρο ενα μερος του Ορθρου και την Θεια Λειτουργια..Καλη σας ακροαση!! :)


Να σημειωσω εδω , οτι απο τα πληρωτικα και μετα , ο Αρχοντας τα ειπε ολα μονος του . Τυχαιο ; Για τυχον αμφισβητιες , υπηρξε και τηλεοπτικη καλυψη ........
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ιδού και το βίντεο!


Πρόκειται για την Πανήγυρη του Ιερού Ναού Αγίου Ανδρέου στην Πάτρα στις 30-11-1997. Στο Αρχιερατικό Συλλείτουργο προεξάρχει ο μακαριστός Μητροπολίτης Πατρών κυρός Νικόδημος Βαλληνδράς. Ψάλλει ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος δεξιά και αριστερά ο κ. Ιωάννης Κόττορος. Εντυπωσιάζουν οι εξαιρετικές αποδόσεις μελών που δεν ακούγονται συχνά, καθώς και η εξαιρετική καλλιφωνία, και μάλιστα σε αρκετά υψηλούς μουσικούς φθόγγους!

Θερμές ευχαριστίες στο μέλος tsiakalo που έκανε την εγγραφή και που μου το έδωσε να ανεβάσω το βίντεο!
 

sibbilio

Μέλος
Το χερουβικόν ολόκληρο σε ήχο βαρύ διατονικό και στίχοι από τη δοξολογία του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.
Τα ανωτέρω είναι από το αναρτημένο video.
 

Attachments

  • 31 Χερουβικόν ήχος βαρύς.mp3
    7.5 MB · Views: 30
  • 32 Δοξολογία (στίχοι) Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.mp3
    8.8 MB · Views: 32
Top