Δοξολογία, ήχος α΄, Π. Μπερεκέτου

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Το κείμενο της αργής δοξολογίας αυτής ψάχνω, αν το έχει κανείς καθαρογραμμένο ή σε άλλη εκδοχή, όχι από τα κείμενα του κ.Καρακατσάνη (ψάχνω την άλλη εκδοχή-εξήγηση) ή του π.Ιεροθέου (αυτή την εκδοχή θέλω, αλλά όχι από το βιβλίο του). Αυτά τα έχω ήδη, αλλά δεν με βολεύουν (για λόγους προσωπικούς).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το κείμενο της αργής δοξολογίας αυτής ψάχνω, αν το έχει κανείς καθαρογραμμένο ή σε άλλη εκδοχή, όχι από τα κείμενα του κ.Καρακατσάνη (ψάχνω την άλλη εκδοχή-εξήγηση) ή του π.Ιεροθέου (αυτή την εκδοχή θέλω, αλλά όχι από το βιβλίο του). Αυτά τα έχω ήδη, αλλά δεν με βολεύουν (για λόγους προσωπικούς).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

χμμ, Υμνολόγιον Φωναίς αισίαις..

Δ.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Θεσσαλονίκη 1991-η πρώτη είναι;
Την έχει στις επόμενες;
Μπορεί να την σκανάρει κάποιος;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θεσσαλονίκη 1991-η πρώτη είναι;
Την έχει στις επόμενες;
Μπορεί να την σκανάρει κάποιος;

Βασίλη, πρωτοεκδόθηκαν τέλη του 70 και περιείχαν σε τρεις ογκωδέστατους τόμους πολλά παλαιά μαθήματα για τα οποία ευχαριστούσε τον Καθηγητή Γρ. Θ. Στάθη ο μακαρίτης. Αντιγράφω από δω: ''Τα έτη 1978-1980, σε αντίμετρο των ανεύθυνων νεωτέρων μουσικών βιβλίων, στα οποία υπάρχουν πλείστες όσες παραφθορές και αλλοιώσεις της ουσίας του εκκλησιαστικού μέλους, εκδίδει το «Τρίτομο Υμνολόγιον Φωναίς Αισίαις» αποτελούμενο από 1750 χειρόγραφες σελίδες, σε κόκκινη και μαύρη μελάνη, ακολουθώντας πιστά τους μελοποιούς του παρελθόντος.'' Όταν επανεξέδωσε το έργο του ως ''Νέον Τετράτομον Υμνολόγιον Φωναίς Αισίαις'' προτίμησε να κυκλοφορήσει τα δικά του μαθήματα, μάλλον υπολογίζοντας να επανεκδώσει και τα κλασικά σε μεταγενέστερη έκδοση...

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ναι κι ευχαριστώ. Αν υπάρχει και σε άλλη γραφή πέραν του Ευθυμιάδη, θα με ενδιέφερε επίσης.

Υπάρχει η επιλογή των 6 στίχων από την εν λόγω δοξολογία στην παρτιτούρα της παρουσίασης της ζωής και του έργου του Μπερεκέτη στον Παρνασσό την 28/5/1974 γραμμένη από τον μακαρίτη Ευάγγελο Τζελά. Τον χορό διηύθυνε ο Άρχων Θρ. Στανίτσας.
Αν σ' ενδιαφέρει να τη σκανάρω.
Ν.
ΥΓ Το ασματικό που έχει επισυνάψει ο φίλος Nikolaos είναι από αυτή την παρτιτούρα.
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αυτά κάνουν;:wink:

Ευχαριστούμε Νικόλαε!
Έψαχνα κι εγώ αυτήν την εκδοχή. Πρέπει να είναι εξήγηση κάποιου Αγιορείτου, που δεν συμπίπτει ακριβώς με του Χουρμουζίου και του Γρηγορίου, διότι περιέχει κάποιες λεπτομέρειες καλλωπιστικές. Π.χ. στο ''φώς''. Απ' όσο θυμάμαι την παλαιά γραφή της, έχει κάτι που μπορεί να εξηγηθεί και απλούστερα ή, νομίζω, υπάρχουν και χφφ που δεν έχουν αυτό το μέλισμα εκεί, αλλά ένα απλό φθόγγο. Πάντως φωτογραφία του πρωτότυπου χφ υπήρχε σε ένα βιβλίο Θρησκευτικών (νομίζω κάποιου Νικοδήμου Μπιλάλη) που μας έδωσαν στο Λύκειο (παλιαααα!:)). Η αρχική αντιγραφή από το πρωτότυπο πρέπει να οφείλεται μάλλον στην φροντίδα του κ. Γρ. Στάθη, όπως έγραψε και ο Δ. Σκρέκας.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Πρέπει να είναι εξήγηση κάποιου Αγιορείτου, που δεν συμπίπτει ακριβώς με του Χουρμουζίου και του Γρηγορίου, διότι περιέχει κάποιες λεπτομέρειες καλλωπιστικές. Π.χ. στο ''φώς''.

Πράγματι είναι εξήγηση του Νικολάου Δοχειαρίτου. Αυτή την εξήγηση έψαλε η χορωδία του Στανίτσα και αυτήν έχει ο π. Ιερόθεος στον Όρθρο του.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης

Attachments

  • Δοξολογία αργή - ήχος α τετράφωνος - Πέτρου Μπερεκέτου [Ευθυμιάδης].pdf
    415.2 KB · Views: 371

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σύμφωνα μέ αὐτή τήν παρατήρηση τοῦ κ. Ἀρβανίτη
... που δεν συμπίπτει ακριβώς με του Χουρμουζίου και του Γρηγορίου, διότι περιέχει κάποιες λεπτομέρειες καλλωπιστικές. Π.χ. στο ''φώς''.
ὑπάρχει πουθενά τό μουσικό κείμενο, ἄνευ καλλωπισμῶν, ὅπως ἀκούγεται ἐδῶ καί ζητήθηκε, ἐκτός ἀπό τήν ἔκδοση τοῦ κ. Καρακατσάνη;
Μπορεῖ νά ἀπομονωθεῖ ἀπό κώδικα ἐξηγήσεων Χουρμουζίου-Γρηγορίου;

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

Σύμφωνα μέ αὐτή τήν παρατήρηση τοῦ κ. Ἀρβανίτη

ὑπάρχει πουθενά τό μουσικό κείμενο, ἄνευ καλλωπισμῶν, ὅπως ἀκούγεται ἐδῶ καί ζητήθηκε, ἐκτός ἀπό τήν ἔκδοση τοῦ κ. Καρακατσάνη;
Μπορεῖ νά ἀπομονωθεῖ ἀπό κώδικα ἐξηγήσεων Χουρμουζίου-Γρηγορίου;


Πιθανότατα ψάλλεται από τον Όρθρο του π. Ιεροθέου (πρώην Φιλοθεϊτου) που ανήρτησε εδώ ο φίλτατος κυρ Βασίλης Κιαμηλίδης.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πιθανότατα ψάλλεται από τον Όρθρο του π. Ιεροθέου (πρώην Φιλοθεϊτου)
Αὐτό πού ἔχει ἀναρτήσει ὁ κ. Βασίλης προηγουμένως; Ὄχι. Ἀπό Καρακατσάνη, ναί.

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • Δοξολογία αργή - ήχος Α΄4φωνος - Π. Μπερεκέτου (ΜΠΤ 712).pdf
    660.7 KB · Views: 287
Top