14. Ἀκολουθία Ὁσίου Κοσμᾶ τοῦ Ποιητοῦ, Ἐπισκόπου Μαϊουμᾶ τοῦ Ἁγιοπολίτου

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
του Ποιητού ή Μελωδού επισκόπου Μαϊουμά, (θετού αδελφού του Αγ. Ιωάννου του Δαμασκηνού) του οποίου η μνήμη τιμάται σήμερα...
την έχει κανείς????
ευχαριστω!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
του Ποιητού ή Μελωδού επισκόπου Μαϊουμά, (θετού αδελφού του Αγ. Ιωάννου του Δαμασκηνού) του οποίου η μνήμη τιμάται σήμερα...
την έχει κανείς????
ευχαριστω!!!
Κύριε Ἀχιλλιά,
Ρώτησα κάποιον γνωστό μου, πού ἔχει μεγάλη «ἔφεση» στή ἐξεύρεση καί συλλογή Ἀκολουθιῶν (φυλλάδων) καί μοῦ εἶπε πῶς μᾶλλον δέν ὑπάρχει. Γι᾿ αὐτήν τήν ἡμέρα ἔχει ἄλλων... Δέν ρώτησα περισσότερα.

Ἀλλ᾿ ἀναρωτιέμαι:
1) Ποιός ὁ λόγος πού τήν ζητᾶτε (καί μάλιστα κατόπιν ἑορτῆς).
2) Τό Μηναῖο ἔχει ἀρκετά γιά τόν Ὅσιο.
3) Ἄν γιά κάθε μέρα ἔχουμε πλήρη ᾀσματική ἀκολουθία, τότε τί θά γίνει ἡ Παρακλητική; Ὁ ἐνεστώς ἤ ἐνόρδινος ἦχος ποῦ πάει; Ἡ τόσο ἀπαραίτητη διαφοροποίηση τῶν ἡμερῶν γιά λόγους καθημερινῆς πνευματικῆς πορείας ἀσκήσεως τί θά γίνει;

Ἄν ἡ ἀναζήτησή σας ὑπῆρξεν «τεχνική» γιά λόγους ἀναδείξεως τοῦ τόσο σημαντικοῦ αὐτοῦ Μελῳδοῦ, πού σχετίζεται ἄμεσα μέ τούς Ψάλτες καί τό Ψαλτολόγιον, τότε ἀλλάζει τό πρᾶγμα.
Ἀλλ᾿ ἔτσι ἀναδεικνύεται ἕνας ἄγιος;
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σεβαστέ μου π. Μάξιμε

Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται κανείς να δικαιολογεί τους λόγους για τους οποίους επιθυμεί να βρει κάτι, εκτός εάν η εκπλήρωση της επιθυμίας είναι ιδιαίτερα κοπιώδης και επαχθής γι’ αυτόν που πιθανώς την εκπληρώσει.
Το δικό μου αίτημα (να μου δώσει κάποιος την ακολουθία εάν υπάρχει και την έχει ) δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, και άρα δεν χρήζει αιτιολογίας, (και πολύ περισσότερο απολογίας...!!)
Επειδή όμως σας σέβομαι και σας εκτιμώ, αφού πρωτίστως σας ευχαριστήσω για την αναζήτηση που κάνατε, θα απαντήσω στα ερωτήματά σας:
Σέβομαι ιδιαίτερα τον Άγιο Κοσμά για δύο λόγους.
1) Μεγάλωσα διαβάζοντας με ιδιαίτερη συγκίνηση την αφηγηματική βιογραφία των δύο Αγίων αδελφών, και ήταν και αυτός, ένας απ’ τους λόγους που αγάπησα από παιδί την ψαλτική μας Τέχνη.
2) Η Σχολή στην οποία έλαβα τις βασικές μουσικές μου σπουδές σεμνύνεται φέρουσα το όνομα του Αγίου.
Έτσι, όποτε μου δίνεται η ευκαιρία εκκλησιάζομαι και ψάλλω την ημέρα της μνήμης Του, μετατρέποντας μάλιστα «εκ των ενόντων» την ακολουθία σε εορτάσιμη, με την σύμφωνη γνώμη του Λειτουργού Ιερέως. Το ίδιο έκανα και φέτος…
Είπα όμως μέσα μου: «Γιάννη, τέρμα το «εκ των ενόντων». Πρέπει να ψάξεις να βρεις Ακολουθία, αν υπάρχει»
Συζητώντας το μάλιστα με φίλο μου Ιερέα αποφασίσαμε, αν όλα πάνε καλά, του χρόνου τέτοια μέρα να κάνουμε Αγρυπνία στη μνήμη Του…
Γι’ αυτό ψάχνω πλήρη Ακολουθία…
Όσο για τον μελισματικό πλούτο της Παρακλητικής, κι εγώ τον σέβομαι, τον εκτιμώ και τον απολαμβάνω. …Δεν ζήτησα επομένως την παράκαμψή της σε καθημερινή βάση, αλλά σε μια ξεχωριστή (για μένα τουλάχιστον) μέρα, για να τιμηθεί πρεπόντως ένας Άγιος.
Δεν είναι εξάλλου κρίμα ένας Άγιος που θεωρείται μια απ’ τις Πηγές της Βυζαντινής μας Μουσικής, που μας προίκισε με τέτοιους αιώνιους ασματικούς Θησαυρούς, να μην τιμάται με πλήρη ασματική Ακολουθία και Θ. Λειτουργία στη μνήμη Του??
Ελπίζω όσα έγραψα παραπάνω να καλύπτουν τα ερωτήματά σας, και να αποδεικνύουν ότι η αναζήτησή μου και τα κίνητρά μου δεν είναι ούτε πλαστά, ούτε «τεχνικά», ούτε «στημένα».
Όλα αυτά τα έγραψα μόνο και μόνο από σεβασμό σε εσάς…
Σε κάθε άλλη περίπτωση, η απλή απάντηση: «Την θέλω για το αρχείο μου» θα ήταν (και είναι) νομίζω αρκετή…
Εύχεσθε…
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ. Αχιλλιά,
είναι πολύ ωραίο που τιμάτε ιδιαιτέρως τη μνήμη ενός αγίου (και έχω διαβάσει κάπου, αλλά δεν θυμάμαι πού ότι οι άγιοι που τιμούσαμε θα είναι συνήγοροί μας την ώρα της κρίσεως). Οπότε καταλαβαίνω τη δίκαιη ένστασή σας. Αυτά συμβάινουν σε κάθε φόρουμ που τα λόγια είναι πάντα μικρογραφία των νοημάτων.
Αλλά νομίζω ότι η παρατήρηση του π. Μαξίμου είχε εντελώς άλλη στόχευση, να τονίσει ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα η φυλλάδα ενος αγίου για να τιμηθεί η μνήμη του, γιατί στην περίπτωση αυτή συνάγεται πως όσοι δεν τις έχουν δεν τον τιμούν επαρκώς. Κι αυτό είναι φυσικά λάθος (Πάντως δεν ελέχθη πουθενά ότι τα κίνητρά σας είναι "στημένα").
Νομίζω, βέβαια, ότι η εξήγησή σας είναι τόσο πειστική, που αν την ήξερε εκ των προτέρων κάποιος θα σας είχε βρει τη φυλλάδα. Δεν ξέρουμε όμως ούτε καν αν υπάρχει. Ίσως σε κάποια Μονή...


Κατά τ' άλλα, νομίζω ότι το ισχυρότερο επιχείρημα υπέρ της υπάρξεως και αναζητήσεως μιας τέτοιας φυλλάδας είναι εξαιρετικά απλό: αφού την έχουν τόσοι άγιοι, γιατί να μην την έχει κι εκείνος...

ΥΓ: Ετοιμάζομαι μάλιστα να ζητήσω κι εγώ την ακολουθία της αγίας Βαρβάρας, αλλά δεν προβληματίζομαι: ξέρω κάποιον που σίγουρα την έχει....
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀγαπητέ κ. Ἰωάννη Ἀχιλλιά,
Εἶδα τό μήνυμά σας τό πρωί τῆς παραμονῆς τῆς πανηγύρεως καί ὅπως καταλαβαίνετε δέν μποροῦσα νά σᾶς ἀπαντήσω, ἄν καί μέσα στίς δουλειές μου πάλι κάτι ἔψαχνα.

Σύμφωνα μέ τούς κανόνες τοῦ φόρουμ δέν ἐπιτρέπεται κανείς νά ἀπευθύνεται προσωπικά στόν ἄλλον. Αὐτό μπορεῖ νά γίνεται μέ ΠΜ. Σύχνα ὅμως παραβαίνω αὐτό τόν κανόνα, ὄχι γιατί ἀπευθύνομαι ἀκριβῶς προσωπικά, ἀλλά μέ κάποιο εἶδος τέχνης τοῦ λόγου, πού στήν ἀρχαία ἐποχή ἴσως λεγόταν καί τεχνολογία κατά τό «τεχνολόγους ἀλόγους διδάξασα» ἤ τό παροιμιακό «τά λέω στή νύφη νά τ᾿ ἀκούει ἡ πεθερά».
Μέ αὐτό τό σκεπτικό καί ἐσεῖς πολύ καλά κάνατε καί ξεδιπλώσατε τή σκέψη σας, τήν ὁποία δέν θά ἔπρεπε νά ἀποκρύψετε. Σᾶς εὐχαριστῶ πού τό κάνατε γιά μένα, ἀλλά ἐπαναλαμβάνω καλά κάνατε καί γράψατε τήν σκέψη σας, γιά τήν ὁποία ἐν μέρει δικαιώνομαι μέ τό · «τεχνική» ἀναζήτηση, πού τό ἔβαλα ἐντός εἰσαγωγικῶν, καί σᾶς διαβεβαιῶ ὅτι ἀφουγκραζόμουν καί ἐννοοῦσα τίς δίκαιες αὐτές σας σκέψεις.
Εὐχαριστῶ τόν Γιῶργο γιά τήν ἑρμηνεία. Μέ τόν κ. Αχιλλιά, Γιώργο, εἴμαστε παλαιότεροι στό φόρουμ καί ἔχουμε κάνει παλαιότερα καλές συζητήσεις. (Πάντως Γιώργο σέ περιμένω στό Ναό ὅταν θά εἶμαι.)
Κύριε Ἀχιλλιά σᾶς βεβαιώνω ὅτι ἐξετάζω τό θέμα, τό ἐρευνῶ καί σᾶς ὑπόσχομαι ὅτι θά προσπαθήσω νά σᾶς ἔχω κάποια ἰκανοποιητική γιά σᾶς ἀπάντηση. Μέχρι τοῦ χρόνου θά ἔχετε καλυφθεῖ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εὐχαριστῶ τόν Γιῶργο γιά τήν ἑρμηνεία. Μέ τόν κ. Αχιλλιά, Γιώργο, εἴμαστε παλαιότεροι στό φόρουμ καί ἔχουμε κάνει παλαιότερα καλές συζητήσεις. (Πάντως Γιώργο σέ περιμένω στό Ναό ὅταν θά εἶμαι.)
Ευχαριστώ π. Μάξιμε. Με την ευκαιρία, να σας πω ότι ήταν πολύ ωραία η πανήγυρη καθώς και τα λόγια που απευθύνατε στον Μακαριώτατο. Και του χρόνου!

ΥΓ Με τον άγιο Λουκά με συνδέει μια σημαντική εμπειρία. Όταν ο πατέρας μου ήταν στο Ιππποκράτειο για εγχείρηση καρδιάς, εγώ πήγαινα στο ναό του που είναι στο νοσοκομείο και προσευχόμουν...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητοί καί ἀγαπητές,
Εἶμαι στήν εὐχάριστη θέση νά σᾶς ἀνακοινώσω ὅτι κατόπιν ἐνεργειῶν μου (ὅπως εἶχα ὑποσχεθεῖ κι ἐδῶ) ὁ Καθηγητής Δρ Χαραλάμπης Μ. Μπούσιας, Μέγας Ὑμνογράφος τῆς τῶν Ἀλεξανδρέων Ἐκκλησίας, ἐποίησε τήν πλήρη, ἑορτάσιμον καί πανηγυρικήν ἀκολουθίαν τοῦ Ἁγίου Κοσμᾶ τοῦ Μελῳδοῦ, τήν ὁποίαν καί μοῦ ἀφιέρωσε, ὅπως θά διαβάσετε στό δίστιχον στό τέλος τῆς ἀκολουθίας.
Αὐτήν τήν ἀκολουθίαν, τῆς ὁποίας ἡ ποίησις ἀνήκει στόν κ. Μπούσια καί ὁ ὁποῖος ἔχει τά πνευματικά δικαιώματα ἀναφορᾶς τοῦ ὀνόματός του καί τοῦ ἔργου του καί ἡ ὁποία τυγχάνει ἐμόν κτῆμα, τήν παραχωρῶ στό Ψαλτολόγιον (analogion.com). Παρακαλῶ τόν Διαχειριστή καί ἀγαπητόν μου Δημήτρη Κουμπαρούλη νά ἐξασφαλίσει τά νόμιμα, ὡς ἰδιοκτήτης πλέον.

Ἀφιερώνεται σέ ὅλους τούς Ἱεροψάλτες, μέλη τοῦ Ψαλτολογίου καί ἰδιαίτερα στόν Ἰωάννη Ἀχιλλιᾶ, ὁ ὁποῖος ἐπέφερε καί αὐτό τό εὐχάριστο καί συγκινητικό ἀποτέλεσμα, μέ τά λόγια του, τά ὁποῖα πράγματι ἔλαβα σοβαρά ὑπ᾿ ὄψιν, ὡς δικαίαν ἐπιθυμίαν ἱεροψάλτου τῆς Ὀρθοδόξου Ἐκκλησίας μας.

Ἐπισυνάπτω τήν ἀκολουθίαν καί τό γράμμα τό ὁποῖον ἔλαβα ἀπό τόν πολυσέβαστόν μοι καί πολυαγαπητόν Καθηγητήν καί Ὑμνογράφον κ. Χ. Μ. Μπούσιαν.

Τοῦ ἀπευθύνουμε τίς ἄπειρες εὐχαριστίες μας καί τοῦ ἀνταποδίδουμε τίς εὐχές, πού ἐκεῖνος ἀπευθύνει σέ μένα στό συνημμένο ἔγγραφο καί δι᾿ ἐμοῦ σέ ὅλους καί ὅλες σας!!!

 

Attachments

  • ΚΟΣΜΑΣ ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΜΑΪΟΥΜΑ ΥΜΝΟΓΡΑΦΟΣ.pdf
    306.4 KB · Views: 284
  • ΓΡΑΜΜΑ Χ. ΜΠΟΥΣΙΑ.pdf
    355.1 KB · Views: 136
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;49040 said:
[
Τοῦ ἀπευθύνουμε τίς ἄπειρες εὐχαριστίες μας καί τοῦ ἀνταποδίδουμε τίς εὐχές, πού ἐκεῖνος ἀπευθύνει σέ μένα στό συνημμένο ἔγγραφο καί δι᾿ ἐμοῦ σέ ὅλους καί ὅλες σας!!!

Θερμότατες οι ευχαριστίες και στους δύο!

Κοσμᾶν πάντερπνον ὕμνησεν ὑμνογράφον
Μαξίμου ὀτρύνσει Χαραλάμπης πόθῳ.
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Πολλά ευχαριστώ στον αγαπητό π.Μάξιμο για την ακολουθία.
Ήθελα να σας επισημάνω ότι στο Και νυν των Αίνων έχουμε αλλαγή ήχου , δηλ.ενώ το δοξαστικό είναι σε πλ.δ΄το "Και νυν..."είναι σε πλ.α΄.
Και πάλι ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πολλά ευχαριστώ στον αγαπητό π.Μάξιμο για την ακολουθία.
Ήθελα να σας επισημάνω ότι στο Και νυν των Αίνων έχουμε αλλαγή ήχου , δηλ.ενώ το δοξαστικό είναι σε πλ.δ΄το "Και νυν..."είναι σε πλ.α΄.
Και πάλι ευχαριστώ.
Κι ἐγώ σ᾿ εὐχαριστῶ ἀγαπητέ κ. Κανδηλάκη!
Εὐχαριστῶ καί γιά τήν ὀρθή παρατήρηση. Μέ μιά πρώτη ματιά φαίνεται ὅτι τό λάθος βρίσκεται στόν χαρακτηρισμό τοῦ δοξαστικοῦ (ἐκ παραδρομῆς ἀπό τόν ἦχο τῶν στιχηρῶν) καί ὄχι στό Καὶ νῦν τῶν αἴνων. Ἤθελα ὅμως νά ἐπιβεβαιώσω καί τήν «βούληση τοῦ ποιητοῦ». Ὄντως ἐπικοινώνησα καί μοῦ τό ἐπιβεβαίωσε. Μάλιστα μοῦ εἶπε, ὅτι θέλει τό δοξαστικό «πανηγυρικότερο». Τό διόρθωσε καί στό δικό του ἀρχεῖο καί σᾶς εὐχαριστεῖ, καθώς καί ὅλους καί ὅλες.
Ἐγώ, λοιπόν, ἀνέβασα πάλιν τό ἀρχεῖο στό #1, διορθωμένο.

Καί πάλι εὐχαριστῶ!


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βλέποντας κάτι τέτοια θέματα συγκινούμαι ειλικρινά σαν μέλος της κοινότητας αυτής. Ευχαριστώ πολύ και εγώ και τον κ. Μπούσια και τον π. Μάξιμο για τους κόπους και την ευγενική και ιστορική προσφορά τους και τις ευχές. Και τον Ιωάννη Αχιλλιά για τον ζήλο της καλής αναζήτησης. Εύχομαι να δούμε σύντομα και μελοποιήσεις των ιδιομέλων και ηχογραφήσεις της νέας ακολουθίας αυτής από τα μέλη του Ψαλτολογίου! Ας έχουμε τις πρεσβείες του αγίου. Ευχαριστούμε πολύ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μετά την προτροπή αυτή του διαχειριστή...
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=49827#post49827
Ἡ προτροπή εἶναι διπλή!!!
Περιμένουμε καί τά ἀκούσματα ἀπό σένα Χρῆστο μέ ἰσοκρατήματα τῆς χορῳδίας σου. Μελῳδός σημαίνει συγγραφή μέλους καί ᾠδή, ἤτοι ψάλσιμο. Καί ὁ συνθέτης τό ἀποδίδει καλύτερα ἀπό ὅλους!


 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ποιόν να πρωτοευχαριστήσω;;;;

Η συγκίνησή μου είναι πολύ μεγάλη!
Ξεκινώ: (κι αν τα μπερδέψω λίγο στη σειρά, συγχωρέστε με)

1ον. το Θεό μας πρώτα, που μας χαρίζει τέτοιες χαρές και χάρες!
2ον. τον Άγιό μας, που ευδόκησε μέσα απ' το αγαπημένο μας "Ψαλτολόγιο" να οδηγηθούμε σε κάτι τόσο όμορφο, σημαντικό και πολύτιμο.
(Από εδώ και κάτω η σειρά με δυσκολεύει λίγο, καθ' ό,τι η συμβολή και των δύο υπήρξε εξ' ίσου καθοριστική και μεγάλη. Συγχωρέστε με)

3ον. τον π. Μάξιμο, ο οποίος με αληθινό πατρικό ενδιαφέρον δεν αδιαφόρησε, αλλά έκανε ό,τι ήταν δυνατό για να εκπληρώσει μια επιθυμία ενός απλού μέλους του "Ψαλτολογίου". Κι όχι μόνο αυτό, αλλά έσπευσε να κάνει όλους εμάς κοινωνούς του Δώρου του Υμνογράφου.

και 4ον [μα όχι τελευταίον, αφού ανθρωπίνως απ' τους πρώτους έπρεπε να μπει] τον Υμνογράφο και Καθηγητή Dr Χ. Μπούσια, ο οποίος δεν λυπήθηκε κόπο, αλλά με το πλούσιο Χάρισμα που έχει από το Θεό συμπλήρωσε τεχνικότατα την ακολουθία. Και όχι μόνον, αλλ' "ως δωρεάν λαβών, δωρεάν έδωκεν" αυτή στον αγαπητό και σεβαστό μας π. Μάξιμο, ο οποός με τη σειρά του μας έκανε συγκοινωνούς της δωρεάς.

Τέλος θα ήθελα να ευχαρηστήσω και τον αγαπητό Χ. Τσακίρογλου ο οποίος μας έδωσε την δική του εκδοχή της μελωδικής αποδόσεως των ύμνων.

Να μας αξιώνει ο Θεός, εις έτη πολλά να προσφέρουμε σαν μελωδικό αντίδωρο την Ακολουθία αυτή στον Άγιό μας....
 
Top