[Ψάχνω] Παραδοσιακά και νησιώτικα γραμμένα σε Βυζαντινή Μουσική

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
ψανχω παραδοσιακα και νησιωτικα γραμμενα σε βυζ μουσικη!!αν μπορει κανενας να βοηθησει ευχαρηστω πολυ!!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Βρήκα αυτά τα δύο στο αρχείο μου, χωρίς ήχο δυστυχώς :(.
Το πρώτο το έχω ακούσει από τον απίθανο Πάριο στον διπλό δίσκο του "Τα νησσιώτικα" σε μία λίγο διαφορετική εκτέλεση, αλλά και τον αξέχαστο (κυρίως για εμάς τους Κρητικούς) Κώστα Μουντάκη παλιότερα με διαφορές στους στίχους.
Το δεύτερο αν και επαναστατικό, πιστεύω στέκει σε μία εκδήλωση, αν κάτι τέτοιο έχεις στο μυαλό σου...
 

Attachments

  • Ωχ μικρό μελαχροινό.pdf
    32.9 KB · Views: 504
  • Θε να ταξιδέψω.pdf
    44.2 KB · Views: 399

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ποιο ακριβώς τραγούδι από το δίσκο του Πάριου είναι;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Νομίζω ότι στον δίσκο πρέπει να έχει τον τίτλο "εγείραν τα κλωνάρια μου" χωρίς να είμαι σίγουρος (ο δίσκος βρίσκεται στο πατρικό μου 40 χιλ. μακριά). Το είχα ακούσει μικρός, εφόσον το βινύλιο καλώς ή κακώς δεν το χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι πλεον. Ούτως ή άλλως, οι στίχοι με τους οποίους ξεκινάει είναι οι ίδιοι, οπότε αν έχεις τον δίσκο δεν υπάρχει περίπτωση να μην το βρεις.
 

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Βρήκα αυτά τα δύο στο αρχείο μου, χωρίς ήχο δυστυχώς :(.
Το πρώτο το έχω ακούσει από τον απίθανο Πάριο στον διπλό δίσκο του "Τα νησσιώτικα" σε μία λίγο διαφορετική εκτέλεση, αλλά και τον αξέχαστο (κυρίως για εμάς τους Κρητικούς) Κώστα Μουντάκη παλιότερα με διαφορές στους στίχους.
Το δεύτερο αν και επαναστατικό, πιστεύω στέκει σε μία εκδήλωση, αν κάτι τέτοιο έχεις στο μυαλό σου...


ευχαρηστω πολυ χρηστο!!!να εισαι καλα!!
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Δὲν ξέρω κατὰ πόσον οἱ ἑξῆς συλλογὲς θὰ σοῦ εἶναι χρήσιμες:
- Ἀνδρέου Π. Ντάκουλα, Δημοτικὰ Ἄσματα εἰς βυζαντινὴν μουσικὴν σημειογραφίαν. Ἀθῆναι 1962.
- Κωνσταντίνου Ἰ. Μάρκου, Δημοτικὰ τραγούδια Κονιάκου Δωρίδος. Ἀθῆναι 1996.
-τοῦ ἰδίου, Ἀκριτικὰ δημοτικὰ τραγούδια. 2 τόμοι. Ἀθῆναι 1995, 1996.
(Οἱ 2 τελευταῖες, σὲ βυζαντινὴ καὶ εὐρωπαϊκὴ μουσικὴ σημειογραφία).
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ελπίζω να μην θεωρηθεί ακραίο εκ μέρους μου αν κάνω την εξής επισήμανση:
κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι απολύτως απαραίτητο να συνοδευονται τα δημοτικά τραγούδια από το ηχητικό τους... κι αυτό διότι όσο καλά κι αν είναι καταγεγραμένα, ισχύει σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό όμως εδώ ό,τι και για τους ύμνους...
Ότι δηλαδή η απλή φθογγομετρησή τους από μουσική παρτιτουρα δεν θα αποδώσει ποτέ το αυθεντικό παραδοσιακό ακουσμα, αν αυτό δεν μεταδοθεί και ακουστικά...

Παρ' όλα αυτά ευχαριστώ πολύ για όσα ανέβηκαν και περιμένουμε (όλοι νομίζω) κι άλλα...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ψανχω παραδοσιακα και νησιωτικα γραμμενα σε βυζ μουσικη!!αν μπορει κανενας να βοηθησει ευχαρηστω πολυ!!

Αγαπητέ κ. taxlias, και για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται!!!
Επισυνάπτω το τραγούδι Πέτα Μαριώμ τη ρόκα..... σου σε pdf & με ηχητικό από τον Μελωδό, με τη διευκρίνιση πως κατά την γνώμη μου πλησιάζει (στον βαθμό που μπορεί ένα μηχάνημα ) την σωστή εκτέλεση.
Η αντιγραφή έγινε από το Βιβλίο του ΜΑΝΟΛΗ ΧΑΝΙΩΤΗ, ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥ, έκδοσης 1996 από την Κοινότητα Λευκών Πάρου.
Το βιβλίο έχει 300 σελίδες, και έχει και την Ευρωπαϊκή παρασημαντική.
 

Attachments

  • Πέτα Μαριώμ τη ρόκα σου με τον Μελωδό.mp3
    1.5 MB · Views: 177
  • Πέτα Μαριώμ τη ρόκα σουτου Μανώλη Χανιώτη .pdf
    212.1 KB · Views: 358

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ψανχω παραδοσιακα και νησιωτικα γραμμενα σε βυζ μουσικη!!αν μπορει κανενας να βοηθησει ευχαρηστω πολυ!!
Αγαπητέ κ. taxlias, και για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται!!!
Ακόμι ένα για σήμερα.
Είναι το τραγούδι ''Εγέρασα και πέρασα,....'' σε ήχο λέγετο.
Η μουσική καταγραφή που επισυνάπτω έγινε από τον γνωστό σε πολλούς από την Θεσσαλονίκη Άρχοντα Πρωτοψάλτη ..... κ. Ευάγγελο Νανάκο.
Η αντιγραφή έγινε από ένα βιβλίο με 30 τραγούδια από τα 250 τα οποία είχεν καταγράψει το 1998. Εάν γνωρίζει κάποιος και για άλλες εκδόσεις ας ενημερώσει.
Είναι πολύ Μελωδικό κατά τη γνώμη μου, και πιστεύω πως θα σας αρέσει.
Τραγουδά η κ. Νίτσα Τσίτρα.
 

Attachments

  • Εγέρασα και πέρασα Νίτσα Τσίτρα.mp3
    5.5 MB · Views: 263
  • Εγέρασα και πέρασα Νίτσα Τσίτρα.pdf
    85.4 KB · Views: 446

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Αγαπητέ κ. taxlias, και για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται!!!


Γεια ευχαρηστω πολυ!!κυριος ειναι μονο ενας ο θεος, οπως μου ελεγε ενας δασκαλος στο δημτικο!!ειμαι 20 χρονων και φανταζομαι οτι εγω πρεπει να σας φωναζω κυριο!!ευχαρηστω και παλι ειναι πολυ ωραια αυτα που ανεβασες!!!:)
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Κρητική Μούσα ήτοι δημώδη άσματα Κρήτης και Σύρου Παύλου Βλαστού--Δημώδη άσματα εκ του μουσικού ταμείου Δημ. Περιστέρη, Εκ του μουσικού ταμείου Κ.Α. Ψάχου δημώδες άσμα χορευτικόν, Συνθέματα εκ του Β'Μουσικού Διαγωνίσματος της "Φόρμιγγος", Εκ της συλλογής Κ.α. Ψάχου Σαρκί Νεχαβέντ-Ουσούλ Ασκάκ, Πολυχρονισμός της Α.Β. Υψηλότητος του Πρίγκηπος της Ελλάδος Γεωργίου μελοποιηθέν υπό του πρωτοψάλτου Κρήτης Δημ. Μπλαμαντή, Έτερος προς την αυτού σεβασμιότητα τον Μητροπολίτην Κρήτης κ.κ. Ευμένιον, Δημώδη άσματα πελοποννησιακά "χορικά" υπό Χρήστου Α. σπηλιόπουλου[Περίοδος Β'-Έτος Α'] -- Αι προκριθείσαι συνθέσεις των μουσικών διαγωνισμάτων-- Δημώδη άσματα της Νήσου Μεγίστης της Πισσιδείας (Καστελλορρίζου) εκ της ανεκδότου συλλογής του κ. Αχιλλέως Σπυρίδου Διαμαντάρα , Δημώδη άσματα του χορού εκ της ανεκδότου συλλογής του κ. Ν. Τσιμπούκη [Περίοδος Β'-Έτος Γ'-Τχ. Β']

Απο την Ανεμη:

http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/a/8/c/metadata-299-0000000.tkl
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κρητική Μούσα ήτοι δημώδη άσματα Κρήτης και Σύρου Παύλου Βλαστού--Δημώδη άσματα εκ του μουσικού ταμείου Δημ. Περιστέρη, Εκ του μουσικού ταμείου Κ.Α. Ψάχου δημώδες άσμα χορευτικόν, Συνθέματα εκ του Β'Μουσικού Διαγωνίσματος της "Φόρμιγγος", Εκ της συλλογής Κ.α. Ψάχου Σαρκί Νεχαβέντ-Ουσούλ Ασκάκ, Πολυχρονισμός της Α.Β. Υψηλότητος του Πρίγκηπος της Ελλάδος Γεωργίου μελοποιηθέν υπό του πρωτοψάλτου Κρήτης Δημ. Μπλαμαντή, Έτερος προς την αυτού σεβασμιότητα τον Μητροπολίτην Κρήτης κ.κ. Ευμένιον, Δημώδη άσματα πελοποννησιακά "χορικά" υπό Χρήστου Α. σπηλιόπουλου[Περίοδος Β'-Έτος Α'] -- Αι προκριθείσαι συνθέσεις των μουσικών διαγωνισμάτων-- Δημώδη άσματα της Νήσου Μεγίστης της Πισσιδείας (Καστελλορρίζου) εκ της ανεκδότου συλλογής του κ. Αχιλλέως Σπυρίδου Διαμαντάρα , Δημώδη άσματα του χορού εκ της ανεκδότου συλλογής του κ. Ν. Τσιμπούκη [Περίοδος Β'-Έτος Γ'-Τχ. Β']

Απο την Ανεμη:

http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/a/8/c/metadata-299-0000000.tkl
Αγαπητέ master_yianni το ένα ευχαριστώ είναι πολύ λίγο, διότι είχα ακούσει για κάποιον μουσικόν θησαυρό της Φόρμιγκος, αλλά τέτοιον θησαυρόν δεν φανταζόμουνα ότι θα τον έβρισκα.
Χίλια και όχι μόνον ευχαριστώ!!!!!, και εάν αντιληφθείς και κάτι άλλο με δημοτικά τραγούδια θα σου είμαι υπόχρεος.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Βασίλης Κιαμηλίδης;21185 said:
Αγαπητέ master_yianni το ένα ευχαριστώ είναι πολύ λίγο, διότι είχα ακούσει για κάποιον μουσικόν θησαυρό της Φόρμιγκος, αλλά τέτοιον θησαυρόν δεν φανταζόμουνα ότι θα τον έβρισκα.
Χίλια και όχι μόνον ευχαριστώ!!!!!, και εάν αντιληφθείς και κάτι άλλο με δημοτικά τραγούδια θα σου είμαι υπόχρεος.

Αγαπητε Βασιλη,
Αν δεις στα Ακαρνανικα (Ξηρομεριτικα) τραγουδια που κατεγραψε ο Nικολαος Τσιμπουκης (νομιζω ηταν συγγενης του Γερασιμου Πρεβεζιανου απο την πλευρα της μητερας του), ειναι ακριβως οπως τα τραγουδαει ο πατερας μου. Καποια απο αυτα εχουν καταγραφει πολυ παλαια και σε πλακες γραμμοφωνου απο τον αλλο μεγαλο Ξηρομεριτη μουσικο, τον Σεραφειμ Γεροθοδωρο. Ομως να πω οτι ειναι απο τις σπανιες φορες που εχω δει τραγουδια του Ξηρομερου καταγεγραμενα (σωστα), και καταλαβαινεις τη χαρα μου.

Στην Ανεμη υπαρχει ακομη μια συλλογη του Ψαχου με τραγουδια της Σκυρου και Θεσσαλιας, αλλα δεν εχει ανεβει ακομα σε pdf ωστε να την κατεβασουμε. Θα ριχνω ματιες κατα καιρους.
 
Last edited:

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Έχει μήπως κανείς τα Σμυρνέικα τραγουδια γραμμένα στη βυζαντνή παρασημαντική;
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
γνωρίζει μήπως κάνεις που θα βρούμε δημοτικά τραγούδια από την Δυτ. Μακεδονία όπως για παράδειγμα καπετάν Λούκας (το συγκεκριμένο το έχω βρεί στο youtube από ψάλτη μάλον, πολύ ωραία ερμηνεία δείτε εδώ ) λάμπουν τα χιόνια (αν και αυτό το συναντάμε και στην στερεά Ελλάδα..) κλπ

Υ.Γ
το παραπάνω κομμάτι που παραθέτω (το link από Youtube) είναι απο το CD (από ότι είδα) Ιδιόμελο Εγνατιά Οδός με τους αδερφούς Ματθαίου πάρα πολυ καλή δουλειά και καλοί μουσικοί τα παιδιά (Γιώργος & Νίκος) ...
 
Last edited:

Diafas

Χρήστος Ντιάφας
Πολύ καλή ερμηνεία από τους α/φούς Ματθαίου όπως πολύ καλό είναι και το κομμάτι (καπετάν Λούκας) μακάρι να μπορούσαμε να το βρούμε σε παρτυτούρα όπως και το Λάμπουν τα χιόνια αν και νομίζω το δεύτερο είναι τραγούδι μάλλον της Πελοποννήσου άσχετα αν το ακούμε πάρα πολύ στη Δ. Μακεδονία και περισσότερο νομίζω το ακούμε στους Αρραβώνες. :wink:
 
Top