1966-04-03/10 Μεγάλη Εβδομάδα (πρώτη φορά στον Άγ. Δημήτριο)

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Ουφ! Ήταν όντως μεγάλη αυτή η Μεγάλη Εβδομάδα :D
Τέλος, και τω Θεώ δόξα.
 

Attachments

  • 16 Αίνοι όρθρου Μεγάλου Σαββάτου.mp3
    9.7 MB · Views: 146
  • 17 Δοξαστικό αίνων όρθρου Μεγάλου Σαββάτου.mp3
    8.2 MB · Views: 127
  • 18 Σύντομη δοξολογία ήχος πλάγιος του δευτέρου.mp3
    10.7 MB · Views: 140

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχουν κι εδώ χειροκροτήματα
Αρχείο ΓΚΜ από Κωνσταντινοπολίτες του Μοντρεάλ
υπάρχη στο web τουλάχιστο από το 2008....

(http://graeca.mrezha.net/upload/Mon...ecording_02_Ag_Dimitr_Ambelokp_Cassia.mp3.mp3)

Ναι, αλλά μάλλον είναι από άλλη χρονιά... Αυτό φαίνεται και στις υπόλοιπες ηχογραφήσεις πχ. Κυρ. Βαΐων Εσπέρας.
 

sibbilio

Μέλος
Δοξαστικό Κασσιανής. Το υπόλοιπο μισό.
Ολόκληρο σε μικρότερο μέγεθος
 

Attachments

  • 09 Δοξαστικό αποστίχων όρθρου Μεγάλης Τετάρτης.mp3
    21.7 MB · Views: 53

prenumele

Παλαιό Μέλος
prenumele Εμφάνιση μηνυμάτων Υπάρχουν κι εδώ χειροκροτήματα Αρχείο ΓΚΜ από Κωνσταντινοπολίτες του Μοντρεάλ υπάρχη στο web τουλάχιστο από το 2008.... ([url said:
http://graeca.mrezha.net/upload/MontrealPsaltiki/Kyr_STANITSAS_Thrasyboulos/Kyr_STANITSAS_Triod_11MegEbd_0031_Tetarti_003_Orthros_Recording_02_Ag_Dimitr_Ambelokp_Cassia.mp3.mp3[/url])



Ναι, αλλά μάλλον είναι από άλλη χρονιά... Αυτό φαίνεται και στις υπόλοιπες ηχογραφήσεις πχ. Κυρ. Βαΐων Εσπέρας.



Εάν είχε θαυμαστές τότε ο Στανίτσας σαν τους σημερινούς, σίγουρα κάποιος θα πεταγώταν στο τέλος κάθε Κασσιανής, κάθε χρόνο, στο ακριβώς ίδιο σημείο, να φωνάξη "άξιος", για να είχε και χειροκρότημα bis και tris και tetrakis....:wink:

Για τους πραγματικά παρατηρητικούς:cool:,
("ειναι θεμα εγγραφής και playback:mad:
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=202047&postcount=14)

κι ύστερα από ξεστρουμφάρισμα 120 cents:D (attached),
η βάση, η διάρκεια, οι ζητωκραυγές και τα χειροκροτήματα είναι ίδια....
εαν θέλει κάποιος, άς κάνει φάσμα, όπως εδω

(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=202052&postcount=20)

με Ιάκωβο και Στανίτσα :
ότι δεν "ακούγεται" άς ελπίζομε ότι θα "βλέπεται"!:)
"vident quae non audierunt" (automatic translation)

Η ερώτηση είναι πάντα η ίδια.
Πρόκειται για την ίδια ακολουθία και εκτέλεση; Εάν ναι, πρόκειται για το ίδο μηχάνημα, η μήπως γιά άλλη ηχογράφηση;
Όποιος πιστεύη ότι είναι άλλη εκτέλεση, να μας πληροφορήσει ποιός ζητωκραυγάζει κάθε φορά, δηλαδή στη κάθε κατάληξη της Κασσιανής,
 

Attachments

  • Kyr_STANITSAS_Triod_11MegEbd_0031_Tetarti_003_Orthros_Recording_02_Ag_Dimitr_Ambelokp_Cassia min.mp3
    5.4 MB · Views: 44
  • StanitsasKassianiAxios.mp3
    2 MB · Views: 57
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ουφ! Ήταν όντως μεγάλη αυτή η Μεγάλη Εβδομάδα :D
Τέλος, και τω Θεώ δόξα.

κ. Παπαγιαννούλη,

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σας και την προσφορά σας!

Μήπως υπάρχουν τα υπόλοιπα της Εβδομάδος; Δηλαδή, Μεγάλο Σάββατο πρωί, Ανάσταση, και Εσπερινός της Αγάπης;

Απόστολος
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εάν είχε θαυμαστές τότε ο Στανίτσας σαν τους σημερινούς, σίγουρα κάποιος θα πεταγώταν στο τέλος κάθε Κασσιανής, κάθε χρόνο, στο ακριβώς ίδιο σημείο, να φωνάξη "άξιος", για να είχε και χειροκρότημα bis και tris και tetrakis....:wink:
Καλε μου άνθρωπε μου δινεις την εντύπωση, για λόγους που όλοι μας καταλαβαίνουμε δεδομένης της σχέσης σου με τον κ. Μιχαλάκη (ο οποίος ως γνωστόν συνεχώς όπου βρεί ηχογράφηση του Άρχοντα Στανίτσα στο διαδίκτυο ή οποιουδήποτε άλλου δεν του αρέσει, εκφράζεται χυδαιότατα και κατα τ'άλλα μας μιλάει για παράδοση κτλ αγνοώντας το κυριότερο, το ΗΘΟΣ που πρέπει να έχει ο ιεροψάλτης!!), πως τρολλάρεις το θέμα ή τουλάχιστον προσπαθείς! Μακάρι να φτάσουμε και εμείς στο σημείο να δημιουργήσουμε τέτοια ψυχική ανάταση στους πιστούς όπως έκανε ο αείμνηστος και άλλοι.
Να'σαι καλα.

Θερμές ευχαριστίες φίλε Δημήτρη για το κόπο σου κ' σε όσους συνέβαλαν! Η Μ. Εβδομάδα του 1966 είναι στο συνολό της ίσως η καλύτερη που έχει διασωθεί για το λόγο οτι η φωνή του Άρχοντα ακόμη κρατάει κ' πραγματικά κεντάει! Είχα και εγώ μέρος της στο αρχείο μου, το οποίο είχε ανέβει στο ψαλτολόγιο αλλά οχι ολόκληρη. Να'στε καλα!
 
Last edited:

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
κ. Παπαγιαννούλη,

Ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σας και την προσφορά σας!

Μήπως υπάρχουν τα υπόλοιπα της Εβδομάδος; Δηλαδή, Μεγάλο Σάββατο πρωί, Ανάσταση, και Εσπερινός της Αγάπης;

Απόστολος

Όχι, δεν τα έχω. Τουλάχιστον του 1966. Υπάρχουν όμως οι ακολουθίες του Μ. Σαββάτου (πρωί και βράδυ) των ετών 1970, 1972 και 1973, τα οποία θα ανεβούν κάποια στιγμή, ελπίζω μέχρι το Πάσχα. Σημειώστε ότι υπάρχουν κι άλλες Μεγαλοβδομαδιάτικες ηχογραφήσεις (2,5 GB παρακαλώ!!), πολλές σε ενιαία αρχεία, που απαιτούν συνεπώς διαχωρισμό.
Επίσης, από εσπερινό Αγάπης, δεν νομίζω να έχει διασωθεί τίποτα.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Εάν είχε θαυμαστές τότε ο Στανίτσας.........
........με Ιάκωβο και Στανίτσα :
ότι δεν "ακούγεται" άς ελπίζομε ότι θα "βλέπεται"!:)
"vident quae non audierunt" (automatic translation)

Φίλε Πρενουμέλ καλησπέρα.
Υπάρχει μια παροιμία : "Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια".
Θα μου επιτρέψεις να σου πώ, οτι εσύ με τον τρόπο που διεκδικείς το ορθώς ψάλλειν, προσβάλλοντας ευθέως τους "αντιπάλους" , δεν φαίνεσαι τίμιος παρόλο που είσαι.
Με τον Στανίτσα και τους άλλους ΜΕΓΑΛΟΥΣ, μεγάλωσαν και διδάχθηκαν τη μουσική μας γενιές, όχι ένας και δύο μαθητάδες.
Τώρα αν σε κάποιες ηχογραφήσεις, του πέσανε κάποια σεντς ή για κάποια λεπτά τώριξε έξω, δε λέει. Σεφ ήτανε, τάισε τόσο κόσμο : με ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ εδέσματα, με Γκουρμέ πιάτα, με ειδικές Σπεσιαλιτέ...Αν έκανε και μια πρωτοτυπία στο μαγείρεμα δικιά του, θα πούμε οτι δεν ήξερε να μαγειρεύει ; Θα μας πάρουνε με τις λεμονόκουπες και θάχουν δίκιο.
Μη φτάσουμε στην άλλη παροιμία : " όσα δε φτάνει η αλεπού..."
Δηλ. μη γίνουμε σαν αυτούς που λένε τον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ γκέι. Το κάνουν βέβαια μπας και γίνουν γνωστοί αυτοί, γιατί αλλιώς δεν θα τους ήξερε ούτε η μάννα τους ( που ούτε κι έτσι τους θυμάται κανένας...).
Οι μεγάλοι γίνανε και μείνανε μεγάλοι από την Ιστορία. Όχι απ' τους κριτές ή επικριτές ή υποστηρικτές ή θαυμαστές ή οπαδούς.
Και δεν θέλω να πάω σε Αγίους και στον Κύριό μας, γιατί δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Στο θέμα μας είμαστε πιό στο εγκόσμιο, κι εδώ το αφήνω.
Τα λέω αυτά, γιατί βλέπω κατά καιρούς στην ιστοσελίδα μας τις αντιπαραθέσεις και θεωρώ οτι ούτε οι καιροί προσφέρονται γι' αυτό, ούτε και είναι πρέπον μεταξύ - υποτίθεται - μορφωμένων ανθρώπων, οι προσβολές και οι αλληλοκατηγορίες. Στα πιό ψηλά επίπεδα, ο καθένας παρουσιάζει με σύνεση την άποψή του και οι λοιποί κρίνουν, και δέχονται ή απορρίπτουν. Κρίνουν με τα κριτήρια που ο καθένας διαθέτει και που αν θέλει νάναι σωστά και νάχει ορθή κρίση, θα πρέπει νάχει φροντίσει να τα καλλιεργήσει.
Να μη το (σας) κουράζω άλλο, και ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος. Αυτά.
Καλό βράδυ και με υγεία και δύναμη της Σταυροπροσκυνήσεως.
 
Top