1965-04-11 Κυριακή Ε' Νηστειών ήχος πρώτος (Άγ. Σπυρίδων Πειραιώς, μνημόσυνο Κ. Πρίγγου)

Εγώ πάντως μπερδεύτηκα με τις χρονολογίες...:confused:
Η εγώ δεν διαβάζω καλά η εφημερίδα δεν τα λέει καλά η ο Χάρης κάπου κάνει λάθος η δεν ξέρω...
Στο πρώτο τεύχος των Ιεροψαλτικών Νέων αναφέρει ότι στις 15 Μαρτίου απεβίωσε στον Ευαγγελισμό ο Κων.Πρίγγος....
Και για κοιτάξτε τι γράφουν τα τεύχη 11 και 12.
Στο τεύχος 12 δεν αναφέρει για κάποιο μνημόσυνο στον Αγ.Σπυρίδων .Ίσως να ξεχάστηκε να γραφτεί η να μην έγινε γνωστό, εφόσον έγινε καθυστερημένα το μνημόσυνο μετά από ένα μήνα.
 

Attachments

  • Ι.Ν. ΑΡ.ΦΥΛΛΟΥ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1965.rar
    356.9 KB · Views: 47
  • Ι.Ν. ΑΡ.ΦΥΛΛΟΥ 12 ΜΑΙΟΣ 1965.rar
    385 KB · Views: 33
Last edited:

Ὅλα καλά εἶναι. Γιατί μπερδεύεσαι;
Ἄλλο τό ἐτήσιο μνημόσυνο πού ἔκανε ἡ οἰκογένεια στόν Ἱ. Ν. Χρυσοσπηλαιωτίσσης καί ἄλλο ἡ πρόσκληση τοῦ Ἄρχ. Στανίτσα στόν Ἱ. Ν. Ἁγ. Σπυρίδωνος γιά νά ψάλλει, ὅπου μέ τήν εὐκαιρία ἐτελέσθη καί τό μνημόσυνον.


 
Πρόκειται για μια εξαιρετική (στο σύνολό της) και συγκινητική ηχογράφηση, όχι μόνο για την παλαιότητά της (1965).
(Είναι, άλλωστε, μετρημένες στα δάκτυλα των 2 χειρών οι ηχογρ. του Στανίτσα στην Αθήνα που ξεχωρίζουν)
Η συγκεκριμένη ξεχωρίζει (και) για τον εξής λόγο : ο μέγας Άρχων Στανίτσας ψάλλει στο (ετήσιο, προφανώς) μνημόσυνο του Πρίγγου, του αειμνήστου Μεγάλου Άρχοντος.

Η εκτέλεση όλων ανεξαιρέτως των ύμνων είναι υποδειγματική, αρμόζουσα στον κεκοιμημένο Άρχοντα προκάτοχό του. Τί να πει κανείς για το Χερουβικό...

Αυτή και μόνο η ηχογράφηση αρκεί να δείξει (και να πείσει και τους άπιστους!) ότι ο Στανίτσας υπήρξε de facto ο καλύτερος μαθητής του Πρίγγου, ο επάξιος καθ᾽όλα διάδοχός του (και συνεχιστής του) και ο τελευταίος (της μακράς αλυσίδας) των Μεγάλων Αρχόντων της ΜΧΕ.

Αγαπητε Δημητρη Ζαγκανα. Με αφορμη το σχολιο που γραφεις για τον αειμνηστο Στανιτσα , θυμαμαι την συγκεκριμενη ηχογραφηση την ειχα ακουσει στη Σπαρτη γυρω στα1970, οταν βρεθηκε εκει ενας φιλομουσος ονοματι Αλεξης , που ειχε ολη την Ακολουθια σε πομπινα μαγνητοφωου Φιλιπς και την ακουσαμε , ο αειμνηστος Σαραντακος Γ. ο Στυλ. Μπονανος πρωτ. στον Αγιο Νικωνα και εγω . Ο Μπονανος ηταν απαξιωτικος με τους Κωνσταντινουπολιτες γενικως... Εγω και ο Γ. Σαραντακος ακουγαμε συχνα τον Τσολακιδη και ειχαμε αλλη γνωμη. Οταν ακουσε το Δυναμις [ του Στανιτσα ] και ιδιαιτερα το ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ σε πρωτο ηχο [ βασικα του Πριγγου ειναι ] ο '' Πολυς Μπονανος , καθηλωθηκε και φαινοταν πολυ συγκινημενος..!!!! Αυτα τα γραφω σε σενα που τιμας καπου , καπου το Αναλογιον της Ευαγγελιστριας , σε εχω ακουσει και εχεις διαμορφωσει ωραιο υφος Πατριαρχικο. Εκει στη Σπαρτη στην ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ, εψαλλα 18 χρονια πρωτοψαλτης απο ηλικιας 28 ετων και ωριμασα ψαλτικα.. Τωρα οπως γνωριζεις ψαλλει εκει ο αδελφος μου Παναγιωτης. Διατηρω παντα ωραιες αναμνησεις !!!! Φιλικα Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Βασικά, ανεβάζω ηχογράφηση της ίδιας Κυριακής, με τη διαφορά ότι εδώ η ηχογράφηση είναι πιο καλή, σε σύγκριση με την ήδη υπάρχουσα.
Από το αρχείο των ηχογραφήσεων του κ. Γιάννη Παπαχρήστου.
 

Attachments

  • 01 Αργές καταβασίες ανοίξω το στόμα μου.mp3
    3.3 MB · Views: 63
  • 02 Πεντηκοστός ψαλμός.mp3
    2.1 MB · Views: 52
  • 03 Της μετανοίας - τα πλήθη.mp3
    2.9 MB · Views: 55
  • 04 Τιμιωτέρα - Άπας γηγενής.mp3
    3.5 MB · Views: 54
  • 05 Εξαποστειλάριο.mp3
    2.7 MB · Views: 49
  • 06 Αναστάσιμοι αίνοι ήχος πρώτος.mp3
    2.6 MB · Views: 63
  • 07 Προσόμοιο Αγίας.mp3
    2.1 MB · Views: 52
  • 08 Δοξαστικό αίνων.mp3
    5.7 MB · Views: 59
  • 09 Δοξολογία αργή Ιακώβου ήχος δεύτερος.mp3
    6.6 MB · Views: 60
  • 10 Τρισάγιον ήχος δεύτερος - Δύναμις Στανίτσα ήχος φεραχνάκ.mp3
    4.6 MB · Views: 63
  • 11 Δόξα σοι Ευαγγελίου.mp3
    1.5 MB · Views: 50
και τέλος.
Η διάταξη των αρχείων στο τέλος, διαφέρει από αυτήν που μας έδωσαν οι κ. Λ. Γαρουφαλής και Χ. Συμεωνίδης. Ποια είναι η σωστή σειρά, δεν γνωρίζω.
 

Attachments

  • 12 Χερουβικό ήχος πρώτος.mp3
    12.9 MB · Views: 98
  • 13 Λειτουργικά Χατζηαθανασίου ήχος πρώτος.mp3
    1.7 MB · Views: 54
  • 14 Αγιος άγιος Μ. Βασιλείου.mp3
    3.2 MB · Views: 49
  • 15 Την γαρ σην μήτραν αρχαίο.mp3
    4 MB · Views: 54
  • 16 Εις άγιος.mp3
    889.9 KB · Views: 34
  • 17 Είδομεν το φώς - Είη το όνομα.mp3
    1.8 MB · Views: 39
  • 18 Πoλυέλεος Δούλοι Κύριον ήχος πλάγιος του τετάρτου.mp3
    8.6 MB · Views: 55
  • 19 Πολυέλεος Επί τον ποταμόν ήχος τρίτος.mp3
    4.3 MB · Views: 54
  • 20 Προσφώνηση για Στανίτσα.mp3
    5.8 MB · Views: 58
Back
Top