Όνπερ πάλαι Μωυσής -Ιακώβου- πλ. Δ΄

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Στις 31-1/8/2014, στην αγρυπνία που τελέστηκε στην κατασκήνωση του Μ. Βασιλείου στην Καλάνδρα Χαλκιδικής ψάλαμε στο Και νυν του Εσπερινού το "Όνπερ πάλαι Μωυσής..." του Ιακώβου Πρωτοψάλτου.

Στο Τίμιον το λάθος οφείλεται σε εμένα. Έδινα οδηγίες στο ενδιάμεσο κι έτσι αντί για Γα ανέβηκα στο Δι. Μετά προσπάθησα να το διορθώσω, νομίζω κάπως τα κατάφερα.

Το ανέβασα κυρίως γιατί μου ζητήθηκε από τον κ. Γιάννου, όταν ζήτησα γνώμες για τα ισοκρατήματα εδώ, όπου και το κείμενο. Θερμές ευχαριστίες
 

Attachments

  • Όνπερ πάλαι Μωυσής ΙΑΚΩΒΟΥ πλΔ.mp3
    17.8 MB · Views: 115
Last edited:
Μου αρέσει. Αγιορείτικο άρωμα και ωραίο άκουσμα, καμία σχέση με τα φτιαγμένα στουντιακά, γι' αυτό και προκαλεί όμορφο συναίσθημα.
Μπράβο και εις άλλα με υγεία!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Στις 31-1/8/2014, στην αγρυπνία που τελέστηκε στην κατασκήνωση του Μ. Βασιλείου στην Καλάνδρα Χαλκιδικής ψάλαμε στο Και νυν του Εσπερινού το "Όνπερ πάλαι Μωυσής..." του Ιακώβου Πρωτοψάλτου.

Μπράβο Σωτήρη, πολύ όμορφο και κατανυκτικό άκουσμα! Θέλει αρκετή προσπάθεια και όρεξη για να οργανώσεις έναν τέτοιο ψαλτικό χορό (κανονάρχημα, ισοκρατήματα, ...). Και τα όποια λάθη γίνονται, ίσως είναι για να μας θυμίζουν ότι ουδείς αλάνθαστος! Πάντως, όσο το σκέφτομαι, αυτόν τον συνδυασμό ... Κατασκήνωση, Καλάνδρα, Αγρυπνία, Ιάκωβος ... ούτε η φαντασία μου δεν θα τον δημιουργούσε! Ως παλιός κατασκηνωτής, χαίρομαι ιδιαίτερα γι' αυτήν την εξέλιξη και εύχομαι έτσι να συνεχίσετε!
 
Top