07. Ἀκολουθία Ἁγίου Ἀμβροσίου Μεδιολάνων

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὄντως, ὅπως ὀρθῶς σημειώνει ὁ π. Κων/νος Παπαγιάννης στό ΣΤ (σελ. 236) ἡ ἀκολουθία τοῦ μεγάλου τούτου πατρός, ὡς μή ὤφελεν, ἐν τῷ Μηναίῳ εἶναι ἐλλιπεστάτη. Ἔχει ὅμως 6 στιχηρά στά ἑσπέρια, τά ὁποῖα σαφῶς σέ καθημερινή μετά Παρακλητικῆς δέν δύνανται νά ψαλοῦν καί τά 6, ἀλλά μόνον τά 3 (προτείνει τά 3 δεύτερα) ἑπόμενα τριῶν τῆς Παρακλητικῆς. Ἔχει δύο κανόνες τοῦ ἁγίου καί ἐξαποστειλάριον. Τά νέα μικρά Μηναῖα τῆς Ἀ.Δ. ἔχουν καί ἰδιαίτερον ἀπολυτίκιον.

Σύμφωνα μέ τίς παρατηρήσεις καί ὑποδείξεις τοῦ πολυσεβάστου μας πατρός Κωνσταντίνου καί ἡμεῖς σήμερον (Σάββατον 6/12/2008) στόν ἑσπερινόν ἐψάλαμεν 6 ἀναστάσιμα καί τά τρία δεύτερα (Ὅσιε Πάτερ) τοῦ ἁγίου εἰς 4.

Δόξα. Ἦχος πλ. β΄.
σιε τρισμάκαρ, ἁγιώτατε Πάτερ, ὁ ποιμὴν ὁ καλός, καὶ τοῦ Ἀρχιποίμενος Χριστοῦ μαθητής, ὁ τιθεὶς τὴν ψυχὴν ὑπὲρ τῶν προβάτων, αὐτὸς καὶ νῦν πανεύφημε, Ἱεράρχα Ἀμβρόσιε, αἴτησαι πρεσβείαις σου, δωρηθῆναι ἡμῖν τὸ μέγα ἔλεος.

Στά ἀπόστιχα
Δόξα. Ἦχος πλ. β΄.
ξεχύθη ἡ χάρις ἐν χείλεσί σου, ὅσιε πάτερ, καὶ γέγονας ποιμὴν τῆς τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, διδάσκων τὰ λογικὰ πρόβατα, πιστεύειν εἰς Τριάδα ὁμοούσιον, ἐν μιᾷ Θεότητι.

Καὶ νῦν. Θεοτοκίον
ποιητὴς καὶ λυτρωτής μου Πάναγνε, Χριστὸς ὁ Κύριος, ἐκ τῆς σῆς νηδύος προελθών, ἐμὲ ἐνδυσάμενος, τῆς πρώην κατάρας τὸν Ἀδὰμ ἠλευθέρωσε· διὸ σοι Πάναγνε, ὡς τοῦ Θεοῦ Μητρί τε, καὶ Παρθένῳ ἀληθῶς, βοῶμεν ἀσιγήτως, τὸ χαῖρε τοῦ ἀγγέλου. Χαῖρε Δέσποινα, προστασία καὶ σκέπη, καὶ σωτηρία τῶν ψυχῶν ἡμῶν.

Στά ἀπολυτίκια
Δόξα. Τοῦ Ἱεράρχου. Ἦχος δ'. Ταχὺ προκατάλαβε.​
ς θεῖος διδάσκαλος καὶ ἱεράρχης σοφός, δογμάτων ἀκρίβειαν μυσταγωγεῖς τοὺς πιστούς, Ἀμβρόσιε ὅσιε· λύεις αἱρετιζόντων τὴν ἀχλὺν τοῖς σοῖς λόγοις· φαίνεις τῆς εὐσεβείας τὴν θεόσδοτον χάριν· ἐν ᾗ τούς σὲ γεραίροντας συντήρει ἀπήμονας.
Καὶ νῦν. Θεοτοκίον ὁμόηχον
Τὸ ἀπ' αἰῶνος ἀπόκρυφον, καὶ ἀγγέλοις ἄγνωστον μυστήριον, διά σοῦ Θεοτόκε τοῖς ἐπὶ γῆς πεφανέρωται, Θεὸς ἐν ἀσυγχύτῳ ἑνώσει σαρκούμενος, καὶ Σταυρὸν ἑκουσίως ὑπὲρ ἡμῶν καταδεξάμενος· δι' οὗ ἀναστήσας τὸν πρωτόπλαστον, ἔσωσεν ἐκ θανάτου τὰς ψυχὰς ἡμῶν.

Αὔριον (Κυριακή 7/12/2008), στά καθίσματα τῆς α΄ στιχολογίας
Καὶ νῦν... Θεοτοκίον
δι' ἡμᾶς γεννηθεὶς ἐκ Παρθένου, καὶ σταύρωσιν ὑπομείνας ἀγαθέ, ὁ θανάτῳ τὸν θάνατον σκυλεύσας, καὶ Ἔγερσιν δείξας ὡς Θεός, μὴ παρίδῃς οὓς ἔπλασας τῇ χειρί σου, δεῖξον τὴν φιλανθρωπίαν σου ἐλεῆμον, δέξαι τὴν τεκοῦσάν σε Θεοτόκον πρεσβεύουσαν ὑπὲρ ἡμῶν καὶ σῶσον Σωτὴρ ἡμῶν, λαὸν ἀπεγνωσμένον.

Στά ἐξαποστειλάρια
Τοῦ Ἱεράρχου, ὅμοιον.
ρθοδοξίας πρόμαχος, βάσις τῆς Ἐκκλησίας, Ἀρχιερέων ἔρεισμα, καὶ σοφὸς Ποιμενάρχης, Ἀμβρόσιε ἀνεδείχθης, πρὸς νομὰς εὐσεβείας, καθοδηγῶν τὸ ποίμνιον, ἀτιθάσους ὡς θῆρας ἀποσοβῶν, κακοδόξων φάλαγγας Θεοφάντορ, τρανῶν τὸ ὁμοούσιον, τῆς ἁγίας Τριάδος.
Θεοτοκίον, ὅμοιον
Θαῦμα φρικτὸν Πανάμωμε! ὅτι τὸν πρὸ αἰώνων, ἐκ τοῦ Πατρὸς ἐκλάμψαντα, ὁμοούσιον Λόγον, γεγέννηκας ἀπορρήτως· ὅθεν σε Θεοτόκον, ὁμολογοῦμεν Δέσποινα, ἀληθῶς καὶ κυρίως, ὡς ἀληθῆ, τοῦ Θεοῦ μητέρα· ὃν ἐκδυσώπει, αὐτὸν Θεομακάριστε, ὑπὲρ γένους ἀνθρώπων.

Καί εἰς τούς αἴνους
Τοῦ Ἱεράρχου. Ἦχος α'. Τῶν οὐρανίων ταγμάτων.​
5. Αἰνεῖτε αὐτὸν ἐν τυμπάνῳ καὶ χορῷ, αἰνεῖτε αὐτὸν ἐν χορδαῖς καὶ ὀργάνῳ.
γεμονίας τὸν θρόνον, κατακοσμῶν ἀρεταῖς, ἐξ ἐπιπνοίας θείας, τὸν τῆς ἱεραρχίας, προσφόρως ἐκομίσω· ὅθεν πιστός, οἰκονόμος τῆς χάριτος, ἐν ἀμφοτέροις, Ἀμβρόσιε γεγονώς, διπλοῦν στέφανον κεκλήρωσαι.
6. Αἰνεῖτε αὐτὸν ἐν κυμβάλοις εὐήχοις, αἰνεῖτε αὐτὸν ἐν κυμβάλοις ἀλαλαγμοῦ. Πᾶσα πνοὴ αἰνεσάτω τὸν Κύριον.
Τὸ αὐτό.​
7. Τὸ στόμα μου λαλήσει σοφίαν, καὶ ἡ μελέτη τῆς καρδίας μου σύνεσιν.
ν ἐγκρατείᾳ καὶ πόνοις, καὶ ἀγρυπνίαις πολλαῖς, καὶ προσευχαῖς συντόνοις, τὴν ψυχὴν καὶ τὸ σῶμα, ἐκάθηρας θεόφρον, σκεῦος λοιπόν, ἐκλογῆς τῷ Θεῷ ἡμῶν, τοῖς Ἀποστόλοις ὡσαύτως ἀναδειχθείς, ὑπεδέξω τὰ χαρίσματα.
8. Οἱ ἱερεῖς Σου, Κύριε, ἐνδύσονται δικαιοσύνην, καὶ οἱ Ὅσιοί Σου ἀγαλλιάσονται.
Τὸν εὐσεβῆ Βασιλέα, ἡμαρτηκότα ποτέ, ὡς τὸν Δαυΐδ ὁ Νάθαν, παρρησίᾳ ἐλέγξας, Ἀμβρόσιε παμμάκαρ, τοῦτον σαφῶς, ἀφορισμῷ καθυπέβαλες, καὶ μετανοίᾳ παιδεύσας θεοπρεπῶς, συνηρίθμησας τῇ Ποίμνῃ σου.


Υ.Γ. Ὁ π. Κ. Π. παραθέτει καθίσματα, κοντάκιον, στιχηρά προσόμοια καί δοξαστικό αἴνων ποιηθέντα (ὅπως γράφει) ὑπό τοῦ μακαριστοῦ μοναχοῦ Γερασίμου Μικραγιαννανίτου, ὑμνογράφου τῆς τοῦ Χριστοῦ μεγάλης Ἐκκλησίας.

 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ακολουθία του Αγίου Αμβροσίου Μεδιολάνων, Ποίημα Γερασίμου Μοναχού Μικραγιαννανίτου εξεδόθη στον τόμο Δεκεμβρίου των Κυπρίων Μηναίων και από τη Μητρόπολη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας εν έτει 2007, άνευ Παρακλητικού κανόνος. Παρακλητικό Κανόνα δεν έχω δει ως τώρα.
 
Last edited by a moderator:
Απολυτίκιον. Ήχος α΄.
Τον της Αμβροσίας επώνυμον και της Ιταλίας διδάσκαλον, τον προστάτην της Χριστού Εκκλησίας και Μεδιολάνων τον Πρόεδρον, τον του Επάρχου υιόν και των πτωχών αντιλήπτορα μέγιστον, Αμβρόσιον τον ένδοξον Ιεράρχην πάντες τιμήσωμεν. Πρεσβεύει γαρ Κύριω, ελεηθήναι τας ψυχάς ημών.

Έχω παραλάβει την Ακολουθία του εν Αγίοις Πατρός ημών Αμβροσίου Επισκόπου Μεδιολάνων του Θαυματουργού απο τον Οικονόμο του Ιερού ναού Αγίου Αμβροσίου Λεμεσού π. Χρίστο Χ’’Παναγιώτου και θα προσπαθήσω να την ανεβάσω. Είναι ποιήμα Παύλου Μοναχού Αγιοταφίτου, έκδοση 1965.

Αν κάποιος την χρείαζεται μπορώ να σας στείλω και ταχυδρομικώς ένα αντίγραφο. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο τηλ 00357 99842604 για να μου δώσετε τα στοιχεία σας.

Ευχαριστώ και ο Κύριος μεθ’ ημών
Ανδρέας Χ’’Στυλλής

τιν εκανα Σκαν και προσπαθω να την ανεβασω αλλα δεν με αφεινει. παρακαλω ας μου στειλει καποιος με προσωπικο μηνυμα το προσωπικο του e-mail να του στειλω την ακολουθια εκει και να την ανεβασετε εσεις.
Ευχαριστω
Ανδρεας Χ’’Στυλλης:mad:
 
Last edited by a moderator:

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω την συμπλήρωση της του Μηναίου ακολουθίας του Αγίου Αμβροσίου Μεδιολάνων σε κείμενο .doc πολυτονισμένη , ποίημα Γερασίμου Μικραγιαννανίτου. Τα του όρθρου συμπληρώματα έχει μελοποιήσει ο π. Κων/νος Παπαγιάννης.
 

Attachments

  • Αμβρόσιος Μεδιολάνων ακολουθία.doc
    200.5 KB · Views: 646
Χθες εβρισκόμενος στο χωριό μου Άγιος Αμβρόσιος Λεμεσού, συναντήθηκα με το διάδοχο του αειμνήστου παππού μου, οικονόμο Χρίστο Χ’’Παναγιώτου ο οποίος μου έδωσε ένα copy με το παρακλητικό κανόνα του Αγίου Αμβροσίου, μη έχοντας scanner, αλλά και επειδή το αντίγραφο έχει κάπως τα χάλια του έκατσα και δακτυλογράφησα το κανόνα αλλά σε μονοτονικό σύστημα. Αν μπορεί κάποιος να το μετατρέψει σε πολυτονικό θα του είμαι ευγνώμον. Φυσικά ας κοιτάξει και λίγο το κείμενο αν είναι το αρμόζον. Εγώ δεν είμαι ειδικός, απλα το αντέγραψα ως είχε.
Με αγάπη Χριστού
Ανδρέας Χ’’Στυλλής
Κτηνιατρικός Επιθεωρητής
Άγιος Αμβρόσιος Λεμεσού
Κύπρος
 

Attachments

  • Παράκληση Αγίου Αμβροσίου.doc
    349 KB · Views: 191

chriskont

Παλαιό Μέλος
η ακολουθια του Αγ Αμβροσίου επισκ Μεδιολάνων ποιηθείσα υπό Παύλου μοναχού Αγιοταφίτου παραχωρηθείσα υπό του κ. Ανδρέα Χ’’Στυλλή.
 

Attachments

  • ambrosios-mediolanon.pdf
    4.5 MB · Views: 558
Ανεβάζω Παρακλητικό Κανόνα του Αγίου Αμβροσίου Επισκόπου Μεδιολάνων του Θαυματουργού, Ποίημα του Γέροντα Υμνογράφου Αρχ. Νικοδήμου Αεράκη, που γράφτηκε μετά απο παράκλησή μου. Ευχαριστώ Θερμά τους Κύριους κ. Χρήστο Κονταξή και κ. Βασίλειο Κιαμηλίδη για όλη τους την βοήθεια. Ο Άγιος Βοήθειά τους.
Ανδρέας Χ''Στυλλής
 

Attachments

  • paraklisi Agiou Amvrosiou11.docx
    137.8 KB · Views: 120
  • 12_07_agios_ambrosios_mediolanwn_(paraklhsis)_[nikodhmos_aerakhs].doc
    240.5 KB · Views: 157
  • 12_07_agios_ambrosios_mediolanwn_(paraklhsis)_[nikodhmos_aerakhs].pdf
    257.3 KB · Views: 204
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ακολουθία του Αγίου Αμβροσίου Μεδιολάνων, Ποίημα Γερασίμου Μοναχού Μικραγιαννανίτου εξεδόθη στον τόμο Δεκεμβρίου των Κυπρίων Μηναίων και από τη Μητρόπολη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας εν έτει 2007.

Ανεβάζω την συμπλήρωση της του Μηναίου ακολουθίας του Αγίου Αμβροσίου Μεδιολάνων σε κείμενο .doc πολυτονισμένη , ποίημα Γερασίμου Μικραγιαννανίτου. Τα του όρθρου συμπληρώματα έχει μελοποιήσει ο π. Κων/νος Παπαγιάννης.
Ἡ τό πρῶτον ἐκδοθεῖσα, προνοίᾳ καί δαπάνῃ τοῦ μακαριστοῦ μητροπολίτου Φθιώτιδος Ἀμβροσίου, ἐν ἔτει 1947, ἀπό τό blogspot τοῦ κ. Γεωργίου Ρούκαλη, μέ «Μουσικὸ παράρτημα: Δόξα τῶν Ἑσπερίων καὶ Δόξα τῶν Αἴνων» ὑπό μακαριστοῦ πρωτοπρ. Ἀθαν. Ρούκαλη.
http://hymnographies.blogspot.gr/
http://www.scribd.com/doc/103266338...ου-Μεδιολάνων-http-hymnographies-blogspot-com
http://www.youblisher.com/p/406705-Akoloythia-Agiou-Ambrosiou-Episkopou-Mediolanon/


 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Ἡ Ἀκολουθία σὲ μεγάλη γραμματοσειρά, τοῦ Παναγιώτη Ζώη
 

Attachments

  • 7.12 ΑΜΒΡΟΣΙΟΥ, ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ.pdf
    209.7 KB · Views: 108
Last edited:
Top