09. Ἀκολουθία Ἁγίου Νεομάρτυρος Μιχαὴλ Πακνανᾶ

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Αν έχει κάποιος την ακολουθία του ή εστω το απολυτίκιο θα ήταν πολύ καλό.Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω Μπακνανάς. Ευχαριστούμε πολύ που μας το θυμίσατε. Είναι καλό να τιμώνται, έστω να μνημονεύονται οι τοπικοί άγιοι.

Σημ: ξέρω ότι σε έναν από τους στύλους του Ολυμπίου Διός είναι χαραγμένο ότι μαρτύρησε στον τόπο αυτό

Δείτε εδώ μήπως βρείτε κάτι.

ΥΓ 1 Διαβάζω από εδώ: Η Εκκλησία της Ελλάδος λόγω του ότι ήταν κηπουρός και σύστηνε μια διατροφή πλούσια σε λαχανικά και φρούτα τον εξέλεξε στις 4 Απριλίου 2003 ως προστάτη των Διαιτολόγων – Διατροφολόγων.
2 Και κείμενο του amen.gr
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μου θυμίζει λίγο "υπερδιόρθωση" προς το λόγιο (πβ. Κηφισιάς > Κηφισίας), αλλά δεν ξέρω. Μκρή σημασία έχει το όνομα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Βρήκα το εξής :
Χαρ. Μπούσια, «Ἀκολουθία τοῦ ἁγ. ἐνδόξου Νεομάρτυρος Μιχαήλ Πακνανᾶ τοῦ Ἀθηναίου», 1984.

Επισυνάπτω και δυο εικόνες του.
 

Attachments

  • Νεομάρτυς Μιχαήλ Πακνανάς-1.jpg
    172 KB · Views: 127
  • Νεομάρτυς Μιχαήλ Πακνανάς-2.jpg
    4.8 MB · Views: 123

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Υπάρχει ναός στο Ιστορικό κέντρο του Αγίου Φιλίππου όπου τιμάται ο Άγιος με πανηγυράκι λόγω του ότι το σπίτι του βρισκόταν στο χώρο της Παλαιάς Αγοράς χώρος ευθύνης της «ενορίας» του Αγίου Φιλίππου.
Επισυνάπτω και σύνδεσμο της ιστοσελίδας του ναούhttp://stavrodromi.wordpress.com/.
Ο πατήρ Δημήτριος εάν επικοινωνήσετε ίσως μπορεί να σας στείλει ότι επιθυμείτε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε πολύ Νίκο. Κι εγώ που νόμιζα ότι το σπίτι του είναι στον Νέο Κόσμο (όπου υπάρχει και οδός).

Βάζω λίγο πιο ακριβή τον σύνδεσμο:
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ακολουθία του αγίου με παρακλητικό Κανόνα εξεδόθη από τον Ι. Ναό Αναλήψεως Ν. Κόσμου (περιοχή της Αθήνας) , ποίημα π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτου.

Επίσης άλλη ακολουθία έχει εκδοθεί από τον καθηγητή Χ. Μπούσια.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἀπολυτίκιον τοῦ Νεομάρτυρος.
Ἦχος δ΄. Ταχὺ προκατάλαβε.

Νεότητι σώματος τὸν παλαμναῖον ἐχθρόν,
ἀθλήσας κατέβαλες, ὑπὲρ Χριστοῦ τοῦ Θεοῦ,
τμηθεὶς τὸν αὐχένα σου·
ὅθεν τῶν Ἀθηναίων ἡ περίδοξος πόλις
μέλπει τὴν ἄθλησίν σου, Μιχαὴλ Νεομάρτυς·
ἐκ ταύτης γὰρ ὡς ἄνθος εὐῶδες ἐβλάστησας.

(Ευγενική προσφορά Νεκταρίου)
 
Top