Θ. Λειτουργία Ι. Ν. Αγ. Θεράποντα Θεσσαλονίκη

Θλίβομαι για την κατάντια της "ψαλτομάνας " Θεσσαλονίκης , αν αυτός είναι όντως ο πρωτοψάλτης του ναού .
Το παιδάκι δεν φταίει σε τίποτα βέβαια (όλοι έχουν προσδοκίες και δεν είναι κακό αυτό , αρκεί να έχεις επίγνωση για το ποιος είσαι και μέχρι που φτάνεις ), αλλά φέρουν ευθύνη αυτοί που αποφασίζουν και διορίζουν .
Στην ιεροψαλτική καριέρα υπάρχει μια φυσική ροή , μια διαδοχή , μια διαβάθμιση .
Θα είσαι βοηθός , θα γίνεις ενδεχομένως αριστερός , θα αναλάβεις σε έναν μικρότερο ναό κ.ο.κ.

Αυτό που βλέπω (και ακούω ) τώρα τι είναι ;
Ξέμεινε η Θεσσαλονίκη από ψάλτες ; Ή κάνουν εκπτώσεις στα αναλόγια ;

Αγαπητέ Χαράλαμπε ! Σε ευχαριστούμε για τις ωραίες αναρτήσεις που κάνεις κατά καιρούς .
Αυτήν την ανάρτηση με τι σκοπό την έκανες ;
Να διαφημίσεις ή να δυσφημήσεις τον συνάδελφο ;
 
Αγαπητέ Χαράλαμπε ! Σε ευχαριστούμε για τις ωραίες αναρτήσεις που κάνεις κατά καιρούς .
Αυτήν την ανάρτηση με τι σκοπό την έκανες ;
Να διαφημίσεις ή να δυσφημήσεις τον συνάδελφο ;

Απλά αναρτώ τις ακολουθίες που βρίσκω ή ανεβάζω κατα καιρούς στο youtube, δεν έχω σκοπό ούτε να δυσφημίσω ούτε να διαφημίσω τον συγκεκριμένο (εγώ δεν έχω ακούσει την ακολουθία).
 
Απλά αναρτώ τις ακολουθίες που βρίσκω ή ανεβάζω κατα καιρούς στο youtube, δεν έχω σκοπό ούτε να δυσφημίσω ούτε να διαφημίσω τον συγκεκριμένο (εγώ δεν έχω ακούσει την ακολουθία).

Η ερώτηση φυσικά ήταν ρητορική και δεν ήταν μομφή για σένα ,που και πάλι σε ευχαριστούμε και για τον κόπο σου και για την καλή σου διάθεση .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό που βλέπω (και ακούω ) τώρα τι είναι ;
Ξέμεινε η Θεσσαλονίκη από ψάλτες ; Ή κάνουν εκπτώσεις στα αναλόγια ;

Ἐκπτώσεις κάνουν συνάδελφε, ἐκπτώσεις. Ψάλτες ὑπάρχουν καὶ καλοὶ μάλιστα ...

Ἑκτὸς αὐτοῦ πρέπει κάποια στίγμὴ νὰ ἀποχωροῦν καὶ οἱ ὑπερήλικες ἀπὸ τὰ ἀναλόγια νὰ βγάλει ψωμί καὶ κανένας ἄλλος.

Πέραν ὅμως τοῦ Ἁγίου Θεράποντος, ἀκου λίγο καὶ κατὰ Ἁγία Σοφία μεριὰ νὰ «ἀπολαύσεις» μινοράκια καὶ τριφωνίες. Ἀλλὰ γιὰ κεῖ δὲν μιλᾶμε γιὰ ... προσωπολατρεῖες ...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ἐκπτώσεις κάνουν συνάδελφε, ἐκπτώσεις. Ψάλτες ὑπάρχουν καὶ καλοὶ μάλιστα ...

Μπαινεις θαυμασια στη μεγαλη περιοχη..... :wink::D!!!!!!!!!!

Ἑκτὸς αὐτοῦ πρέπει κάποια στίγμὴ νὰ ἀποχωροῦν καὶ οἱ ὑπερήλικες ἀπὸ τὰ ἀναλόγια νὰ βγάλει ψωμί καὶ κανένας ἄλλος.

Πέραν ὅμως τοῦ Ἁγίου Θεράποντος, ἀκου λίγο καὶ κατὰ Ἁγία Σοφία μεριὰ νὰ «ἀπολαύσεις» μινοράκια καὶ τριφωνίες. Ἀλλὰ γιὰ κεῖ δὲν μιλᾶμε γιὰ ... προσωπολατρεῖες ...

...αλλα κανεις χοντρο επιθετικο φαουλ :( .....Γιατι μπρε δομεστικε :eek:;
 
Last edited by a moderator:
Ἐκπτώσεις κάνουν συνάδελφε, ἐκπτώσεις. Ψάλτες ὑπάρχουν καὶ καλοὶ μάλιστα ...

Ἑκτὸς αὐτοῦ πρέπει κάποια στίγμὴ νὰ ἀποχωροῦν καὶ οἱ ὑπερήλικες ἀπὸ τὰ ἀναλόγια νὰ βγάλει ψωμί καὶ κανένας ἄλλος.

Πέραν ὅμως τοῦ Ἁγίου Θεράποντος, ἀκου λίγο καὶ κατὰ Ἁγία Σοφία μεριὰ νὰ «ἀπολαύσεις» μινοράκια καὶ τριφωνίες. Ἀλλὰ γιὰ κεῖ δὲν μιλᾶμε γιὰ ... προσωπολατρεῖες ...

Μαζί σου στο να αποχωρήσουν οι υπερήλικες , αλλά το θέμα είναι από ποιους θα αντικατασταθούν και με ποιες διαδικασίες ..
Το θέμα εδώ δεν αφορούσε υπερήλικα . Ένα νέο παιδί βλέπω , άβγαλτο και άπειρο ψαλτικά που θέλει πολύ ψωμί ακόμη , για να αναλάβει δεξιός ψάλτης σε μεγάλο ναό μάλιστα .
Τώρα εσύ το μετέφερες το θέμα , στο αν ήρθε η ώρα να αποσυρθεί ο Χαρίλαος .
Εγώ , θλίβομαι όταν σταματάει ένας "μεγάλος" και δεν βλέπεις από πίσω άξιο αντικαταστάτη .Στο ναό αυτό έψαλε "μεγάλο " όνομα αν δεν κάνω λάθος .
Δεν μπορώ να είμαι εξίσου αυστηρός απέναντι σε έναν υπερήλικα όπως σωστά έγραψες με τόσο βαρύ όνομα και τέτοια βαριά ιστορία ,όπως ο Ταλιαδώρος .
Για να μην νομίζεις ότι υπεκφεύγω -και πιστεύω ότι δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα γραφής (ίσα -ίσα , η ωμή ειλικρίνειά μου "ερεθίζει" κάποιους) , έχω τοποθετηθεί και σε άλλα θέματα για τον δάσκαλο , ότι πιστεύω πως αν ήταν νεότερος μπορεί να μην έκανε κάποιες "πρόσφατες" επιλογές που πολλούς ενόχλησαν .(συνεργασίες, προσυπογραφές, κ.α)
Όσον αφορά την διαδοχή του , αφού έφτασε ως εδώ και δεν έφυγε νωρίτερα (εν δόξη) ε! τότε άσε , κάποια στιγμή , θα τον συνταξιοδοτήσει ο Θεός .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... ἀκου λίγο καὶ κατὰ Ἁγία Σοφία μεριὰ νὰ «ἀπολαύσεις» μινοράκια καὶ τριφωνίες. Ἀλλὰ γιὰ κεῖ δὲν μιλᾶμε γιὰ ... προσωπολατρεῖες ...

Ἄσχετο... καί δίς ἐπιθετικό...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μαζί σου στο να αποχωρήσουν οι υπερήλικες , αλλά το θέμα είναι από ποιους θα αντικατασταθούν και με ποιες διαδικασίες ..
Το θέμα εδώ δεν αφορούσε υπερήλικα . Ένα νέο παιδί βλέπω , άβγαλτο και άπειρο ψαλτικά που θέλει πολύ ψωμί ακόμη , για να αναλάβει δεξιός ψάλτης σε μεγάλο ναό μάλιστα .
Τώρα εσύ το μετέφερες το θέμα , στο αν ήρθε η ώρα να αποσυρθεί ο Χαρίλαος .
Εγώ , θλίβομαι όταν σταματάει ένας "μεγάλος" και δεν βλέπεις από πίσω άξιο αντικαταστάτη .Στο ναό αυτό έψαλε "μεγάλο " όνομα αν δεν κάνω λάθος .
Δεν μπορώ να είμαι εξίσου αυστηρός απέναντι σε έναν υπερήλικα όπως σωστά έγραψες με τόσο βαρύ όνομα και τέτοια βαριά ιστορία ,όπως ο Ταλιαδώρος .
Για να μην νομίζεις ότι υπεκφεύγω -και πιστεύω ότι δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα γραφής (ίσα -ίσα , η ωμή ειλικρίνειά μου "ερεθίζει" κάποιους) , έχω τοποθετηθεί και σε άλλα θέματα για τον δάσκαλο , ότι πιστεύω πως αν ήταν νεότερος μπορεί να μην έκανε κάποιες "πρόσφατες" επιλογές που πολλούς ενόχλησαν .(συνεργασίες, προσυπογραφές, κ.α)
Όσον αφορά την διαδοχή του , αφού έφτασε ως εδώ και δεν έφυγε νωρίτερα (εν δόξη) ε! τότε άσε , κάποια στιγμή , θα τον συνταξιοδοτήσει ο Θεός .

Ἐγώ θλίβομαι περισσότερο ἀπὸ θλιβερὰ ἀκούσματα ... πλέον ... Ἄλλο ὁ σεβασμὸς καὶ ἡ ἀναγνώριση, ἄλλο ἡ ... ἀνοχή ...

Ὅσο γιὰ θέματα ἀντικατάστασης στὸν ἐκκλ. χῶρο πάντα τὰ πράγματα ἦταν περίεργα. Προσωπικά δὲν μὲ ἀπασχόλησε ποτὲ τὸ θέμα σὲ ποιὰ ἐκκλησία ψάλλει ὁ καθένας καὶ ἄν ὑπάρχει παράδοση ἔκεῖ ἤ ὄχι. Μὲ ἐνδιαφέρει νὰ εἶναι καλὸς καὶ παραδοσιακῆς κατεύθυνσης ψάλτης μὲ καλὴ φωνὴ καὶ μεράκι καὶ αὐτογνωσία νὰ τὸν ἀπολαύσω κι ἄν μ' ἀφήσει νὰ βοηθήσω κιόλας.

Ξέρω λιγουλακι δύσκολο νὰ τὸν πετύχω καὶ φυσικὰ οὕτε μέσα στον καθρέφτη μου:wink::p Ἀναχώρησε κι ὁ Συμεωνίδης εἴς χώραν μακρὰν καὶ ἀπατηλὴν ...:eek::D:p
 
Top