[Ψάχνω] Ἕτερον Ἰδιόμελον (Κατανυκτικός Δ΄ Νηστειῶν). Ἦχος πλ. β'. «Λῃσταῖς λογισμοῖς, περιπεσὼν ὁ Ἀδάμ», Ἰακώβου.

nikolaoskin

Μέλος
Όποιος συνάδελφος μπορεί να με ενημερώσει από ποιον ιεροψάλτη θα μπορούσα να το ακούσω θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;126493 said:

Μνημειώδεις οι εκτελέσεις π. Παναγιώτη Τσινάρα, αν κ μάλλον δεν παίζουν τα αρχεία, αλλά και του Μακαριστού Πατρών Κυρού Νικοδήμου, που ηχογράφησε για λογαριασμό του κ. Μανόλη Χατζηγιακουμή όλη τη σειρά των Ιδιομέλων του Ιακώβου. Πρωτοεκδόθηκε σε κασσέτα τη δεκαετία του 90 και ξανακυκλοφόρησε πρόσφατα σε cd:Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής Σώμα Τρίτο. Δοξαστικά Ιακώβου Πρωτοψάλτου (τέλος 18ου αι.)
CD ΕΙΚΟΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ (ΜΔΙ24)

Iδιόμελα Kυριακών M. Tεσσαρακοστής
Διάρκεια: 52' 46"

Αξίζει να αναφερθεί κ η μνημειακή εκτέλεση του Άρχοντος Χαριλάου Ταλιαδώρου σε Κατανυκτικό Εσπερινό απέναντι στον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα, ο τελευταίος μάλιστα ισοκρατεί-νομίζω το 1972,


Δ.
 
Αξίζει να αναφερθεί κ η μνημειακή εκτέλεση του Άρχοντος Χαριλάου Ταλιαδώρου σε Κατανυκτικό Εσπερινό απέναντι στον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα, ο τελευταίος μάλιστα ισοκρατεί-νομίζω το 1972,


Δ.

`Υπάρχει τέτοια ~ηχογράφηση στὸ ψαλτολόγιον;
 
Last edited by a moderator:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Όποιος συνάδελφος μπορεί να με ενημερώσει από ποιον ιεροψάλτη θα μπορούσα να το ακούσω θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άκου κι αυτό. Πιστεύω να ικανοποιεί την επιθυμία σου
 

Attachments

  • Λησταίς λογισμοίς Ιακώβου.mp3
    5.8 MB · Views: 119
Μνημειώδεις οι εκτελέσεις π. Παναγιώτη Τσινάρα, αν κ μάλλον δεν παίζουν τα αρχεία, αλλά και του Μακαριστού Πατρών Κυρού Νικοδήμου, που ηχογράφησε για λογαριασμό του κ. Μανόλη Χατζηγιακουμή όλη τη σειρά των Ιδιομέλων του Ιακώβου. Πρωτοεκδόθηκε σε κασσέτα τη δεκαετία του 90 και ξανακυκλοφόρησε πρόσφατα σε cd:Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής Σώμα Τρίτο. Δοξαστικά Ιακώβου Πρωτοψάλτου (τέλος 18ου αι.)
CD ΕΙΚΟΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ (ΜΔΙ24)

Iδιόμελα Kυριακών M. Tεσσαρακοστής
Διάρκεια: 52' 46"

Αξίζει να αναφερθεί κ η μνημειακή εκτέλεση του Άρχοντος Χαριλάου Ταλιαδώρου σε Κατανυκτικό Εσπερινό απέναντι στον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα, ο τελευταίος μάλιστα ισοκρατεί-νομίζω το 1972,


Δ.


Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω, αν όντως υπάρχει αυτή η ηχογράφηση του Κατανυκτικού Εσπερινού και μπορεί να ανέβει, όπου όπως προαναφέρθηκε ψάλλει ο Άρχων Ταλιαδώρος απέναντι στον Άρχοντα Στανίτσα, καθώς και αν υπαρχουν και στοιχεία για αυτήν την ηχογράφηση(χρονολογία κλπ).
Θα ήταν εξαιρετικό ντοκουμέντο!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αξίζει να αναφερθεί κ η μνημειακή εκτέλεση του Άρχοντος Χαριλάου Ταλιαδώρου σε Κατανυκτικό Εσπερινό απέναντι στον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα, ο τελευταίος μάλιστα ισοκρατεί-νομίζω το 1972,

Δ.

`Υπάρχει τέτοια ~ηχογράφηση στὸ ψαλτολόγιον;

Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω, αν όντως υπάρχει αυτή η ηχογράφηση του Κατανυκτικού Εσπερινού και μπορεί να ανέβει, όπου όπως προαναφέρθηκε ψάλλει ο Άρχων Ταλιαδώρος απέναντι στον Άρχοντα Στανίτσα, καθώς και αν υπαρχουν και στοιχεία για αυτήν την ηχογράφηση(χρονολογία κλπ).
Θα ήταν εξαιρετικό ντοκουμέντο!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!

Βρέθηκε (με ημερομηνία 23/3/1969)​
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Από επταμελή χορό υπό τον κ. Χατζηχρόνογλου
Αυτά βρήκα στο Ψαλτολόγιον. Δεν ξέρω αν είναι όλα Ιακώβου. Επιβεβαιώσατε, συμπληρώσατε, διορθώνουμε.

Ο χορός είναι υπό την διεύθυνση του κ. Χατζηχρόνογλου αλλά στο "Λησταίς λογισμοίς" ακούω να ψάλλει ο Απόστολος Καλπακίδης σε συντετμημένο μέλος από τον μακαριστό Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δική μου η παράλειψη που δεν το είχα διευκρινίσει στο αρχικό μήνυμα. (Φυσικά δεν γνώριζα τότε ότι ο βαθύφωνος νεαρός ήταν ο Απόστολος, θα τον είχα συγχαρεί...).
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο χορός είναι υπό την διεύθυνση του κ. Χατζηχρόνογλου αλλά στο "Λησταίς λογισμοίς" ακούω να ψάλλει ο Απόστολος Καλπακίδης σε συντετμημένο μέλος από τον μακαριστό Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο.
Δίκιο ἔχεις καί μοῦ διέφυγε ἐνῶ τό γνωρίζω. Ἀλλά ἀπό τήν ἀναζήτηση καί δέν τό διευκρινίζει ἐκεῖ ὁ Γιῶργος.

Συμπληρώνουμε λοιπόν:
Καλπακίδης Απόστολος - «Λησταίς λογισμοίς...» κατανυκτικός εσπερινός Δ΄ Κυριακής Νηστειών

 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Υπάρχει στο δίσκο "Μη αποστρέψεις" των Αφων Μπιλάλη, αλλά λόγω πνευματικών δικαιωμάτων δεν το ανεβάζω
 

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι χαίρεται!
Μήπως υπάρχει ηχογράφηση με το παραπάνω ιδιόμελο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εκτός απ' όσες ηχογραφήσεις αναφέρθηκαν πιο πάνω, υπάρχει κι άλλη εδώ, από τον π. Πανάρετο Φιλιθεΐτη.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μια πολύ ωραία εκτέλεση του συγκεκριμένου ύμνου βρήκα στο youtube. Όπως είδα έχει αναρτηθεί εδώ και ένα χρόνο περίπου, αλλά δε την είχα προσέξει. Θεώρησα καλό να απομονώσω τον ήχο και να τον ανεβάσω εδώ στο Ψαλτολόγιον να υπάρχει.
Ψάλλει ο κύριος Παπαχριστοδούλου χωρίς ισοκράτημα, χωρίς εφέ χωρίς τίποτα και όμως βλέπεις ένα υπέροχο αποτέλεσμα. Νομίζω πως τοποθετεί ψηλά τον πήχη. Εγώ τουλάχιστον μόλις τον άκουσα εντυπωσιάστηκα.





 

Attachments

  • ListesLogismis_KPapachristodoulou.mp3
    7.3 MB · Views: 20
Top