1957-08-14 Εσπερινός Κοιμήσεως Θεοτόκου, Θ. Στανίτσας - Γ. Τσολακίδης, Μπεσίκτας

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αναζητώντας την ευκαιρία με την οποία ο αείμνηστος Θρ.Στανίτσας έψαλε το "Ότι σωτήρα έτεκες" στη Μπεσίκτας (το έχει ανεβάσει ο κυρ Βαγγέλης κάπου..), έμαθα πρόσφατα πως προέρχεται από τον πανηγυρικό εσπερινό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στη Μπεσίκτας. Αριστερά έψαλε ο Γ. Τσολακίδης (όχι ο π.Νικόλαος Ιωσηφίδης όπως ενομίζετο, βλ. μήνυμα 8).

Οι ευχαριστίες ανήκουν αποκλειστικά στους Λυκ.Πετρίδη, π. Ν. Ιωσηφίδη κ π. Φαράσογλου, οι οποίοι φρόντισαν να διασώσουν κ διαδώσουν τέτοια διαμάντια!

Ιδού λοιπόν ο ιστορικός εσπερινός, ως προεόρτιο κέρασμα για τις 26 του μηνός! :wink:

ΥΓ1. Σύμφωνα με τη μαρτυρία του κ.Παϊκόπουλου, η φωνή του ("πριγγίζοντος" τότε) Στανίτσα ακούγεται κάπως αλλοιωμένη (μισή φωνή προς τα πάνω, λόγω στροφών). Οι βάσεις ήταν ούτως ή άλλως υψηλές...
ΥΓ2. Σύμφωνα με την επισήμανση του π.Φαράσογλου, στην Πόλη προτίθεντο πάντοτε το Δόξα κ το Και νυν στην 2η κ 3η επανάληψη του Απολυτικίου αντίστοιχα (ακούγεται ξεκάθαρα στην παρούσα ηχογρ.).
 

Attachments

  • Stan_Iosif_esper_Koimiseos_Besiktas.mp3
    24 MB · Views: 1,250
Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Λύθηκε το μυστήριο!!! Όταν άκουσα το δοξαστικό εδώ (track 02) μου έκανε μεγάλη εντύπωση ο καταπληκτικός αριστερός. Κι αρκετά Πριγγίζων :wink:.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ευχαριστούμε πολύ! Πρώτο πράμα κ. Ζαγγανά!

Ωστόσο:
...η φωνή του ("πριγγίζοντος" τότε) Στανίτσα ακούγεται κάπως αλλοιωμένη (μισή φωνή προς τα πάνω, λόγω στροφών).

Ε! Να τη φέρουμε στα κανονικά της τότε, Δημήτρη μου! :)
(υπόσχομαι δεν πείραξα τίποτε άλλο..., άντε καλά, έκανα τον ήχο και λίγο πιο "ζωντανό") :wink:

Stan_Iwsif_Esper_Koimiseos_Besiktas_new.mp3

Xαραλάμπης

ΥΓ. Θα τόκοβα και σε κομμάτια, αλλά πέρασε η ώρα. Ίσως αύριο...
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ευχαριστούμε!

Μήπως έχουμε καμιά ημερομηνία;

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
...........................................................................................
Ιδού λοιπόν ο ιστορικός εσπερινός, ως προεόρτιο κέρασμα για τις 26 του μηνός! :wink:
..........................................................................................
.

Δημητρη Πολλες Ευχαριστιες για την προσφερομενη ηχογραφηση .
Και μια απορια : Αν αυτο ηταν προεορτιο κερασμα , τι θα ειναι το κυριως πιατο
ανημερα της γιορτης σου ;
Να εισαι καλα .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε Δημήτρη για την ωραία και σπάνια αυτή ηχογράφηση!

Επειδή τυχαίνει ο δάσκαλός μου Μιλτιάδης Παππάς να έχει την ηχογράφηση από πρώτο χέρι, από τον άνθρωπο που την ηχογράφησε, μου επεσήμανε πως η ηχογράφηση, που έγινε το 1957, είναι ενάμιση τόνο επάνω παιγμένη στη μορφή αυτή και πως αριστερά δεν έψαλλε ο π. Νικόλαος Ιωσηφίδης αλλά ο Γεώργιος Τσολακίδης, μαθητής του Στανίτσα και μετέπειτα Άρχων Πρωτοψάλτης Χαλκηδόνος.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και εγω νομιζω οτι δεν ειναι ο π. Νικολαος Ιωσηφιδης .
Επισυναπτω το δοξαστικο των Βαϊων με τον π. Νικολαο (οταν ηταν ακομα λαϊκος) . Ειναι απο ζωντανη ηχογραφηση της Κυριακης των Βαϊων του 1964 και απο τον Ιερο Ναο Του Αγιου Γεωργιου Μακρυχωριου της Κων-λης .
Νομιζω αλλη η φωνη του ψαλλωντος αριστερα στο οκταηχο δοξαστικο της Κοιμησεως (μαλλον και πιο ''γερασμενη'') . Τι λετε και εσεις ;
 

Attachments

  • 4'52''=ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ Νικ=Προ εξ ημερων ..Πλ.Βος.mp3
    2.8 MB · Views: 127

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ! Πρώτο πράμα κ. Ζαγκανά!
Ε! Να τη φέρουμε στα κανονικά της τότε, Δημήτρη μου! :)
(υπόσχομαι δεν πείραξα τίποτε άλλο..., άντε καλά, έκανα τον ήχο και λίγο πιο "ζωντανό") :wink:

Ένας είμαι (ο Δημήτρης)! :wink::D
Εμείς ευχαριστούμε για το ενθουσιώδες και πετυχημένο "πείραγμα" της ηχογρ. :wink:

...η ηχογράφηση, που έγινε το 1957, είναι ενάμιση τόνο επάνω παιγμένη στη μορφή αυτή...

Δεν έχω περαιτέρω στοιχεία περί τούτου. Η "αδυναμία", πάντως, του νέου και ιδιαίτερα "πριγγίζοντος" (στο ύφος κ τις βάσεις...) τότε Στανίτσα να "χτυπήσει" τον άνω Γα στο κράτημα του "Ότι σωτήρα" δεν στοιχειοθετεί ιδιαίτερα υπέρ της απόκλισης της οξύτητας της ηχογρ. κατά ενάμιση τόνο.

Καλό θα ήταν να ακούγαμε και την (φερόμενη ως πλησιέστερη στο πρωτότυπο) ηχογρ. του κ.Παππά για ασφαλέστερα συμπεράσματα.

ΥΓ. Μήπως σώζονται τα Απόστιχα και κανένας άλλος στίχος από το Θεοτόκε Παρθένε ; Περίεργο μου φαίνεται, πάντως, να μεταπήδησε από τον 1ο στον 7ο πόδα. :confused:
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Και μια απορια : Αν αυτο ηταν προεορτιο κερασμα , τι θα ειναι το κυριως πιατο ανημερα της γιορτης σου ;
Να εισαι καλα .

Το κυρίως πιάτο θα είναι αντίστοιχο του δώρου που θα προσφέρετε σε όλους τους εορτάζοντες του φόρουμ.
Γνωρίζετε βέβαια πως το γούστο των εν τη Εσπερία παρεπιδημούντων (Λονδίνο, Παρίσι) είναι άκρως εκλεπτυσμένο! :wink:

Να᾽στε κι εσείς πάντα καλά.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρόκειται για την παλαιότερη (1957) γνωστή ηχογράφηση των ανοιξανταρίων του Φωκαέως και μάλιστα από Πατριαρχικό ψάλτη (Θρ. Στανίτσα);

Και την παλαιότερη γνωστή ηχογραφημένη ακολουθία Κοιμήσεως Θεοτόκου ίσως (άλλη παλαιά αλλά αχρονολόγητη του Παναγιωτίδη Εσπερινός Κοιμήσεως (15 Αυγούστου));

Δεν την είχα προσέξει παλαιότερα. Υπέροχη ηχογράφηση.

Γνωρίζουμε περισσότερα για το Γεώργιο Τσολακίδη;

Ευχαριστούμε.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Γνωρίζουμε περισσότερα για το Γεώργιο Τσολακίδη;

Ο π. Σεραφείμ Φαρασογλου στο άρθρο του «Οι Κανονάρχες του Πατριαρχικού Ναού» λέει για τον Αναστάσιο Τσολακίδη ότι «ήταν από την Χρυσούπολη (Σκουταρι). Επιπλοποιός. Ήταν πρωτοκανοναρχης με τον Στανίτσα και για λίγο διάστημα μαθητής του». Για τον Γεώργιο δεν λέει κάτι.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Ευχαριστούμε πολύ! Πρώτο πράμα κ. Ζαγγανά!

Ωστόσο:


Ε! Να τη φέρουμε στα κανονικά της τότε, Δημήτρη μου! :)
(υπόσχομαι δεν πείραξα τίποτε άλλο..., άντε καλά, έκανα τον ήχο και λίγο πιο "ζωντανό") :wink:

Stan_Iwsif_Esper_Koimiseos_Besiktas_new.mp3

Xαραλάμπης

ΥΓ. Θα τόκοβα και σε κομμάτια, αλλά πέρασε η ώρα. Ίσως αύριο...

Δεν πειράζει, το ανέλαβα εγώ.
Καλή Παναγία.
 

Attachments

  • 01 Ανοιξαντάρια Φωκαέως.mp3
    8.5 MB · Views: 323
  • 02 Κύριε εκέκραξα ήχος πρώτος.mp3
    2.6 MB · Views: 195
  • 03 Αργά στιχηρά Κοιμήσεως.mp3
    5.1 MB · Views: 211
  • 04 Δοξαστικό εσπερινού.mp3
    14.3 MB · Views: 241
  • 05 Απολυτίκιο.mp3
    2 MB · Views: 167
  • 06 Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου πρώτος πόδας.mp3
    5.6 MB · Views: 198
  • 07 Κράτημα.mp3
    6.1 MB · Views: 172
Top