Εὐχαριστίες γιά ψαλμωδία Παρακλήσεως

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θέλω νά εὐχαριστήσω θερμά τόν ἀγαπητό μου Ἀπόστολο Καλπακίδη, πού σήμερα προέστη τοῦ ἱεροψαλτικοῦ ἀναλογίου τοῦ ναοῦ μας κατά τόν ἑσπερινό καί τήν ἱερά παράκληση στήν Θεοτόκο.

Λόγω ἐκτάκτου κωλύματος δέν θά εἴχαμε ἄλλο ψάλτη, ἀλλά 10 λεπτά πρό τῆς ἐνάρξεως τῆς ἀκολουθίας ἐμφανίστηκε τό παλαιό μέλος ἀπό τή Λαμία κ. Γιῶργος Παλιούρας (teofilos3), ὁ ὁποῖος συνέψαλε μέ τόν Ἀπόστολο. Ἡ χαρά μου καί ἡ συγκίνηση ἦταν μεγάλη γιά τήν ἐπίσκεψη, τήν περίσταση καί τήν μετά ἀπό τόσα χρόνια διά ζώσης γνωριμία μας.

Εὔχομαι ἡ Παναγία νά σκέπει τά δύο αὐτά ἐκλεκτά μέλη καί ἱκανώτατους ψάλτες, καθώς καί ὅλα τά μέλη τοῦ Ψαλτολογίου.


 
π. Μάξιμος;81760 said:

Θέλω νά εὐχαριστήσω θερμά τόν ἀγαπητό μου Ἀπόστολο Καλπακίδη, πού σήμερα προέστη τοῦ ἱεροψαλτικοῦ ἀναλογίου τοῦ ναοῦ μας κατά τόν ἑσπερινό καί τήν ἱερά παράκληση στήν Θεοτόκο.

Λόγω ἐκτάκτου κωλύματος δέν θά εἴχαμε ἄλλο ψάλτη, ἀλλά 10 λεπτά πρό τῆς ἐνάρξεως τῆς ἀκολουθίας ἐμφανίστηκε τό παλαιό μέλος ἀπό τή Λαμία κ. Γιῶργος Παλιούρας (teofilos3), ὁ ὁποῖος συνέψαλε μέ τόν Ἀπόστολο. Ἡ χαρά μου καί ἡ συγκίνηση ἦταν μεγάλη γιά τήν ἐπίσκεψη, τήν περίσταση καί τήν μετά ἀπό τόσα χρόνια διά ζώσης γνωριμία μας.

Εὔχομαι ἡ Παναγία νά σκέπει τά δύο αὐτά ἐκλεκτά μέλη καί ἱκανώτατους ψάλτες, καθώς καί ὅλα τά μέλη τοῦ Ψαλτολογίου.



Θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ βάθους καρδίας τον π. Μάξιμο για την φιλοξενία του ,τόσο στον ιερό Ναό που διακονεί(Αγ. Λουκά Πατησίων),όσο και για το πλούσιο με νηστίσιμα(λόγω 15 αυγουστου) δείπνο που μας παρέθεσε.
Επίσης να ευχαριστήσω τον ιεροδιάκονο και μέλος του forum π. Χρήστο Βλάχο,καθώς και τον συνάδελφο πρωτοψάλτη κ. Απόστολο Καλπακίδη με τον οποίο συμψάλλαμε στον εσπερινό και την ιερά παράκληση στην Υπεραγία Θεοτόκο.
Οποιος δεν έχει γνωρίσει από κοντά τον π. Μάξιμο χάνει.Είναι τόσο ευχάριστος που σε σκλαβώνει με την καλωσύνη του,την απλοτητά του,την λεβεντιά του,το παράστημά του,την φιλοξενία του και την ευρύτητα του πνεύματός του.Δεν μπορώ να σας τον περιγράψω με λόγια ,καθ΄ότι δεν τα καταφέρνω και καλά ,σας προτρέπω όλους όσους σας φέρει ο δρόμος να περάσετε να τον γνωρίσετε από κοντά για να διαπιστώσετε τον πλούτο των αρετών του.
Πατέρα Μαξιμε την ευχή σου,σε ευχαριστώ για όλα,μνημόνευέ με στην προσευχή σου και σας περιμένω είτε μόνο, είτε με όλη την παρέα(π. Χρήστος-Απόστολος) ,να έρθετε να ξανασυναντηθούμε στην Λαμία.
Υπόσχομαι ότι όταν μπορέσω θα έρθω και πάλι.
Γιώργος Παλιούρας
 
Last edited by a moderator:

Ἀγαπητέ κύριε Γιῶργο,
Σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια, ἀλλά δέν κάνουν καλό...

Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι καί ἄλλα μέλη ἔχουν περάσει ἀπό τό Ναό, πού δέν ἔτυχε νά τό γράψουμε.

Μοῦ δίνεται ἡ εὐκαιρία ὅμως νά γράψω γιά ἕνα πολύ καλό παιδί (μά πάρα πολύ καλό παιδί) πού ἦρθε ἀναπάντεχα καί ἔψαλε στόν ἑσπερινό τοῦ προηγούμενου Σαββάτου. Πρόκειται γιά τόν Παναγιώτη Σαπουντζῆ (pasapoyn), ἀπό τά παλαιότερα μέλη, Κων/πολίτικης καταγωγῆς, πού ἐπανέκαμψε ἀπό τήν Ἀγγλία, γιά νά ὑπηρετήσει τή θητεία του στήν Ἀθήνα. Θά μένει προσωρινῶς στήν ἐνορία μας καί θά τόν ἔχουμε γιά κάποιους μῆνες κοντά μας. Λαμπρός νέος μέ ἐξειδικευμένες σπουδές —πέρα ἀπό τό τοῦ Μαθηματικοῦ ἑλληνικό πτυχίο— στήν Ἀγγλία, ἀλλά μέ πολύ ἀγάπη γιά τή βυζαντινή μουσική μας, ὅπως ἔχει φανεῖ, πού ὅμως τήν κατέχει καί ὡς ψάλτης, κουβαλώντας οἰκογενειακή πατριαρχική παράδοση.


 
Πρόκειται γιά τόν Παναγιώτη Σαπουντζῆ

Nα συμφωνησω και να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του π. Μαξιμου για τον Παναγιωτη, με τον οποιο εκτος απο συμμαθητες στην Βυζαντινη Μουσικη ειμασταν συνχορωδοι τοσο στην Παναγίτσα Μασταμπα οσο και στους Κρητες Μαϊστορες (αυτο ελπιζουμε και στο μελλον)
 
Nα συμφωνησω και να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του π. Μαξιμου για τον Παναγιωτη, με τον οποιο εκτος απο συμμαθητες στην Βυζαντινη Μουσικη ειμασταν συνχορωδοι τοσο στην Παναγίτσα Μασταμπα οσο και στους Κρητες Μαϊστορες (αυτο ελπιζουμε και στο μελλον)

Όχι απλώς καλό παιδί, αλλά διαμάντι!
π. Μάξιμε, μεγάλη ευλογία να τον έχετε στο Ναό σας.
Μεταφέρετέ του τους χαιρετισμούς μας και την αγάπη μας από την ψαλτοπαρέα του κ. Πλαΐτη στο Ηράκλειο. Ξέρει εκείνος και πολύ καλά μάλιστα.

Βρε τον Παναγιώτη....
Δεν το ήξερα πως ήταν μέλος του φόρουμ (τώρα δεν μου γλυτώνεις).

Καλή θητεία αδελφέ και να προσέχεις! Σε χρειαζόμαστε...
 

Μοῦ δίνεται ἡ εὐκαιρία ὅμως νά γράψω γιά ἕνα πολύ καλό παιδί (μά πάρα πολύ καλό παιδί) πού ἦρθε ἀναπάντεχα καί ἔψαλε στόν ἑσπερινό τοῦ προηγούμενου Σαββάτου. Πρόκειται γιά τόν Παναγιώτη Σαπουντζῆ (pasapoyn), ἀπό τά παλαιότερα μέλη, Κων/πολίτικης καταγωγῆς, πού ἐπανέκαμψε ἀπό τήν Ἀγγλία, γιά νά ὑπηρετήσει τή θητεία του στήν Ἀθήνα. Θά μένει προσωρινῶς στήν ἐνορία μας καί θά τόν ἔχουμε γιά κάποιους μῆνες κοντά μας. Λαμπρός νέος μέ ἐξειδικευμένες σπουδές —πέρα ἀπό τό τοῦ Μαθηματικοῦ ἑλληνικό πτυχίο— στήν Ἀγγλία, ἀλλά μέ πολύ ἀγάπη γιά τή βυζαντινή μουσική μας, ὅπως ἔχει φανεῖ, πού ὅμως τήν κατέχει καί ὡς ψάλτης, κουβαλώντας οἰκογενειακή πατριαρχική παράδοση.


Αναπάντεχη η συνάντηση μας πάτερ -αναπάντεχο και το μήνυμα με τα τόσο θερμά λόγια! Ήρθαν έτσι τα πράγματα ώστε να βρεθώ στη γειτονιά σας και να αξιωθώ να προσκυνήσω στο ναό του αγίου Λούκα, την ενορία με την οποία συνδέουν την οικογένεια μου συναισθηματικοί δεσμοί. Μεγάλη η χαρά και για τη γνωριμία με τον πατέρα Χρήστο και τους ψάλτες του ναού τον Κυριάκο Στάντζο και τον Κωνσταντίνο Βαγενά. Έχετε καταφέρει να δημιουργήσετε ζεστασιά που κάνει του επισκέπτες να νιώθουν σαν στο σπίτι τους. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι όσοι έχουν περάσει από τον Άγιο Λουκά (δηλαδή το μισό Ψαλτολόγιο :D) ομολογούν το ίδιο!

Nα συμφωνησω και να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του π. Μαξιμου για τον Παναγιωτη, με τον οποιο εκτος απο συμμαθητες στην Βυζαντινη Μουσικη ειμασταν συνχορωδοι τοσο στην Παναγίτσα Μασταμπα οσο και στους Κρητες Μαϊστορες (αυτο ελπιζουμε και στο μελλον)

Να ευχηθώ καλή δύναμη στον Κυριάκο που βρίσκεται αυτή την περίοδο στο Βέλγιο. Το εξωτερικό κάποιες φορές κουράζει αλλά οι ευχές μας τον συνοδεύουν!

Όχι απλώς καλό παιδί, αλλά διαμάντι!
π. Μάξιμε, μεγάλη ευλογία να τον έχετε στο Ναό σας.
Μεταφέρετέ του τους χαιρετισμούς μας και την αγάπη μας από την ψαλτοπαρέα του κ. Πλαΐτη στο Ηράκλειο. Ξέρει εκείνος και πολύ καλά μάλιστα.

Βρε τον Παναγιώτη....
Δεν το ήξερα πως ήταν μέλος του φόρουμ (τώρα δεν μου γλυτώνεις).

Καλή θητεία αδελφέ και να προσέχεις! Σε χρειαζόμαστε...

Ευχαριστίες Μπάμπη για τα καλά σου λόγια αλλά και για τις ηχογραφήσεις που ανέβασες! Σε εσένα προσβλέπουμε οι Μαΐστορες της διασποράς για ηχογραφήσεις :wink:. Πολλούς χαιρετισμούς στο δάσκαλο και την υπόλοιπη παρέα!
 

Αἰσθάνομαι τήν ἀνάγκη νά εὐχαριστήσω θερμά τά ἀγαπητά μου μέλη 1) Ἀπόστολο Καλπακίδη 2) Λεωνίδα Γαρουφαλῆ καί 3) Κωνσταντῖνο Βαγενᾶ, πού ἀνέλαβαν τήν πρωτοψαλτία στό ναό μας κατά τούς ἑσπερινούς καί τίς (ἐν συνεχείᾳ) παρακλήσεις κατά τήν 1η, 3η καί 7η Αὐγούστου ἀντίστοιχα.
Ἡ Παναγιά μας νά τούς ἐνισχύει στή ζωή τους, νά πρεσβεύει στόν Κύριο γιά τήν ἰκανοποίηση τῶν αἰτημάτων τους, ἰδιαίτερα δέ στόν Κωνσταντῖνο θερμά συγχαρητήρια γιά τή λήψη τοῦ πτυχίου τῆς Φιλοσοφικῆς.

Καλό ὑπόλοιπο τῶν παρακλήσεων καί τῆς περιόδου τοῦ δεκαπενταυγούστου καί καλή Παναγιά σέ ὅλα τά μέλη!​

 

Αἰσθάνομαι τήν ἀνάγκη νά εὐχαριστήσω θερμά τά ἀγαπητά μου μέλη 1) Ἀπόστολο Καλπακίδη 2) Λεωνίδα Γαρουφαλῆ καί 3) Κωνσταντῖνο Βαγενᾶ, πού ἀνέλαβαν τήν πρωτοψαλτία στό ναό μας κατά τούς ἑσπερινούς καί τίς (ἐν συνεχείᾳ) παρακλήσεις κατά τήν 1η, 3η καί 7η Αὐγούστου ἀντίστοιχα.
Ἡ Παναγιά μας νά τούς ἐνισχύει στή ζωή τους, νά πρεσβεύει στόν Κύριο γιά τήν ἰκανοποίηση τῶν αἰτημάτων τους, ἰδιαίτερα δέ στόν Κωνσταντῖνο θερμά συγχαρητήρια γιά τή λήψη τοῦ πτυχίου τῆς Φιλοσοφικῆς.

Καλό ὑπόλοιπο τῶν παρακλήσεων καί τῆς περιόδου τοῦ δεκαπενταυγούστου καί καλή Παναγιά σέ ὅλα τά μέλη!​


Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον π. Μάξιμο για τις ευχές του και την ενίσχυσή του. Με μεγάλη επίσης χαρά συνέψαλα με τον Απόστολο την 1η Αυγούστου.

Ένα... κέρασμα για τη λήψη του πτυχίου μου εδώ.
 
Back
Top