Πρόσβαση στο Ψαλτολόγιον μέσω κινητού τηλεφώνου

ixadin

Ηχάδιν
Χθές μπήκα στο forum με το κινητό μου τηλέφωνο, ένα Sony-Ericsson W595 το οποίο εχει ενσωματωμένο browser μέσω WAP.

Είχα πρόβλημα με την κωδικοποίηση των Ελληνικών. Προσπάθησα να δώ αν μπορεί να πάρει κάποιον άλλο φυλλομετρητή, π.χ. Firefox αλλά δεν μπορούσα να το εγκαταστήσω.

Αν κανεις έχει την λύση....
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Χθές μπήκα στο forum με το κινητό μου τηλέφωνο, ένα Sony-Ericsson W595 το οποίο εχει ενσωματωμένο browser μέσω WAP.

Είχα πρόβλημα με την κωδικοποίηση των Ελληνικών. Προσπάθησα να δώ αν μπορεί να πάρει κάποιον άλλο φυλλομετρητή, π.χ. Firefox αλλά δεν μπορούσα να το εγκαταστήσω.

Αν κανεις έχει την λύση....


Δοκίμασε opera mini 4.2
 

ixadin

Ηχάδιν
Λοιπόν Opera και ξερό ψωμί. Μάλιστα στο site επιλέγεις το μοντέλο του κινητού σου και κατεβάζεις ειδικό αρχείο, το οποίο εγκαθίσταται μέ ένα κλίκ...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παιδιά κι εγώ από κινητό μπαίνω τελευταία, νεοεισελθών στην παρέα του android, απ' όπου και γράφω τώρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο πραγματικά καταπληκτικός για κινητό opera mini σάς εμφανίζει πολυτονικά. Εμένα μου εμφανίζει τετραγωνάκια στους πολυτονικούς χαρακτήρες. Έχει καμιά ρύθμιση γι' αυτό;
 
Παιδιά κι εγώ από κινητό μπαίνω τελευταία, νεοεισελθών στην παρέα του android, απ' όπου και γράφω τώρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο πραγματικά καταπληκτικός για κινητό opera mini σάς εμφανίζει πολυτονικά. Εμένα μου εμφανίζει τετραγωνάκια στους πολυτονικούς χαρακτήρες. Έχει καμιά ρύθμιση γι' αυτό;

To android δεν υποστηρίζει πολυτονικά... δυστυχώς:( Και αυτό λόγω των προεγκατεστημένων γραμματοσειρών.
Θα πρέπει να κάνετε root με κάποια εφαρμογή, όπως z4root ή gingerbreak. Ακολούθως, να εγκαταστήσετε το busybox και το Font Changer (root), προκειμένου να εγκαταστήσετε στο σύστημα μία γραμματοσειρά που υποστηρίζει unicode πολυτονικά.

Σχετικό θέμα Πολυτονικά σε κινητά τηλέφωνα με android. Η λύση που δίνω σε αυτό το θέμα είναι μάλλον δύσκολη, και αφορά σε android 2.1. Η ανωτέρω νομίζω ότι είναι πιο εύκολη, και καλύπτει και τις εκδόσεις 2.2 και 2.3.
 
Top