Τραγούδια της Πόλης

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν τραγούδια παραδοσιακά που να αναφέρονται στην Πόλη σε βυζαντινή μουσική.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

david

Μέλος

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.
 

Attachments

  • Siko kaimene kostanti.pdf
    51.1 KB · Views: 258
  • Treis kalogeroi kritikoi.pdf
    50.8 KB · Views: 242
Και μερικά κλασικά...
 

Attachments

  • ΔΩΔΕΚΑ ΕΥΖΩΝΑΚΙΑ.pdf
    67.6 KB · Views: 306
  • ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ.pdf
    86 KB · Views: 273
  • ΣΤΟ ΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ.pdf
    96.2 KB · Views: 395
  • ΤΙ ΣΕ ΜΕΛΕΙ ΕΣΕΝΑΝΕ.pdf
    91.4 KB · Views: 273

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
ευχαριστω πολυ αγαπητοι συναδελφοι για την ανταποκριση
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το «Τι σε μέλει εσένανε» είναι Σμυρνέικο! Ο δε Στέφανος Βέζος, που το τραγουδούσε ελαφρώς παραλλαγμένο, έλεγε σε κάθε ρεφραίν και άλλη περιοχή-προάστιο της Σμύρνης:
-από τον Μπουρνόβα
-απ' τη Μενεμένη
-από το Σεβδίκιοϊ (εκεί γεννήθηκε ο παππούς μου και του το αφιέρωνε ο εν λόγω τραγουδιστής συχνά)

Τον στίχο «Τι σε μέλει εσένανε και ποιον αγαπώ» κλπ πρώτη φορά τον άκουσα, κι έχω άπειρες συλλογές με σμυρνέικα που περιέχουν το τραγούδι αυτό. Υπάρχουν άλλοι στίχοι που δεν καταγράφονται απαραπάνω.

Μόλις το ανεβάσω στο youtube από τον Βέζο, θα σας παραπέμψω.
 
Last edited:

Gilles

Νέο μέλος
Αγαπητέ ybulbu!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω:που βρίσκεται/βρισκόταν το Σεβδίκιοϊ?Γιατί το έψαξα και δεν το βρήκα!

Όταν λες άπειρες συλλογές με Σμυρνέικα,εννοείς παλιές ηχογραφήσεις γραμμοφώνου,ηχογραφήσεις σε κασέτες και cd?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστώ κι εγώ θερμά τον Shota που μας το έδειξε σε χάρτη! Εγώ μόνο σαν όνομα το ήξερα.

Όταν λέω συλλογές σμυρνέικων, εννοώ απ' όλα. Παλιές εγραφές στη Σμύρνη (δυστυχώς λίγες), CD, DVD κλπ. Με ενδιέφεραν παλιά και μάζευα. Έχω αρκετό υλικό.
 
Top