Χερουβικά

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά αρχεία του Νεραντζή στο site. Είμαι "fun" του. Παρακαλώ οποίος διαθέτει αρχεία του, αν κι ίδιος επιθυμεί , θα ήθελα να τα μοιραστούμε.

Λάβετε ένα Χερουβικό σε ήχον α΄. Μην τρομάξετε!!! είναι διάρκειας 23 λεπτών. Το χερουβικό είναι 12 λεπτά, και το υπόλοιπο είναι τεριρέμ.
Εϊναι του Πέτρου Μπερεκέτη. Ψάλλει Άρχων Δημήτριος Νεραντζής,
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Xerouvikon a' ixos Nerantzis dimitrios.mp3
    10.7 MB · Views: 232

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Λάβετε ένα Χερουβικό σε ήχον α΄. Μην τρομάξετε!!! είναι διάρκειας 23 λεπτών. Το χερουβικό είναι 12 λεπτά, και το υπόλοιπο είναι τεριρέμ.
Εϊναι του Πέτρου Μπερεκέτη. Ψάλλει Άρχων Δημήτριος Νεραντζής,
Βασίλης Κιαμηλίδης
Μην μας "προσβάλεις" Βασίλη...για ποιο λόγο να τρομάξουμε?..έχω ψάλλει και εγώ σε λειτουργίες όπου ο ιερέας τέλεσε την προσκομιδή την ώρα του χερουβικού(κατά την παλαιά τάξη-γι αυτό και αργά τα παλαιά χερουβικά)και έτσι ψάλλαμε "εκλεκτά" χερουβικά...:)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αυτή η τάξη-προσκομιδή την ώρα του χερουβικού- τηρείται στις αρχιερατικές λειτουργίες στη Σερβία (και σε μερικές περιοχές της Βουλγαρίας) και ο γράφων ακόμη θυμάται τη "γκάφα" του όταν δεν το ήξερε αυτό :eek: και νόμιζε ότι και εκεί γινόταν ότι και στην Ελλάδα όπου πολλοί αρχιερείς με το που έρχονται να λειτουργήσουν αρχίζουν "να μην αργήσουμε σήμερα" :eek:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ Χρίστο, εγώ είμαι ενοριακός κοσμικός Ψάλτης, και σε όσες αγρυπνίες έψαλλα, ήταν της ίδιας κατηγορίας, απλά ήταν σε βραδυνή ώρα.
Μίαν φορά με αξίωσεν ο Πανάγαθος και είχα την ευλογία να βρεθώ και να συμψάλλω σε αγρυπνία χωρίς περιορισμούς χρονικούς. Τι πνευματικό ψαλτικό ''γλέντι"!!!!!!
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν το γνώριζα για τους Σλάβους μπράβο τους.Το πάν είναι να είσαι σε ενορία με "γλέντια" όπως λέει και ο Βασίλης ο Βεριώτης και με καλή συνεργασία με τον προιστάμενο κι ας είναι και στα γκράβαλα...τα άλλα όλα έπονται...τι να το κάνω εγώ αν είμαι σε πόλη(με μεγάλο "ακροατήριο")με 1.000 ευρώ τον μήνα(και βάλε)αλλά χωρίς "γλέντια" ψαλτικά και πνευματικά...η ψυχή θα είναι άδεια μόνο η τσέπη γεμάτη...γι αυτό εγώ επιλέγω τα "γλέντια"...είχε πάει ένας γνωστός μου σε έναν ναό δοκιμαστικά κάπου στην Αθήνα...ήταν δ' ήχος λέει χερουβικό Φωκαέα και στο τέλος τον λέει ο νεαρός "άσχετος" προιστάμενος "α πα πα είπατε πολύ αργό χερουβικό που το βρήκατε?θα θέλαμε συντομότερα διότι ο κόσμος" κτλ που λένε συνήθως για να κρύψουν την δική τους βαρεμάρα και ρουτήνα.Φυσικά ο γνωστός αυτός έφυγε και ας είχε καλό μισθό εκεί(πραγματικά καλό!).Και να φανταστείτε ο άνθρωπος είχε συνεπτιγμένο ρυθμό με ροή και ζωντάνια που να το έλεγε και με δίσημο του σκωτομού η κανένα πιο αργότερο χερουβικό(Κωνσταντίνου πρωτοψ.Πέτρου Εφεσίου Ιωάσαφ Διονυσιάτου κτλ...γι αυτό σας λέγω προτιμώ να έχω καλό προιστάμενο που να με σέβεται και να τον σέβομαι κι ας είναι και στα γκράβαλα...δόξα τω Θεώ περνάμε καλά από άποψη ψαλμάτων...:)
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά αρχεία του Νεραντζή στο site. Είμαι "fun" του. Παρακαλώ οποίος διαθέτει αρχεία του, αν κι ίδιος επιθυμεί , θα ήθελα να τα μοιραστούμε.

Λάβε 2 συντομώτερα χερουβικά που βρήκα στο αρχείο μου.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Attachments

  • 02.mp3
    2.8 MB · Views: 158
  • 01.mp3
    2.3 MB · Views: 146

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η Σερβική λαϊκή εκκλησιαστική μουσική έχει μεγάλο ενδιαφέρον δεδομένου ότι παρά τις διαφορές στους ήχους (πλην των γ΄, βαρέος και πλ.δ΄ σε κάποια μέλη) από την ψαλτική παράδοση ἐχει διάφορα σημεία "συγγένειας" (π.χ. σύντομο και αργό ειρμολογικό μέλος, καλοφωνικούς ειρμούς).
Το πιο ενδιαφέρον είναι το απήχημα προ του μέλους το οποίο σε ένα μέλος (αργό επινίκιο ύμνο λειτουργίας Μ. Βασιλείου) διατηρείται ακέραιο, ενώ σε άλλους ύμνους έχει "παραμορφωθεί" λίγο ( το "νε ανες" που στα σλαβονικά δεν σημαίνει τίποτα έγινε "ντνες" που σημαίνει "σήμερον") :eek:
Είχα κάνει πολλή πλάκα με Σέρβους φίλους λέγοντάς τους ότι αυτό θυμίζει κινηματογράφο (σήμερον στο πρόγραμμά μας) :D
Τέλος να πω ότι στους ναούς με ερασιτέχνη ψάλτη ή πολυφωνική χορωδία που δεν ψάλλει αργό χερουβικό όταν λειτουργεί αρχιερεύς ακούει κανείς το χερουβικό 3-4 φορές... :p
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δεν το γνώριζα για τους Σλάβους μπράβο τους.Το πάν είναι να είσαι σε ενορία με "γλέντια" όπως λέει και ο Βασίλης ο Βεριώτης και με καλή συνεργασία με τον προιστάμενο κι ας είναι και στα γκράβαλα...τα άλλα όλα έπονται...τι να το κάνω εγώ αν είμαι σε πόλη(με μεγάλο "ακροατήριο")με 1.000 ευρώ τον μήνα(και βάλε)αλλά χωρίς "γλέντια" ψαλτικά και πνευματικά...η ψυχή θα είναι άδεια μόνο η τσέπη γεμάτη...γι αυτό εγώ επιλέγω τα "γλέντια"...
γι αυτό σας λέγω προτιμώ να έχω καλό προιστάμενο που να με σέβεται και να τον σέβομαι κι ας είναι και στα γκράβαλα...δόξα τω Θεώ περνάμε καλά από άποψη ψαλμάτων...:)

Συμφωνώ και επαυξάνω Χρίστο.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Λάβετε ένα Χερουβικό σε ήχον α΄. Μην τρομάξετε!!! είναι διάρκειας 23 λεπτών. Το χερουβικό είναι 12 λεπτά, και το υπόλοιπο είναι τεριρέμ.
Εϊναι του Πέτρου Μπερεκέτη. Ψάλλει Άρχων Δημήτριος Νεραντζής,
Βασίλης Κιαμηλίδης

Πρεπει να ειναι απο τα αργα χερουβικα που ψαλλει ο Νεραντζης σε σιντι που
εξεδωσε ο μανωλης Χ''Γιακουμης .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά αρχεία του Νεραντζή στο site. Είμαι "fun" του. Παρακαλώ οποίος διαθέτει αρχεία του, αν κι ίδιος επιθυμεί , θα ήθελα να τα μοιραστούμε.

Αγαπητε Αλεξανδρε (και λοιποι φιλοι)
Παραθετω διαφορα λινγκς (για οποιον δεν τα εχει δει) , οπου ο Αρχωντας Διδασκαλος του Αποστολου Δημητριος Νεραντζης ψαλλει διαφορα Χερουβικα .
Ειναι απο την σειρα των εκπομπων ''Θεια Λειτουργια/Χερουβικα'' και ψαλλουν και αλλοι ψαλτες .


http://mp3.analogion.net/mp3_Linard...urgiadakis-2007_11_04_VL-A132-Xeroubika-D.mp3

http://mp3.analogion.net/mp3_Linard...is_Sourgiadakis-2007_10_14_VL-Xeroubika-A.mp3

http://mp3.analogion.net/mp3_Linard..._Sourgiadakis-2008_01_27_VL-A-Xeroubika-Z.mp3

http://mp3.analogion.net/mp3_Linard...rgiadakis-2007_12_16_VL-A135-Xeroubika-ST.mp3

http://mp3.analogion.net/mp3_Linard...urgiadakis-2007_11_18_VL-A133-Xeroubika-E.mp3

Υπαρχουν και τρεις ή τεσσερεις εκπομπες για τον Δημητρη Νεραντζη . Σε πρωτη ευκαιρεια θα αρχισω να τις ανεβαζω καθως και διαφορα αλλα απο τον
φιλο Δημητρη .
 
Top