Κασέτα Ξενοφωντινών Πατέρων (δείγμα)

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Εκτός απο το cd της Χιλιετηρίδος της Μονής (που δέν ψάλλουν οι ίδιοι)
είχαν βγάλει παλιότερα μια κασσέτα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι απο εκείνη την έκδοση.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αναφέρεστε στο διπλό cd "Easter on Mount Athos" με τη Μ. Εβδομάδα του 1978 έκδοσης της Deutsche Grammophon; Αν όχι, δώστε καμία λεπτομέρεια για την εν λόγω κασέτα, όπως περιεxόμενα, ποιοι ψάλλουν, πότε περίπου εκδόθηκε, αν είναι ζωντανή ή στουντιακή ηχογράφηση και αν διατίθεται ακόμη στο εμπόριο.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Εκτός απο το cd της Χιλιετηρίδος της Μονής (που δέν ψάλλουν οι ίδιοι)
είχαν βγάλει παλιότερα μια κασσέτα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι απο εκείνη την έκδοση.

Ιδού λοιπόν το πρώτο μέλος της κασσέτας.(άλλα δέν πρόλαβα)
Εκδόθηκε το 1996 και ηχογραφήθηκε (όχι ζωντανά) εντός του Καθολικού.Δέν κυκλοφόρησε απο όσο ξέρω στο εμπόριο.Μόνο στην έκθεση της Μονής επωλείτο.
 

Attachments

  • Ως γενναίον εν μάρτυσι.mp3
    2.5 MB · Views: 305

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλησπέρα αδέλφια. είναι το πρώτο μου ποστ, και λέω λοιπόν να παραθέσω τα ακόλουθα cd στα οποία ψέλνουν Ξενοφωντινοί Πατέρες το Πάσχα. :)
Θα το ανεβάσω σπαστά σε 4 μέρη.:)
Τότε να σας καλωσορίσουμε στο forum!

Δυστυχώς, όμως, δεν γίνεται να παραμείνουν τα αρχεία που ανεβάσατε διότι είναι εμπορικά CD (της Deutche Grammophon). Στο forum δεν επιτρέπεται το ανέβασμα εμπορικού υλικού διότι προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας και με το ανέβασμα βρίσκεται εκτεθειμένο το forum.
 
Last edited:

eldoranto

Νέο μέλος
Μου κανει εντυπωση που δεν εχει ανοιχθει ακομη θεμα για τον πατερα Σεραφειμ, τον αρχιψαλτη της Μονης...Εντυπωσιακη η σημερινη ερμηνεια του, ιδιαιτερα στο δοξαστικο των αινων της εορτης...
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μου κανει εντυπωση που δεν εχει ανοιχθει ακομη θεμα για τον πατερα Σεραφειμ, τον αρχιψαλτη της Μονης...Εντυπωσιακη η σημερινη ερμηνεια του, ιδιαιτερα στο δοξαστικο των αινων της εορτης...

Ναι και εγώ θα ήθελα να τον ακούσω(π.Σεραφεί) λένε πως ψάλλει πολύ ωραία
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Μου κανει εντυπωση που δεν εχει ανοιχθει ακομη θεμα για τον πατερα Σεραφειμ, τον αρχιψαλτη της Μονης...Εντυπωσιακη η σημερινη ερμηνεια του, ιδιαιτερα στο δοξαστικο των αινων της εορτης...

Του παλιου αγιορειτικου υφους! Πολυ ωραιος!!! Κατι πρεπει να εχω...
 
Top