Ποιός είναι ο επόμενος μέγας ψάλτης της Θεσσαλονίκης;

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Χερουβικό Αγια. Ψάλει ο Παναγιώτης Κουντουρούδης πρωτοψάλτης Ι.Ν.Αγίου Μηνά Θεσ/νικης. Θα ήθελα σχόλια.
 

Attachments

  • Χερουβικό Άγια Κουντουρούδης.rar
    13.8 MB · Views: 70

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω ηχογραφησεις απο πεντε παλαιωτερους Θεσσαλονικεις Πρωτοψαλτες . Για μενα και οι πεντε (υπαρχουν και αλλοι παλαιοι οπως Γεωργιαδης , Χασανιδης , Πετριδης , Σωφρονιαδης , Κυρμελης κλπ ) δικαιουνται τον τιτλο ''μεγας'' . Συγκρινατε του με τους νεωτερους , πχ. Μανος , Νεοχωριτης , Χαλκιας κλπ . Τα συμπερασματα δικα σας .
 

Attachments

  • 1'56''=ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Σωτ=Πεντηκοστην εορταζομεν Αος.mp3
    1.8 MB · Views: 173
  • 2'49'='ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ=ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ(ΑΝΩΝΥΜΟΝ).mp3
    830 KB · Views: 103
  • 3'01''=ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ=Αξιον Εστιν(Χαρ.Παπανικολαου) Πλ.Δος.mp3
    1.2 MB · Views: 93
  • 3΄50''=ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ=Θεοτοκε Παρθενε(Μπερεκετη)Αος.mp3
    898.6 KB · Views: 74
  • 4'00''=ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ=ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ Κιουρδι Πριγγου).mp3
    1.1 MB · Views: 78

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επισυναπτω ηχογραφησεις απο πεντε παλαιωτερους Θεσσαλονικεις Πρωτοψαλτες . Για μενα και οι πεντε (υπαρχουν και αλλοι παλαιοι οπως Γεωργιαδης , Χασανιδης , Πετριδης , Σωφρονιαδης , Κυρμελης κλπ ) δικαιουνται τον τιτλο ''μεγας'' . Συγκρινατε του με τους νεωτερους , πχ. Μανος , Νεοχωριτης , Χαλκιας κλπ . Τα συμπερασματα δικα σας .

κ Βαγγέλη, τί λείπει κατά τη γνώμη σου από τους νεώτερους ψάλτες για να δικαιούνται τον τίτλο "μέγας"; Επίσης ενδιαφέρον θα είχε εάν θεωρείς τον κυρ-Αναστάση Μιχαηλίδη ή τον Τσολακίδη "μέγα" ψάλτη ή όχι σε σχέση π.χ. με τους παλαιούς Θεσσαλονικείς που ανέφερες.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ Βαγγέλη, τί λείπει κατά τη γνώμη σου από τους νεώτερους ψάλτες για να δικαιούνται τον τίτλο "μέγας"; Επίσης ενδιαφέρον θα είχε εάν θεωρείς τον κυρ-Αναστάση Μιχαηλίδη ή τον Τσολακίδη "μέγα" ψάλτη ή όχι σε σχέση π.χ. με τους παλαιούς Θεσσαλονικείς που ανέφερες.

Κατ' αρχη τη λεξη ''μεγας'' την χρησιμοποιησα , γιατι αυτη η λεξη υπαρχει στον
τιτλο του παρωντος θεματος .
Οσο για το ποιους θεωρω ''μεγα'' στο θεμα που ειχαμε συζητηση στο ακολουθο
λινγκ http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=651 θα βρεις καποιες απαντησεις (τι λειπει κλπ) .
Μιχαηλιδης και Τσολακιδης : Μονο το οτι ''μετεφεραν'' το ψαλλειν του Ναυπλιωτη και του πατριαρχικου ναου , δειχνει την αξια τους .
Τι λειπει απο τους σημερινους : Ισως , λεω ΙΣΩΣ , να τους λειπει η ''αγνοια''
που ειχαν οι παλαιοι σε θεωρητικα θεματα . Δεν εννοω ''αγνοια'' σε βασικα
πραγματα , αλλα αυτο το λεπτομερειακο που γινεται σημερο , που εχουμε μπλεξει με μαθηματικα , με φασματογραφους , με δεκατα !!! μοριων κλπ κλπ .
Φοβαμαι πως σημερα , εν πολλοις ''διυλιζετε ο κωνωπας και καταπινετε η
καμιλος'' (τοχω ξαναγραψει αυτο) . Φορτωμενοι (μαλλον αγχωμενοι) οι
σημερινοι με ολα αυτα και προσπαθωντας να μην ξεφυγουν απο ολα αυτα τα
θεωρητικα που εμαθαν , γινεται ενας μικρος ή μεγαλος χαμος .
Προ ημερων σε σχετικη συζητηση που ειχα με πολυ γνωστο μελος του φορουμ
και σε ερωτηση μου ''γιατι τοση θεωρητικομανια'' μου απαντησε : ''Γιατι πρεπει να ξερω τι ψαλλω'' . Σωστο μεχρι καποιου σημειου , αλλα η υπερβολη και αχρηστη ειναι και πλεονασμος . Ολοι αυτοι οι παλαιοι , λετα να ασχολουνταν
τοσο πολυ με θεωριες επι θεωριων ;
Σταματω εδω και νομιζω οτι με οσα εγραψα (που βεβαια ειναι προσωπικες αποψεις , το τονιζω αυτο) , καταλαβαινεις τι θελω να πω .
Τωρα να ρωτησω και εγω : Σε προηγουμενο μηνυμα μου , ανεβασα οπως θα ειδες καποιες ηχογραφησεις παλαιων Θεσσ-κεων ψαλτων . Πιστευω οτι τις ακουσες . Ερωτω λοιπον : Εσυ βρισκεις διαφορα στο ψαλσιμο αυτων των παλαιων και των σημερινων ψαλτων ; Ποιους θεωρεις καλλιτερους;(ψαλτες οχι θεωρητικους ) ; Τους παλαιους , τους σημερινους ή σου φαινοντα ιδιοι ;
Και τελος , εσυ νομιζεις οτι λειπει κατι απο τους σημερινους ; Αν ναι , ΤΙ ;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κ. Βαγγέλη, ας μήν το επεκτείνουμε στο γενικότερο θέμα που συζητήθηκε εκεί. Ας πάρουμε μόνο τους παλαιούς και σύγχρονους Θεσσαλονικείς ψάλτες που είναι και το θέμα εδώ. Δεν νομίζω οτι ψάλτες σαν το Νεοχωρίτη ή άλλους σύγχρονους Θεσσαλονικείς (κατά την πλειοψηφία τους) ασχολούνται με μόρια και δέκατα μορίων που αναφέρεις άρα αυτό το επιχείρημα δεν ευσταθεί. Έπειτα με παραπέμπεις σε αυτό που είχες πεί τότε

Ακουω πολλους σημερινους
ψαλτες . Ωραιες φωνες , σωστα συνηθως διαστηματα , φαινεται η μουσικη τους παιδεια , καλοι σε γενικες γραμμες στη εκτελεση
κλπ . Όμως το αυτι μου δεν ευχαριστειται και δεν γεμιζει , όπως όταν ακουγα ή ακουω τους ''παλιους'' που προανεφερα .

Μπορείς να εξηγήσεις τους λόγους που δεν "ευχαριστείται το αυτί σου και δεν γεμίζει" όταν ακούς π.χ. το Νεοχωρίτη; Με αυτά που λές φαίνεται να είναι θέμα γούστου (τί γεμίζει το αυτί σου). Διευκρίνησε εάν μπορείς. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη, ας μήν το επεκτείνουμε στο γενικότερο θέμα που συζητήθηκε εκεί. Ας πάρουμε μόνο τους παλαιούς και σύγχρονους Θεσσαλονικείς ψάλτες που είναι και το θέμα εδώ. Δεν νομίζω οτι ψάλτες σαν το Νεοχωρίτη ή άλλους σύγχρονους Θεσσαλονικείς (κατά την πλειοψηφία τους) ασχολούνται με μόρια και δέκατα μορίων που αναφέρεις άρα αυτό το επιχείρημα δεν ευσταθεί. Έπειτα με παραπέμπεις σε αυτό που είχες πεί τότε

Μπορείς να εξηγήσεις τους λόγους που δεν "ευχαριστείται το αυτί σου και δεν γεμίζει" όταν ακούς π.χ. το Νεοχωρίτη; Με αυτά που λές φαίνεται να είναι θέμα γούστου (τί γεμίζει το αυτί σου). Διευκρίνησε εάν μπορείς. Ευχαριστώ.

Δημητρη
Αν και δεν απαντησες σε κανενα απο τα ερωτηματα μου εγω και παλι σου απαντω : Στο πρωτο μου μηνυμα αναφερω επι λεξει :
''Το θεμα αναφερεται σε ''μεγα ψαλτη της Θεσ-κης'' . Αν δεν υπηρχε η λεξη ''μεγας'' θα ελεγα οτι υπαρχουν σημερα καποιοι αρκετα καλοι νεωτεροι ψαλτες στην Θεσ-κη , μεταξυ των οποιων εξεχουσα θεση εχει και ο Παναγιωτης Νεοχωριτης . Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ''μεγας'' δεν ειναι ,
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ , κανεις . Πολυ καλοι ναι , ''μεγας'' οχι .''


Καλος ο Νεοχωριτης αλλα για τα προσωπικα μου γουστα οχι μεγας , τουλαχιστον προς το παρων . Και βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο . Εδω ο Πριγγος και ο Στανιτσας δεν αρεσουν σε αρκετους .
Οσο το γιατι δεν γεμιζει το αυτι μου με τους σημερινους ψαλτες , μαλλον φταιει οτι εγω μεγαλωσα με τα ακουσματα των παλαιων και εχω μεινει σε αυτους και δεν ικανοποιουμε με τιποτα σημερινο . Και ειπαμε , ειναι κυριως υποκειμενικα αυτα .
Βλεπω και επιμενεις στον Νεοχωριτη και υποθετω οτι σου αρεσει ιδιαιτερα .
Απαντησε (και στις προηγουμενες ερωτησεις μου ) μου λοιπον εσυ . Τον θεωρεις ''μεγα'' ; Ναι , οχι , γιατι ; Και ξεκαθαρισα απο την αρχη . Για μενα
αλλο καλος ψαλτης και αλλο μεγας .
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη.
Αν μου επιτρέπετε ήθελα να πω μια-δυό σκέψεις.
Καταρχάς συμφωνώ με το ότι δεν μπορεί να ειπώθει ακόμη καποιος μέγας...Είναι πιστεύω νωρίς.
Οτι εξελλίσεται σε μεγάλο, πιστεύω κ.Βαγγέλη θα συμφωνήσετε.
Θελω όμως να ρωτήσω.
κ.Βαγγέλη μήπως δεν μπορείτε να δείτε κάποιον μέγα ακόμη, διότι στην ηλικία θα μπορούσε να εισασταν και πατέρας του?? Παίζει ρόλο αυτό?? Θυμάμαι μέχρι και τωρα ακόμη, μεγάλους σε ηλικία να σνομπάρουν τους μικρότερους γιατί στην ηλικία τους δεν είχαν αυτο που ήθελαν...
Οι σκέψεις μου δεν έχουν να κάνουν με σας προσωπικά κ.Βαγγέλη (δεν σας ξέρω αλλωστε) και δεν προσπαθώ να υποννοήσω τίποτε. Απλά μια απλή ερώτηση σας κάνω με όλο τον σεβασμό.

Χαίρετε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αθωνίτης;7791 said:
Χριστός Ανέστη.
Αν μου επιτρέπετε ήθελα να πω μια-δυό σκέψεις.
>Καταρχάς συμφωνώ με το ότι δεν μπορεί να ειπώθει ακόμη καποιος μέγας...Είναι πιστεύω νωρίς.

Το ιδιο λεω και εγω ("τουλαχιστον προς το παρων'') .

>Οτι εξελλίσεται σε μεγάλο, πιστεύω κ.Βαγγέλη θα συμφωνήσετε.

Συμφωνω .

>Θελω όμως να ρωτήσω.
κ.Βαγγέλη μήπως δεν μπορείτε να δείτε κάποιον μέγα ακόμη, διότι στην ηλικία θα μπορούσε να εισασταν και πατέρας του?? Παίζει ρόλο αυτό?? Θυμάμαι μέχρι και τωρα ακόμη, μεγάλους σε ηλικία να σνομπάρουν τους μικρότερους γιατί στην ηλικία τους δεν είχαν αυτο που ήθελαν...

Καμια σχεση η ηλικια μου και ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΝΟΜΠΑΡΩ .

>Οι σκέψεις μου δεν έχουν να κάνουν με σας προσωπικά κ.Βαγγέλη (δεν σας ξέρω αλλωστε) και δεν προσπαθώ να υποννοήσω τίποτε. Απλά μια απλή ερώτηση σας κάνω με όλο τον σεβασμό. Χαίρετε.

Κανενα προβλημα . Ομως να ρωτησω και εγω : Βρισκεις διαφορα μεταξυ παλαιων και νεωτερων Θεσσαλονικεων ψαλτων ( μην σταθεις μονο στον Νεοχωριτη , μιλαω γενικα για το συνολο των σημερινων Θεσ-κεων ψαλτων) ;
Οχι ή Ναι ; Και αν Ναι , ποια ;
Με εκτιμηση
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Κανενα προβλημα . Ομως να ρωτησω και εγω : Βρισκεις διαφορα μεταξυ παλαιων και νεωτερων Θεσσαλονικεων ψαλτων ( μην σταθεις μονο στον Νεοχωριτη , μιλαω γενικα για το συνολο των σημερινων Θεσ-κεων ψαλτων) ;
Οχι ή Ναι ; Και αν Ναι , ποια ;
Με εκτιμηση

Πάντως εγώ προσωπικά τη διαφορά τι βρήσκω στο ότι από τους νεώτερους(σημερινούς) δεν μου κάνουν αυτό το "κλικ" που έκαναν οι παλαιότεροι ,αυτό το κάτι το ξεχωριστό,που τους έκανε και ξεχώριζαν,κάτι το απροσδιόριστα τελος πάντων ωραίο.Οι περισσότεροι σημερινοί ψάλτες είναι ,όπως και οι πλειάδα των σημερινών τραγουδιστών .μικράς διαρκείας,ενώ π.χ. ο Πρίγγος,Στανίτσας,Καραμανης,θεοδωσόπουλος,Ταλιαδώρος κ.λ.π. Καζαντζιδης,Αγγελόπουλος,Μητσιάς ,Παριος κ.λ.π ήταν κάτι το ξεχωριστο.Άποψή μου βέβαια ,υποκειμενική θα μου πείτε.
Ευχαριστώ
Γεώργιος Παλιούρας
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Βρισκεις διαφορα μεταξυ παλαιων και νεωτερων Θεσσαλονικεων ψαλτων?
Οχι ή Ναι ; Και αν Ναι , ποια ;
Με εκτιμηση

Βρίσκω αρκετά μεγάλη διαφορά.Και προσωπικά πιστεύω οτι έχει να κάνει:
Α)Με ποιόν δάσκαλο καθήσεις...
Β)Απο τί ηλικία θα ξεκινήσεις να ψέλνεις...
Γ)Τι μυαλό κουβαλάς...(αν σε κόβει δηλ.)
Δ)Τι ζωή κάνεις...
Ε)Πόσο αγαπάς αυτό που κάνεις...


Σημειώστε όμως οτι το ότι βρίσκω αρκετά μεγάλη διαφορά είναι τελείως μα τελειως υποκειμενικο.
Δηλ. στα μάτια και αυτιά ενός μικρού παιδιού που ξεκινά να ψέλνει, ο Νεοχωρίτης ίσως να φαντάζει κάπως....Εναν πάλι, 50 χρονών ψάλτη, δεν του λέει τίποτα γιατι ξέρει ακουστηκά άλλους πολύ πριν τον Νεοχωρίτη ή τον οποιονδήποτε Νεοχωρίτη.
Γνωμη μου.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βρίσκω αρκετά μεγάλη διαφορά.Και προσωπικά πιστεύω οτι έχει να κάνει:
Α)Με ποιόν δάσκαλο καθήσεις...
Β)Απο τί ηλικία θα ξεκινήσεις να ψέλνεις...
Γ)Τι μυαλό κουβαλάς...(αν σε κόβει δηλ.)
Δ)Τι ζωή κάνεις...
Ε)Πόσο αγαπάς αυτό που κάνεις...


Σημειώστε όμως οτι το ότι βρίσκω αρκετά μεγάλη διαφορά είναι τελείως μα τελειως υποκειμενικο.
Δηλ. στα μάτια και αυτιά ενός μικρού παιδιού που ξεκινά να ψέλνει, ο Νεοχωρίτης ίσως να φαντάζει κάπως....Εναν πάλι, 50 χρονών ψάλτη, δεν του λέει τίποτα γιατι ξέρει ακουστηκά άλλους πολύ πριν τον Νεοχωρίτη ή τον οποιονδήποτε Νεοχωρίτη.
Γνωμη μου.

Ισως δεν ηταν σαφης η ερωτηση μου για να απαντησεις αναλογα . Ερωτω λοιπον ξανα και οσο πιο απλα (κατανοητα) μπορω : Αρεσαν καλλιτερα οι παλαιοι Θεσσαλονικεις ή οι νεωτεροι . Ναι ή οχι και γιατι ;
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Νομίζω ὅτι στὸ παρὸν θέμα ἀπὸ τὸ μήνυμα 24 καὶ ἑξῆς ἡ συζήτησις ἔχει ταυτιστῆ σὲ πολλὰ σημεῖα (ἀλλὰ ὄχι ἐξ ὁλοκλήρου) μὲ τὸ θέμα «Σήμερα τί ψάλτες ἔχουμε;». συγκρίνετε τὰ μηνύματα #24
...τί λείπει κατά τη γνώμη σου από τους νεώτερους ψάλτες για να δικαιούνται τον τίτλο "μέγας";...

#29
...Βρισκεις διαφορα μεταξυ παλαιων και νεωτερων Θεσσαλονικεων ψαλτων (...μιλαω γενικα για το συνολο των σημερινων Θεσ-κεων ψαλτων) ; Οχι ή Ναι ; Και αν Ναι , ποια ; ...

καὶ #30

Πάντως εγώ προσωπικά τη διαφορά τι βρήσκω στο ότι από τους νεώτερους(σημερινούς) δεν μου κάνουν αυτό το "κλικ" που έκαναν οι παλαιότεροι ,αυτό το κάτι το ξεχωριστό,που τους έκανε και ξεχώριζαν,κάτι το απροσδιόριστα τελος πάντων ωραίο... Γεώργιος Παλιούρας

μὲ ἕνα ἀπὸ τὰ πρῶτα μηνύματα τοῦ ἄλλου θέματος·
... οι σημερινοι ψαλτες δεν θυμιζουν με το ψαλσιμο τους τους παλιους...
Τελικα αναφερεις καποιες αιτιες δεν απαντας ομως στο βασικο ερωτημα .
*Τι ψαλτες εχουμε σημερα σε συγκριση με τους παλιους *;

http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=150&t=207#p495
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Κατ' αρχη τη λεξη ''μεγας'' την χρησιμοποιησα , γιατι αυτη η λεξη υπαρχει στον
τιτλο του παρωντος θεματος .
Οσο για το ποιους θεωρω ''μεγα'' στο θεμα που ειχαμε συζητηση στο ακολουθο
λινγκ http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=651 θα βρεις καποιες απαντησεις (τι λειπει κλπ) .
Μιχαηλιδης και Τσολακιδης : Μονο το οτι ''μετεφεραν'' το ψαλλειν του Ναυπλιωτη και του πατριαρχικου ναου , δειχνει την αξια τους .
Τι λειπει απο τους σημερινους : Ισως , λεω ΙΣΩΣ , να τους λειπει η ''αγνοια''
που ειχαν οι παλαιοι σε θεωρητικα θεματα . Δεν εννοω ''αγνοια'' σε βασικα
πραγματα , αλλα αυτο το λεπτομερειακο που γινεται σημερο , που εχουμε μπλεξει με μαθηματικα , με φασματογραφους , με δεκατα !!! μοριων κλπ κλπ .
Φοβαμαι πως σημερα , εν πολλοις ''διυλιζετε ο κωνωπας και καταπινετε η
καμιλος'' (τοχω ξαναγραψει αυτο) . Φορτωμενοι (μαλλον αγχωμενοι) οι
σημερινοι με ολα αυτα και προσπαθωντας να μην ξεφυγουν απο ολα αυτα τα
θεωρητικα που εμαθαν , γινεται ενας μικρος ή μεγαλος χαμος .
Προ ημερων σε σχετικη συζητηση που ειχα με πολυ γνωστο μελος του φορουμ
και σε ερωτηση μου ''γιατι τοση θεωρητικομανια'' μου απαντησε : ''Γιατι πρεπει να ξερω τι ψαλλω'' . Σωστο μεχρι καποιου σημειου , αλλα η υπερβολη και αχρηστη ειναι και πλεονασμος . Ολοι αυτοι οι παλαιοι , λετα να ασχολουνταν
τοσο πολυ με θεωριες επι θεωριων ;
Σταματω εδω και νομιζω οτι με οσα εγραψα (που βεβαια ειναι προσωπικες αποψεις , το τονιζω αυτο) , καταλαβαινεις τι θελω να πω .
Τωρα να ρωτησω και εγω : Σε προηγουμενο μηνυμα μου , ανεβασα οπως θα ειδες καποιες ηχογραφησεις παλαιων Θεσσ-κεων ψαλτων . Πιστευω οτι τις ακουσες . Ερωτω λοιπον : Εσυ βρισκεις διαφορα στο ψαλσιμο αυτων των παλαιων και των σημερινων ψαλτων ; Ποιους θεωρεις καλλιτερους;(ψαλτες οχι θεωρητικους ) ; Τους παλαιους , τους σημερινους ή σου φαινοντα ιδιοι ;
Και τελος , εσυ νομιζεις οτι λειπει κατι απο τους σημερινους ; Αν ναι , ΤΙ ;

Πω πω πω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κυριε Βαγγέλη Πραγματικά Να ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εξαιρετική τοποθέτηση!!!!!!! πραγματικά θα άξιζε να την αναπτύξετε/αναλύσετε κι'αλλο..................................................

Να σας έχει ο Θεός καλά!!!!!!!!!!!
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ισως δεν ηταν σαφης η ερωτηση μου για να απαντησεις αναλογα . Ερωτω λοιπον ξανα και οσο πιο απλα (κατανοητα) μπορω : Αρεσαν καλλιτερα οι παλαιοι Θεσσαλονικεις ή οι νεωτεροι . Ναι ή οχι και γιατι ;

Νομίζω οτι γυροφέρνουμε το θέμα αλλά απάντηση στο κύριο Βαγγέλη δεν δίνουμε...... Νεοχορίτης για παράδειγμα......

χρησιμοποιώ ως αναφορά τα δύο cd από τος εκδόσεις του Χατζηγιακούμή και μόνο αυτές γιατί αλλες δεν έχω.......

1. εξαιρετικός ψάλτης!!!!!!!! αδιαμφισβητητα!!!!!!!!!!
2. Ευσεβιστικός τρόπος εκφοράς και απόδοσης των ύμνων
3. Αργος χρόνος που καταντά κουραστκός σε συνδυασμό με το 2
4. οι βασεις πέφτουν..... βέβαια θα μου πείτε και του Χρύσανθου ανεβαίνανε σα τρελές.....
5. και η φωνή του μου ακούγεται ελαφρώς βραχνή.....δεν έχει μέταλλο

αυτά! κατα τα άλλα εξαιρετικός ψάλτης!

αλλά να πώ και κατι άλλο.................

για μένα το να ακούω Στανίτσα (που ειναι μέγιστος) για παράδειγμα, είναι σα κινέζικα βασανιστήρια το λιγότερο....... στα αυτιά μου η φωνή του ακούγεται φρικτή!!!!!!!!!!
μεγάλωσα όμως ακούγωντας τον 10-15 ώρες τη μέρα ...... και ακόμα τον ακούω και θα τον ακούω..... 15 χρόνια βασανίζομαι και δεν βαριέμαι...γιατί μόνο ακούγωντας τον έχω ελπίδα στα βαθιά γεράματα να γίνω ψάλτης..........

με λίγα λογια δεν χέρω κατα πόσον το προσωπικό γούστο ειναι κριτηριο αν κάποιος ειναι μέγας......
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
φιλε Βασίλη, δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά μόλις έβρισες!!!!!!!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νομίζω ὅτι στὸ παρὸν θέμα ἀπὸ τὸ μήνυμα 24 καὶ ἑξῆς ἡ συζήτησις ἔχει ταυτιστῆ σὲ πολλὰ σημεῖα (ἀλλὰ ὄχι ἐξ ὁλοκλήρου) μὲ τὸ θέμα «Σήμερα τί ψάλτες ἔχουμε;». συγκρίνετε τὰ μηνύματα #24 #29 καὶ #30
μὲ ἕνα ἀπὸ τὰ πρῶτα μηνύματα τοῦ ἄλλου θέματος·
Θεωρῶ φυσικὴ τὴν ἐν τέλει ταύτισι τῶν δύο θεμάτων· οὕτως ἢ ἄλλωστε εἶναι παρεμερῆ. νομίζω ἐπίσης ὅτι αὐτὴ ἡ ταύτισις δείχνει ὅτι καὶ τὶς δύο φορὲς τὸ θέμα δὲν τέθηκε σωστά. δηλαδὴ ἔγινε μία ἐρώτησις γιὰ τοὺς σημερινοὺς ψάλτες καὶ ἄλλη μία γιὰ τοὺς σημερινοὺς ψάλτες τῆς Θεσσαλονίκης, ἀλλὰ αὐτὰ εἶναι κάπως δευτερεύοντα θέματα (δὲν ἐννοῶ τὰ πρόσωπα· μιλῶ ἀπὸ μουσικῆς πλευρᾶς). πήγαμε κετευθεῖαν νὰ κολυμπήσουμε στὶς ἐκβολὲς τοῦ ποταμοῦ, ἐνῷ πρέπει νὰ ἀναζητήσουμε πρῶτα τὶς πηγές του. νομίζω ὅτι τὸ κύριο θέμα ποὺ ἀναδεικνύεται ἀπὸ τὶς μέχρι τώρα συζητήσεις εἶναι τὸ ἑξῆς· «ποιοί ἦσαν οἱ παράγοντες καὶ οἱ προϋποθέσεις ποὺ ἔκαμαν τοὺς μεγάλους παλαιοὺς ψάλτες νὰ ἀναγνωρίζωνται μέχρι σήμερα μεγάλοι καὶ ἀξεπέραστοι». ἢ ἀλλιῶς «γιατί οἱ παλαιοὶ ψάλτες θεωροῦνται μέχρι σήμερα μεγάλοι, μοναδικοὶ καὶ ἀξεπέραστοι;»
Προτείνω λοιπὸν νὰ ἀνοίξῃ ἕνα νέο θέμα, μὲ ἕναν κατάλληλο τίτλο, ὅπου θὰ ξεφύγουμε ἀπὸ τὶς συγκρίσεις μὲ ὀνόματα νεωτέρων καὶ συγχρόνων καὶ θὰ ἑστιάσωμε τὴν συζήτησι στὴν διερεύνησι τῶν ἰδιαιτέρων ἐκείνων στοιχείων τῶν παλαιῶν, στοιχεῖα ποὺ τοὺς καθιέρωσαν στὴν συνείδησί μας ὡς ἄφθαστους καὶ ἀξεπέραστους. τὸ θέμα δὲν ἀφορᾷ μόνον τοὺς Θεσσαλονικεῖς ἢ τοὺς ᾿Αθηναίους ἢ τοὺς Πελοποννησίους ἢ τοὺς Κρητικοὺς ψάλτες, ἀλλὰ εἶναι ἀσφαλῶς γενικώτερο. ἤδη ἔχουν λεχθῆ πολλὰ ἐνδιαφέροντα πρὸς αὐτὴν τὴν κατεύθυνσι, καὶ νομίζω ὅτι ὑπάρχουν πάρα πολλὰ ἀκόμα νὰ λεχθοῦν.

Αν και ειχα ανοιξει εγω το θεμα «Σήμερα (τί) ψάλτες ἔχουμε;» το οποιο και
δεν προχωρησε αρκουντως , ΣΥΜΦΩΝΩ με την προταση σας για ενα νεο
γενικωτερο θεμα , που βεβαια να περιλαμβανει γενικα τους ψαλτες (παλαιους
τε και νεωτερους ) . Προτεινω να ειστε και ο νονος (τιτλος) του θεματος .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προτείνω λοιπὸν νὰ ἀνοίξῃ ἕνα νέο θέμα, μὲ ἕναν κατάλληλο τίτλο, ὅπου θὰ ξεφύγουμε ἀπὸ τὶς συγκρίσεις μὲ ὀνόματα νεωτέρων καὶ συγχρόνων καὶ θὰ ἑστιάσωμε τὴν συζήτησι στὴν διερεύνησι τῶν ἰδιαιτέρων ἐκείνων στοιχείων τῶν παλαιῶν, στοιχεῖα ποὺ τοὺς καθιέρωσαν στὴν συνείδησί μας ὡς ἄφθαστους καὶ ἀξεπέραστους. τὸ θέμα δὲν ἀφορᾷ μόνον τοὺς Θεσσαλονικεῖς ἢ τοὺς ᾿Αθηναίους ἢ τοὺς Πελοποννησίους ἢ τοὺς Κρητικοὺς ψάλτες, ἀλλὰ εἶναι ἀσφαλῶς γενικώτερο. ἤδη ἔχουν λεχθῆ πολλὰ ἐνδιαφέροντα πρὸς αὐτὴν τὴν κατεύθυνσι, καὶ νομίζω ὅτι ὑπάρχουν πάρα πολλὰ ἀκόμα νὰ λεχθοῦν.

Το πολύ ενδιαφέρον αυτό θέμα δημιουργήθηκε εδώ.
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
[Σημείωμα Συντονιστή]

Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν σε καταλληλότερο θέμα.

Επίσης,διέγραψα κάποια μηνύματα που δεν ήταν πλέον απαραίτητα.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το θέμα απ' ότι φαίνεται συζητείται γενικότερα σε άλλο thread, αλλά σε ό,τι αφορά την ειδικότερη παράμετρο των Θεσσαλονικέων ψαλτών και του Νεοχωρίτη, θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον κυρ-Βαγγέλη: ο Νεοχωρίτης σπουδαίος ψάλτης, αλλά, προς Θεού, καμία μα καμία σχέση με τους παλαιούς που αναφέρθηκαν. Δεν το αποκλείω σε κάποια χρόνια να γίνει, μια και δεν είναι και μεγάλος στην ηλικία. Επίσης, βλέπω μία πτώση της ψαλτικής τελευταία στη Θεσσαλονίκη: άκουγες παλιά κάποιον και έλεγες "Θεσσαλονικιός, φαίνεται!". Τώρα ακούς Αθηναίο και Θεσσαλονικιό και δε βλέπεις καμία διαφορά: το ίδιο ξερό ύφος... Σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, δε λέω, κι αυτές προέρχονται κυρίως από Θεσσαλονικιούς που έχουν χρόνια μαθητείας στους τελευταίους μεγάλους δασκάλους. Τα υπόλοιπα στην άλλη συζήτηση.
 
Top