Κοινωνικό Σαββάτου περιόδου Πάσχα

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Θα ηθελα να ρωτησω ποιο κοινωνικο ψάλλουμε τα Σαββατα της αναστασιμου περιοδου.
Για το Σαββατο μετά του Θωμα, 'Επαινει..."...
Για τα αλλα ομως;με δεδομενο ότι προκειται για αποδοση πχ της εορτης των μυροφορων, λογικα δεν πρεπει να πουμε "σωμα Χριστου" ; Οταν στον ορθρο εχουμε ψάλλει ολα τα αναστασιμα, ετσι δεν ειναι το λογικο;
Το τυπικο της Εκκλησις της Ελλάδος δεν διευκρινιζει...

Αν καποιος εχει καποια γνωση παρακαλώ να την καταθέσει. Πιστευω ότι και αλλοι θα εχουν την ιδια απορια.

Ευχαριστω,

Ευστάθιος Μεντζάς
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το Σάββατο μετά του Θωμά είναι μια περίπτωση ειδική εφόσον αποδίδεται η δεσποτική εορτή της προλαβούσης Κυριακής (μην ξεχνάς ότι την Κυριακή του Θωμά ψάλλουμε ύμνους ΜΟΝΟ της εορτής).

Τα υπόλοιπα Σάββατα δεν είναι της ίδιας "κατηγορίας". Εν τούτοις, δεδομένου ότι ΔΕΝ ψάλλουμε νεκρώσιμα στον όρθρο αυτών των ημερών, κατάλληλο κοινωνικό είναι το "Αγαλλιάσθε δίκαιοι"
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Ευστάθιος Μεντζάς;7508 said:
Θα ηθελα να ρωτησω ποιο κοινωνικο ψάλλουμε τα Σαββατα της αναστασιμου περιοδου.
Για το Σαββατο μετά του Θωμα, 'Επαινει..."...
Για τα αλλα ομως; με δεδομενο ότι προκειται για αποδοση πχ της εορτης των μυροφορων, λογικα δεν πρεπει να πουμε "σωμα Χριστου" ; Οταν στον ορθρο εχουμε ψάλλει ολα τα αναστασιμα, ετσι δεν ειναι το λογικο;
Το τυπικο της Εκκλησις της Ελλάδος δεν διευκρινιζει...

Ἀγαπητὲ Εὐστάθιε Μεντζᾶ, πέρα ἀπὸ τὴν ἀπάντησι ποὺ ἔχει δοθῆ ἐδῶ στὸ ψαλτολόγιον γιὰ τὸ θέμα τῶν κοινωνικῶν κατὰ τὰ σάββατα τῆς πασχαλίου περιόδου, ἐξετάζω λίγο τὴν παρατήρησί σου ὅτι «Το τυπικο της Εκκλησιας της Ελλάδος δεν διευκρινιζει...»

http://www.symbole.gr/forum/viewtopic.php?f=205&t=202#p485

῾Υστερόγραφον. δῶσε τοὺς χαιρετισμούς μου στὸν Χαράλαμπο Θεοτοκᾶτο, στὸν Γιῶργο Βέργο (ἔχω νὰ τὸν δῶ κάτι χρόνια), καὶ στὰ ἄλλα παιδιὰ τῆς χορῳδίας.

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ἀγαπητὲ Εὐστάθιε Μεντζᾶ, πέρα ἀπὸ τὴν ἀπάντησι ποὺ ἔχει δοθῆ ἐδῶ στὸ ψαλτολόγιον γιὰ τὸ θέμα τῶν κοινωνικῶν κατὰ τὰ σάββατα τῆς πασχαλίου περιόδου, ἐξετάζω λίγο τὴν παρατήρησί σου ὅτι «Το τυπικο της Εκκλησιας της Ελλάδος δεν διευκρινιζει...»

1. Στὸ σάββατο τῶν μυροφόρων σαφῶς ἀναφέρουν τὰ Δίπτυχα τοῦ 2008 ὡς κοινωνικὸν τὸ «᾿Αγαλλιᾶσθε». ἄρα ἐδῶ ἡ παρατήρησί σου μᾶλλον ἀδικεῖ τὰ Δίπτυχα. ἐπιπλέον αὐτὸ διευκρινίζει καὶ γιὰ τὰ ἑπόμενα σάββατα (ἀπόδοσις τοῦ θέματος ἁπλῆς πασχαλίου κυριακῆς καὶ ὄχι ἰδιαιτέρας δεσποτικῆς ἑορτῆς) ποιό εἶναι τὸ κατάλληλον κοινωνικόν.

2. Καὶ τὸ πεντηκοστάριον μόνον στὸ σάββατον τῶν μυροφόρων σημειώνει μία ὁδηγία γιὰ τὸ κοινωνικό (γράφει «τῆς ἡμέρας» καὶ ἐννοεῖ τὸ «᾿Αγαλλιᾶσθε»). στὰ ὑπόλοιπα σάββατα δὲν τὴν ἐπαναλαμβάνει, διότι ἐννοεῖται.

3. Στὰ Δίπτυχα τοῦ 2008 ὑπάρχουν «Γενικαὶ τυπικαὶ διατάξεις» γιὰ τὶς καθ᾿ ἡμέραν ἀκολουθίες. μὲ αὐτὲς διευκολύνονται – τὸ «κατὰ δύναμιν»– οἱ ψάλλοντες στὶς καθημερινές, διότι γιὰ τὶς κυριακὲς νομίζουμε ὅτι ξέρουμε τὸ τυπικό, λόγῳ τῆς συχνῆς τελέσως τῆς ἀκολουθίας, ὑπάρχει καὶ ἡ ἀναλυτικώτερη διάταξις τοῦ τυπικοῦ. στὶς καθημερινὲς ὅμως διαπιστώνουμε ὅτι ὑπάρχουν σοβαρὰ προβλήματα λόγῳ ἀγνοίας. στὶς γενικὲς τυπικὲς διατάξεις στὸ κεφ. 3 «Αἱ καθ᾿ ἡμέραν ἀκολουθίαι τῶν προεορτίων καὶ μεθεόρτων περιόδων» καὶ στὴν σ. νf΄σημειώνεται μέσα σὲ διευκρινιστικὴ παρένθεσι· «ἐν σαββάτῳ ᾿Αγαλιᾶσθε, δίκαιοι». μπῆκαν στὴν ἀρχὴ ἀρχὴ αὐτὲς οἱ γενικὲς τυπικὲς διατάξεις, γιὰ νὰ μὴν ἐπαναλαμβάνωνται στὶς ὑπόλοιπες ἡμέρας, διότι ἂν γράφαμε ἀναλυτικὰ τὸ τυπικὸ τῆς κάθε ἡμέρας, γιὰ ὅλο τὸ ἔτος θὰ χρειάζονταν 2000 σελίδες.

4. Τὸ «Σῶμα Χριστοῦ» δὲν εἶναι ἰδιαίτερον κοινωνικὸν τῆς ἑορτῆς τῶν μυροφόρων ἢ κάποιας ἀπὸ τὶς ἑπόμενες κυριακές, ἀλλὰ τοῦ πάσχα. ἐφόσον αὐτὰ τὰ σάββατα δὲν εἶναι ἀπόδοσις τοῦ πάσχα (ὅπου ἐκεῖ λέμε «Σῶμα Χριστοῦ» καὶ μόνον), ἀλλὰ ἀπόδοσις τῆς προλαβούσης κυριακῆς καὶ μεθέορτα τοῦ πάσχα, λέγεται κοινωνικὸν τῆς ἡμέρας. ἄλλωστε καὶ τὰ ὑπόλοιπα σάββατα ὅλου τοῦ χρόνου εἶναι ἀποδόσεις τοῦ ἤχου τῆς προλαβούσης κυριακῆς, ἀλλὰ δὲν λέμε κοινωνικὸ «Αἰνεῖτε». σημειωτέον ὅτι βάσει τοῦ πεντηκοσταρίου τὸ «Αἰνεῖτε» εἶναι τὸ κοινωνικὸν καὶ γιὰ τὶς κυριακὲς ἀπὸ τῶν μυροφόρων καὶ ἑξῆς.

5. Βεβαίως σὲ ὅλη τὴν πασχάλιο περίοδο συνηθίζεται καὶ μποροῦμε νὰ λέμε ὅλες τὶς ἡμέρες ἐκτὸς ἀπὸ τὸ κύριο κοινωνικὸ τῆς κάθε ἡμέρας καὶ τὸ «Σῶμα Χριστοῦ», ἀλλὰ αὐτὸ εἶναι ἄλλο θέμα· εἶναι κάτι τὸ ἐπιπλέον. δὲν ἀναιρεῖ τὸ κοινωνικὸν τῆς ἡμέρας. ἐδῶ διευκρινίζομε τὶς διατάξεις τοῦ τυπικοῦ.

᾿Εν τέλει δὲν νομίζω ὅτι τὰ Δίπτυχα τοῦ 2008 ἀφήνουν ἀδιευκρίνιστο τὸ θέμα αὐτό.

῾Υστερόγραφον. δῶσε τοὺς χαιρετισμούς μου στὸν Χαράλαμπο Θεοτοκᾶτο, στὸν Γιῶργο Βέργο (ἔχω νὰ τὸν δῶ κάτι χρόνια), καὶ στὰ ἄλλα παιδιὰ τῆς χορῳδίας.

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης

Κ. Διονυσιε,

Με συγχωρειτε, αλλά επειδη στην εκκλησια εχουμε τα διπτυχα του 2008 αλλά στο σπιτι εχω παρει αλλο, (γιατι αυτο θελει να ακολουθούμε ο δεξιος ψαλτης, λέγοντας οτι το τυπικο της αποστολικης διακονιας εχει λαθη) οπότε κι εγω προετοιμαζομαι απο το αλλο (του κ. Παπαχρηστου, εν προκειμενω), το οποιο άλλο δεν αναφερει κατι, γι αυτο εκανα και την ερωτηση.

Σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δε θελω να αδικησω τα διπτυχα...

Με συγχωρειτε, που σας εβαλα σε κοπο, δεν το ειχα σκοπό.

Ευστάθιος Μεντζάς

Υ.Γ. Θα μεταφερω τους χαιρετισμους στον κ. Θεοτοκάτο και κ. Βεργο και στους λοιπους. Ομως εγω δε θυμαμαι να εχουμε γνωριστει, αν ναι μπορειτε να μου θυμησετε;
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Κ. Διονυσιε,
Με συγχωρειτε, αλλά επειδη στην εκκλησια εχουμε τα διπτυχα του 2008 αλλά στο σπιτι εχω παρει αλλο, ...οπότε κι εγω προετοιμαζομαι απο το αλλο..., το οποιο άλλο δεν αναφερει κατι, γι αυτο εκανα και την ερωτηση.

Σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δε θελω να αδικησω τα διπτυχα...
Με συγχωρειτε, που σας εβαλα σε κοπο, δεν το ειχα σκοπό...

᾿Αγαπητὲ Εὐστάθιε Μεντζᾶ, χαῖρε. γνωρίζω καλῶς ὅτι δὲν εἶχες πρόθεσι νὰ ἀδικήσῃς τὰ Δίπτυχα καὶ δὲν πειράζει καθόλου ποὺ ἔγραψες τὶς ἀπορίες σου. ἐγὼ προκάλεσα ὅλη αὐτὴν τὴν συζήτησι στὸ Ψαλτολόγιον, καὶ μοῦ ἀρέσει ποὺ γίνεται, διότι ἔτσι ξεκαθαρίζονται πολλὰ πράγματα. δὲν μοῦ εἶναι καθόλου κόπος λοιπόν.

Εἶναι πάρα πολλοὶ ἐκεῖνοι ποὺ λέγουν ὅτι τὸ τυπικὸν τῶν Διπτύχων ἔχει λάθη, ἀλλὰ στὴν πραγματικότητα εἴτε στὰ χέρια τους κρατοῦν κάποιο ἄλλο «τυπικὸ» εἴτε μεταφέρουν ὅσα ἔχουν ἀκούσει ἀπὸ ἄλλους, χωρὶς οἱ ἴδιοι νὰ ἔχουν ἐξετάσει τὸ πρᾶγμα (ῥαδιο-ἀρβύλα δηλαδή). ἴσως κάποια στιγμὴ νὰ ἐξετάσωμε αὐτὸ τὸ φαινόμενο.

...στην εκκλησια εχουμε τα διπτυχα του 2008 αλλά στο σπιτι εχω παρει αλλο, (γιατι αυτο θελει να ακολουθούμε ο δεξιος ψαλτης, λέγοντας οτι το τυπικο της αποστολικης διακονιας εχει λαθη)...

Νὰ ῥωτᾷς συνέχεια τὸν ψάλτη γιὰ τὸ ποιά εἶναι αὐτὰ τὰ λάθη, καὶ εὐχαρίστως νὰ τὰ συζητοῦμε, ἂν θές, εἴτε στὸ εἰδικὸ θέμα «᾿Απορίες γιὰ τὸ Τυπικὸν τῶν Διπτύχων 2008» (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=964) ἢ στὴν κριτικὴ γιὰ τὰ Δίπτυχα στὸ θέμα «Τυπικὸν Διπτύχων 2008» (http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=825) εἴτε μὲ προσωπικὸ μήνυμα. σὲ παρακαλῶ ὅμως νὰ ῥωτᾷς ἀκόμη καὶ κάθε κυριακή. νὰ ζητήσῃς συγκεκριμένα παραδείγματα λαθῶν. διότι στὶς ἀόριστες κατηγορίες εἴμαστε ὅλοι πρῶτοι. οἱ ἀοριστολογίες ὅμως μπορεῖ νὰ εἶναι καὶ παραπληροφόρησι ἢ συκοφαντίες. δὲν μᾶς ἐνδιαφέρει ἂν κάποιος προτιμᾷ ἢ θεωρῇ καλλίτερο τὸ α΄ἢ β΄ τυπικό, οὔτε θὰ κάνουμε κριτικὴ στὶς προτιμήσεις ἑκάστου. ἀλλὰ μὲ ἐνδιαφέρει ἡ ἐπισήμανσις συγκεκριμένων λαθῶν ἢ προβλημάτων στὸ τυπικὸν τῶν Διπτύχων.

Υ.Γ. Θα μεταφερω τους χαιρετισμους στον κ. Θεοτοκάτο και κ. Βεργο και στους λοιπους. Ομως εγω δε θυμαμαι να εχουμε γνωριστει, αν ναι μπορειτε να μου θυμησετε;

Μαζὶ δὲν ἔχουμε συναντηθῆ, ἢ τοὐλάχιστον κι ἐγὼ δὲν θυμοῦμαι κάτι τέτοιο. ὅμως μὲ τὸν Μπάμπη, τὸν Γιῶργο καὶ ἄλλα μέλη τῆς χορῳδίας ἔχουμε φάει «ψωμὶ κι ἁλάτι» μαζί. ἐγὼ ἤμουν στὴν Πάτρα τὴν ἐποχὴ ποὺ ὑπῆρχε ἀκόμη ὁ παλιὸς μικρὸς ναὸς τῆς ἁγίας Σοφίας. μετὰ γκρεμίστηκε ὁ μισός, καὶ λειτουργοῦσαν στὸν ἄλλο μισό, ὕστερα ξεκίνησε ἡ ἀνέγερσι τοῦ νέου ναοῦ, καὶ λειτουργοῦσαν στὸ ὑπόγειο κ.λπ. κ.λπ.. τώρα πιὰ ἔρχομαι σπανίως. εἶχα ἔρθει τὸν περασμένο νοέμβριο γιὰ μία διάλεξι ἐπὶ τοῦ τυπικοῦ.
 
Top