«Ερμηνευτικές προσεγγίσεις» (Λυκούργος Αγγελόπουλος, Αντώνης Αετόπουλος)

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Γνωστό σε όλους, Δημήτρη (κι εγώ το ξέρω επειδή το ακούω συνέχεια), αλλά κανένας δεν προσκομίζει κάτι πιο χειροπιαστό.

Ἄν προσκομίσει θὰ καταλήξει στὸ δικαστήριο κι ἄντε μετὰ νὰ ξεμπλέξει.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έχει γίνει, φίλε domesticus, αλλά μη γενικεύουμε.

Επειδή κι εγώ έχω συμμετάσχει σε ραδιοφωνική εκπομπή, θεωρώ αμείλικτο το ερώτημα: πως θα αντιδρούσες αν σου έλεγαν πως τα παίρνεις για να λες αυτά που λες;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ἄν προσκομίσει θὰ καταλήξει στὸ δικαστήριο κι ἄντε μετὰ νὰ ξεμπλέξει.

Άν εγώ πω κάτι για σένα domesticus, πότε είναι χειρότερο για μένα: Όταν έχω αποδείξεις ή όταν τα λέω στον αέρα... Και πότε κινδυνεύω να "μπλέξω";

Ας μείνουμε, παρακαλώ στα της εκπομπής γιατί το πράγμα στραβώνει και δεν το θέλω. Κι όσο για μένα νομίζω πως έχω πολύ υπομονή και αυτοσυγκράτηση. Επειδή όμως αυτό δεν συμβαίνει με όλους, ας σταματήσουμε τα υπόλοιπα εδώ. (Εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα βέβαια, αλλά δεν θα 'θελα... Θα πρότεινα μάλιστα, να διαγραφούν όλα τα μηνύματα μετά την απάντησή μου στον κο Θεοτοκάτο, αν συμφωνούν οι συντάκτες τους.)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δικαίως θα μπορούσα να κριθώ "καθυστερημένος". Συγνώμη λοιπόν για την μη απάντηση. Δεν τίθεται θέμα απαξίωσης. Δεν το είδα εγκαίρως.
Καλώς τονε κι ας άργησε! Σαφώς δεν τίθεται θέμα απαξίωσης, τα είπαμε άλλωστε και στο συνέδριο μια χαρά νομίζω.
Θα πρότεινα μάλιστα, να διαγραφούν όλα τα μηνύματα μετά την απάντησή μου στον κο Θεοτοκάτο, αν συμφωνούν οι συντάκτες τους.)
Στο συνέδριο ήμουν "Νίκος", αν θυμάμαι καλά, τώρα έγινα "κος Θεοτοκάτος";;
(Εσύ αλήθεια Δημήτρη πως θα αντιδρούσες αν σου έλεγαν πως τα παίρνεις για να λες αυτά που λες;)
Ίσως με τον ίδιο τρόπο που θα αντιδρούσε ένας ιερέας, που κάνει μια απλή ερώτηση για τις θεωρίες περί απηχημάτων και το ύφος του ψάλειν, και λαμβάνει ως απάντηση ένα "δεν σας απαντώ γιατί σέβομαι το σχήμα σας"...
Και πίστεψέ με έχω ακούσει ΠΑΡΑ πολύ και ΠΟΛΥ προσεκτικά.
Κι επειδή ο καθένας ακούει ό,τι τον βολεύει, όπως είπαμε, δεύτερους ήχους από Ιάκωβο, αν θυμάμαι καλά, έχει μετρήσει κι ο Συμεωνίδης με φασματογράφο και έβγαλε πολύ μικρότερα ποσοστά έλξης. Μέχρι να αμφισβητήσει κάποιος τις μετρήσεις αυτές, δικαιούμαστε, νομίζω, να τις εμπιστευόμαστε.
Στον Ναυπλιώτη όχι. Αλλού; Ναι.
Η ομολογία ότι ο Ναυπλιώτης δεν κάνει έξω πεταστή σε γοργή χρονική αγωγή, είναι κάτι. Από κει και πέρα, πες μας ποιο είναι αυτό το "αλλού", να δούμε τη συχνότητά του, τον τρόπο του κλπ. και να το αξιολογήσουμε (δεν πιστεύω να εννοείς τον Καρά...)
Εν τέλει νομίζω πως η ποικιλία (μελών, μελοποιών, ερμηνευτών, ρευμάτων κ.τ.λ.), είναι τέτοια ώστε να δικαιώνεται ο τίτλος της εκπομπής.
ΔΕΝ ερμηνεύουν όλοι το ίδιο ούτε καν σε βασικά χαρακτηριστικά. Βγάλε έξω την Ελ.Βυ.Χ και κάνε μια έρευνα από τα μέλη που έχουν ακουστεί από την εκπομπή. Διαστηματικά, ας πούμε, είναι όλοι οι άλλοι ίδιοι; Απαντώ επειδή το έχω προσέξει. ΟΧΙ. Είναι κακό; ΟΧΙ.
Σαφώς και δεν είναι ίδιοι, αυτό έλειπε. Η διαστηματική και ερμηνευτική διαφοροποίηση των παραδοσιακών ψαλτών είναι ζωτικό στοιχείο της μουσικής μας. Αν όμως κάνει ο καθένας ό,τι θέλει και το βαφτίζει "ερμηνευτική προσέγγιση", κάπου θα ξεφύγει το πράμα. Αυτό κάνει π.χ. κι ο Γαϊτάνος ή οι "σκυλάδικως ψάλλοντες" που ακούμε καθημερινά από το ραδιόφωνο. Σημαίνει ότι θα μπουν ως άκουσμα σε μία σοβαρή ψαλτική εκπομπή, σαν τη δική σου;
τη στιγμή που δεν αποκλείονται άλλες ερμηνευτικές προσεγγίσεις, πως είναι δυνατόν να αποκλειστεί η δική του ερμηνευτική προσέγγιση;!!!!!!
Η συγκεκριμένη ηχογράφηση ήταν παλιά και τραβηγμένη απ' τα μαλιά. Μπορούσες να βάλεις ΕΛΒΥΧ ή, ξέρω 'γω, Βατοπαίδι σε μια πιο σύγχρονη ηχογράφηση με λιγότερες υπερβολές. Αυτό είπα.
Ελπίζω να σου ξέφυγε αυτό περί εκπροσώπων και προώθησης...
Όχι, καθόλου δε μου ξέφυγε: όταν στην ίδια εκπομπή ακούς, ξέρω 'γω, Στανίτσα και μετά Αγγελόπουλο, στο αυτί του μέσου ακροατή αυτό σημαίνει ότι και οι δύο προσεγγίσεις είναι αξιοσέβαστες και όσο αξίζει η μία αξίζει και η άλλη. Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να βάζουμε μαζί αυτά τα πράγματα. Βάλε τον Αγγελόπουλο με σύγχρονους ψάλτες, που έχουν κι αυτοί μια δική τους προσέγγιση. Αλλά να βάζεις μια τραβηγμένη -αντικειμενικά πιστεύω- ηχογράφηση μαζί με άλλες παραδοσιακές, είναι σα να τα βάζεις όλα στον ίδιο κουβά και να προσπαθείς να αναδείξεις την αξία του ενός απλώς στο πλαίσιο της "ποικιλίας" της μουσικής μας! Το έχουμε ξαναπεί, το επιχείρημα της "ποικιλίας" ισχύει μεταξύ παραδοσιακών εκτελεστών, π.χ. Στανίτσας - Πρίγγος, όχι μεταξύ ακουσμάτων που είναι "αλλού γι' αλλού"...
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Στο συνέδριο ήμουν "Νίκος", αν θυμάμαι καλά, τώρα έγινα "κος Θεοτοκάτος";;

Εξακολουθείς να είσαι και Νίκος, και κύριος και Θεοτοκάτος. Σαφώς όταν μιλάω σε τρίτους για σένα είσαι κος Θεοτοκάτος και όταν σου μιλάω απ' ευθείας Νίκος.

Κι επειδή ο καθένας ακούει ό,τι τον βολεύει, όπως είπαμε, δεύτερους ήχους από Ιάκωβο, αν θυμάμαι καλά, έχει μετρήσει κι ο Συμεωνίδης με φασματογράφο και έβγαλε πολύ μικρότερα ποσοστά έλξης. "Μέχρι να αμφισβητήσει κάποιος τις μετρήσεις αυτές, δικαιούμαστε, νομίζω, να τις εμπιστευόμαστε.

Τις αμφισβητώ λοιπόν εγώ. Και για να μην πει κάποιος τίποτα ευτράπελο, σπεύδω να σημειώσω πως τις αμφισβήτησα ήδη από την μέρα του συνεδρίου εκεί που έπρεπε. Στον ίδιο τον κο Συμεωνίδη (ξέρω, ξέρω: Χάρη). Δεν αμφισβητώ την αξία του φασματογράφου . Δέν αμφισβητώ πως ξέρει να διαβάζει φασματογράφο. Και σπεύδω επίσης να πω, πως η φασματογράφηση είναι επίπονο και δύσκολο πράγμα. Συνεπώς τον ευχαριστώ για όσα μας είπε και μας έδειξε. Διαφωνώ όμως κάθετα με την μεθοδολογία μέτρησης που επέλεξε (π.χ. γιατί σε ένα φθόγγο που διαρκεί χ χρόνο διαλέγει να μετρήσει μόνο τα χ/10 της αρχής της διάρκειάς του και όχι τα υπόλοιπα 9/10 του φθόγγου;)
Όπως επίσης διαφωνώ και με τα σημεία που επέλεξε από τα μέλη ή και τα ίδια τα μέλη, αφού υπήρχαν άλλα σημεία ή άλλα μέλη με πολύ εντονότερες έλξεις . Αλλά για τα υπόλοιπα ή στον ίδιο, όπως είχα σκοπό αλλά δυστυχώς δεν μου δόθηκε η ευκαιρία, ή όταν βγουν τα πρακτικά.



Η ομολογία ότι ο Ναυπλιώτης δεν κάνει έξω πεταστή σε γοργή χρονική αγωγή, είναι κάτι. Από κει και πέρα, πες μας ποιο είναι αυτό το "αλλού", να δούμε τη συχνότητά του, τον τρόπο του κλπ. και να το αξιολογήσουμε (δεν πιστεύω να εννοείς τον Καρά...)

Έχω δείξει, όταν μιλάμε μουσικά, και εδώ και στο συνέδριο, την προτίμησή μου να στηρίζω ό, τι λέω με παραδείγματα. Και σ' αυτό λοιπόν κάποια στιγμή (όπως είχα κάνει και με τις έλξεις) θα επανέλθω.


Σαφώς και δεν είναι ίδιοι, αυτό έλειπε. Η διαστηματική και ερμηνευτική διαφοροποίηση των παραδοσιακών ψαλτών είναι ζωτικό στοιχείο της μουσικής μας. Αν όμως κάνει ο καθένας ό,τι θέλει και το βαφτίζει "ερμηνευτική προσέγγιση", κάπου θα ξεφύγει το πράμα. Αυτό κάνει π.χ. κι ο Γαϊτάνος ή οι "σκυλάδικως ψάλλοντες" που ακούμε καθημερινά από το ραδιόφωνο. Σημαίνει ότι θα μπουν ως άκουσμα σε μία σοβαρή ψαλτική εκπομπή, σαν τη δική σου;

Κι εδώ έρχεται η προσωπική κρίση αυτού που κάνει την εκπομπή (του κου Αγγελόπουλου, η δική μου) για το τί αξίζει να ακουστεί και τί όχι. Και φυσικά και αυτή κρίνεται. Όπως απάντησα και στο προηγούμενο μήνυμα, θεωρούμε πως ό, τι βάζουμε για κάποιο λόγο αξίζει να ακουστεί. Και ναι, για εμάς η Ελ.Βυ.Χ φυσικά και ανήκει στο χώρο της σοβαρής Βυζαντινής Μουσικής (ήταν δυνατόν να είναι διαφορετικά;;;).

Όχι, καθόλου δε μου ξέφυγε: όταν στην ίδια εκπομπή ακούς, ξέρω 'γω, Στανίτσα και μετά Αγγελόπουλο, στο αυτί του μέσου ακροατή αυτό σημαίνει ότι και οι δύο προσεγγίσεις είναι αξιοσέβαστες και όσο αξίζει η μία αξίζει και η άλλη. Καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να βάζουμε μαζί αυτά τα πράγματα. Βάλε τον Αγγελόπουλο με σύγχρονους ψάλτες, που έχουν κι αυτοί μια δική τους προσέγγιση. Αλλά να βάζεις μια τραβηγμένη -αντικειμενικά πιστεύω- ηχογράφηση μαζί με άλλες παραδοσιακές, είναι σα να τα βάζεις όλα στον ίδιο κουβά και να προσπαθείς να αναδείξεις την αξία του ενός απλώς στο πλαίσιο της "ποικιλίας" της μουσικής μας! Το έχουμε ξαναπεί, το επιχείρημα της "ποικιλίας" ισχύει μεταξύ παραδοσιακών εκτελεστών, π.χ. Στανίτσας - Πρίγγος, όχι μεταξύ ακουσμάτων που είναι "αλλού γι' αλλού"...

Όσο απολαμβάνω να μιλάω μουσικά και να διαλέγομαι με την οποιαδήποτε άποψη, όσο διαφορετική και να είναι από την δική μου, άλλο τόσο δυσφορώ όταν το πράγμα πάει αλλού. Γιατί λοιπόν με σέρνεις αλλού, λέγοντας με "εκπρόσωπο" της Ελ.Βυ.Χ., μιλώντας για την εκπομπή (γιατί αλλιώς είναι γνωστό πως είμαι μέλος της χορωδίας), και μάλιστα πως με αυτή μου την ιδιότητα "προωθώ" συγκεκριμένα ακούσματα; Απάντησα και πριν. Κάνε στατιστική στα ακούσματα να δεις ποια "προωθούνται". Πολύ απέχει από αυτό που υπονοείς. "Προωθούμε" μόνο ό, τι πιστεύουμε πως είναι καλή Ψαλτική Τέχνη. (Το "προωθούμε" ΠΑΝΤΑ σε εισαγωγικά.) Τα άλλα είναι ιστορίες για μεσημεριανές εκπομπές.

Δεν κατάλαβα γιατί "πάει" η χορωδία του Σύρκα, του Βασιλικού, ο Ταλιαδώρος, ο... ο... ο..., μετά τον Στανίτσα και δεν πάει η Ελ.Βυ.Χ.; Άποψή σου. Η δική μου είναι άλλη.
 
Όταν κάποιος σε κατηγορήσει για κάτι και αν το κάτι αυτό έχει μια μικρή δόση αλήθειας, τότε σίγουρα θα σε πειράξει, θα αντιδράσεις, θα κάνεις ακόμα και μήνυση.
Αν όμως ότι σε κατηγορούν είναι συκοφαντίες και ψεύδη, τότε αδιαφόρησε, η αλήθεια θα λάμψει από μόνη της.

Για τα υπόλοιπα, κοινές συκοφαντίες και ευθείες προσβολές, δεν πειράζει... (Εσύ αλήθεια Δημήτρη πως θα αντιδρούσες αν σου έλεγαν πως τα παίρνεις για να λες αυτά που λες;)

Τι να πω γι' αυτό;:D Τα λες όλα εσύ. :D
Εσύ που ακούς τον Ιάκωβο με τα δικά σου αυτιά και βγάζεις φυσικά, τα δικά σου κατευθυνόμενα συμπεράσματα, διότι ο μέγας Ιάκωβος, όπως και ο Πρίγγος, δεν βρίσκονται πλέον στη ζωή για να σας πουν ότι κάνετε μεγάλο λάθος και ότι οι δοξασίες σας είναι κούφιες, σαν τον κούφιο εγωισμό του "Διδασκάλου:D".

Έχω την εντύπωση, ότι και ο Ναυπλιώτης ή ο Πρίγγος να σας τα έλεγαν, εσείς θα είχατε το δικό σας κεφάλι, αυτό που λέμε αγύριστο, κάτι σαν τον "Δάσκαλο:p".


Εδώ λες ότι :

Και ναι, για εμάς η Ελ.Βυ.Χ φυσικά και ανήκει στο χώρο της σοβαρής Βυζαντινής Μουσικής (ήταν δυνατόν να είναι διαφορετικά;;;).

τον Ιάκωβο δεν θα άκουγες διαφορετικά;


Έτσι λοιπόν ο domesticus έχει απόλυτο δίκιο

Ἄν προσκομίσει θὰ καταλήξει στὸ δικαστήριο κι ἄντε μετὰ νὰ ξεμπλέξει.


Να θυμάσαι κάτι, καθαρός ουρανός, αστραπές δεν φοβάται.

Ξέρουμε δα όλοι μας, ποιοι έχουν κάνει μήνυση σε ποιους και τι συνέβη τελικά ή τι συμβαίνει σε όποιον έχει αντίθετη γνώμη.


Καλό καλοκαίρι
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τις αμφισβητώ λοιπόν εγώ. Και για να μην πει κάποιος τίποτα ευτράπελο, σπεύδω να σημειώσω πως τις αμφισβήτησα ήδη από την μέρα του συνεδρίου εκεί που έπρεπε...
Αυτό είναι αλήθεια, έτσι έγινε. Αλλά:
Δεν αμφισβητώ την αξία του φασματογράφου . Δέν αμφισβητώ πως ξέρει να διαβάζει φασματογράφο. Και σπεύδω επίσης να πω, πως η φασματογράφηση είναι επίπονο και δύσκολο πράγμα. Συνεπώς τον ευχαριστώ για όσα μας είπε και μας έδειξε. Διαφωνώ όμως κάθετα με την μεθοδολογία μέτρησης που επέλεξε (π.χ. γιατί σε ένα φθόγγο που διαρκεί χ χρόνο διαλέγει να μετρήσει μόνο τα χ/10 της αρχής της διάρκειάς του και όχι τα υπόλοιπα 9/10 του φθόγγου;)
... εδώ ξαναπηγαίνουμε στο "επιχείρημα" (σόφισμα, ως τελευταία γραμμή άμυνας, κατ' εμέ), ότι τάχα πρέπει να μετρούμε τον ελκόμενο φθόγγο, όχι εκεί που τον "πατάει" ο εκτελεστής (που είναι τουλάχιστον ο πρώτος μισός χρόνος του φθόγγου, ήτοι χ/2) αλλά και κατά τη διάρκεια της κίνησης ("γλισσάντο") που γίνεται κάποιες φορές για να πάμε στον δεσπόζοντα. Δεν θέλω να ξαναμπώ σε αυτή την ανούσια αντιπαράθεση και μάλιστα εκτός θέματος.
Ας πω μονάχα, πως έστω και έτσι να το δούμε, η εκτελέσεις λ.χ. του Ναυπλιώτη, διαφέρουν πόρρω από αυτές των εκπροσώπων της γνωστής σχολής και δη αυτών της ΕΛΒΥΧ, περί ων ο λόγος. Οι οποίοι, εκτελούν τον ελκόμενο φθόγγο "πατώντας" εξ αρχής πολύ ψηλότερα, συνήθως σε απόσταση δυτικού ημιτονίου από τον δεσπόζοντα. Και αυτό, επιτρέψτε μου, είναι κάτι σαφώς ακουστό από το σύνολο των παραδοσιακών δασκάλων και ερμηνευτών και αποτελεί μια των βασκών αιτιών των τεράστιων ενστάσεών τους για τις εν λόγω εκτελέσεις καθώς και των χαρακτηρισμών των ακουσμάτων ως "εξωγήινων".
Όπως επίσης διαφωνώ και με τα σημεία που επέλεξε από τα μέλη ή και τα ίδια τα μέλη, αφού υπήρχαν άλλα σημεία ή άλλα μέλη με πολύ εντονότερες έλξεις.
Τα σημεία αυτά, σε διαβεβαιώ Αντώνη (κε Αετόπουλε;) επιλέχθηκαν με βάση την καθαρότητα της ηχογράφησης, η οποία είναι ευθέως ανάλογη με την πιστότητα των αποτελεσμάτων στη φασματογράφηση. Εξ άλλου, έχω την αίσθηση πως όποια σημεία και να φασματογραφηθούν, πάντα θα υπάρχουν κάποια άλλα στα οποία θα ακούτε εντονώτερες έλξεις. Σε οποιαδήποτε περίπτωση η "βούληση" του εκτελεστή δεν μπορεί να κριθεί από ένα σημείο όπου πιθανώς ακούγεται μεγαλύτερη έλξη (λόγω "θολότητας" στην ηχογράφηση, λόγω ασυμφωνίας διαστημάτων με τον συμψάλλοντα Κ. Πρίγγο κ.λ.π.), αλλά από την συντριπτική πλειοψηφία εκτέλεσης σημείων με έλξεις, βάσει των οποίων κατέληξα στα συμπεράσματά μου. Κι αυτά είναι πως:

α. ο Ναυπλιώτης (όπως και οι υπόλοιποι εκπρόσωποι του ψαλτικού ύφους εκείνης της εποχής, των Αθηναίων συμπεριλαμβανομένων), εκτελεί συχνότατα έλξη στη θέση ΓΑ-ΔΙ στον Α' ήχο στην ανιούσα κίνηση, στον Β' ήχο δε λιγώτερο συχνά, κυρίως στην κίνηση γύρω από τον ΔΙ.

β. η έλξη αυτή μετατρέπει τον Μείζονα Τόνο ΓΑ-ΔΙ σε ελάσσονα, συνήθως 10 τμ. της 72άρας διαπασών, το πολύ δε έως χρυσανθινό ελάσσονα 9 τμ. της 72άρας.

γ. μετά μπορεί να ακολουθήσει σύρσιμο της φωνής στον δεσπόζοντα, μπορεί και όχι. Τα συρσίματα αυτά είναι συνήθη στο Πατριαρχικό ύφος και σε άλλες θέσεις, λ.χ. ο φθόγγος ΚΕ πολλές φορές πατιέται με σύρσιμο από τον ΓΑ (!). Δεν έχει νόημα να γίνει φασματογράφηση τέτοιων συρσιμάτων.

δ. οι διαφορές με τις τις γνωστές καινοφανείς εκτελέσεις, είναι πολλές, απόλυτα ακουστές και δημιουργούν διαφορετικό ύφος, το οποίο ορθά δεν μπορεί να γίνει απόδεκτό από τους φυλάττοντες τόν παραδοσιακό τρόπο του ψάλλειν. Προσωπική μου άποψη (η οποία βέβαια είναι και της πλειοψηφίας του ψαλτικού κόσμου) είναι, πως αυτή η "εκτροπή" οφείλεται εν πολλοίς και στην "πιεστική" (έως "ψυχαναγκαστική" :D) παρασήμανση των ποικιλώνυμων έλξεων στα μουσικά κείμενα των εκπροσώπων της εν λόγω σχολής.

Χάρης

ΥΓ. Στα υπόλοιπα περί "προώθησης" ενός ψαλτικού ύφους ή μή, μέσα από συγκεκριμένες εκπομπές δεν θα υπεισέλθω, διότι θεωρώ απόλυτα φυσικό, οι εκάστοτε παραγωγοί και παρουσιαστές μιας εκπομπής, να περνούν και τα πιστεύω τους μέσα σε αυτές. Αρκεί να μην υπερβάλλουν...
 
Ἄν προσκομίσει θὰ καταλήξει στὸ δικαστήριο κι ἄντε μετὰ νὰ ξεμπλέξει.
Μακάριοι οι δεδιωγμένοι ένεκεν δικαιοσύνης ... αλλά και ...
δικαιοσύνην μάθετε οι ενοικούντες επί της γης ....
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δεν κατάλαβα γιατί "πάει" η χορωδία του Σύρκα, του Βασιλικού, ο Ταλιαδώρος, ο... ο... ο..., μετά τον Στανίτσα και δεν πάει η Ελ.Βυ.Χ.; Άποψή σου. Η δική μου είναι άλλη.
Υπάρχει μια μικρή διαφορά ως προς την εκτέλεση.
Ολοι ψάλλουν έτσι (Σύρκας, Βασιλικός, Ταλιαδώρος, Δασκαλούδης κλπ). Το Βατοπαίδι, η Ελβυχ, κ.α. ψάλλουν αλλιώς .
Δεν χρειάζεται κομπιούτερ και αναλύσεις για να δούμε ότι ακούμε κάτι διαφορετικό.
Απλά είναι άλλο άκουσμα, άλλη ανάλυση, άλλη εκτέλεση.
Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι τη διαφορά.
Το θέμα δεν είναι τι "πάει" μετά τον Στανίτσα, αλλά τι πάει σύμφωνα με τον Στανίτσα και την πλειονότητα των μουσικών.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
σε διαβεβαιώ Αντώνη (κε Αετόπουλε;)

Προτιμώ το Αντώνη. Άλλωστε και γω Χάρη σε αποκαλώ. Ισχύουν τα όσα είπα και για τον Νίκο.

Για τα υπόλοιπα θα ήθελα πάρα πολύ μια καλή κουβαντούλα εκ του σύνεγγυς (ελληνιστί: face to face).
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ολοι ψάλλουν έτσι (Σύρκας, Βασιλικός, Ταλιαδώρος, Δασκαλούδης κλπ).

Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Τόσο απλά.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Τόσο απλά.
Μήπως αρμοδιότερος όλων για να πει ποια χορωδία μοιάζει περισσότερο με του Στανίτσα είναι ο ίδιος ο... χοράρχης της, ο οποίος ερωτηθείς για τους Θεσσαλονικείς στη γνωστή του συνέντευξη είπε "Ε, κάτι κάνουν τα παιδιά!" (για να μην αναφέρουμε άλλα εγκωμιαστικά σχόλια που έχει πει κατά καιρούς, εκτός της συνέντευξης, για ψάλτες που η σχολή Καρά "απλώς διαφωνεί" για τη σχέση τους με την παράδοση...), ενώ τα σχόλιά του για τον Καρά... ας τ' αφήσουμε καλύτερα...
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κάπου είναι αυτό το θέμα και μόλις μπήκε η συνέντευξη ξαφνικά όλοι αλλαξαν συζήτηση...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πάντως με εντυπωσιάζει ότι πολλά μέλη τον τελευταίο καιρό δεν πολυγράφαν και μόλις άρχισε πάλι θέμα για "Καραϊκούς" & "Αγγελοπουλικούς" τρέξαν (συμπεριλαμβάνομαι και εγώ τώρα με το μήνυμα αυτό)...για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ συγκεκριμένα άτομα απλά είναι προφανές ότι το τελευταίο διάστημα "αραίωσε" λίγο η κίνηση στο φόρουμ...

Υ.Γ.το γιατί ο άρχοντας Στανίτσας είχε τέτοια αποστροφή προς τον Καρά είναι πλέον γνωστό και έχει ξανασυζητηθεί...ας μην ασπαζόμαστε προσωπικές διαμάχες και ας παραμένουμε στις μουσικές διαφωνίες...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πάντως με εντυπωσιάζει ότι πολλά μέλη τον τελευταίο καιρό δεν πολυγράφαν και μόλις άρχισε πάλι θέμα για "Καραϊκούς" & "Αγγελοπουλικούς" τρέξαν ...
Όσο τυχόν αφορά ή υποννοεί εμένα το ...σχόλιό σου, να θυμίσω πως εφ' όσον κάποιες συζητήσεις αναφέρονται συγκεκριμένα στο όνομά μου ή ευθέως σε εργασίες μου, είναι υποχρέωσή μου να απαντήσω ανεξάρτητα αν αραίωσα ή πύκνωσα. Το αυτό νομίζω πράττουν μόνιμα και άλλα μέλη, χωρίς να δείχνεις να παραξενεύσαι, σπέυδεις μάλιστα να βάλεις thanks. Είναι φανερό πως κάποιο πρόβλημα έχεις...:cool:
(συμπεριλαμβάνομαι και εγώ τώρα με το μήνυμα αυτό)
Ναι, για τον εαυτό σου να μιλάς, άσε τις αδιακρισίες :cool:

Χάρης
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
έτσι έτσι μάχη ξανά!!! επέστρεψαν οι αιμοδιψείς αντικαραδόφωνοι

«ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ» Ηράκλειτος

:D:D:D
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πάντως όντως η μουσική είναι ελεύθερη. Η ερμηνεία της Ελληνικής Χορωδίας είναι όντως εξαιρετική και πρωτότυπη, σύμφωνα με την προσέγγιση που κάνει στην μουσική. Κι εμένα μου αρέσει, για αυτό άλλωστε ήμουν τόσα χρόνια εκεί. Δεν είναι όμως αυθεντική και ολοκληρωμένη. Μπορεί πολύ καλύτερα! Προσεγγίζει εντελώς νηπιακά και πρωτόγονα την τέχνη της ελευθερίας του νόμου και της μεγαλειότητας του Θεού ενώ με λίγη προσοχή και πλατύ πνεύμα θα μπορούσε να κάνει θαύματα. :)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Προς Χάρη...σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα εσένα ούτε κανέναν άλλον...απλά υπογράμμισα αν θέλεις ότι αυτά τα θέματα συνάγουν κόσμο...ας μην παρεξηγηθώ παρακαλώ...:)

προς Ευάγγελο...όπα τι κουβεντούλες είναι αυτές?:D
 
Top